Великденски пости - 2012

  • 61 076
  • 675
  •   1
Отговори
# 480
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 734
Царицата-майка,много странно ми прозвуча това,което си написала! Ами ти къде си раждана? В България до преди падането на берлинската стена църквите бяха заключени , а когато на 18 години отидох за първи път да видя нощната служба за Великден на Рилският манастир, ни пуснаха,защото бяхме с цивилни полицаи! Кръстих се на 33 години понеже вярвам в Бог,така че ми звучи малко "комунистическо" да ми размахваш разни аксиоми от този рода,че е грях,че не съм постила досега! Ами да, ТОЙ ще ни съди накрая и ще се явя с високо вдигната глава, защото винаги съм била християнка и съм спазвала божиите закони,не съм навредила на никого с умисъл. Тук, в "меката" на католическата вяра, има толкова много "вярващи",които не пропускат служба, но дали наистина  са толкова  праведни newsm78 Познавам толкова "вярващи",които,за съжаление имат много повече грехове от този да не постят!Ами какво да кажем за тези,които са от друга вяра!

Искам прощка от всички,за спама!!!!!

# 481
  • София
  • Мнения: 565
danilu, не се ядосвай така. Аз не видях в думите на Царицата-майка нападки лично срещу теб, просто призив да внимаваме какво говорим. Не бива да се караме. Напротив, тук сме, за да се учим едни от други. Благодарение на тази и предишните теми, освен споделените рецепти, аз научих и много други неща за Вярата, смирението и прошката. Чувствам определено израстване в духовно отношение, а има още толкова да уча... Благодаря ви! Hug Heart Eyes

BiankaD, чудесно е, че се включваш тук! Много интересни предложения. Като начало, мисля да пробвам бонбонките от сушени плодове.

... а следобеда направих тези постни мъфини по рецепта на Димитрана. Е, няма такъв аромат и такъв вкус! Децата излапаха първата доза още гореща, веднага замесих втората, но я направих с някои промени-120 гр. захар, че не ни бяха достатъчно сладки, сока и кората на 2 портокала вместо 1. Вторите станаха още по-ароматни. Това са ми фаворитните мъфини и през пости, и през другото време-търпят безкрай много вариации  Heart Eyes
Направих мъфините, като вместо локум сложих натурален шоколад. Наистина са вкусни. Само следващия път ще сложа шоколада по- навътре в тестото, защото ми излезе на повърхността.

# 482
  • Мнения: X
По темата, купете си книгата "Чудото на Светото причастие" на Протонерей Вячеслав Тулупов.
Предполагам, че се продава в почти всяка църква. Има много написано за постенето, изповедта, причастието и всичко, което е необходимо да се знае. Човек може и сам да си отговори на много въпроси, ако се запознае с повече литература.  Peace

# 483
  • На топло...
  • Мнения: 584
Онзи ден правих гофрети с кокосово мляко... Намерих една рецепта (много подобна на Евината Hug, но със захар включително в тестото), щото палачинките така ми харесаха, но нямаше как да си направя, та мъкнах гофретник на двора, където си сеем разни работи (имаме си и схлупена къщурка-стаичка), за да си караме свободното време приятно и полезно... Даже една готвачка ни беше на гости и се учуди, че толкова хубави неща стават без мляко, яйца и масло Laughing.
Днес пък си измъдрих един сладкиш, да видим утре как ще е, ще споделя рецепта, ако се хареса Grinning.
Експериментите ми станаха голяма страст Heart Eyes!

Хубава вечер Hug!

ПП: Грях за мен не е да не постиш, грях е да не се стремиш да се променяш към по-добро... И то трябва да ти идва отвътре, никой пост не може насила да те поправи Peace...

# 484
  • Мнения: 1 263
Цитат на: ябълка
Днес искам да готвя крем-супа с броколи и картофи. Има ли някой хубава рецепта?
Африканска крем-супа от броколи
    1 голямо парче броколи
    2 картофа
    1 праз
    2 глави лук
    2 скилидки чесън
    1 зеленчуков бул. Кнор
    1 чаша бяло вино
    ½ ч.ч. олио/зехтин
    сол-ч.пипер
    1 суп.лъж. лют пипер или чили
    50гр. соево мляко (течна  сметана по ориг. рецепта)
Белим картофите и ги нарязваме на кубчета. Слагаме зехтина в тенджерата. Режем всеки лук на 4 и прибавяме към зехтина. Оставяме ги да  се запържат за 3-4 мин. и  слагаме картофите, чесъна, солта и ч.пипер. Режем праса на големи кръгове и прибавяме в тенджерата. Накъсваме броколито на розички и слагаме и него при другите продукти. Прибавяме и лютият пипер и разбъркваме. Наливаме виното, прибавяме зел.бульон и гореща вода да покрие продуктите. Покриваме с капак и варим за 25-30 минути от момента, в който е започнала да ври супата.  След като е готова я слагаме в блендера и пасираме.
Сервираме в дълбоки чинии, където предварително сме сложили малко зехтин, соево мляко и тогава от крем-супата.

Източник

Последна редакция: ср, 28 мар 2012, 07:42 от basis

# 485
  • Мнения: 33
danilu, прекрасно е, че вярваш в Бог, но само с вяра не стават нещата. Нали човек, като обича някого, силно желае да го радва, да прави малки жестове за него, колко пък повече, ако обичаме и вярваме в Него ... Недей да се сърдиш на това, което ти пише Царицата майка, тя с добро се опитва да ти подскаже някои неща Simple Smile.

Една добра книга за въпросите на вярата е известната "Вяра, надежда и любов" от арх. Серафим Алексиев. И я препоръчвам, тъй като има много стойностни православни книги, но не е много полезно да се четат, ако преди това не си си отговорил на тези въпроси.

# 486
  • Мнения: 784
danilu, посът ми наистина не съдържаше никакъв укор към теб, а беше насочен към всички, които черпят информация за постите от нашата тема и които се интересуват от зададения въпрос. Ако не беше въпросът на Dobson и отговорът ти, който не беше правилен, изобщо нямаше да ми направят впечатление думите ти, откога си започнала да постиш - естествено, че всички сме почнали някога. Вярно, че ми стана смешно от тази логика - "защо да е грях, и аз не бях постила никога преди тази Коледа" - но както се казва, ше извиняваш, ама ши мъ прощаваш!

Отговорът на това, дали едно нещо е грях или не, най-лесно може да бъде открит в ръководствата за изповед. Има поне две такива - "Последование на изповедта при православния християнин" и "Въпроси при изповед на православни християни", има и други разни. В тях под формата на въпроси е изброено много подробно всичко, което съставлява грях и неспазването на поста, включително целогодишно в сряда и петък, е сред греховете.
Всички имаме грехове и осъзнаването им не трябва да ни обезсърчава, а да ни помага да израстваме духовно. Ако има искрено покаяние и изповед, няма непростим грях.

И пак искам да повторя - постът, като въздържание от храна, е законоустановен и преживян от самия Господ Иисус Христос, който се е оттеглил на 40-дневен пост в пустинята. Веднага след него Св.апостоли също са възприели тази практика и така до ден днешен. Това е от малкото неща, които Той е направил и което е по нашите сили да повторим. Когато разсъждаваме в духа на "храненето не е важно, важни са чистите помисли, важно е да се стремиш към добро и т.н." трябва да си зададем въпроса защото Този с най-чистите помисли и най-голямата любов е постил? Може би има по-дълбок смисъл, от този, който ние прозираме ...










# 487
  • Мнения: X
Когато разсъждаваме в духа на "храненето не е важно, важни са чистите помисли, важно е да се стремиш към добро и т.н." трябва да си зададем въпроса защото Този с най-чистите помисли и най-голямата любов е постил? Може би има по-дълбок смисъл, от този, който ние прозираме ...

В една книга беше много добре обяснено - месото и животинската храна се спират заради психосоматичното им влияние върху организма. Постът отслабва тялото и затова се подчинява и духа. Или най-просто казано, гладът изчиства не само тялото, но и ума. Няма как да се стремиш към нещо духовно или да налагаш въздържание от лошотията, когато тялото ти е по-силно от теб, поне така го разбирам аз.

# 488
  • На топло...
  • Мнения: 584
Мишленце, точно така е, но надали трябва да си православно вярващ, за да стигнеш до този извод Peace.
Всеки минава през етапи от живота си, в които му се случва да осъзнава разни неща, за които обаче трябва да дойде правилното време. Дори Христос е бил на определена възраст като се е оттеглил в пустинята, пък по негов пример не постят само православните християни Peace.
Просто вярата идва от "сърцето". Човек с човек не е еднакъв и вярата му не е еднаква с чуждата, затова и опитът да се сложи шапка над вярващите с доктрини и догми лично за мен е неправилен.
Въпрос на гледна точка и на толерантност, пък Бог вижда и той ще отсъжда Peace!

Хубав ден, момичета и момчета Hug!

# 489
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 734
Да! Имате право! Ей сега ще изтичкам до един свещенник,за да го помоля да ме освободи от пост!
Вероятността да открия православен свещенник тук е на около2000км,или1000,т.е.Рим или Милано!
Момичета, не съм се ядосала, но не вярвам в свещенници!И не смятам да им искам никакво разрешение!
Всичко добро на всички!

# 490
  • Мнения: 1 274
Освен изброените по-горе ръководства за изповед, мога да препоръчам и "В помощ на каещия се", струва 2,50 лв., издание на Зографския манастир. Там са покрити седемте смъртни гряха, както и други пагубни страсти. Мисля, че ръководствата по 10-те заповеди някак си не покриват смъртните грехове, даже като че ли много православни не ги знаят кои са! И в тази тема да не забравяме, че чревоугодието е един от тези смъртни грехове!

По отношение на поста, мисля че е и много здравословен и при това строгият пост. Има лекар в САЩ, Др. Esselstyn, който лекува болни от сърце със диета от типа строг пост, без олио, с някои допълнителни ограничения. Това за пореден път ме убеждава в правотата на православието!

# 491
  • София
  • Мнения: 1 456
 Да върна темата в кухнята  Mr. Green
Днес вечеряхме чудна салата.
Продукти:
 Доматки
 Печени червени чушки
 Тофу
 Сусам
 Зехтин
 Сол
Нарязах на дребни кубчета зеленчуците и тофуто. Добавих зехтин и сол на вкус. Разбърках, оставих няколко минутки да се омешат вкусовете и поръсих със сусама.

# 492
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Сетих се за една супичка, която много ни харесва...

Крем супа от целина и праз

1 глава целина
1 стрък праз
4-5 картофа
2 скл. чесън
сол и черен пипер
масло ( соево в постите)

Нарязваме целината на кубчета, праза, картофите. Задушаваме зеленчуците в масло за кратко и доливаме около 1,5 - 2 л.вода. Посоляваме и добавяме черен пипер. След като се сварят зеленчуците оставяме да изстине малко и пасираме. Поднасяме с крутони.

Рецептата е взета от тук danito.blogspot.com  с малки мои изключения, съобразно нашия вкус.

Иначе днес мислех да правя патладжан с доматки на фурна, но ми се развали фурната и се наложи да ги изпържа, заедно с тиквички.

Аз постя за първи път, постя сама ( мъжа ми не е склонен), имала съм желание и друг път да постя, но все съм имала здравословни проблеми, не че  и сега нямам, дори майка ми е твърдо против и се налага да прикривам, че постя ( притеснява се заради здравословните проблеми), знам че не е хубаво да се пости, когато имаш такива, но реших да започна и да преценя ако не се чувствам добре щях да ги спра, но се чувствам чудесно... с малки изключения, но те са си от преди. Имам много грехове, като всеки човек, но се опитвам да живея колкото се може по- праведно, без да налагам възгледите си на друг, всичко е въпрос на осъзнаване. Живея в държава, където е разпространено протестанството и католицизма, затова не посещавам църкви, правя го само когато се прибера в родината, но си празнувам нашите си празници по нашия си календар.

# 493
  • На топло...
  • Мнения: 584
Най-право е всъщност веганското суровоядство Wink. Толкова хора се хранят, че и лекуват по света от памти века, именно без животински продукти, но и без представа да имат що е то православие!
Тази тема е в подфорум "Готварство". Тук всички са чревоугодници по дефолт Peace.
А лично за мен дискусията за "Правата вяра" просто е за някой религиозен или философски подфорум, тук се обменят рецепти най-вече.
И не, не е необходимо да си строго вярващ в ортодоксалния Господ, за да постиш Peace.
 
Данилу, веднага да се покаеш, струва 2,50.

Познавам хора, които разрушиха съзнателно много човешки съдби и не само това, а у тях ухае на тамян и е икона до икона...
Затова именно е най-важен вътрешният ти стремеж, за съвест ръководство няма Peace.

Аз приключих с духовната част, тематично се водя от подфорума, в който пишем, нататък Hug.



# 494
  • София
  • Мнения: 478
Не бях влизала отдавна и отворих темата с настроение, защото ми е много любима и една от малкото, в които влизам в този форум въобще, но вече съжалих. Големи са изпитанията за православния християнин по време на пост...


Общи условия

Активация на акаунт