Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 18 та част

  • 55 442
  • 756
  •   1
Отговори
# 285
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 094
а има ли срок за еднократната помощ при раждане

Правото за получаване на еднократна помощ възниква от датата на раждане на детето, като помоща може да бъде поискана в срок от 3 години след тази дата.

# 286
  • Мнения: 20
Здравейте мами,
отдавна не съм влизала тук, но сега имам въпрос и се надявам да ми отговорите. Преди 10 месеца заминахме с семейството ми в Англия. И от два месеца съм бременна с второ дете. В Бълагрия си пуснах неплатен отпуск за гледане на дете до 8г ,който изтича края на юли.Започвам да се замислям за връщане в бг и ме интересува,ако се върна на работа и работя до 45 дни пред раждане,ще взимам ли някакво майчинство първата година? Колко назад се взимаше заплатата година или две?

# 287
  • Мнения: 3 549
Grim Reaper благодаря

# 288
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте мами,
отдавна не съм влизала тук, но сега имам въпрос и се надявам да ми отговорите. Преди 10 месеца заминахме с семейството ми в Англия. И от два месеца съм бременна с второ дете. В Бълагрия си пуснах неплатен отпуск за гледане на дете до 8г ,който изтича края на юли.Започвам да се замислям за връщане в бг и ме интересува,ако се върна на работа и работя до 45 дни пред раждане,ще взимам ли някакво майчинство първата година? Колко назад се взимаше заплатата година или две?

Да, ще вземаш минимума предполагам.
Гледа се доходът 24 месеца назад от 45-дневния.

# 289
  • Мнения: 20
Ако е 24 месеца би трябвало да ми влезе една година в която съм работила, бях осигурявана на 800,затова че дано не е пък чак минимална.

# 290
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Затова написах, че "предполагам"... като няма написани цифри няма как да кажа.
Този неплатен от 10 месеца (ако целият период е неплатен) също влиза в изчислението и се смята на база МРЗ за тогава.

# 291
  • Мнения: 20
МРЗ месечна работна заплата ли е? И ако да ще излезе че и за 2 те години ще си имам осигуровки на база 800 лв,нали така или не съм разбрала? Ако е така 90% месечно ме устройва екстра. Вълнува ме въпроса,защото върна ли се след няколко месеца ще спра да работя и трябва да сметна ще мога ли да се издържам и има ли смисъл въобще да се връщам. Иска ми се,но то без пари не може да се живее.

# 292
  • Мнения: 3 549
може да си сметнете с калкулатора
http://www.kik-info.com/kalkulatori/maichinstvo.php

# 293
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
МРЗ месечна работна заплата ли е? И ако да ще излезе че и за 2 те години ще си имам осигуровки на база 800 лв,нали така или не съм разбрала? Ако е така 90% месечно ме устройва екстра. Вълнува ме въпроса,защото върна ли се след няколко месеца ще спра да работя и трябва да сметна ще мога ли да се издържам и има ли смисъл въобще да се връщам. Иска ми се,но то без пари не може да се живее.

МРЗ = минимална работна заплата.За 2014г беше 340лв...

# 294
  • Пловдив
  • Мнения: 40 890
Не се ли смята примерно...осиг.доход/бруто да речем 650лв.Връщат се 24мес. назад - 24*650=15600 * 90% = 14040 /24 =585лв. го изкарвам аз. newsm78

# 295
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Не се смята така.Гледа се брутен и нетен доход също.

КСО 2015
Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.

# 296
  • Мнения: 373
въпроса- свързан е с болничните за бременност и раждане-не мога да разбера как се изчислява и защо получавам сумата на части по сметката си....извинете ме за въпроса

# 297
  • Благоевград
  • Мнения: 54
Привет! Искам да попитам, когато се роди дете, документите за детски надбавки веднага ли могат да се подадът или задължително се подават следващия месец и не се получават детски надбавки за месеца, в който е родено детето?

# 298
  • Мнения: 172

Документите се подават с акт за раждане на детето, който се издава до 10 дни след раждане . Това е единственото което забавя подаването на документите.

# 299
  • Благоевград
  • Мнения: 54

Документите се подават с акт за раждане на детето, който се издава до 10 дни след раждане . Това е единственото което забавя подаването на документите.
  В нашата община Благоевград, задължават всички родили примерно през април, да подават документи през май, за предишните си деца съм подавала в месеца на раждане, т.е.веднага, след като съм взела акта за раждане, а сега тези тарикати приемат документите задължително следващия месец. Законно ли е това? Вчера ходих да се разправям с тези нагляри и искам да съм добре информирана преди следващата си среща с тях.

Общи условия

Активация на акаунт