Трудно проговаряне! - Тема 16

  • 96 718
  • 739
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 24
Здравейте, дами! Ще се радвам ако ме приемете във вашия клуб. Чета ви от края на януари (започнах отначало всички теми). Първо "Благодаря!" на подържащите темите и пишещите редовно и за всичката информация, която сте поднесли.
Малко за нас: Мишо е на 2 години и скоро 3 месеца. На пръв поглед си изглежда като в норма. Затова не всички около мен споделят усещането, че "има нещо" и ме успокояват, че момченцата се развиват по-късно, че е наследствено и т.н. . Предисторията ни дава основания за всякакви интерпретации - тежко и зле протекло раждане, противоречиви тълкувания на обстоятелствата около него, съмнителни показания и диагнози след него (непотвърдена асфикция)... А след това най-ревящото и неспокойно бебе. И все пак - досега се развиваше що-годе добре и не съм се съмнявала за психическо изостване. Обръщане и сядане - с около месец-два по-късно защото си беше тежичък и едър, но прохождане на 11 м. и оттогава не се е спирал.

Много сходен случай. С тази разлика, че мойто бебе беше много спокойно и не плачеше. Той си е малко мързел и досега. Проходи на година и 3 месеца. Не се обръщаше никак в леглото. Тежко бебе, роди се точно 4 килограма. И ние преминахме периода през Бейби ТВ, докато осъзная грешката. Почти същата история. Мисля, че нямаш сериозен повод за притеснения, но идете на логопед.

В св. Никола и ние се записахме, като беше на около 2 г. видя го една дама, и каза, че имаме повод за притеснение за аутизъм (защото не гледал в очите, той сега си гледа всички обаче), и ние обсъдихме вкъщи и решихме да не избързваме да му лепнат заключение, от което после няма измъкване. Затова тръгнахме по частен път. И работа, работа с логопеди, и много обич и контакт вкъщи и навън.

П.П. Сега се връщам и прочитам малко 2 страници назад. Логопедите искали да знаят диагноза. Пак да кажа - не е нужен св. Никола. Проф. Матанова издава напълно валидни заключения. Не помня колко беше цената - май 50 лв. и ви тестуват детето около 2 ч.

Последна редакция: нд, 23 мар 2014, 00:44 от Alana

# 391
  • Мнения: 4 832
2 ч.? Тук за 5 мин., при които детето беше много притеснено и не се отпусна /и аз самата не усетих обстановката като приятелска/, му лепнаха диагноза "има му нещо на мозъка, да се изследва най- подробно". За съжаление логопедите в града са малко, а вече минахме през 2 и никак не съм очарована от работа и отношение.
За сега съм решила да го заведа при д-р Димитрина Христова, заради това, че предимно с десния крак много се препъва и пада. Разговарях с нея по телефона и м. май каза да звънна за да запазя час за м. юни.

# 392
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Здравейте  Hug
Добре дошли на новите мами в клуба и на милите им дечица  Heart Eyes
Пожелавам ви от сърце да се задържите тук за кратко, след което всички притеснения да останат само лош спомен и тревога на мамите, дечицата да наваксват бързо и лесно   Hug

Имам един въпрос относно барокамерата
Мамите, които са водили децата-има ли телефон за контакти, как се запазва час, 1 процедура в рамките на 1 ден ли е, или могат за 1 ден да се направят повече от една. Трябва ли някакви изследвания да правим преди барокамерата? Благодаря Ви  Hug

# 393
  • Мнения: 24
2 ч.? Тук за 5 мин., при които детето беше много притеснено и не се отпусна /и аз самата не усетих обстановката като приятелска/, му лепнаха диагноза "има му нещо на мозъка, да се изследва най- подробно".

Да, 2ч. и повече. Пуска детето на един млад екип от специалисти (родителите са в чакалнята през цялото време), те под игрова форма и със закачки и усмивки го проверяват докъде е. После самата професорка си прави контакта с него. Той накрая беше ухилен и игрив, беше ги почувствал като "свои" хора.

Много е важно отношението към детето ви - вашето и на всички други хора, които то среща. Не позволявайте достъп до хора, които се втренчват изпитателно и го гледат и третират като идиот, защото те усещат всичко и може да им се вгнезди липса на самочувствие от малки, както и още повече да ги блокира в говора. Внимавайте и за реакциите им след детска градина - ако са сковани или реват, това не е детската градина за тях. Нашите деца са по-чувствителни вероятно, и всеки ден, седмица и месец те трябва да са около хора, които ги харесват, общуват с тях като с равни, и да не се чувстват изолирани.

Пазете си децата от незаинтересувани или направо враждебни хора. Не позволявайте разни кретени (извинявам се, но това е думата), да повлияе на вас (а камо ли на детето ви) в отношението към него самото и неговото самочувствие. Убедена съм, че всяка една от вас знае дълбоко в сърцето си има ли наистина проблем, а и да има - просто се иска работа, за да може то до 1-ви клас или докъм 10г. възраст да стане напълно като другите.

В заключение - аз не вярвам в разни химии (не бих дала на детето си ноотропил примерно), разни ЯМР и прочее, но всяка майка си знае. Ние поехме по линия, в която се положи работа, и човешко отношение с детето (изключих и всички хора в обкръжението ни, които намекваха по един или друг начин, че ни има нещо, а такива злобари и безчувствени типове и типеси дал бог). Защото освен техническата част - работа на логопед, се иска и човечност и контакт.

# 394
  • Мнения: 24
Само да добавя, че оня ден бяхме в Пумпелина да върнем една игра (чак след една година), логопедката (която аз така и никога не харесах като човек), се втренчи в него и сковано му зададе 2-3 въпроса и той се притесни (отговори, де, но по езика на тялото разбрах, и добре, че вече не сме там). Тя навремето реагира много рязко като й казах, че сме се записали за логопедична детска градина, защото губят клиент. За тях най - важни са парите. Оня ден просто й го представих за минута-две, мислех, че срещаме стар познат, който ще му се усмихне, ще каже една човешка дума, а тя се държа като истукан. Не се зарадва изобщо, не го похвали за напредъка, не каза една добра дума. Накрая ни обърна гръб и изчезна някъде - все едно се намирахме пред държавен чиновник в бг варианта. Бях като полята със студен душ... Не че очаквам от повечето хора каквото и да е разбиране и съдействие, де (в такива времена живеем, че човечността е дефицитна). Но тя е работила с него... Знае го, и той е само едно дете...

Между другото, забелязах, че едната стая на Пумпелина вече не функционира и е дадена на някакъв магазин за играчки. Хората нямат пари за частни логопеди вече (там е 25 лв. на час и  ние сме изляли там поне 2000 лв). Но всичко това не смятам, че трябва да ги прави дръпнати и студени, безчовечни, най-малкото ако действително гледат нещата от бизнес гл.т., ние разказваме и на други майки и който ни е чул, едва ли ще иде там.

# 395
  • Мнения: 2 860
Алана,  Hug за напредъка на детенцето. За жалост тук децата са различни, различни причини за състоянието им, всички работим с децата, работи се и със специалисти, но децата се развиват различно. Няма по-хубаво нещо от това, диагнозите да отпаднат и да имате едно здраво и нормално развиващо се дете. За съжаление при нас нещата не се развиваха точно така, но... да ни е жива и здрава, ще си я гледаме и обичаме.

# 396
  • София
  • Мнения: 3 249
Алана, познавам много майки, които ще ти кажат, че точно Матанова претупва децата и прегледите. В много случаи уж записваш час за нея, а се виждаш с друг Wink
Все пак форума е информативен и предлагам да не налагаме мнения кой кадърен и кой не Wink И аз казвам с чисто сърце, че съм крайно недоволна от проведеният преглед на сина ми  от прф. Божинова, която каза, че бил хиперактивен и тн и тн. Че бил за психиатър, а не за невролог. Ама не съм тръгнала да я съдя. Може пък проблема да е в моя телевизор...знам ли. А трети специалист към момента настоява детето да му се пусне ЕЕГ и другата седмица ще се разправям и по тази линия. За Божинова щом бил аутист нямало смисъл. А и щял да и счупи апарата...Обаче майките, които са доволни са десетки повече от мен Wink
Аз съм доволна от Пумпелина, ти не си Wink Ходим и при една друга специалистка, от която едни майки са доволни други не. Въпрос на личен избор.
Колкото до бизнес - що си мислиш, че за другите логопеди и психолози не е бизнес. Навсякъде те гледат като касичка с пари. Казвам в частност мен - защото пробваме много терапии, признавам някои никак не евтини и всеки един специалист, при който ида на консултация ме гледа с погледа  - тая ги рине с лопата. И се почва едно...
реге, под родители, дето не им пука имах друго в предвид - те никога и няма да осъзнаят, че детето им има проблем Wink Познавам такива. Момчето им е вече на 30...
Колкото до префекционизма - спрях да съм такава. Онзи ден Хриси се прибира с 3ка по БЕЛ. Диктовката червена. Баба му пред нервна криза. На мен ми стана чак смешно...Какво да го направя. Осъзнавам, че с преработката на звуците никога няма да е перфектен , за краснопис да не говорим. Все още му куца частично фината моторика...ами ще пише на компютър, не на ръка Wink
Zlatna,  зависи в коя барокамера искаш да я заведеш. Ние сме ходили и в клиниката по ДЦП и е частната. Прегледи никой не ти иска, ако ти не дадеш. Приема се , че било безопасно, а в клиниката по ДЦП ми казаха, че в щатите и епилепсия лекували така...Аз рискувх и влязохме без ЕЕГ, но ще правим до 2-3 седмици. Физически ми е невъзможно да е още тази седмица. Принципно бързо се дава час.

# 397
  • Мнения: 747
Дони, синът ми, който се води без дефицити, ги правеше същите диктовки в първи клас. Сега рядко прави грешки, научи се детето. Учителката беше казала, че е нормално в началото, докато свикнат, да имат и такива моменти.
Но фината моторика още хич я няма, пише едни гарги. Гледах му теста от Кенгуруто, най-вероятно ще му орежат от точките, защото няма да разберат какво е писал. B и D не се различават особено. Sad

# 398
  • Мнения: 13 981
Колкото до префекционизма - спрях да съм такава. Онзи ден Хриси се прибира с 3ка по БЕЛ. Диктовката червена. Баба му пред нервна криза. На мен ми стана чак смешно...Какво да го направя. Осъзнавам, че с преработката на звуците никога няма да е перфектен , за краснопис да не говорим. Все още му куца частично фината моторика...ами ще пише на компютър, не на ръка Wink

Ще се уча от теб
в момента ме тресе паниката. След последната визита при детски психиатър - нов за нас, дамата беше доста адекватнана фона на другата ни писихатърка Топалова  и относно училището ни каза - нали знаете че в училище ще става с много извънмерно много труд защото с това проблемно прерабортване на слуховата информация няма как да е лесно. Ще има много борба....  Това си го знам но когато някой пореден ми го фрасне така в челото направи ми идва да се гръмна . Как искам да съм щраус ако знаете  Shocked

Ами то като се замисля 4 години вече е безспиран борба

Доника
За еег-то да ти кажа може и нищо да не излезе. Ние най-после го направихме преди няколко месеца. Защото всички казваха - няма нужда- обаче знае ли човек .... Е и какво- всичко е в норма, само дето аз от излишък на преживявания ревнах пред невролога. Мъжът ми каза че май аз съм имала нужда от невролог или по-точно от психиатър.

Последна редакция: нд, 23 мар 2014, 11:23 от _re_ge

# 399
  • Мнения: 2 860
ре-ге, коя е тази психиатърка, във Варна ли е?

За ЕЕГ, какво да ви кажа, нашето винаги е било в норма, дори и когато детето правеше гърч след гърч.

# 400
  • Мнения: 24
Все пак форума е информативен и предлагам да не налагаме мнения кой кадърен и кой не Wink
Аз съм доволна от Пумпелина, ти не си Wink Ходим и при една друга специалистка, от която едни майки са доволни други не. Въпрос на личен избор.
Колкото до бизнес - що си мислиш, че за другите логопеди и психолози не е бизнес. Навсякъде те гледат като касичка с пари. Казвам в частност мен - защото пробваме много терапии, признавам някои никак не евтини и всеки един специалист, при който ида на консултация ме гледа с погледа  - тая ги рине с лопата. И се почва едно...
реге, под родители, дето не им пука имах друго в предвид - те никога и няма да осъзнаят, че детето им има проблем Wink Познавам такива. Момчето им е вече на 30...

Май не четеш и не можеш да обобщаваш достатъчно добре информация, която получаваш, както и да предаваш. От Пумпелина съм доволна и не съм. Доволна съм, защото го научиха на модел на мислене и справяне със задачки; то това с игрите си един вид и ранно образование, което му помага в детската, а после и в училище. Той си проговори, не знам доколко Пумпелина помогна, мисля, че да, в крайна сметка. Там изключително вбесяващото е, че те впрягат с диганоза "аутизъм" след един час зяпане на детето ти и водене на едни малки записчици. Помня, че Seule беше преживяла същото, и беше влязла и в болница от притеснение. Не знам, не разбирате ли какво престъпление е това спрямо едни родители. Те буквално ни убиват с такива необосновани заключения.
Доколкото четох в този форум, в Скандинавия за да сложат диагноза аутизъм, се изследва детето няколко месеца и в различни ситуации. Тука - хоп, много сте зле, елате да ви оправим. За сковаността, нежеланието всъщност да се занимава с деца на нашта логопедка Пумпелина не е виновна. Защото имаше една друга млада девойка, виждала съм я как работи на съседната маса, еми тя беше слънчице, тя обича децата. Хората са различни. В работата с деца може да си добре подготвен и учил, но ако нямаш отношение към децата ти си половин обучаващ (ако не и по-малко) и работата ти е наполовина.

Матанова аз я харесах. Не съм я натрапвала. Всеки тук споделя мнение и казва кое му харесва, кое - не. Който иска, да чете много мнения и да си направи избора. Аз не съм тука да правя реклама на никого, де.

Не мога да разбера как ми предлагаш да пиша. Да излагам в телеграфен стил факти ли?
Не ми харесва, когато някой почне да командва в който и да е форум (а в този много често се случва, поради което и не съм участевала много досега), кой какво да пише. Има си тука кой да ни банва за тон или съдържание, неподходящи за форума. Така че смятам да пиша това, което смятам за добре. А пък в крайна сметка може и да не пиша, както е било и досега (което и ми е най-удобно, всъщност). Ако съм се обадила в един момент, то е за да помогна на някои майки, които идентифицират техния случай с моя.

Под "не ми пука" всеки би разбрал, че някой не го интересува, но знае за какво става дума. Такива, които си правят илюзиите, че детето им е ок, а то не е, са просто слепи за истината и се самозаблуждават.

За логопедите - има държавни логопеди, които работят добре - те са по детските градини и училищата разпръснати. Проблемът е, че нямат материали, както в Пумпелина. Има си и логопедични детски градини, които са добри. Парите, се оказва, не са всичко. Има хора, които искат и могат да работят и някои от тях геройски се справят само с мизерните си месечни заплати, но работят добре. Това е моят извод от цялата ни история дотук.

Гала, пожелавам ви успешна работа с детето ви. Дано Бог е с вас! Разбирам, че има и други майки, и други деца, с различни проблеми. Аз описах моя случай, ако някоя се припознава, да не се впряга, това ми беше идеята. Защото аз преживях много тежки мигове, но четох тук някои съфорумки и много се успокоих и се настроих по-другояче и преминах относително гладко през нещата, защото имах надежда. При нас нещата се развиха добре.

Пожелавам на всички успех - с по-големи или по-малки стъпки, но винаги да има напред!




# 401
  • Мнения: 2 860
Алана, в тоя форум отношенията ни винаги са били приятелски, нека си останат такива.

# 402
  • Мнения: 612
Здравейте, бих желала да попитам знае ли някой как се поставя диагноза вербална и моторна диспраксия на развитието.
За дисфазията вече разбрах, че има изменение на ЕЕГ, ЯМР и не може да се постави диагноза ако изследванията са в норма.
Четох много и никъде не мога да разбера тази диспраксия от невролог ли се поставя или логопед.
И да попитам приличат ли симптомите на аутистичното разтройство?
Трудно проговаряне и разбирне и тн. Ако някой има информация, моля да сподели - четох и във форума, но не намерих отговор.
Ще разкажа и нашата история другата седмица.
Благодаря
  


Цитирай

# 403
  • Мнения: 518
Всъщност в тази тема отношенията рядко са приятелски...Всеки гледа от някаква своя козирка и гледа да набие канчето на другия,защото се мисли за нещо повече...И цялата тази злоба и сочене с пръст - "Виждаш ли ти си адски прост,дай да те просветя,че да не умреш неук" - ме накараха да не пиша и да не споделям изводи,заключения,мнения...Просто за пореден път ме издразни менторския тон!!!
Аз също съм се сблъсквала с различни ситуации; ходила съм при уж препоръчани специалисти и съм се разочаровала,но съм се старала да спестявам остра критика и неприязън, както и крайни позиции..Тези специалисти,които за мен примерно са се оказали пълни дървета,за друг може да са най-точните хора...И единственото мерило,лично за мен, е дали даден човек е успял да помогне дори само на 1 дете...И едно дете да е било,това е успех!!!Точното място,точния специалист,точното време!!!Защото всички ние се борим за децата си,да помогнем на тях,по начина,по който разбираме нещата.Моят начин може да е безкрайно погрешен зя всички останали;така както вашият пък за мен е безкрайно неправилен - не можем всички да сме еднакви....

# 404
  • Мнения: 13 981
ре-ге, коя е тази психиатърка, във Варна ли е?

За ЕЕГ, какво да ви кажа, нашето винаги е било в норма, дори и когато детето правеше гърч след гърч.

Дашева.
Започвам с това че сме ходили при нея преди 4 години -това беше като обикаляхме всички психиатъри из варна и софия в надеждата някой да каже какво му е детето  Mr. Green. Още не го бяхме надраснали този период. От онази визита не бяхме въобще във възторг. Тя още и не беше подписала договор с здравна каса, беше платено, след горе долу час разпитване ни каза че като го гледа не е аутист и до половина година като стане на 3 и половина ще е проговорил. Дотолкова.


Сега отидохме защото ни я препоръча д-р Куков който е клиничния психолг на ДКЦ-то към Терапията. Трябва ни някой , който за разлика от Топалова да не ни пита всеки път- вие кои бяхте щом като се виждаме с нея всеки 6 месеца. Така или иначе нямаше какво да загубим и отидохме при Дашева. Тя имаше възможност да разговаря и този Куков по повод обследването на детето ( както гледам теста който прави беше за |IQ, но подробности ще имаме в понеделник ) . И после разговаряхме около час и половина. Трябва да кажа че за пръв път виждам психиатър който да е наясно че има деца със проблеми в преработката на информацията която постъпва слухово ( без да са глухи! и тези деца не да със слухова дислексия ). Освен другите неща ми направи впчечатление как всеки път си трансформираше въпроса с други думи опитвайки се детето да я рязбере за да извлече максимум от него и да си състави цялостно мнение.
В резюме- били сме при нея само веднъж но за сега ми се струва в нашия случай доста по адекватна от Топалова. Разказа ни че имало програма пок оято обучавали учители за работа с такива деца със силни визуални стимули. Ясно е че всичко е бла бла, това кой знае кога ще стане на местна почва , но за бога! значи вече има хора на които им е ясно защо синът ми е като чужденец с родния си език!

За ЕЕГ-то
Синът ми нямаше и показание за необходимост от ЕЕГ,  но моят болен мозък си казваше че трябва да го направим ...

Последна редакция: нд, 23 мар 2014, 14:13 от _re_ge

Общи условия

Активация на акаунт