пак за ЖК и изследванията...

  • 2 711
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 837
Цитат на: Erica
Цитат на: Ani111
Само да допълня, че ехографа е само 2 или 3 пъти за цялата бременност, говоря за безплатния.


Явно на всякъде е различно. Мен ме следяха във Военна болница всеки месец. Събират ми се 9 гледания на ехограф до тук.

И мен ме гледат всеки месец без проблеми. Аз съм на консултации в Медстом с направление от GP

# 16
  • Мнения: 3 663
martea, и на мен ми мина през има, че имаш подобни основания. Най-важното е да се чувстваш добре и спокойна и да имаш доверие на лекаря, при който ходиш! Личната ти лекарка може да ти препоръча или даже да ти каже - иди при едисикой - но ти не си длъжна. Можеш да си избереш който си искаш лекар Simple Smile Стига да работи със здравната каса Simple Smile Стискаме палци за лека и безпроблемна бременност Simple Smile А като идеш в понеделник после кажи как е минало Simple Smile

# 17
  • Мнения: 4 076
Тони,
непременно ще пиша!
Благодаря за пожеланията, и на теб ти пожелавам всичко да е наред!

# 18
  • Мнения: 2 784
А какво е това кремче за вагинална профилактика и на какъв адрес мога да го намеря във форума.Аз за пръв път четох за профилактика на родовите пътища в един руски сайт,но там са споменати някакви техни лекарства и мазила,които едва ли ще намеря в България.

# 19
  • Мнения: 3 663
Цитат на: Tsvety
А какво е това кремче за вагинална профилактика и на какъв адрес мога да го намеря във форума.Аз за пръв път четох за профилактика на родовите пътища в един руски сайт,но там са споменати някакви техни лекарства и мазила,които едва ли ще намеря в България.


Цвети, ако питаш за Полижинакс - това са свещички и не знам дали има някъде отделна темичка във форума за тях... Може би някоя от другите мами знае и ще каже Simple Smile Иначе ги дават независимо дали имаш течение да кажем или си съвсем здрава Simple Smile Идеята е да се "почисти" един вид родовия път и да не се зарази кожата на бебчо с гъбки примерно или други гадинки.

# 20
  • Мнения: 4 076
Здравейте,
вчера бях при личния лекар, ще се опитам да обясня накратко как мина.
Като цяло тя не ми препоръча ЖК в поликлиниката, в която се водя - всички лекари били много дръпнати.
Единият вариант (в случай, че моят частен гинеколог работи със здраваната каса, за което не съм сигурна, ще го питам в четвъртък) - да ми даде направление за него, така че той да ми назначава изследванията оттук нататък.
Другият вариант - да не ме диспансеризира (мисля, че това каза, т.е. да не се записвам на ЖК), а тя ми да дава направление за нужните изследвания, след като той ми каже какви, като в този случай тя ще ми ги изписва на общо основание, а не като на бременна. В този случай обаче не може да ми даде направление за СПИН и Васерман, за тях ще си платя.
Та да ви питам в тази връзка:
освен видеозон и разчитане на изследвания, какво още се случва при посещенията на ЖК? Мерят те, теглят те и какво още? За да съм подготвена какво да питам гинеколога си в четвъртък - той работи с акушерка и ако могат те да ми водят ЖК, ще е най-добре...

# 21
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Цитат на: martea
Здравейте,
вчера бях при личния лекар, ще се опитам да обясня накратко как мина.
Като цяло тя не ми препоръча ЖК в поликлиниката, в която се водя - всички лекари били много дръпнати.
Единият вариант (в случай, че моят частен гинеколог работи със здраваната каса, за което не съм сигурна, ще го питам в четвъртък) - да ми даде направление за него, така че той да ми назначава изследванията оттук нататък.
Другият вариант - да не ме диспансеризира (мисля, че това каза, т.е. да не се записвам на ЖК), а тя ми да дава направление за нужните изследвания, след като той ми каже какви, като в този случай тя ще ми ги изписва на общо основание, а не като на бременна. В този случай обаче не може да ми даде направление за СПИН и Васерман, за тях ще си платя.
Та да ви питам в тази връзка:
освен видеозон и разчитане на изследвания, какво още се случва при посещенията на ЖК? Мерят те, теглят те и какво още? За да съм подготвена какво да питам гинеколога си в четвъртък - той работи с акушерка и ако могат те да ми водят ЖК, ще е най-добре...


Мерят обиколка бедра, обиколка ханш, корема, слушат тоновете на бебето. Би трябвало да те подготвят за раждането, определят тесен или нормален ханш ли имаш- във връзка с това, дали ще ти се наложи секцио, как да кърмиш.....е, на мен нищо такова не ми обясниха и съответно, после в болницата ме гледаха като извънземно. Дори сама си се мерих вкъщи, защото кантара им не работел.... Shocked

# 22
  • Мнения: 3 663
Ами да - горе долу това - мерят всевъзможни неща на всяко ходене, теглят те, ехограф на бебчо, назначават ти изследвания всякакви (отначало общи - кръвна картина пълна, урина, после ако има нещо и по специфични - аз например съм лекувана от гуша преди години и ми дадоха два пъти направления за ендокринолог, за да ми изследват и хормоните на жлезата, защото са много важни), като порасне бебчо му слушат и записват тоновете, отговарят на абсолютно всякакви въпроси Simple Smile подготвят те за раждането .. абе много неща Simple Smile Сега не се сещам за още Simple Smile Обаче мен ако питаш най-добре първо провери твоят лекар дали работи и със здравната каса или само на частно. Защото колкото и да е - личната ти лекарка едва ли разбира колкото гинеколог. А това с направленията, които ти предлага да ти дава .. аз не бих разчитала особено... те все свършват, ще те кара да ходиш в началото на месеца (а тогава ходят всички и са едни опашки)... пък изследванията се дават на определен период от бременността, а не в зависимост от числото на месеца Simple Smile И си представи - гинекологът ти казва - трябва това  и това - и вместо директно да ти даде листчетата за лабораторията, преди това ще трябва да тичнеш до личната си лекарка да си ги вземеш, което си излишно разхождане май...
Най-добре питай ако искаш първо този лекар в Шейново дали работи със ЗК. Пък ако не работи - ще ти измислим някоя лекарка да ходиш Simple Smile

# 23
  • Мнения: 3 663
А СПИН, Васерман и Австралийския антиген се плащат Simple Smile - тях касата не ги покрива.

# 24
  • Мнения: 4 621
Здравейте момичета.
Мен също ме интересува тази тема. При мен нещата обаче са по малко по различен начин  - наблюдават ме в частна специализирана болница, платила съм си за цялата бременост- всички прегледи, изследвания, консултации и т.н.
Задължително ли е да се записвам в ЖК? Извинявам се ако ми е глупав въпроса, но не зная трябва ли да се водя в някякви регистри или нещо такова???
Благодаря ви!

# 25
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Личната ти лекарка е услужлива, но според мен е по-добре да се насочиш към специалист за консултацията, независимо, че ще ходиш при лекар на частно.

Симона
След като си си платила някъде за проследяване на бременността не е задължително да се записваш допълнително в ЖК.

# 26
  • Мнения: 390
аз ходя и на женска консултация и на частно. моя съвет е поне в началото да отидеш при личната ти лекарка за да ти даде направление за изследвания, правят ти пълна кръвна картина, урина и СПИН, Васерман и Австралийския антиген (не Тони, не се плащат), на мен ми казаха, че Здравната каса не поема: теста за определяне на кръвна група - беше май 16 лв. и ако си отрицателен резус фактор се прави през всеки триместър изследване за антитела - по 25 лв, чувала съм, но още не съм стигнала до там, че след раждане, ако бебето е с положителен резус фактор се бие инжекция на майката, която струва 140лв и също не се поема от касата. Не знам как ви правят толкова много ехографии безплатно, касата поема само един преглед с видеозон (което не е същото, но пък ........), аз понеже ходя на частно и личната ми лекарка знае и не ми е давала такова направление (а съм в девети месец). Та при акушерка ходя само за да ми следи тоновете на бебето, мери кръвното, следи ми килограмите и ми разчита изследванията. При гениколог (и той ми следи изследванията) правя прегледи на видеозон и получавам компетенти отговори и на най-тъпите ми въпроси, консултира ме дълго и търпеливо.
Между другото личната ми лекарка и акушерката знаят, че ходя И на частно, но при тях се изгради една чудесна симбиоза, всеки прави нещо с което допълва другия и се съобразява с мнението му - не съм крила за частните прегледи и много съм доволна, че се получи така
вече спрях да искам направления (никога не ми се е налагало да искам де, те си ми даваха) за ПКК и урина. Изследванията струват 4,50лв. - общо и ти ги дават веднага, иначе .......... почакай тук, почакай там и после ела пак на обед да получиш резултатите

# 27
  • Мнения: 4 076
Цитат на: dezyg
Личната ти лекарка е услужлива, но според мен е по-добре да се насочиш към специалист за консултацията, независимо, че ще ходиш при лекар на частно.




А за какъв специалист става дума? За гинеколог ли? Или за завеждащ ЖК? Завеждащите ЖК не са ли гинеколози? Съвсем се обърках... Защото ако става дума за специалист гинеколог, моят лекар, при който ходя на свободен прием е достатъчно добър специалист... Ходя на свободен прием, защото така мога да си запиша час и да не чакам с часове, иначе той приема в Шейново...

# 28
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Имам предвид специалист, които работи със здравната каса.

# 29
  • Мнения: 2 807
Цитат на: Lali
Взимаш си талон от джи-пито, отиваш на гинеколог, не казваш нищо за другия лекар, регистрираш си бремеността и  ти правят нужните изследвания, а ти после ги показваш и на частния си гинеколог. Успех.


Точно това бих те посъветвала и аз.

Общи условия

Активация на акаунт