Великденски пости - 2012

  • 61 095
  • 675
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 1 263
brazilka, имаш ли страница във фейсбук?
Иска ми се да мога да следя блога ти редовно.  Heart Eyes

# 496
  • Мнения: 38
http://www.hristiqni.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=1370

Привет на всички!Ох, толкова много са предизвикателствата...че тия дни имах много от тях и за съжаление им се подадох и толкова ругах и се възмущавах- "набалбучих се" с отрова и злост!Тоя народ прекалено много изстрада и понася от безобразието на всякакви управници и мошенници, че извадиха от нас най-злото от душите ни в усилията си да оцелеем!Оскотяхме!Много съжалявам за думите и поведението си, но това е положението!Дано имате само хубави емоции и търпени да преодолявате предизвикателствата!  bouquet  bouquet  bouquet

# 497
  • София
  • Мнения: 7 874
ХАЙДЕ ДА ВИ ПОМОЛЯ ВСЯКАКВИ ДЪРВЕНИ ФИЛОСОФЩИНИ И ПОЛИТИКАНСТВАНЕ ДА СИ ГИ ПРАВИТЕ В НЯКОЯ ДРУГА ТЕМА !

Едва ли тук е мястото да разсъждаваме на тема религия или пък да се правим на съдници.

# 498
  • Мнения: 1 274
Кръстих се на 33 години понеже вярвам в Бог,така че ми звучи малко "комунистическо" да ми размахваш разни аксиоми от този рода,че е грях,че не съм постила досега! Ами да, ТОЙ ще ни съди накрая и ще се явя с високо вдигната глава, защото винаги съм била християнка и съм спазвала божиите закони,не съм навредила на никого с умисъл.
Искам прощка от всички,за спама!!!!!
danilu, аз също започнах да постя късно и продължих, защото като ги спазих, усетих духовния ефект. Вярно е, че православната църква счита за грях неспазването на постите. Но ако не си знаела, това смекчава нещата. Ние православните постим повече от половината година, вкл. сряда и петък през почти цялата година. Щом си в тази тема, значи работиш по въпроса. Така или иначе, постът може да бъде облекчен за хора, чиито обстоятелства го налагат и не трябва да се подхожда фанатично, но в постно време би трябвало поне месото да се махне и в най-крайните обстоятелства. Не може да няма православни свещеници в Рим, даже българи, да не говорим за гърци, руснаци, румънци...
Ние православните (а и католиците) не считаме че спазваме Божиите закони, а по-скоро че правим всички възможни усилия за това. Защото от грехопадението нашата природа е паднала и сме грешници. Само Господ Иисус Христос е бил безгрешен! Когато неминуемо грешим, поради тази паднала природа, се каем и изповядваме, за да се пречистим. Това е един дълъг път, във вярата се напредва постепенно и постепенно нещата се разбират с въцърковяването. За да разберем що е грях са необходими ръководствата за изповед. Има ги и в Интернет. Нормално е човек, който не е въцърковен да изхожда от друга гледна точка. И аз съм била като теб.
Щом молиш за прошка, това е най-важното. Важно е да си прощаваме.

# 499
  • Мнения: 2 193
И за да се върнем към храната за пости- днес постни зелеви сарми с ориз, моркови и гъби.От снощи една страхотна салатка зеле, моркови, червено цвекло, копър, и зелени маслинки без костилка.

# 500
  • Мнения: 38
brazilka, имаш ли страница във фейсбук?
Иска ми се да мога да следя блога ти редовно.  Heart Eyes
BRAZILKA много е интерсен блогът ти!Поздравления и аз се присъединявам към BASISbouquet  bouquet  bouquet

# 501
  • Мнения: 355
Здравейте!  Hug
Хей го къде е средата на април, не остана.  Simple Smile
Тези пости ми минават под знака на зрелия боб  Laughing. Мине се не мине време и хоп тенджерата къкри на котлона. Не, че не признавам грашката или лещата, обаче тази година боб и хляб се яде почти всяка седмица.
Както и да е, от вчера на нашия пазар се появи и моят "снабдител" с домашни зелении и вече мога да си отдъхна - хванах се за зелено, както се казва.  Simple Smile
Вчера се загледах по блога на Йоана за нещо сладичко - http://www.kulinarno-joana.com/2010/11/apple-quince-dessert-with … ts-and-hazelnuts/
ето ви идея.
Хайде, слънчев ден!

# 502
  • На топло...
  • Мнения: 584
Един хубав ден на всички и от мен Hug!

Ето и сладкиш със сладко от завчера, получи се много добре и се употребява сладкото, което имаме в излишък (лятото правя много, но зиме изяждаме най-вече ягодовото, та за другото рецептата се оказа доста сполучлива).
     1 банан се пасира с 3-4 с.л. сладко, желе или конфитюр по избор.
     Добавяме 150 мл. соево мляко, 50 мл. олио, сока на половин лимон и 200 г. захар. Объркваме хубаво.
     В друга купа смесваме 350 г. брашно (аз ползвах 300 бяло и 50 пълнозърнесто елдено), 50 г. смлени орехи, кората на половин лимон (сложих на цял, но беше твърде доминантна), една ванилия (може и без нея), щипка сол и 3 ч.л. бакпулвер.
     Сухите съставки прибавяме към течните и объркваме хубаво с миксера.
     Печем в предварително загрята умерена фурна (при мен 160 с вентилатор) до суха клечка. При мен отне 30 минути в стандартна тавичка 20 на 30 см.
     След изстиването режем внимателно на две с остър нож или конец и мажем средата с останалия конфитюр (едно средно бурканче), объркан с 50-ина грама смлени орехи. Ръсим с пудра захар или мажем с шоколадова глазура.
После съхранявах под капак - издържа точно 1 ден и се изяде, сочен-сочен и много ароматен.
Съпругът ми, който не пости, го хареса много и каза, че не би разбрал, че е вегански, а децата си облизаха пръстите.

Мариянче, много хубава притча Hug.

# 503
  • Мнения: 784
Да! Имате право! Ей сега ще изтичкам до един свещенник,за да го помоля да ме освободи от пост!
Вероятността да открия православен свещенник тук е на около2000км,или1000,т.е.Рим или Милано!
Момичета, не съм се ядосала, но не вярвам в свещенници!И не смятам да им искам никакво разрешение!
Всичко добро на всички!

В Православието, за разлика от католицизма, връзката с духовника е лична и много важна. При католиците можеш да се изповядаш на български пред неразбиращ езика ти свещеник италианец, когото дори не виждаш. При Православието е редно да имаш един свещеник - изповедник, който да те познава лично и да ти е духовен наставник за всичко. Понякога трудно се намира такъв, на когото да имаш доверие. Мъжът ми, например, дълги години имаше за изповедник един монах, който живееше на 300 км от къщи, въпреки, че в града ни има поне 20 свещеника. Когато имаше възможност през годината, ходеше на изповед при него. През другото време поддържаха връзка по телефона по всякакви важни въпроси, които не са от изповеден характер - смяна на работа, болен човек в семейството - обажда му се и с 2-3 думи поставя въпроса и дядото благославя или не. Сега имам приятели, които не живеят постоянно в България - също при всяко идване се срещат с изповедника си, а през другото време държат връзка по телефона за всякакви въпроси, които ги вълнуват. Трябва да знаете, че свещениците са наясно със задълженията си в тази насока и никой няма да ви откаже, ако му поискате телефона, като му кажете, че живеете в чужбина, няма свещеник наблизо и искате да се допитате, когато се наложи, по някои въпроси.
Уточнявам, че това не е лично към danilu, да не каже че я осъждам или й давам тон в живота, а към другите момичета, които живеят в чужбина!
Иначе мястото на свещеника има сериозни канонични основания, но сега няма да ги излагам, за да не ставам досадна.


Дядо Хаджия, не можем да мислим по цял ден само за готвене, особено през постите. Великденските пости са и това. Ако не беше духовната страна на нещата, нямаше да има разлика между рецептите в тази тема и вегетарианската тема, или пък темата за постите в подфорума Диети.
В Света гора /а и във всички манастири трябва да е така/ храненето е част от богослужението. Докато се хранят монасите, един чете богослужебни текстове - демек, да не се вторачваме много, много в манджата, а умът винаги да е нащрек и за духовното.
Аз лично смятам, че са полезни подобни дискусии, стига да не влагаме злоба в тях, а да го правим с любов.















# 504
  • Мнения: 1 274
Дядо Хаджия, не можем да мислим по цял ден само за готвене, особено през постите. Великденските пости са и това. Ако не беше духовната страна на нещата, нямаше да има разлика между рецептите в тази тема и вегетарианската тема, или пък темата за постите в подфорума Диети.
В Света гора /а и във всички манастири трябва да е така/ храненето е част от богослужението. Докато се хранят монасите, един чете богослужебни текстове - демек, да не се вторачваме много, много в манджата, а умът винаги да е нащрек и за духовното.
Аз лично смятам, че са полезни подобни дискусии, стига да не влагаме злоба в тях, а да го правим с любов.


И аз мисля, че не може да се отдели православният пост от вярата. Също така смятам, че информацията може да е от полза на много хора. Но съм за спазване на добрия тон и най-вече на християнските добродетели по време на дискусията.

# 505
  • София
  • Мнения: 1 456
 За мен тази дискусия вече е далеч от християнските добродетели, смирение и доброта например. Темата е в раздел готварски рецепти, а не в религия. Интересно ми е да споменаваме и религиозната страна на поста, не само рецептите, но с мярка и такт, които определено липсват в някои от последните постове. Темата върви много леко, приятно и продуктивно, много ви моля, нека си остане такава.
 В момента пека баница със спанак и ориз. След това започвам кюфтенцата от леща.

# 506
  • Мнения: 2 193
Не съм правила баница със спанак и ориз, не става ли суха?Ако може рецептата.

# 507
  • София
  • Мнения: 864
аз пък днес и вчера четох прекрасни рецепти, веган, във блога на ванилка. едната е за морковена торта, а другата е за веган козунак. Така се запалих да се пробвам, че нямам търпение да ми се освободи маалко поне свободно временце.
ето рецептите:
http://vanillka.com/2012/03/27/carrot-cake-with-orange-cream/
http://vanillka.com/2012/03/29/vegan-easter-bread/

# 508
  • София
  • Мнения: 1 456
 KikoMira, разбира се, тази баница за първи път я правих по Коледа. Не помня кой я публикува в темата  Blush Оригиналът беше и с праз, но аз не го обичам и го пропуснах. Ето мята интерпретация  Wink
 Продукти:
 1 пакет кори Белла
 1 пакет замразен спанак Бондюел
 1 чаена чаша ориз
 сол
 сух джоджен
 олио
 1 ч.ч. маргарин
 газирана вода

 В дълбок тиган слагам олио и маргарин да се загреят и добавям замразения спанак. Похлупвам го и оставям да се отпусне напълно. Слагам сол и джоджен/ 2 щипки сложих аз/ на вкус. Добавям ориза. Разбърквам и наливам 1ч.ч. вода. След като оризът поеме течността добавям 1/2 ч.ч. вода. Сипвам по- малко вода, ако е необходимо. Малко преди да е готов оризът изключвам котлона и слагам капак, така се поема останалата течност. Може да добавиш бульон или други подправки по избор. Намазнявам тавата с олио и маргарин. Слагам 2 кори, мазнина, плънка и така редувам до като свършат корите. Авторката на рецептата беше написала, че слага галета, ако и се струва течна плънката, аз сложих съвсем малко. Нарязвам на парчета и заливам с малко/ около 1/3 ч.ч. / газирана вода. Пека в загрята фурна на 200 C. около 30 мин. Вадя поръсвам с вода и завивам с кърпа за 10 мин.
 У дома много се харесва.

# 509
  • Мнения: 1 274
По темата, купете си книгата "Чудото на Светото причастие" на Протонерей Вячеслав Тулупов.
Предполагам, че се продава в почти всяка църква. Има много написано за постенето, изповедта, причастието и всичко, което е необходимо да се знае. Човек може и сам да си отговори на много въпроси, ако се запознае с повече литература.  Peace

Тази книга можете да си я свалите от сайта на Зографския манастир, раздел Библиотека, pdf формат.

Общи условия

Активация на акаунт