Студенти в чужбина - 3

  • 66 843
  • 804
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 596
Дъщеря ми си плати депозита за общежитието първата година с Виза Електрон без проблем,въобще всичко плаща с нея-в магазини,за влакове,автобуси,самолет.На ПИБ е картата,дъщеря ми е в Англия.Само за една от вноските за общежитието се наложи да се повиши лимита за разплащане по интернет,че не можело суми над определената от банката,не ги помня точно,има ги в сайта на банката описани.

Така че от Интеграл не съм сигурна доколко са наясно.

# 316
  • Мнения: 11
Дъщеря ми си плати депозита за общежитието първата година с Виза Електрон без проблем,въобще всичко плаща с нея-в магазини,за влакове,автобуси,самолет.На ПИБ е картата,дъщеря ми е в Англия.Само за една от вноските за общежитието се наложи да се повиши лимита за разплащане по интернет,че не можело суми над определената от банката,не ги помня точно,има ги в сайта на банката описан
А за дебитна или за кредитна карта става дума ?

# 317
  • Мнения: 1 970
Виза Електрон е дебитна карта, със статут на кредитна я водят, доколкото минава в повече места за плащане с карти, включително и в интернет, макар че напоследък и дебитните Виза (Булбанк ги издава) или която и да е Маестро, няма проблеми.
На каките от агенцията или не са им обяснили правилно или те не са разбрали – в повечето случай в БГ проблемът не е в картата а в съвместимостта на ПОС-терминала на банката с която работят (който е инсталиран в офиса им) и системата на банката-иzдател на картата, която им давате. Не като правило, но много често е така. Проблемът е , че примерно в Метро на 20 каси има теринали на поне 10 банки – и на ОББ и на Райфа и на ПИБ и на ДСК и на други. И като отидеш и се окаже, че си попаднал с карта на Алианц на терминал на ДСК, оказва се, че след поредния ъпдейт на системата на ОТП (ДСК) няма размяна на ключове (така дава съобщение  устройството) и твоята Виза от Алианц не сработва.
С две думи – погледнете тарифите на банките за сходни карти и си направете избора. Гледайте и от следната позиция – къде може да спестите разходи – например с карта на Булбанк нямате разходи за теглене в цялата верига на Уникредит в Европа, което е супер ценно, не знам дали за райфа нямаше такова нещо, трябва да се провери. Отворете самите приложения в тарифите с конкретните операции и чарджове и гледайте внимателно, различните банки прилагат различни такси за еднакви услуги, на някои места има такса дори за пр0верка на салдо...
Иначе при повечето дебитни банките прилагат стандарта - за теглене процент от сумата плюс твърда такса, за плащане – обикновено без такса.
За кредитните – за теглене – дебела такса, за плащане – без такса.
Като се има предвид, че студентът обикновено и тегли и плаща, по-добре е дебитна, не кредитна, а е и по-евтино - няма такса поддръжка, каквато има при кредитната (тя естествено ще е издадена като допълнителна към карта на родител). Но всичко е според зависи, ако имате кредитна идете и питайте какви ще са условията, но прочетете и сами, защото служителите в някои банки са премирани като продадат кретинта карта и няма да Ви кажат всичко..., само хубавото, по-лошото ще си го научите сами.
Картата открийте в лева и захранвайте в лева, курса на превалутиране се определя от оператора, чието е логото на картата (Виза, Мастер, Маестро), не от българската банка издател и е съвсем приличен, а вие внасяте левове, което е с минимални разходи, не е като с валутата.
Това   докато няма детето сметка там. Като открие, обикновено тя е без такса , когато е студентска, но за да я захраните оттук юе Ви струва известни средтва по превода, колко – пак от тарифите – може 5-10 може и 15-30 евра, зависи колко бързо искате да стигне превода и каква е сумата.

# 318
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
 StefanB, много ти благодаря за изчерпателната и много добре подредена информация!   bouquet
Много е ценна за нас, още неориентираните родители, всяка споделена от вас информация и тънкости, породени от опиат ви, ни спестяват много проблеми. Догодина се надявам и аз да се включа в екипа на "компетентните" Laughing

# 319
  • Мнения: 35
Да продължа с темата карта Виза Електрон - на синът ми е такава от Райфайзен, без такси защото е студент, тегленето в чужбина, понеже в Шотландия няма техни банкомати е с такса 5 лева + 1 % от сумата, той я ползва да плаща с нея и няма такси. Има банки, които вземат по- големи проценти, проверете ги. Плаща си всичко в интернет с нея, включително зарежда картата за пералнята в общежитието, билети за концерти, за автобуси и самото общежитие, в хранителни магазини и др. По- горе описах за какво се наложи да ползва шотландската карта, която е на Лойдс.

# 320
  • Мнения: 0
Благодаря на отговорилите, иначе не искам като цяло в Италия.  Grinning Аз ще се ориентирам за университети във Великобритания.
Между другото интересно ми децата ви сами ли са в общежития или има и други? И ако имате снимки на общежитията може ли да постнете една-две, много ми е интересно.  Laughing
Също така след като завършат те тук ли ще се връщат или ще продължат да си работят и живеят там?
Засега това, нямам познати в чужбина, които да попитам.  Grinning

# 321
  • Мнения: 11
И аз съм благодарна за инфото  bowuu
А вие сами ли ги изпратихте първия път или отидохте с тях - да видите къде и как ще се настанят?
Като си знам щерката - ориентацията й е близка до нулата, страх ме е, че ще се загуби на някое летище  Rolling Eyes

# 322
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Здравейте, момичета.
Записвам се в темата с питане дали има някой с повече информация за университета в Бокони.

# 323
  • Мнения: 35
Ufi12345, ако имаш възможност отиди с нея. Аз лично изпратих сина си сам и той много бързо се ориентира и се справи с първоначалните битовизми. Но не ме свърташе и един месец по-късно му ходих на гости. Трябва да ти кажа, че чак тогава се успокоих и осъзнах, че младите са оправни и адаптивни и притесненията ми са били напразни. Но нали сме майки, колкото и да са големи винаги ще се притесняваме...

# 324
  • Русе
  • Мнения: 129
И ако имате снимки на общежитията може ли да постнете една-две, много ми е интересно.  Laughing

terka95, не една-две, а мноооого повече снимки, и дори клипчета, може да се гледат и разглеждат колкото си искаш в нета. На страницата на всеки университет, във Фейсбук, в ютуб...навсякъде Peace. Просто се ориентирай към някой университет....или вземи произволно който и да е....и оттам нататък.... Hug

# 325
  • Мнения: 633
Гледам, че тук повечето са родители на деца в UK, но да напиша и аз за Германия, ако някой се интересува. Дъщеря ми е с карта на Уникредит, там от банкоматите на банките от групата тегли пари безплатно. На място си откри сметка в немска банка, не знам коя, май тази, с която работи университетът. Всъщност българската карта я ползваме за преводи без такса - вкарваме й тук по сметката, тя има право да тегли по 400 евро на ден, мисля. Не съм сигурна дали нямаше и някакво седмично ограничение, но не е под 1000-1200 евро. Но обикновено тегли веднъж месечно по 350-400 и ги вкарва в немската сметка, с която плаща общежитие и семестриален билет. Не знам в магазините дали с нея или кеш.
Сгрешихме обаче, че не се абонира за онлайн-банкиране, а като си дойде за Коледа, не намери време. Така че там няма как да проверява с колко пари е останала по бг сметката, банкоматите им нямали такава опция. Но като тегли рядко и обичайна сума, си пресмята сама.

# 326
  • Мнения: 11
Знам, че са оправни, лесно свикват и се адаптират, но на мен ми се е свило сърцето...
Дали позволяват за няколко вечери да се преспи в общежитието или трябва да си търся хотел ?
Ако някой има опит да сподели...

# 327
  • Мнения: 9
Да се похваля, дъщеря ми е одобрена и сключи договор с университета да работи като resident assistant към общежитието, като в замяна ще живее пак в общежитието срещу 75% намаление на таксата. Ще излезе 100 паунда на месец спането.Искат да има жълта карта и пратиха писмо до UKBA за по- бързо разглеждане на документите, чакаме всеки момент да излезе.
Оправни са децата, наистина.

# 328
  • Мнения: 35
Поздравления за дъщерята на кака Svetla. Много добре се е получило с работата. Все така да е късметлийка. А жълтата карта ще я получи скоро, щом те са писали за бързо разглеждане.
Само да питам това за другата година ли е или ще започне още от лятото?

# 329
  • Мнения: 9
Поздравления за дъщерята на кака Svetla. Много добре се е получило с работата. Все така да е късметлийка. А жълтата карта ще я получи скоро, щом те са писали за бързо разглеждане.
Само да питам това за другата година ли е или ще започне още от лятото?

Ще започне от септември, от седмицата на фрешърите.

Общи условия

Активация на акаунт