задържане в развитието

  • 3 582
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 097
Гостът съм аз!!!

# 16
  • Мнения: 1 710
Подавали са и кислород, но това не винаги води до проблеми след това. Така че не се притеснявай, освен ако нямаш друго основание за притеснение.

# 17
  • Мнения: 997
Юлия - може би трябва да разкажеш за себе си повече. Предполагам, че щом е имало съмнения за хидроцефалия вече сте ходили в педиатрията в София или Пловдив. Т.е. си се консултирала поне с невролог. Не искам да говоря по принцип, ще кажа за нас. Ходим на рехабилитация, и логопед. Минали сме и на обследване от психолог. Непрекъснато ни следи невролог и физиотерапевт. Доколкото разбирам детенцето ти е горе-долу добре - това много ме радва. Колкото до боледуването много напълно здрави деца също боледуват често в градината. Никакви специалисти ли не ви следят в момента? Аз оставам с такова впечетление. Наистина кажи какво точно те интересува - ако е за логопед, тук във форума има тема по въпроса. Невролози и физиотерапевти има в педиатрията, в клиниката в Банкя, в Детския център по церебрална парализа, а сигурно и на други места.

# 18
  • Мнения: 4 414
Като чета за дечица, които са имали дихателни проблеми при раждането си, искам да попитам и за своята дъщеря, ако разбира се можете да ми помогнете с информация - като се роди Калина беше почти цял ден с /моля ви не ми се смейте, но не знам какво беше това - нещо като прозрачна квадратна кутия на главата с отвор на врата, за да й се разгърнат дробчетата/. Не са ми казвали педиатрите за бъдещи проблеми, казаха ми само, че й го слагат, за да се разгърнат дробчетата, а иначе като се роди изплака, но съвсем тихо като котенце измяука.
преждевременно ли е родена? явно е имала недоразвити бели дробове и е била на кислородотерапия...това само по себе си не е причина за някакви понататъшни проблеми. ако нещо те притеснява в развитието, можеш да го споделиш.

# 19
  • Мнения: 4 414
Юлия, другите мами са задали достатъчно въпроси...аз за сега ще ти кажа само "добре дошла" и се надявам да можем да ти помогнем  bouquet

# 20
  • София
  • Мнения: 7 097
Агнешка, ако си спомняш, като бяхме бременни сме се засичали из форума и сме си писали - и аз раждах при Гунев.
Според лекарите, тази кислородотерапия се е наложила заради мои проблеми с бактерии в урината - бебетата се раждали недоносени, макар че аз я родих в деня на термина си /3250 кг., 50 см./ и имали подобни дихателни проблеми. На края на бременността имах кофти урина, но Гунев каза, че няма страшно и не ми предписа лечение.

# 21
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Агнешка, ако си спомняш, като бяхме бременни сме се засичали из форума и сме си писали - и аз раждах при Гунев.
Според лекарите, тази кислородотерапия се е наложила заради мои проблеми с бактерии в урината - бебетата се раждали недоносени, макар че аз я родих в деня на термина си /3250 кг., 50 см./ и имали подобни дихателни проблеми. На края на бременността имах кофти урина, но Гунев каза, че няма страшно и не ми предписа лечение.
Дани също се роди при Гунев и също на термина точно и също с "кислородна палатка" - така се нарича уреда - което е леко обогатяване на въздуха с кислород.
Не можаха да обяснят - на външен вид изглеждаше според тях даже преносен /белеше му се кожичката малко/, но пък казаха, че това било щото бил недоносен... бе каша
както и да е - ние имахме проблеми - но те бяха от ПАДАНЕТО на тоновете на бебето - това е най-страшното и форцепса. Двете накуп ни направиха проблеми + анемия...

Ако нямаш ДРУГИ причини да мислиш, че има проблем сама по себе си кислороднат палатка не е гарант - има бебета дето са били на кис.апарат и пак нямат проблеми. А и Дани слава богу навакса /поне за сега/.

# 22
  • София
  • Мнения: 7 097
Пропуснах да отбележа, че Калина е с операция /преди месец/ - стеноза /стеснение/ на уретера, има и везико-уретерален рефлукс 2 степен. Надявам се след операцията вече да го няма този рефлукс - ще видим на контролния преглед след месец. Та четох една статия по въпроса за рефлукса и там пише, че децата с това заболяване са или агресивни или затворени в себе си и че всички са хиперактивни. Не знам каква е връзката, но при нас май има нещо вярно, макар че мъжът ми казва, че си внушавам и че просто е много палава. Калина е на 1 и 8 м., а все още не говори - има около 10 думички в речника си, но не прибавя нови. Със спането от малка имаме проблеми и не иска да опитва нови храни. Иначе си реагира на името, гледа в очите, като й се говори и изпълнява команди /ох, прозвуча сякаш е куче/. Като гледаме книжка, не дава да й се чете, а само разгръща страниците, но пък като я питам за картинките - кое къде е ги посочва. Не знам, аз по принцип имам навика прекалено да се вглеждам и може и да си внушавам, просто споделям, защото имате доста опит /за съжаление/ с тези проблеми.

# 23
  • София
  • Мнения: 7 097
Привет, Кетнадин!
Явно тук сме се събрали доста "пациентки" на Гунев. Той ми следи цялата бременност, трябваше да раждам при него, но завеждащият на родилното не му позволи и всъщност раждах при дежурния екип, но въпреки забраната Гунев през цялото време се "навърташе" наоколо. Педиатрите каза, че доста деца като се родят са на кислородна палатака, за да се адаптират по-бързо.

# 24
  • Мнения: 4 414
Агнешка, ако си спомняш, като бяхме бременни сме се засичали из форума и сме си писали - и аз раждах при Гунев.
Според лекарите, тази кислородотерапия се е наложила заради мои проблеми с бактерии в урината - бебетата се раждали недоносени, макар че аз я родих в деня на термина си /3250 кг., 50 см./ и имали подобни дихателни проблеми. На края на бременността имах кофти урина, но Гунев каза, че няма страшно и не ми предписа лечение.
мммдааа, явно Гунев бактериите за нищо ги няма Sad на мен новата ми гинеколожка ми обясни нещата така: при бременност могат да възникнат възпаления, които са безсимптомни. затова се следят тези бактерии в урината. увеличеният им брой може/но не е задължително/ да означава, че има възпалителен процес/ инфекция. затова трябва да се проверяват тези неща и да се вземат мерки. ако не се вземат мерки, възпалението може да се предаде на плода/което най-вероятно е било моя случай/ и тогава бебето се ражда преждевременно...както каза един доктор в МД, 'излиза, за да го лекуват'.
Ния беше с пневмония, на апаратно дишане, направи пневмоторакс и т.н....сега си е добре/пу-пу/...кислородната палатка не означава проблем, наистина...не се притеснявай излишно! радвай се на детенцето и пиши как сте!  bouquet

# 25
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
моя позната направи спонтанен аборт в 6 месец... тя е била много зле - гледали са преди всичко нея да спасят...
казали са, че е имала инфекция и затова бебето се е родило преждевременно ... уви не са го спасили

също така една съфорумка разказа как е родила преждеврмененно в 7 месец - уви и неиното бебе не са спасили. Казали са й после, че е имала инфекция, която е засегнала тапата - и бебето е слезнало надолу, и тъй като е била с къса шийка на матката /което никой!!! не е прегледал/ - се е получило всичко!

Изглежда "ИНФЕКЦИЯТА" не е безобидно нещо - това, което нашите гинеколози подминават с лека ръка като "нормално" течение за бремеността може да е симптом на нещо доста "не безобидно".

# 26
  • Мнения: 1 710
Нати, все едно ми описваш Ния на тази възраст - същата работа. И изведнъж това дете като направи 2 години дали от яслата не знам - но като почна едно говорене и мерак да и четем.... Та, не е сигурно че има някакъв проблем, но ако нещо те притеснява, нека и направят диагностика психолог и логопед, така ще си по-спокойна.

# 27
  • Мнения: 4 414
инфекции - разни ...понякога и докторите не са виновни...да не дава Господ!
Наде, ти да не четеш такива работи...и без това знаеш твърде много лоши неща! тя бомбата не пада два пъти на едно място, нали знаеш?! тоя път всичко ще е перфектно, ще видиш Heart Eyes

# 28
  • Мнения: 34
Много се радвам, че толкова много хора се включват в разговора. Не съм си и представяла, че има толкова хора с подобни проблеми (като всеки човек може би). А сега малко повече информация за моето момченце. В момента го следят специалисти. На първо място детски невролог - той ни назначи да пием едно френско лекарство, което действало много добре за стимулиране на мозъка. Ходим при невролога окол два-три пъти годишно. Следи го и ортопед от Горна баня. Там продължаваме битката с операции, тъй като има още остатъчна деформация на дясното краче (въпреки че на него има 6 операции досега). До скоро го следеше и лекар от Александровска болница за главичката, но при последното посещение той ни каза, че вече нямаме работа с него - т.е. няма нужда от повече прегледи. Каквото е зависело от него той го е свършил. Идеше ми да го разцелувам (една задача отметната). Няколко пъти сме ходили и на детски психолог в София - тя му правеше някакви тестове за изчисляване на действителната възраст (той е на 5, но по развитие отговаря на 3). Колкото до говоренето в детската градина имат логопедка, която (когато е на детска съответно) го взема по половин час за занимания всеки ден. И наистина като че ли има ефект. Искам в тази връзка да ви попитам нещо относно Банкя - някой спомена за рехабилитация там. Имате ли повече информация относно условиата там, какви процедури се правят и дали има условия? Питам, защото от детската градина ми предложиха да пусна сина си за 10 дни за рехабилитация в Банкя, но без придружител (заедно с още дечица от детската градина). Притеснявам се , защото детето ми не е още много самостоятелно (има нужда от помощ при хранене, обличане, не може да контролира напълно физиологичните си нужди - т.е. има ли квалифициран персонал, който евентуално ще се погрижи за него без да се притеснявам да го пусна.
Юлия

# 29
  • Мнения: 1 710
За съжаление нямам информация за Банкя, дано се включи някой който знае повече за условията там. въпросът е психологът не само да прави диагностика за възрастта на детето, но и да работи с него. Психолози и логопеди има тук в болницата за деца с церебрална парализа Св. София. Повече можеш да видиш за това в темата за ДЦП.

Общи условия

Активация на акаунт