50та австрийска тема

  • 56 208
  • 748
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 6
Здравейте, в края на миналата тема бяхме коментирали лекарството срещу рак на Продан Христов. Ако някой има контакти на човека, много моля, да ми ги прати на лични. Ако имате опит също ще се радвам да го споделите.

благодаря ви предварително

# 76
  • Sofia
  • Мнения: 69
Здравейте,

Края на август и началото на септември решихме да посетим Виена за една седмица с децата. Запазихме си апартамент и кола, но малкия ми син 3.5 г има проблем здравословен и може да се наложи спешна медицинска помощ. Той е роден с метаболитен проблем, за това даже решихме да сме с деца, защото той се нуждае от по специални грижи и за сега никой друг не иска да поеме отговорността да го гледа без мен. Искаме и имаме възможност да пътуваме, пък и на мен не ми се живее винаги ограничена от този здравословен проблем на сина ми и за това и избрах Виена, защото е голям град и има болници пък и предполагам, че лекарите ще са на ниво.
Искам да съм подготвена и за това се сетих да ви питам:
Къде има детска болница във Виена? Как се казва ? Ако се наложи по спешност преглед или лекарска помощ как се процедира. Дали трябва евентуално някакви застраховки да направя на детето и всичко друго за което се сетите и споделите ще ми е от полза.

# 77
  • Мнения: 4 300
Телефонът на спешна помощ е 144 или 112 ( звъняла съм само на първия, времето за реакция е в рамките на 10 минути по закон). Във Виена има няколко големи болници като всички имат детски отделения, най големите са AKH и Donauspital ( адресите могат да се намерят чрез гугъл), като ако имате нужда от спешна помощ парамедиците ви насочват според натовареността( ако се обадите на линейка).
В двете болници, които съм написала, има детски клиники, където можете да отидете на преглед ако не е чак толкова спешно, че да звъните на линейка.
По принцип за спешни случаи би трябвало да важи и българската ЕЗОК, но нямам личен опит. Застраховка никога не е излишна, тъй като цените на здравите услуги са високи.

# 78
  • Виена, Варна
  • Мнения: 112
Добро утро на всички! Рових из старите теми, но не намерих нищо по въпроса, който ме интересува. Забранено ли е да храня враните на моя прозорец и моята тераса? Има ли правила къде да се оставя храната за птиците? Моля ви, пишете ми, че нещо съседите ме гледат на криво. Хубав ден на всички!!!

# 79
  • Мнения: 234
Penka Chavdarova, по принцип местните не гледат с добрo око на хората, които хранят птиците (особено гълъбите и враните), тъй като мислят че и плъховете ще се доберат до трохите, а тях пък въобще не ги обичат, защото те разнасяли зарази...
Ако живееш в общинско жилище (от Wiener Wohnen) това е абсолютно забранено!
http://derstandard.at/1296696603242/Zu-viel-Tierliebe-Taubenfuet … -ueberall-erlaubt
Като искаш да ги храниш, прави го, когато не те гледа никой и то в умерени количества.
И в парковете има табели, че е забранено, например в Пратера.
И аз понякога го правя, но все си имам едно наум, че може някой да ми се развика или да ми се скара  Wink
Имат право дори да те глобят, ако си на “забранено място“ обозначено с табела.
Въпрос на личен избор и късмет!

Toby, както ти е писала Рокси, във Виена това са двете най-големи болници. Ако наистина се нуждаете от медицински услуги тук, достатъчна е здравната карта от България (май има и международна такава, която се издава в България), но само ако сте спешен случай. Може да ви помолят да платите разноските частно, а после да ви върнат парите, когато се оправят с касата. Нямам личен опит и не съм чувала за такъв случай, но мисля, че няма да имате проблем. Ако детето взима медикаменти, разбира се, си вземи достатъчно от тях, но това е ясно де...  Приятно прекарване във Виена!

Последна редакция: чт, 18 юли 2013, 10:25 от annakonna

# 80
  • Виена, Варна
  • Мнения: 112
annakonna, благодаря ти. Жилището е наше и аз ги храня само на терасата. Ама ще послушам съвета ти и ще се крия Simple Smile

# 81
  • Sofia
  • Мнения: 69
Благодаря ви за отговорите момичета много сте мили и отзивчиви  Hug
Малкия не е на медикаменти ...трябва да взема обаче царевично нишесте доста пакетчета, на него това му е едно от леченията и другото, което трябва да си взема е кантар за да му меря храната ...т.к той трябва да ядена всеки 3 часа и храната трябва да му е точно определен грамаж и сухо мляко също. Не знам къде мога да питам дали тези неща са разрешени да се се носят в ръчния багажа, защото не ми се рискува ако се загуби куфара да не са ми на разположение.

Как мога да проверя в коя от двете болници има детско ендокринологично отделение, съжалявам, че ви питам за тези неща, но нещо не успях да се оправя със сайтовете на въпросните болници.

И моля ви препоръчайте ми интересни места за разхода за дребосъка на 3.5 г ... то е ясно , че с него на опера и в музей за изкуства и архитектура  няма да можем да ходим(той си пада само по транспортни средства и животни).   Simple Smile  Ние искаме да усетим атмосферата на града, планували сме двореца Шонбрун да посетим и Пратера, природно научния музей , че там на каката ще и е интересно а може би и на дребуса. Чудех се дали има някакви кратки екскурзии по Дунав с корабчета, че той е фен на всякакви превозни средства  ... искаме и Алпите да видим...

# 82
  • На Дунава
  • Мнения: 268
Toby, царевично нишесте има и тук във всички хранителни магазини, ако нещо ви дотрябва. Нямате проблем да вземеш изброените неща в ръчния багаж!

Много хубаво сте се ориентирали за детските забавления. В Шонбун има огромна зоологическа градина, която само тя отнема цял един ден за разглеждане. В нея има и ресторантчета и детски площадки, ще можете да отдъхнете.

Природонаучният музей е вероятно и на малкия да му хареса - има цяла зала с динозаври, един огромен даже се движи (предупреди детето да не си изкара акъла).

А по Дунава има разкошни корабни разходки! Мислете за слънцепредпазни Simple Smile Мога да препоръчам ето това http://www.ddsg-blue-danube.at/de/linie_ab_wien_wien_duernstein.php

Щом на детето му харесват животните, може би ще ви допадне едно котешко кафе - буквално: малко японско кафененце в идеалния център, зад Катедралата Св. Стефан, в което свободно се разхождат специално подбрани котки. Има хубав японски чай, кафета и много хубав домашен сладкиш, предпоръчвам Simple Smile http://www.restauranttester.at/cafe-neko-katzencafe.html

Приятно прекарване!   bouquet

# 83
  • Sofia
  • Мнения: 69
Bibiana_    Много ти благодаря за отговора и за идеите и линковете които ми написа  Hug.

Така ме зарадва  Heart Eyes   bouquet

За котешкото кафе предложението е страхотно, особено щом има и домашен сладкиш  Grinning Само не знам, как аз ще устискам, че съм на диета... ама това е друга бира  Grinning

Много съм щастлива, че ще можем да се разходим и по Дунав ...

Още веднъж много ви благодаря момичета за отговорите! Ако се сетите за още атракции и забавления за хлапета момиче на 9 г. и малък дивак на 3.5г. много ще съм ви благодарна.  Simple Smile Предпочитам вашите мнения и идеи, вие сте там на място и имате много - повече лични впечатления и усещания ...

# 84
  • Мнения: 234
Toby, в Пратера има влакче Liliputbahn, което сигурно ще му хареса на малкия... Качете се, ако искате: http://www.liliputbahn.com/liliput.htm Ние редовно се возим там...  Laughing
И този аквариум е интересен: http://www.haus-des-meeres.at/de/Kontakt.html

Това е ендокринологията в Детската клиника в АКХ:
https://www.meduniwien.ac.at/kinderklinik/eltern-patientinnen/sp … ogische-ambulanz/

А в Donauspital  това са контактите:
http://www.spitalskompass.at/Spital/Details/956?Abt=13111100#tabs-3
Sozialmedizinisches Zentrum Ost der Stadt Wien - Donauspital
1. Medizinische Abteilung


Ако решиш да носиш сухо мляко или царевично брашно от България, непременно си вземи епикриза, в която да пише, че това е необходимо на детето. Може и личния лекар да ви напише в свободен текст какво е заболяването и че се нуждае от това и това и отдолу да сложи подпис и печат. Ако е преведено на английски още по-добре (без заверка от преводач). Приятна почивка!

# 85
  • Sofia
  • Мнения: 69
annakonna  Страхотно !!! Много благодаря  bouquet

И двете предложения са точно в 10-ката ...страхотни са. Ние имаме аквариум в къщи 120 литра... и всички сме големи фенове на морската фауна ... А като бяхме в Сандански на почивка през май месец, всеки ден висяхме на гарата да посрещаме и изпращаме влака сутринта  Grinning ... Гарата е малка и там служителите ни смятаха за луди...   :crazy eyes:

Със сигурност ще си нося нишестето, че тук в БГ има две марки и той иска само на едната да го пие...че то се пие сурово и риска да не го хареса е голям... пък за него е животоспасяващо... Предложението ти да взема епикриза от лекуващата ни ендокриноложка е много ценно ...Много благодаря! Фризопеп 3 мляко има ли ? Поне ако мога него да не мъкна...че то е с вкус на ванилия(маскираме нишестето) ...


Аз да питам случайно да има музей на Пожарникарите или знам ли на превозните средства(влакове, трамвай, багери линейки.....)  Simple Smile Може да изглежда смешно ...ама дребния редовно го водим тук  в София до една пожарна за да можем да го нахраним... че с това хранене на 3 часа е ужас ...  Simple Smile

Последна редакция: чт, 18 юли 2013, 16:15 от Toby

# 86
  • Мнения: 18
здравейте,съвсем случайно открих темата-с удоволствие,ще я изчета-
може да съм досадна с проблема ми-извинете,но все пак да пробвам-дъщеря ми завърши втора година архитектура във Виена/ТУ/,но още не може да си намери работа,макар че си извади фирма за домашна помощница-владее отлично и английски,пробва и с програмата за гледане на дете,но й се падна палестинка,която се прибра за половин година в родината си-моля ако някой има идея за работа да сподели-ще съм безкрайно благодарна,защото ако не започне работа-ще трябва да прекъсне за 1семестър до след нова година,защото вече нямам възможност да я издържам там-с 3деца съм и отскоро безработна-благодаря предваритело

Последна редакция: чт, 18 юли 2013, 19:55 от dju-dja

# 87
  • Мнения: 18
annakonna  Страхотно !!! Много благодаря  bouquet

И двете предложения са точно в 10-ката ...страхотни са. Ние имаме аквариум в къщи 120 литра... и всички сме големи фенове на морската фауна ... А като бяхме в Сандански на почивка през май месец, всеки ден висяхме на гарата да посрещаме и изпращаме влака сутринта  Grinning ... Гарата е малка и там служителите ни смятаха за луди...   :crazy eyes:

Със сигурност ще си нося нишестето, че тук в БГ има две марки и той иска само на едната да го пие...че то се пие сурово и риска да не го хареса е голям... пък за него е животоспасяващо... Предложението ти да взема епикриза от лекуващата ни ендокриноложка е много ценно ...Много благодаря! Фризопеп 3 мляко има ли ? Поне ако мога него да не мъкна...че то е с вкус на ванилия(маскираме нишестето) ...


Аз да питам случайно да има музей на Пожарникарите или знам ли на превозните средства(влакове, трамвай, багери линейки.....)  Simple Smile Може да изглежда смешно ...ама дребния редовно го водим тук  в София до една пожарна за да можем да го нахраним... че с това хранене на 3 часа е ужас ...  Simple Smile
Има технически музей-локомотиви,коли,самолети-бях там за малко точно в ноща на музейте-за съжаление в природонаучния не попаднахме на динозаврите-забихме се при камъни,птици и бързо си излязохме-приятно изкарване

# 88
  • Мнения: 0
Здравейте, понеже не намирам никаква информация пиша тук. Предварително се извинявам, ако на  някой въпрос е отговорено вече. И така от октомври замислям да се местя да работя и живея в Австрия и по точно в Инсбрук. Имам приятел при който мога да отседна за 1-2 седмици. Въпросите ми са лесно ли се намират квартири, най-вече малки апартаменти, как варират цените т.е. до 350-400 евро може ли да се намери нещо сносно ? От интернет знам само, че Инсбрук не е голям град. Как стоя въпросите с документите, нужно ли е превод и легализация, лесно ли се вадят адресна регистрация и документи за работа. Знам, че е трудно намирането на работа, но то къде ли е лесно Simple Smile. Благодаря предварително и още веднъж се извинявам

# 89
  • Мнения: 234
Toby, както е споменала dju-dja и в техническия музей е много интересно и има истински локомотив, с който правят демонстрации (и много други превозни средства). Това са датите и часа, в който се правят:
http://www.technischesmuseum.at/fuehrung/lok-vorfuehrung-erwachsene
dju-dja, за съжаление не мога да помогна конкретно с инфо за работа, но се надявам скоро дъщеря ти да си намери работа и да не се налга да прекъсва обучението си. Дано се включат и други майки, които да могат да помогнат с конкретни предложения. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт