Веганството - да споделим опит - 10

  • 51 329
  • 741
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 1 708
Защо двама млади мъже избраха да станат вегани? - излъчено вчера по повод световния ден на веганството.

# 616
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
има ли някой от вас опит с веганско захранване на бебе? Захранвам в общи линии по метода на захранване водено от бебето, но нещо ми липсват добри източници на здравословни идеи, не само удобни...

ами моето бебе все още е веганче Whistling
освен едно изключение - баща му му даде парче сварено пуешко. ама беше минипарченце и той го дъвка, дъвка и изплю Whistling

аз също започнах по ЗВБ, но тъй като кърменето ме изтощава, започнах и с лъжица да го храня.
давам първо зеленчуци намачкани с или без зърнени (ориз, просо, елда, овесени ядки), а после парченца да си дъвче сам. или обратното - първо парчетата докато направя неговото ядене.
с плодовете по същия начин.

няколко пъти правих бисквити, но не ги яде.

# 617
  • София
  • Мнения: 5 247
откъде може да се купи пащърнак в София?
white flower аз го купувам от био щанда на ХИТ. Там разчитам на редовно снабдяване. По пазари и магазинчета ми е невъзможно да уцеля наличност нито пък качество.

# 618
  • Мнения: 381
miniemouse, ние също се захранвахме вегански, та до две години и нещо, тогава опита кашкавал.  Crazy
Колко голямо е детето? В началото бих слагала пред него само плодове и зеленчуци. После бих добавила кълнове и зърнени. И накрая бих слагала пред него ядки, семена, и сварени бобови - например сварени бобчета, грахчета, нахутчета - удобно е да бъдат хващани и опитвани, развива се и фината моторика. Peace
От зърнените е по-сложно, царевицата също бих я сложила на зрънца да опитва, оризът, елдата - сварени. Пшеницата и ръжът - и като кълнове и като парче хляб.

ЗаСлон, много си лоша!  Hug Дай малко повече информация! Само подхвърляш кокалче и гледаш какво става. Хайде да ходим заедно там! И въобще - застудя, момичета, време е за вегански срещи по веганските ресторанти. Можем да ги посещаваме заедно, да ги оценяваме, да си направим лична класация и т.н.

# 619
  • Мнения: 146
asyalein, Щастливата, благодаря   bouquet
И ние не сме на 100% по ЗВБ... понякога давам и аз, защото има някои вкусни и полезни сезонни храни например, които нямам как да се ядат без лъжица или той трудно би ги държал в ръка (изплъзват му се или са много меки и ги мачка..), понякога пък му е по-интересно само да маже и да бърка та ако аз не му давам парченца в устата няма да хапне почти нищо..  та така.. Смесена техника, но с ударение върху самостоятелното хранене и ритъм...
Досега съм давала много неща като започнах с плодове и някои зеленчуци като краставица например, после включих и зеленчуци на пара - но повечето не срещнаха голям успех и популярност... Опитах плодово-зърнени каши - никакъв интерес... Минахме през 2 кризи на "озъбване" когато нищо не искаше да яде... От скоро давам някаква пюрирана храна - сладък картоф, картоф, нахут, леща към които прибавям задушени зеленчуци с лук и подправки, е не пикантни разбира се от рода на чубрица, риган, куркума, индийско орехче и виждам че така му е вкусно. Понякога добавям и по лъжица две някакво брашно примерно нахут или спелта, елда и т.н. за да сгъстя сместа и я правя на микро порцийки и рака може да си взема сам, а и аз му давам като се отплесне в мазане, интересното е че и той ми дава също  Laughing
Иначе с бисквитите и аз нямах успех.. докато примерно коричките хляб са хит...
Та по-конкретен въпрос.. опитах няколко пъти да дам коноп, слънчоглед и чия (в сок от манго) но не съм сигурна дали са подходящи за неговата възраст - 9 месеца.
Мисля си и за кълнове, но не също не ми я съвсем ясно,кои и как...
А ядки от кога е добре да се дават?
Кокосовото масло ок ли е? Въобще кои масла са ок за бебета?
Иска ми се да давам пълноценни и сравнително леко обработвани храни... Не искам да цапам, образно казано, с боклуци...  Crazy

 Peace

# 620
  • Мнения: 5 713
Miniemouse, синът ми се самозахрани с растителна храна около 9-я месец.
Тук съм писала много:
http://recipemagician.com/forum/index.php/topic/7-%D1%85%D1%80%D … 0%B0%D1%82%D0%B0/

http://www.recipemagician.com/nashiat-opit-kato-surovoiadi/razmi … ite-na-edna-mama/
+ коментарите

http://www.recipemagician.com/za-decata/zahranvane/surova-tropicheska-zakuska/
коментарите

Съжалявам, че давам линкове, но нямам много време да синтезирам.

# 621
  • Мнения: 146
Благодаря Вери, линковете са си чудесен отговор!  bouquet

# 622
  • Мнения: 3 988
miniemouse, и моето 8,5 месечно бебе е веган, ако изключим кърмата. Wink
Захранването върви много бавно при него. Показа интерес още преди да е направил 6 месеца, но не яде, само мачка и маже. Захранваме БЛУ/ЗВБ.
Брат му, вече на 2г, е захранен по същия начин. До 11,5 месеца беше веган, после му дадох кисело мляко и чак към година и половина прояде сирене.
Ядки дадох първо смлени (вложени в печива, по-късно и в овесени ядки, жито и други варени). На парченца чак около година и половина, когато бях убедена, че може да дъвче. Някои казват, че е рано, но моето дете (голямото) беше готово.
Нахут, боб, грах и прочие не помня кога дадох, към 8-9 ти месец. Скоро ще въведа и при малкия ми син. Царевица дадох след година, варена на кочан.

# 623
  • София
  • Мнения: 5 190
...
ЗаСлон, много си лоша!  Hug Дай малко повече информация! Само подхвърляш кокалче и гледаш какво става. Хайде да ходим заедно там! И въобще - застудя, момичета, време е за вегански срещи по веганските ресторанти. Можем да ги посещаваме заедно, да ги оценяваме, да си направим лична класация и т.н.

Ужас, то вярно кокалче се оказа.... Съвсем стандартна история, даже нямаше вегетарианска манджа  за обяд.

Ще изброя ресторантите аз както си ги знам, проверени и със собственици вегетарианци (за вегани - всички вегетариански имат  вегански варианти Simple Smile  )

Дриймхаус - на ул Алабин
Веда хаус  в пресечка на Христо Ботев
Слънце-ЛУна - на Княз Борис I  и Гладстоун
Слънце-ЛУна на "малките 5 кьошета" близо до Славейков
Кринг - на Цар Симеон


Сходни са като цени и възможности, приемат специални поръчки, всички са готини, семпли.

Щастливата
- в СлънцеЛуна на Малките 5 кьошета е супер за срещи с деца, превземат стълбището и съседната заличка и става купон Simple Smile

# 624
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
на 8-9 месеца не е ли рано за нахут, леща и боб?  newsm78
аз не съм давала още.
царевица давах 2 пъти сварена на кочан - режа една шайба и го оставям да си гризе.

Вери, мерси за линковете, сега ще прочета.

miniemouse, силни подправки като индийско орехче не са препоръчителни.  магданоз, целина, резене, пащърнак са си чудесни подправки.
бебето не се нуждае от подправена храна  Peace

Щастливата, кога даде бобчетата? на каква възраст имам предвид. считат се за опасни при задавяне... моето бебе не се дави като дъвчи само, но от бобчета някак ме е страх  Thinking

въпрос към мамите, които са с половинки невегани/вегетарианци: как договаряте захранването? Thinking мъжът ми само ме подпитва кога ще му дам месо Tired

# 625
  • Мнения: 1 732
на 8-9 месеца не е ли рано за нахут, леща и боб?  newsm78


въпрос към мамите, които са с половинки невегани/вегетарианци: как договаряте захранването? Thinking мъжът ми само ме подпитва кога ще му дам месо Tired

за мен/ според мен е рано за бобовите. Но всеки си решава.
Моят съпруг никога не ме е подпитвал .
Изцяло ми е имал винаги доверие и не ме е мъчил с подобни въпроси. / и добре, защото аз съм си такава, че много на сърце слагам какво ли не/ .
За давенето- много зависи от детето. По принцип рискът е реален, да.
Свидетелка съм била на плашещи случки.
Затова винаги много съм внимавала; винаги повтарям и показвам "дъвчи , дъвчи".
В началото пасирах, после намачквах.

# 626
  • Мнения: 146
Тъкмо седнах да чета линковете на Вери и ме вдъхновяват.. не само по тема захранване   bouquet
За лещата и нахута, не знам дали е рано.. може и да е, но съм ги дала, лещата - белена, а нахута първо покълнал и след това сварен и обелен и на Дани много му допада, а храната съвсем отговорно твърдя, че на "манджи" я предпочита подправена. Индийското орехче по принцип се слага по съвсем малко, но по скромните ми познания е добро за стомаха, дори имам някакъв спомен от времето, когато сестра ми беше бебе, че се дава за колики...
Вчера пък дадох кестени, пак ей така без да знам подходящо ли е... за сега не сме имали някаква реакция.. Давала съм спанак, чард и кейл, имаме домашно производство...
Какво биха могли да причинят бобовите освен газове например?
Но не забелязвам да са повече от обикновено и най-вече, сигнал че ще се ака...
За давенето, давил се е най-вече от големи хапки, за това наблюдавам зорко и гледам да давам неща от които не може да отхапе много. С пасирана храна също може да се задави бебето, както и с течна...
За татковците, нашият яде малко месо и много млечни. Притеснявам се от момента в който би настоял за включването на тези продукти. За сега съм казала че категорично поне до първата година няма да са част от менюто. Искрено се надявам да е за мнооого по-дълго, дори се моля ако се наложи, на дечко да не му харесат... Това е голямото неудобство на различните виждания...
Аз самата също все още не съм веган - понякога ям риба и морски и понякога кисело мляко... Но покрай Дани съвсем преосмислх начина си на хранене и съм в процес на прилагане на теориите в които вярвам за да мога да съм пример с действия а не с думи само... че иначе е демагогия...

 Peace

# 627
  • Мнения: 3 988
Проверих си записките - нахут и грах съм дала тогава - 9 месеца. Боб/фасул и леща на година и 4 месеца, но не ги яде и до сега. Извинявам се за подвеждането.

# 628
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Проверих си записките

оффф, направо пак се комплексирах.
аз записки не водя Rolling Eyes

грах пробвах да дам с други зеленчуци - не се прие.
също и зелен фасул не яде. ама той много малко неща яде де.

за закуска днес пробвах да направя някакви палачинки, които и той да яде. резултатът е стачкуващ мъж и бебе, мажещо палачинките по стола Sunglasses
да, много е трудно с това различно хранене.

вчера исках да попитам и съм забравила: някой да е готвил/ползвал Lupinus?
гледах по тв предаване и там споменаха за това растение.

# 629
  • Мнения: 3 988
Ха-ха-хааааа  Joy
asyalein, спокойно. Моите записки са импровизирани. Снимали сме клипчета, за да гледат бабите и дядовците и там в заглавието съм писала какво яде. Та така се ориентирах.

Общи условия

Активация на акаунт