Ухания за по-уютен дом

  • 5 959
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 201
Кое е първото нещо, което усещате отваряйки входната врата на жилището? Още преди да светнем лампата в коридора, това, което възприемаме дори и на подсъзнателно ниво са ароматите, които се носят в дома ни. Какви емоции носят те? Всяко ухание (приятно или неприятно), нашият мозък запомня и свързва с нещо конкретно, спомен или усещане. Затова е много важно да създадем в дома си, освен всичко останало, и ухания, които  възприемаме като приятни, леки, ненатрапващи се.
Ароматите у дома влияят на впечатлението на нашите гости, на нашето самочувствие, намиращи се на свой терен. Винаги е приятно, около нас да се носят приятни и свежи ухания, но умението да се избира подходящият за всяка стая аромат, е истинско изкуство.
Тъй както всяка стая в дома има своето предназначение, така за всяко помещение трябва да помислим какъв аромат би подхождал най-много.
Какви са вашите идеи и предложения за аромати в дома? Разделяте ли помещенията и по аромат? Кои аромати са подходящи за отмора, кои стимулират мозъка и са удачни за работните помещения, кои абсорбират неприятни аромати (например в кухнята или в тоалетната)?
Вие сте!

# 1
  • Мнения: 201
Хайде пак аз ще пиша - много съм доволна от този тип ароматизатори (много са деликатни и ненатрапчиви)
Моите са на друга фирма. Най-много ми допада сандаловото дърво. Имаше и едни с пачули и иланг-иланг - те също миришат приятно. Там вече е въпрос на вкус. Този ароматизатор си го ползвам най-вече в хола.
За спалнята си слагам сушени листа, някое и друго арома-камъче и свещи, че не миришат толкова силно. Нощно време ми е неприятно да спя на силни миризми. В гардероба съм си направила ароматизатори от канелени пръчки в кесийки от органза. Много дълго се задържа аромата.  Heart Eyes Който обича миризмата на канела - да пробва.
Банята най-често си я "размирисвам" с арома лампи (понякога и свещи).
Общо взето харесвам по-естествените ароматизатори. Аерозоли не ползвам, нещо ме стяга в гърлото само като ги помириша!  Crossing Arms
Ако някой също ползва от тия аромашишенца с есенция и тръстикови пръчки, може ли да ми каже от къде мога евентуално да си купя само пръчки? Че ми се ще да си ги сменям през някакъв интервал от време, а шишето с есенцията е много голямо, не ми се ще да хвърлям половината само защото пръчките ми са за смяна  newsm78

# 2
  • 14°25´17˝ ... някъде по линията...
  • Мнения: 504
...
Ако някой също ползва от тия аромашишенца с есенция и тръстикови пръчки, може ли да ми каже от къде мога евентуално да си купя само пръчки? Че ми се ще да си ги сменям през някакъв интервал от време, а шишето с есенцията е много голямо, не ми се ще да хвърлям половината само защото пръчките ми са за смяна  newsm78

Ако става въпрос за пръчиците от снимката, не разбирам, как може да се изхабят и да са за смяна? Или имаш предвид, че при смяна на парфюма трябва да се сменят, за да не се напояват с 2 различни миризми?  newsm78

Не обичам тежки аромати, призлява ми - за жалост тези, които се включват в електричеството са такива, а след изключване бързо се измирисват. Също са ми тежки напоените с ориенталски миризми сухи цветчета и клонки.
Смятам, че би било добре различните помещения да имат малко по-различни ухания, но по някакъв начин да са "обединени", за да не се "бият" коренно различните аромати (напр. тежкото сандалово дърво и свежият морски "бриз").

Имате ли опит с каталитичните арома-лампи и струват ли си цената? На тази фирма шишенцата са изключително красиви и сами по себе си интересни като украса, а ако вършат добре и функцията за ароматизиране, би било чудесно:





# 3
  • Мнения: 201
От последната снимка много ми допадат тия чудесии, ама да питам аз - какво е каталитична арома-лампа? За пръв път чувам. И какво ще й е, че да бъде каталитична?  newsm78 да не е пак някоя измишльотина?
А относно тръстиковите пръчици - нямам предвид да се сменят когато сменяш аромата, а просто ей така...все пак не може да караш 3 месеца с едни и същи пръчици, те се позамърсяват, приемат и от околните миризми (защото са много хигроскопични) и си представям, че на третия месец ще миришат много странно  Tired

# 4
  • 14°25´17˝ ... някъде по линията...
  • Мнения: 504
А, де! Мислех, че вие тук ще знаете какво е каталитична арома-лампа... Иначе тези лампи не са ефтини (според мен) и очаквах, че ефектът  ще бъде и във функцията, не само в дизайна. Ще погледна за някаква информация.

Не ми е хрумвало, че пръчиците могат да поемат и от околните миризми и смятах, че е достатъчно от време на време да се измиват от прахта...

# 5
  • 14°25´17˝ ... някъде по линията...
  • Мнения: 504
Това, което преведох за каталитичните лампи до голяма степен е реклама, според мен, така че е добре чудодейните им функции да се приемат с резерва:

"Тайната на уханните каталитичните арома-лампи се основава на уникалния процес на каталитачната реакция. Щом камъкът в лампата се загрее, процесът започва.

Какво представлява каталитичната лампа?

Каталитичните лампи се използват от 1898 година, когато един френски аптекар създава системата за каталитично горене (Catalytic Combustion system) с цел дезинфекцията на въздуха в болниците. Първоначалните модели били изработени от стъкло или кристал и действали на същия принцип като днес - разпръскването (дифузия, дисперсия) при каталитичното горене (Diffusion by Catalytic Combustion).
Каталитичната горелка "хваща" и уинщожава молекулите, които разпространяват миризмите. Движението и подменянето на въздуха и конвекционното засмукване (движението на флуидите) осигуряват отстраняването на зловонията така, както и на въздушните микроорганизми. Каталитичните лампи прочистват въздуха преди да го ароматизират.
През 20-те години на миналия век на дизайнерите им хрумва да създадат лампи с естетическа стойност,които биха могли да бъдат предлагани и на самите клиенти. Така каталитичните лампи, които преди това се използвали само за прочистване на въздуха в различните институции, стигат и до домовете ("домакинствата").
Въздушните освежители и подобни спрейове за стаи в повечето случаи само маскират зловонието. Обратно на това, каталитичните лампи активно дезинфекцират, почистват (прочистват) и парфюмират въздуха в широкото пространство. Най-честите миризми в дома, предизвикани от готвене, домашните животни, тютюна или физическите упражнения могат да бъдат безопасно и ефективно отстранени с каталитичните лампи "Ashleigh & Burwood"....
"Ashleigh & Burwood" са водеща марка в тази област и предлагат най-добрите цени и широк спектър от каталитични арома-лампи и аромати за тях..."

Лампата унищожава следните въздушни микроорганизми:

    Акари - убива до 99%
    Bakterie Escherichia coli (E. coli) - убива до 99%

    Пет вида спори на плесени:

        Aspergillus niger - убива до 61.5 %
        Eurotium amsterdami - убива до 79.6%
        Stachybotrys chartarum - убива до 99.9%
        Penicillium crustosum - убива до 99.9%
        Chaetomium globosum - убива до 99.9%


Информацията е оттук:

http://www.alamaison.cz/
http://www.ashleigh-burwood.co.uk/
http://www.ashleigh-burwood.co.uk/lamps-faq.html



Нека ако някой притежава такава лампа, сподели личните си впечатления, за да не разчитаме само на рекламни лозунги.  Wink Sunglasses

# 6
  • Мнения: 201
  bouquet Благодаря, че си вложила старание да го преведеш и да обясниш какво представляват тези лампи. Не вярвам да имат чак такива чудотворни въздействия над спори, акари и тем подобни, но пък наистина са красиви и примамливо звучи всичко, което пишат за тях. Все пак ми се струват доста скъпички  Crazy
Иначе с цялостната концепция съм съгласна - този тип устройства, които работят с топлина, неиндуцирана от електричество, със сигурност са по-успешни в борбата с миризмите. Да не говорим за аерозолите, блокчетата и всякакви от сорта ... Те по-скоро спомагат миризмите да станат още по-тежки и неприятни, отколкото да ги отстранят.

Но и аз като Ferda Mravenec ще изчакам да прочета отзиви от някой, който ползва такава лампа. Кой знае, може да стана и аз привърженик!

Общи условия

Активация на акаунт