Петрови пости

  • 14 252
  • 120
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 274
Снощи приготвих за днес една салата от сурови тиквички. Идеална е за пости:

Със специално ренде настъргах 1 кг. тиквички на прозрачни кръгчета. Добавих 3 глави накълцан чесън нова реколта, 1 зелен лук с оформена главичка, 1/2 връзка джоджен - накъсаните листа, 3 морковчета, сока на два лимона. Оставих в хладилника да се смесят вкусовете.

# 16
  • Мнения: X
Снощи приготвих за днес една салата от сурови тиквички. Идеална е за пости:

Със специално ренде настъргах 1 кг. тиквички на прозрачни кръгчета. Добавих 3 глави накълцан чесън нова реколта, 1 зелен лук с оформена главичка, 1/2 връзка джоджен - накъсаните листа, 3 морковчета, сока на два лимона. Оставих в хладилника да се смесят вкусовете.

А тиквичките белиш ли ги предварително?

# 17
  • Мнения: 1 274
Не, тези тиквички са много пресни - купени от производител.

# 18
  • Мнения: X
И аз     bouquet   за темата!

И една идея за постен "таратор", тук от форума (съжалявам, не помня от къде точно):

200 гр меко тофу
1 авокадо
1 краставица
чесън, сол, копър
вода до желаната гъстота
Тофуто, авокадото и краставицата могат да се нарежат съвсем на ситно или да се пасират.
Подправят се и се разрежда с вода до желаната гъстота.
Да ви е сладко!   Heart Eyes

# 19
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
От няколко дена се усещам преситена . Сега като прочетох, че е време за пост дори се зарадвах!
Лек пост на всички!

# 20
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Записвам се и аз в темата.
За първи път постих по време на Великденските пости и от тогава не ям месо.Просто не ми се яде макар почти всеки ден да готвя месо за мъжа ми и детето.Сега трябва само да изключа млечните и се радвам,че е разрешен хайвер през повечето време,защото много го обичам.
И аз харесвам постния таратор и дори си го правя и когато няма пости.

# 21
  • Мнения: 1 274
Записвам се и аз в темата.
За първи път постих по време на Великденските пости и от тогава не ям месо.Просто не ми се яде макар почти всеки ден да готвя месо за мъжа ми и детето.Сега трябва само да изключа млечните и се радвам,че е разрешен хайвер през повечето време,защото много го обичам.
И аз харесвам постния таратор и дори си го правя и когато няма пости.
Напълно те разбирам за месото. След постите доста ме боля корема от месо. И аз напоследък се отказах от него. Карам на риба, яйца и млечни, но от последните предпочитам кисело и прясно мляко, защото са по-леки.
Хайверът, ако е от истинския, е много полезен, богат на Омега 3. Сигурно ще ти се отрази добре!

# 22
  • Мнения: 204
Много ме зарадва рецептата за таратора, благодаря  bouquet

# 23
  • София
  • Мнения: 7 908
Здравейте и от мен и аз съм на линия вече.

След Петров ден у нас излизаме в така наречената готварска ваканция, през която намаляваме значително приготвянето на ястия с месо, а караме основно на салати, млечни продукти и плодове. Готварската ни ваканция свършва след Кръстов ден.

# 24
  • София
  • Мнения: 794
 И аз между постите имам само 1,2 хапвания на месни продукти и силно ограничена консумация на млечни, която бих искала да сведа до 0, защото забелязвам значителни подобрения в тялото си, когато не приемам никакви животински продукти по време на самия пост.., но за сега не успявам..
 Започвам постите с една лека пролетна супа от тиквички, слагам морков, картоф, чушка и киноа. Може да се застрои с ядково мляко или пасирано тофу. Всичко се нарязва на много малки парченца.

# 25
  • Мнения: 1 274
tais, aз също се радвам като дойдат пости. През останалото време все ми се струва, че не се храня както трябва. А така, има някаква дисциплина.
*Elle*, и при мен има значителнни подобрения по тялото - отслабвам и имам много регулярен стомах. Разбира се, старая се да се храня здравословно.
дядо хаджия, много добра идея с тази ваканция. То аз съм в постоянна полуваканция, но може да изляза в пълна и аз.

Днес мисля да направя гаспачо:

Продуктите са: домати, краставици, зелени чушки, малко лук и чесън - блендират се с вода до хомогенна течност. Добавят се сол и зехтин на вкус, по желание. Може да се гарнира с малки кубчета лук и чушка, които плуват отгоре.

За ядящите риба, много харесвам супа от глава на сьомга:
Купува се глава и/или рагу около 1кг., сварява се за половин час, вади се, бульонът се пази. Обезкостява се. В бульона се слага обезкостената риба на късчета, сол - 1 с.л., лук, добавят се ситно нарязани кортофи, моркови, 1-2 бр. чушки. След като се свари, се добавят подправките - девесил, кервиз (целина) и магданоз. По желание предварително се добавя и люта чушка.


Последна редакция: пн, 11 юни 2012, 11:25 от Adriana71

# 26
  • София
  • Мнения: 478
дядо хаджия, много добре звучи тази готварска ваканция Crazy

Постните тарататори са много приятни и освежаващи. Краси...*, много ми допадна твоята идея за такъв, до сега не съм пробвала с авокадо и тофу.

Днес сме на хумус сандвичи с краставица, за вечеря ще го мисля, но преди това ще направя един добър пазар, че хладилника и килера са празни Crazy

Имам едно предложение за обнародване Laughing Да не се прекопират всеки път рецептите от предната тема, а да се публикуват на 1 ва страница само тези от настоящата, защото всеки пост е в различен сезон и за рецептите се използват различни сезонни продуки и т.н. Който иска ще си цъкне на линка за съответния предишен пост и да разглежда. Според мен ще е много по прегледно и лесно за търсене, но може и да греша newsm78

Хубав и прохладен ден на всички Grinning

# 27
  • София
  • Мнения: 864
опс и аз тука.
започвам от днес, но като начало на черешов ден. Simple Smile

# 28
  • Мнения: 5 081
Здравейте! Аз стартирам със зеленчукова супа и мисля по- голямата част от поста по този начин да премине- най- бърза ми е, а и страшно много я обичам.

# 29
  • София
  • Мнения: 794
 Аз не свалям и грам, но съм по-здрава, енергична, изчезват ми месечните болежки..
 Сьомга и аз така правя на супа, но само с рагу, главите ни идват по-тежки и мазни.
 Съгласна съм с предложението на Бразилка, но предлагам да има и линкове към старите теми, защото много от ястията не са сезонни, а и сладкишите също.

Общи условия

Активация на акаунт