Петрови пости

  • 14 250
  • 120
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 784
Имам едно предложение за обнародване Laughing Да не се прекопират всеки път рецептите от предната тема, а да се публикуват на 1 ва страница само тези от настоящата, защото всеки пост е в различен сезон и за рецептите се използват различни сезонни продуки и т.н. Който иска ще си цъкне на линка за съответния предишен пост и да разглежда. Според мен ще е много по прегледно и лесно за търсене, но може и да греша newsm78

Няма проблем да ги изтрия рецептите от първия пост, но ако си спомняте, предишната тема за Великденските пости беше пусната първоначално без линкове към старите рецепти и пишещите масово настояваха, да се публикуват отново в първия пост, след което авторката ги качи. Пък и има хора, които за пръв път влизат в темата и няма да са ориентирани в старите теми какво да търсят. Ще чакам да чуя още мнения по въпроса.
Според мен в момента почти няма сезонни плодове и зеленчуци, всичко е "катр сезон". Аз например все още не мога да науча сина си, кой зеленчук през кой сезон расте, защото винаги като отидем в магазина има от всичко  Grinning. Даже и за дините - бях му казала да чака лятото, а то цяла зима в Пикадили минавахме покрай едни дини от Южна Америка...

...........................

Lenny_Pld ॐ (With love), купешкото песто по принцип не е постно, а е със сирене.
Ако дадете някаква рецепта за домашно песто без сирене, ще съм благодарна, защото и аз много го харесвам и го слагам на всичко - салати, спагети, препечени филийки.

...........................

Кажете сутрин какво закусвате? Вчера изядох 300-400 грама череши, но въглехидратите ми стават твърде много за деня. Имате ли идеи за постни закуски, които да набавят по-сериозна доза протеин?

Идея за по-бърза протеинова закуска - препечена филия с хайвер.
Идея за не толкова бърза, но по-протеинова закуска - печена риба /ако си я направиш от вечерта, ще бъде и бърза закуска/  Simple Smile

# 61
  • Мнения: 784
                     Здравейте, записвам се в темата!
  Искам да питам има ли такива, които няма да консумират и олио? Аз ще се опитам тази седмица да не ям нищо с олио-  хляб, плодове и зеленчуци. Така ми обясниха в църквата, в която ходя. Ако успея- в събота се отива на изповед, а в неделя- се взима причастие. Следващите 2 седмици може вече да се яде постно готвено с олио.
                     Успех на всички!

Великите пости свършиха на 14.04.2012 г. в 23:59 часа. Сега са Петровите (апосолските) пости, които не са толкова строги. При тях олио се разрешава дори и в сряда и петък, а риба пък през всичките дни с изключение на сряда и петък.

Най вредното нещо за нашата църква, са така наречените църковните бабички, които плещят какви ли не глупости и объркват постоянно хората. Затова БПЦ си има типик, който буквално е преписан в първия пост на тази тема и аз препоръчвам да четете него.

Дядо Хаджия, все пак обърни внимание, че момичето споменава вземане на причастие.
В този случай, независимо дали сме в Петровия пост или въобще кое време през годината е /може и извънпостно време/ се спазват поне 3 дни строг пост - т.е. без олио /разбира се и без риба, месо, млечни храни/.
Това за 3-те дни го казвам съвсем ориентировъчно - някои свещеници казват да се пости без олио понеделник, сряда и петък, други - сряда, четвъртък и петък, други - една седмица, на болни и бременни - може и един ден, а може да дадат причастие и въобще без строг пост.
В Типика по този въпрос пише: "Човек, който се готви за изповед и причастие е необходимо предварително да уточни с изповедника начина на постене." - тук става въпрос именно за строгия пост.

Така че giusi, ако действително си решила да вземаше Св.причастие, говори със свещеника и го питай колко дни строг пост да пазиш, както и кога да отидеш на изповед при него.

# 62
  • София
  • Мнения: 1 455
 Lenny_Pld ॐ (With love), благодаря за идеята, ще пробвам кюфтенцата във формите за мъфини  Wink
Царицата-майка , аз смятам, че няма нужда да се махат рецептите, така е по- удобно, а не с линк към стара тема  Peace

# 63
  • София
  • Мнения: 7 908
                     Здравейте, записвам се в темата!
  Искам да питам има ли такива, които няма да консумират и олио? Аз ще се опитам тази седмица да не ям нищо с олио-  хляб, плодове и зеленчуци. Така ми обясниха в църквата, в която ходя. Ако успея- в събота се отива на изповед, а в неделя- се взима причастие. Следващите 2 седмици може вече да се яде постно готвено с олио.
                     Успех на всички!

Великите пости свършиха на 14.04.2012 г. в 23:59 часа. Сега са Петровите (апосолските) пости, които не са толкова строги. При тях олио се разрешава дори и в сряда и петък, а риба пък през всичките дни с изключение на сряда и петък.

Най вредното нещо за нашата църква, са така наречените църковните бабички, които плещят какви ли не глупости и объркват постоянно хората. Затова БПЦ си има типик, който буквално е преписан в първия пост на тази тема и аз препоръчвам да четете него.

Дядо Хаджия, все пак обърни внимание, че момичето споменава вземане на причастие.
В този случай, независимо дали сме в Петровия пост или въобще кое време през годината е /може и извънпостно време/ се спазват поне 3 дни строг пост - т.е. без олио /разбира се и без риба, месо, млечни храни/.
Това за 3-те дни го казвам съвсем ориентировъчно - някои свещеници казват да се пости без олио понеделник, сряда и петък, други - сряда, четвъртък и петък, други - една седмица, на болни и бременни - може и един ден, а може да дадат причастие и въобще без строг пост.
В Типика по този въпрос пише: "Човек, който се готви за изповед и причастие е необходимо предварително да уточни с изповедника начина на постене." - тук става въпрос именно за строгия пост.

Така че giusi, ако действително си решила да вземаше Св.причастие, говори със свещеника и го питай колко дни строг пост да пазиш, както и кога да отидеш на изповед при него.


Ами не съм сигурен, че е точно това, защото тогава в Типика щеше да има изричен запис за това. През великите пости с изключение на сряда и петък се позволява олио пък можеше да взимаш причастие една ли не всеки ден и никъде не е написано, че първо задължително ще трябва строг пост па тогава. Да не говоря за причастията по време на Светлата седмица където все още се води спор дали изобщо трябва да се пости или е достатъчно просто да не си ял през деня на причастието.

По скоро записа, който вие цитирате е насочен в случаите на дните извън установените задължителни пости и тогава вероятно точно свещеника ще уточни как точно ще пости изповядващия.

Според мен обаче последната дума е на свещеника (повтарям свещеника, а не църковните бабички, щото аз съм си патил и то яката от техните съвети).

Здравейте!

Аз днес съм решила утре да правя боб. Но нещо не ми се прави по познатите рецепти, та да ви питам за идейки  Laughing

Боб със зеле на фурна, бобена салата със сварен нахут или соя, бобени кюфтета, пасират пържен боб и т.н.

# 64
  • София
  • Мнения: 282
Царицата-майка, тук има няколко рецепти за песто без сирене
http://www.gotvetesmen.com/recipes/categories/sauce_dip/Pesto/, а в традиционното песто можеш да замениш сиренето с тофу...и здравейте, ще се включвам и аз по малко в темата, най вече с рецепти за риба

Последна редакция: ср, 13 юни 2012, 14:51 от ginger tea

# 65
  • Мнения: X
Здравейте, снабдих се със страхотен хайвер с парченца сьомга от рибарския магазин, а днес си купих в Била хумус. Нищо, че е с растителни мазнини - беше невероятно вкусен. Представям си как ще стане, ако си го приготвя и сама.  Laughing

Да ви попитам, как стои въпросът с алкохола по време на тези пости?

# 66
  • Universe
  • Мнения: 1 556


Lenny_Pld ॐ (With love), купешкото песто по принцип не е постно, а е със сирене.
Ако дадете някаква рецепта за домашно песто без сирене, ще съм благодарна, защото и аз много го харесвам и го слагам на всичко - салати, спагети, препечени филийки.



Моето е домашно Hug



Продукти:

    2 връзки босилек (може и магданоз или по 1 от двете )
    1 чаша сурово кашу (в оригинал кедрови ядки). Става и с орехи.
    зехтин ( на око)
    сокът от един  лимон
    1 чаена лъжичка сол

    По желание 1-2 скилидки чесън

Всичко се слага в блендара. Насипва се в буркан, запечатва се със зехтин и се оставя в хладилника.

П.П. Някои запичат ядките Peace

# 67
  • София
  • Мнения: 478
blackisback, лятото предпочитам боба на салата с риба тон, обикновена бобена салата или на пастет с бял и червен боб.

Нану, ох тази лятна манджа само какво изкушение е, много любимо нещо Crazy Харесвам я и с тиквички, патладжани и бамя, или на паприкаш с чушки. Въобще страхотен сезон Flutter

Царицата-майка, пестото го правя по този начин, но общо взето можеш да си го нагаждаш сама на вкус – зелени подправки (босилек, магданоз, джоджен, спанак и т.н.), ядки (предпочитам орехи), зехтин, сол и другото вече е въпрос на вкус и нагаждане на консистенция.

Съгласна съм с всяка една дума написана от дядо хаджия и като заключение искам да напиша, че се пости според църковния типик, а всичко друго, което си решавате, ви препоръчват и т.н. си е индивидуално, не е универсално за всички, съответно няма нужда да го споделяте или натрапвате на останалите. Като цяло напомням, че темата е за рецепти и обмяна на кулинарен опит с постни рецепти.

От мен тези дни нищо интересно. Вчера вечерта правих пангасиус на фурна със салата с краставици и домати, днес още нищо не съм готвила, но за вечеря мисля да направя пресни картофи на фурна, отново с краставици и домати.

# 68
  • София
  • Мнения: 1 455
 Понеже в този пост изобилства от дни за риба, която обожавам, бих ви препоръчала да опитате, ако не сте, тилапия филе.

# 69
  • Мнения: 115
Здравейте!
Вчера се възползвах от рецептата за фетучини с магданозено песто - беше много вкусно. Днес сме на вълна нахут със зеленчуци.
Относно разнообразието на боб понякога правя печен боб със много лук. В къщи го обожаваме.

Последна редакция: ср, 13 юни 2012, 22:41 от Ms Dedlock

# 70
  • София
  • Мнения: 282
Ето и от мен една рецепта за риба по селски, или рибен гювеч:

Взима се филе от риба (пангасиус, тилапиа или др.) нарязва се на хапки. Посолява се. Нарязват се зеленчуци според сезона, тиквички (или патладжан), моркови, зелен фасул, лук, чесън, целина, картофи, домати, магданоз, и те се посоляват. Рибата се нарежда в широка тава, върху нея се изсипват нарязаните зеленчуци, подправя се с черен пипер и се залива с повечко мазнина. Пече се в силна фурна, докато се поизпари водата и остане на мазнина.

Аз тази риба я правя през всичките сезони, върви с мека домашна питка.

# 71
  • София
  • Мнения: 1 455
 Предлагам ви банановия сладолед на Sladka hapka, бързо, лесно, вкусно и полезно, а и постно  Wink
http://sladkahapka.blogspot.com/2011/06/blog-post.html

# 72
  • София
  • Мнения: 7 908
Препоръчвам ви :


Вляво овесени шницели, в дясно картофени кюфтета.

И двете ястия са направени с една обща основа от сварени и пасирани нахут и соя, сварени картофи, лук и подправки. От тази основа направих картофените кюфтета. После съм нея добавих овесени ядки киснати в зеленчуков бульон и така пък направих овесените шницели.

Нахута и соята първо съм ги киснал във вода (минимум 12 часа) после ги сварих и пасирах.

Неповторим плътен и богат вкус въпреки, че са напълно постни.

Впрочем държа да споделя, че соята след като я сварих и пасирах направо си излезе чисто тофу. Нямах под ръка нещо с което са пресирам суровината за да проверя дали щеше да стане компактна маса.

Аз по принцип си работя със суров нахут и сурова соя и много рядко купувам консервирани такива.

Апропо опитайте хумус от бадеми моля. То направо неописуемо бе.

# 73
  • На топло...
  • Мнения: 584
Здравейте, набелязах си идеи. Нещо ми бягат бобовите и лещовите по фронта, трябва да се поправи пропускът, вече се облизвам по печени бобове с лук и салати. Още повече че в момента съм на йогистка вълна с индийска кухня Crazy.

Шницелите и кюфтенцата изглеждат страхотно, Дядо Хаджи Grinning! А за хумуса идеята каква е, аз съм правила само с нахут (което ме подсеща отново да си направя фалафели)? Как приготвяш бадемите?
И ще ми е интересно дали ще се получи тофу, сигурно! А ако му сложиш на това нещо сиренена мая какво ли ще стане Thinking.

Да отчета моето соево кисело мляко, на което успях да хвана цаката. Просто времето му на ферментация е по-кратка отколкото на животинското мляко, около час-час и малко е разликата. Но е нещо чудесно - за моя вкус перфектно, някаква смесица между кисело мляко и боза Mr. Green.
Между другото се оръсих тройна цена за оригинална кофичка соево кисело мляко от магазина - ми гадничко си беше, захар ли му слагат, аромати ли, не знам, но на нищо не прилича, а уж е био...
Така че тази вечер за трети път квася, на ден отива по литър ей така, малко е по-редичко само от обикновеното, като кефир може би.
Правих наскоро една детоксикация и нещо май си прецаках чревната флора, та много налитам на ферментирали продукти, даже "Комбуча" си взех - чаен квас готов (с разни бацили) Grinning, отделно и пробиотици. Като следващо може и гъба да завъдя чаена Mr. Green...

# 74
  • Мнения: 1 274
Нану, по био магазините продават непастьоризиран ябълков оцет. Той също е с живи микроорганизми, полезни за микрофлората. Ако не се плашиш от захар, био бозата на Хармоника също е жива, ако я оставиш на вън става кисела и изкипява.

Общи условия

Активация на акаунт