Образование без граници

  • 7 813
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 97
Здравейте!Идеята ми за тази тема идва от това,че дъщеря ми има желание да учи в чужбина и смята да кандидатства идната година.Разкажете нещо за вас и вашето следване.
Ще се радвам да споделите от личен опит.

1.В коя държава учите сте учили?
2.В кой университет учите сте учили?
3.Каква специалност сте избрали?
4.Какъв езиков изпит положихте - Тойфел,Йелтс,КАЕ,Сат или друг?И следователно кой от тях ви се вижда най-лесен?
5.С какви оценки от дипломата за средно образование бяхте и ви приеха?Има ли случаи да приемат с по-ниски оценки?
6.Колко пъти кандидатствахте?От първият път ли ви приеха?
7.Коя консултантска фирма за образование в чужбина ползвахте или сами предвижихте нещата около кандидатстването?
8.Как стояха нещата с работата и успяхте ли да си намерите и кога?
9.Възможно ли е студент в чужбина да се издържа сам на свои разноски?

Ако се сещате за друга полезна информация,споделяйте!Благодаря! Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 3
Здравей.

1. Учих в Англия между 2009 и 2012.

2. В Ланкастър. Имах 5 unconditional offers, едната от Cambridge. Не можах да си позволя да уча там поради наличието на т.наречената 'equal or lower qualification policy'. Тя изключва възможността да се учи с финансиране от Student Loans Company и изискуемите tuition fees са по-високи. Провери в гуглето и ще разбереш за какво иде реч.

3. Учила съм право в Софийския. Диплома 5.5/6. Затова и тази политика се прилагаше към мен. Учих право и в Англия. Завърших с first class, единствената чужденка в курс от 157 студенти.

4. Положих IELTS. Резултат 8/9. Не съм държала другите, затова и не мога да направя сравнителен анализ кой е по-лесен.

5. Диплома за средно образование: 5.96/6. Завършила съм отдавна, преди матурите. Резултатът ми, от езикова гимназия, беше между първите 1% на випуска.

6. Кандидатствах един път. За Ланкастър знам, че има много по-ниски изисквания. Обясних защо моето положение беше различно. За Cambridge - там конкуренцията е убийствена за право.

7. Всички документи си подадох сама. Не съм ползвала консултантски фирми.

9. Изкарах си жълта карта за студент третата година от следването си и работех в детската градина на университета като общ работник. Беше много тежко. Гордея се с резултата от дипломата си, въпреки тежката работа.

10. Аз не мисля, че е възможно. Аз имах помощ от приятел. Работих и в Гърция преди това, за да събера пари. Право на maintenance grant не съм имала.

11. В момента си търся training contract. Искам да започна в Ситито и да работя за американска кантора. Засега, въпреки огромните усилия, не успявам. Въпреки изключителния резултат от дипломата ми, въпреки правното образование от България и трите години стаж по специалността. След близо 40 applications, не съм била поканена на нито едно интервю. Във всяка application form има въпрос относно националност и, разбира се, името ми е източноевропейско. Както предполагам знаеш Камерон ще обяви референдум в специална реч в петък, което вероятно ще означава, че Обединеното кралство ще напусне Съюза.

Продължавам да опитвам!

Надявам се, че съм ти дала някаква представа за нещата. Въпреки всичко, нещата са строго индивидуални.

Успех на теб и твоята дъщеря!

# 2
  • Мнения: 3 241
Дъщеря ти в университети, в които се преподава на английски ли иска да кандидатства, или във Великобритания и САЩ?

# 3
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
Имам две студентки в Англия - 2 курс комп. с-ми и бизнес-мениджмънт, 3 курс архитектура.

И двете държаха  Тойфел, трудно е някой да ти каже кой е по-добър Тойфел,Йелтс , защото много малко са хората, които са държали и двата, за да сравняват. Но из форумите за кандидатстване във Великобритания има доста мнения в полза на Йелтс, защото при приравняване на точките, Тойфела е ощетен в това отношение, искат повече точки и другото което съм чела като мнения, че Йелтса е малко по-лесен и по-добър, но това ми е впечатлението от изчетените форуми.
САТа е съвсем различен, няма нищо общо с предните два изпита, доста е труден и там си трябва доста сериозна подготовка, по принцип го изискват американските университети. Те са САТ I (освен англ. има и мат-ка част) и САТ  II - специализиран, по предмети - история, мат-ка1, мат-ка2, физика, немски, биология, химия....

И двете ми бяха с дипломи над 5.90, на голямата ѝ искаха 5.80, на малката 5.00 и 6-ци по определени предмети. Зависи от специалност, университет...

Още от първия път ги приеха в Англия, точно в тези университети дето им бяха първо желание, не сме ползвали консултантска фирма - в бгхелп има всичко относно кандидатстването във Великобритания.
Голямата беше кандидатствала и в САЩ, ходеше на консултации във фондация Фулбрайт при една госпожа. Консултациите са ѝ безплатни и се занимава само с университети в САЩ, след попълването на един куп документи за САЩ,  документите за Англия бяха много лесни. Между другото и след явяването на САТа, ТОЙФЕЛа изглежда също много лесен.

Във Великобритания за да работиш се изисква разрешително за работа, от 01.01.2014 се очакват да паднат тези ограничения, какво ще стане не знам, надявам се да паднат.
Ваденето на жълта карта се бави, та и двете нямаше как да работят през първата година. От лятото след първи курс си търсиха работа, подработваха по пъбове, без договори, нищо че си имаха всички документи- и при двете така се стекоха нещата, макар да са в различни градове. Работа, сериозна с договор, която работят и в момента, започнаха и двете от началото на септември, след първата година, т.е. 2-3 седмици преди да почнат да учат втори курс, и двете работят като сервитьорки, но едната в ресторант (има бакшиши), другата също е в ресторант, но  в голям хотел (няма бакшиши).
Първата година е изцяло от нас - и при двете.
Втората - половината издръжка от нас, половината от тях - и при двете.
Третата година - ами голямата в момента сама си се издържа, цяло лято работи, беше си само за 3 седмици в България и то платена отпуска, мога да кажа от втори курс, пролетната ваканция когато поработи повече, не съм ѝ пращала пари. Всичко сама си плаща. Когато е на училище работи петък вечер, събота, неделя не повече от 20 часа ( имат ограничения), през ваканциите работи всеки ден. При малката как ще е, ще видим догодина... в момента тя работи събота и неделя, еми със сигурност не им е леко, но се справят.
Таксата за следването - и двете си теглиха заем, който ще започнат да го връщат след като завършат и започнат да работят, така че такса не плащаме. Разходите са ни квартира, храна, консумативи ( при голямата са повече, заради специалността) и всякакви ежедневни нужди.

Много е трудно след като не знаем какво точно те интересува, предполагам, че за сега само събираш информация.
Има тема на мамите със студенти в чужбина http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=679406.0 ,  там може би повече хора ще се включат. Има и няколко мами със студенти в Германия, ако те интересува.

Ако имаш още  въпроси относно следването във Великобритания, питай,  няма проблеми, може и на л.с  Laughing

Последна редакция: вт, 15 яну 2013, 14:41 от valha

# 4
  • Мнения: 97
Дъщеря ти в университети, в които се преподава на английски ли иска да кандидатства, или във Великобритания и САЩ?


Още обмисля,но по вероятно да е някакъв който се преподава на английски,понеже за Англия и САЩ няма да можем да си го позволим,между другото не претендираме да е в ТОП университет,на нас ни е ясно,че това няма как да стане,стига ни да е в чужбина,от по-обикновените,където няма кой знае какви изисквания.

# 5
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
Тогава ти трябва информация колко ще излезе 1 месец издръжка на студент в чужбина.

За Англия аз мога да кажа, за моите деца, издръжката за 1 месец на едната е между 500-600 паунда, не повече, това е при нас.
260 паунда на месец квартира и на двете в момента ( на голямата първата година беше 300), да сложим 40 паунда за сметки ( те са по-малко, но сега е студено)  ние бяхме заложили 50 паунда на седмица за храна ( казват, че 20 паунда им стигат) и всякакви ежедневни разходи, това ако не ходи по заведения и си готви, че иначе и 1000 няма да стигнат, за транспорт нямат разходи, ходят пеша до университета.

Но си зависи от много неща - град, район, общежития - може да се проверят в сайтовете на университетите има цени, както и специалност ( архитектура, всякакви дизайни - материали, консумативи) и  от детето си зависи. 
На голямата дъщеря приятелката още през първата година започна да работи, ами от втората сама си се издържа, но при нас не се получи. За това казвам, че е много относително.

Но определено първата година е хубаво да си приготвите повече пари за издръжка, все пак докато свикне, докато се ориентира, ами няма да е лесно... но пък не и невъзможно.



# 6
  • Мнения: 14 635
САЩ не признават Йелтс.Само Тойфел и САТ.Да се издържа сам студент е почти невъзможно.Също има ограничения в часовете и е на територията на университета.Ако успее там да се уреди на работа.Винаги има изключения,какви ли истории не съм чувала,как някои учат и работят,а през свободното време обикаляли страната.Не,че им вярвам на всички хвалби.
Доколкото знам с английски език може да се кандидатства в Холандия,Швеция,Дания,Норвегия,Финландия.
Чувала съм,че с английски може и в Германия,после на място се учел немски.Ако някой има информация по въпроса нека се включи.

# 7
  • Русе
  • Мнения: 658
Аз само с един гол "запис" се включвам, че имам щерка в десети клас и май е време да се позамислим.

# 8
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
Чувала съм,че с английски може и в Германия,после на място се учел немски.Ако някой има информация по въпроса нека се включи.


Да, в Германия има университети, в които се преподава на англ., пък ми се струва, че все пък поне малко трябва немски, не за университета, но все пак ще живееш там и се предполага, че не всички знаят английски.

Ако въобще не сте наясно с обучението в чужбина, бих препоръчала, моите навремето ходиха на едни лекции в една фондация, струваше 1 лев, не знам има ли ги сега, но им бяха много полезни, поне разбраха, че обучение в чужбина не е мисия невъзможна относно финансите. И също така са ходили във фирмите-посредници, но само да разпитват, документи, избор на университет и всичко останало сами си пускаха.

Може и на изложения да отидете, имаше няколко за образование в чужбина и там сме ходили на 1-2.

САЩ не признават Йелтс.Само Тойфел и САТ.Да се издържа сам студент е почти невъзможно.Също има ограничения в часовете и е на територията на университета.Ако успее там да се уреди на работа.Винаги има изключения,какви ли истории не съм чувала,как някои учат и работят,а през свободното време обикаляли страната.Не,че им вярвам на всички хвалби.
 Peace, ние  за това се отказахме , не посмяхме, макар че ѝ бяха отпуснали прилична стипендия, но не достатъчна, за нашите възможности.

Последна редакция: вт, 15 яну 2013, 19:54 от valha

# 9
  • София
  • Мнения: 2 361
Периодично се правят изложения на университети от чужбина. Там може да разговаряте с представители им и да получите информация относно изисквания, финансиране. А също и какви дисциплини се преподават.

# 10
  • Мнения: 97
Ние с дъщеря ми бяхме ходили за консултация в Интеграл,там ни дадоха един каталог съдържащ университетите с които си партнират и специалностите,които предлагат.Ходихме също и на изложението,присъствахме на семинар за обучението в Холандия и за успешно мотивационно писмо.Казаха,че дори и ученика да има по ниски оценки ( понеже повечето деца са неориентирани в 9,10 клас и не осъзнават от каква важност ще им бъдат високите оценки)едно много добро мотивационно писмо би допринесло много за приема и би компенсирало някаква част за ниските оценки.Въпреки това и всичко,което съм изчела в нета смятам,че тази информация не ми стига и се допитвам до още хора,които вече са минали по тоя път.Дъщеря ми не е отличничка,по принцип е умно дете и преди години беше първенец в класа,но имаше много трудно тинейджърство,известно време имаше много проблеми,беше тотално излязла от пътя,но по някакво чудо се съвзе и се взе в ръце,амбицира се и сега има високопоставени цели.Вярвам,че щом има желание,има и начин и мисля,че все някъде ще я приемат,защото тя има потенциал и трябва да го развива,искам само да я приемат,а оттам нататък тя ще докаже какво може.Не мислите ли?

# 11
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
1.В коя държава учите сте учили? Холандия
2.В кой университет учите сте учили? HBO - Leeuwarden, Groningen - Университет
3.Каква специалност сте избрали? - Преподвател по английски
4.Какъв езиков изпит положихте - Тойфел,Йелтс,КАЕ,Сат или друг?И следователно кой от тях ви се вижда най-лесен? Холандски еквивалент
5.С какви оценки от дипломата за средно образование бяхте и ви приеха?Има ли случаи да приемат с по-ниски оценки? Оценките не са били толкова важни.
6.Колко пъти кандидатствахте?От първият път ли ви приеха? Да
7.Коя консултантска фирма за образование в чужбина ползвахте или сами предвижихте нещата около кандидатстването? Сама
8.Как стояха нещата с работата и успяхте ли да си намерите и кога? По студентска линия,- втората година
9.Възможно ли е студент в чужбина да се издържа сам на свои разноски? В Холандия е трудно, защото разрешените часове, когато можеш да работиш са малко. Ученето съшо изисква много време и ако трябва сам да се издържаш е трудно.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 361
Оценките от матурите са 1/3-та от дипломата. И след като се е взела в ръце, би могла да си повиши общия успех по този начин.

# 13
  • Мнения: 4 300
.Вярвам,че щом има желание,има и начин и мисля,че все някъде ще я приемат,защото тя има потенциал и трябва да го развива,искам само да я приемат,а оттам нататък тя ще докаже какво може.Не мислите ли?
То всичко хубаво, ама тук първо повечето не сме на 20 и респективно информцията от личен опит може да не е много актуална по отношение на прием, точни суми за издръжка и т.н. Второ, как ще се реализира на пазара на труда е ужасно индивидуално. И трето, най важното, изберете си поне страна или насоченост/специалност и търсете според тях. Иначе просто ще се загубите в морето от различни възможности, условия и изисквания.
Не се успокоявай със 'само да  я приемат', защото зорът е най вече след това, в повечето университети завършват не много голяма част от започналите.

# 14
  • Мнения: 97
Не се успокоявай със 'само да  я приемат', защото зорът е най вече след това, в повечето университети завършват не много голяма част от започналите.
[/quote]

Разбира се  Simple Smile На нас ни е пределно ясно,че ще бъде много трудно.Въпросът е да бъде приета,защото това най-много ни притеснява предвид обърквациите които се получиха,а след това вярвам,че ще оцени възможността и ще даде всичко от себе си за да успее да изкласи и то с хубав успех.Всеки заслужава шанс за едно добро бъдеще,дори и сгрешилите покаяли се  Wink Благодаря ви за мненията!
Набелязали сме си евентуално :
1.Stenden University в Leeuwarden,Холандия и по-точно специалност International tourism management
2.University of Aberdeen,Шотландия - Petroleum engineering
3.Bussines academy Copenhagen North,Дания - Service,hospitality and tourism management
4.Dalarna university,Швеция - International tourism management

Имате ли някакво мнение за въпросните?Все още сме в процес на обмисляне,търсим други варианти,но като,че ли специалностите с туризъм най ни допадат,тъй като има стажове в други страни в последната година примерно и има шанс за глобална реализация в най-добрия случай.Какво мислите?

Последна редакция: вт, 15 яну 2013, 23:01 от mishet0

Общи условия

Активация на акаунт