Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 17 та част

  • 33 884
  • 777
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 2
бремена за второ дете първо на 7м втора бременост на 2м ба6тата да вземе парвото майченство той е управител на ЕТ а майката второто майченство  може ли и пълния размер ли ще полу

# 766
  • Мнения: 297
Не знам дали въпросът ми е за тук.
Вторият ми въпрос е след като съм излезнала в отпуск по майчинство като детска учителка, имам ли право да си използвам натрупаната през двете години учителска отпуска (над 40 дена за година), или когато жената е излезнала в майчинство, отпуската е по 20 дена годишно?-20 дена се полагат, само по КТ.
Благодаря предварително!
Не разбрах. Полагат ми се само 20 дена/годишно ли?-Да.

# 767
  • Мнения: 5 173
Скрит текст:
Не знам дали въпросът ми е за тук.
Вторият ми въпрос е след като съм излезнала в отпуск по майчинство като детска учителка, имам ли право да си използвам натрупаната през двете години учителска отпуска (над 40 дена за година), или когато жената е излезнала в майчинство, отпуската е по 20 дена годишно?-20 дена се полагат, само по КТ.
Благодаря предварително!
Не разбрах. Полагат ми се само 20 дена/годишно ли?-Да.
Наистина не разбирам защо, след като на 3 мои колежки - една детска учителка и 2 в училище, им се полага пълният, учителски, отпуск Thinking. Детската учителка е родила преди 2 години, през септември, едната учителка - началото на септември 2011 и второто 2014 през март, другата - 3 дена след мен 2012 година.

# 768
  • Мнения: 35
Не знам дали въпросът ми е за тук.
Вторият ми въпрос е след като съм излезнала в отпуск по майчинство като детска учителка, имам ли право да си използвам натрупаната през двете години учителска отпуска (над 40 дена за година), или когато жената е излезнала в майчинство, отпуската е по 20 дена годишно?-20 дена се полагат, само по КТ.
Благодаря предварително!
Не разбрах. Полагат ми се само 20 дена/годишно ли?-Да.
Извинявам се за намесата, но не ми звучи реално това за 20-те дни отпуска.
Ще напиша как стои въпроса с отпуската при учителите в училищата. Мисля, че и в ДГ е аналогично.
При нас основният е 48 дни годишно. Ако си член на синдикат се добавят още 8 дни допълнителен /може и повече, зависи от училищното КТД/. По време на майчинството със сигурност се полага основния, а ако си член на синдикат и си си плащала членската вноска имаш право и на допълнителния.

Последна редакция: нд, 12 окт 2014, 15:35 от magarinka

# 769
  • Мнения: 5 173
T. e. имам право на тези 48 дена на година, така ли?

# 770
  • Мнения: 35
T. e. имам право на тези 48 дена на година, така ли?

Ако и при вас основният е 48 дни -  да.

# 771
  • Мнения: 5 173
С "учителски" отпуски сме. Сега ми се губят точно колко дена бяха. Много благодаря! За по-сигурно ще отида да се консултирам и с адвокат, за да ми цитира точно член, ал, точка...

# 772
  • Мнения: 427
Здравейте.Утре счетоводителката ще внесе 45 болничен преди термин,аз днес и занесох болничен за 42 дена от РО,тъй като родих по рано(28 дни по рано).Бих искала да ми разясните как следва да бъдат изплатени болничните?Предварително благодаря  bouquet

# 773
  • Мнения: 104
Здравейте! Благодаря ви, че ви има и съдействате на майките относно майчинството.
Бих искала да ви помоля за съвет относно моя казус.

Синът ми навършва 2 годинки на 16 април 2015 г. до тогава съм в отпуск по майчинство. От 22 март влизам в 45 дневен болничен преди раждане, с термин 06 май.  Искам да ви попитам в този случай ще получа ли обезщетението, което съм взимала с първото ми дете или ще ми се преизчисли отново?

# 774
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Здравейте.Утре счетоводителката ще внесе 45 болничен преди термин,аз днес и занесох болничен за 42 дена от РО,тъй като родих по рано(28 дни по рано).Бих искала да ми разясните как следва да бъдат изплатени болничните?Предварително благодаря  bouquet

Не е проблем да се внесат и двата болнични листа едновременно. Застъпващите се дни се приспадат, т.е. изплащат се по единия болничен лист само.

Здравейте! Благодаря ви, че ви има и съдействате на майките относно майчинството.
Бих искала да ви помоля за съвет относно моя казус.

Синът ми навършва 2 годинки на 16 април 2015 г. до тогава съм в отпуск по майчинство. От 22 март влизам в 45 дневен болничен преди раждане, с термин 06 май.  Искам да ви попитам в този случай ще получа ли обезщетението, което съм взимала с първото ми дете или ще ми се преизчисли отново?

Ако е по-изгодно за теб, т.е. сумата на първото обезщетение е по-висока ще се възползваш от застъпеното майчинство.

# 775
  • Мнения: 104
Здравейте.Утре счетоводителката ще внесе 45 болничен преди термин,аз днес и занесох болничен за 42 дена от РО,тъй като родих по рано(28 дни по рано).Бих искала да ми разясните как следва да бъдат изплатени болничните?Предварително благодаря  bouquet

Не е проблем да се внесат и двата болнични листа едновременно. Застъпващите се дни се приспадат, т.е. изплащат се по единия болничен лист само.

Здравейте! Благодаря ви, че ви има и съдействате на майките относно майчинството.
Бих искала да ви помоля за съвет относно моя казус.

Синът ми навършва 2 годинки на 16 април 2015 г. до тогава съм в отпуск по майчинство. От 22 март влизам в 45 дневен болничен преди раждане, с термин 06 май.  Искам да ви попитам в този случай ще получа ли обезщетението, което съм взимала с първото ми дете или ще ми се преизчисли отново?

Ако е по-изгодно за теб, т.е. сумата на първото обезщетение е по-висока ще се възползваш от застъпеното майчинство.


Lady Brinne, много ти благодаря за бързият отговор!
И само да попитам още нещо, което се отнася за моя позната.
Втората година от нейното майчинство изтича на 01 март 2015г. а тя влиза в 45 дневен преди раждане 16 дни след това (от 17 март). В нейния случай ще се преизчисли майчинство й отново, нали? Няма да се  възползва от обезщетението за застъпено майчинство заради тези 16 дни разлика?

# 776
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Sweety, да - в нейния случай няма застъпване.

# 777

Общи условия

Активация на акаунт