Студенти в UK - 4

  • 82 243
  • 753
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 642
И аз вече имам второкурсничка. Оценките й са чудесни. Длъжна съм да замълча, особено като имам предвид, че и работи.

Честито, SofiaV! Да са ни живи и здрави, да са упорити и да постигат мечтите си! Аз също съм доволна, но тя каза, че можело и повече. Но детето работи още от края на септември, сега също продължава. Затова мисля, че трябва да ги подкрепяме и насърчаваме само.  newsm10

# 181
  • България
  • Мнения: 2 164
Mimito_75 напълно съм съгласна!  Hug И моята девойка продължава да работи. В момента е взела нощни смени.

# 182
  • София
  • Мнения: 802
Честити ви второкурсници!  Hug
Аз някак съм била винаги сигурна, че във втори курс ще мине мойто блонди, ама вече за трети курс най ме е страх... Но трябва да го карам дзен и да не се притистискам.

# 183
  • Мнения: 65
Не е вярно.
Дипломите за UK не се легализират!!!  ooooh!

Дано да е така, защото не са малко 100 лв. за легализацията, особено ако не е необходима. Благодаря за бързия отговор. Лека вечер Simple Smile

А тя, освен че не е нужна, съвсем не струва 100 лв.
Но явно транспорта на фирмата до МВнР е скъпичък.

Нали и Интеграл трябва да приберат нещо.

# 184
  • Мнения: 158
Честито на второкурсничките, да продължават все така успешно и за на пред!
За Интеграл нямам думи ,как може така да злоупотребяват, тцтцт!!!

Момичета да ви питам за програмите сандвич - това доколкото разбирам са програми с практика, за които децата сами си търсят къде да я карат, нали?По-добре ли е такава програма от обикновената и защо има 4г обучение и 3г програми за една специалност, нищо не разбирам

# 185
  • София
  • Мнения: 2 952
Момичета да ви питам за програмите сандвич - това доколкото разбирам са програми с практика, за които децата сами си търсят къде да я карат, нали?По-добре ли е такава програма от обикновената и защо има 4г обучение и 3г програми за една специалност, нищо не разбирам...
Ето един линк, където е обяснена доста добре рамката, ако не можеш в оригинал - Google или кандидат-студент да помагат: http://www.theguardian.com/education/2013/aug/06/is-a-sandwich-year-worth-it

Времето, в което студентът работи/практикува/стажува, както и да е правилно да го наречем на български, е между втората и третата му учебна година. Съответно в общия случай в Англия бакалавърският курс отнема общо 4 години - учиш две, работиш една, учиш още една.

Естествено има вариации според специалността, университета, начинът на намиране на позиция за практика, връзката университет-работодател и т.н. Горното е най-общата концепция  Simple Smile

# 186
  • Мнения: 174
Честито на второкурсничките, да продължават все така успешно и за на пред!
За Интеграл нямам думи ,как може така да злоупотребяват, тцтцт!!!

Момичета да ви питам за програмите сандвич - това доколкото разбирам са програми с практика, за които децата сами си търсят къде да я карат, нали?По-добре ли е такава програма от обикновената и защо има 4г обучение и 3г програми за една специалност, нищо не разбирам
Обикновено програмите за 4 години в Англия е включена тази 1 година стаж. За някой специалности 4 годишното обучение отново в Англия включва и магистратура (инженерни, архитектура..) В Шотландия бакалавърският курс е с продължителност 4 години.  Дали е по-добре не мога да ти отговоря, въпреки че синът ми мина през тази програма: добиваш опит, но и се откъсваш от колегите, местиш се на друго място по принцип. Дори и да те приемат такава програма , но не си намериш стаж си продължаваш с обучението и тя става като 3 годишна.

# 187
  • София
  • Мнения: 2 952
За някой специалности 4 годишното обучение отново в Англия включва и магистратура (инженерни, архитектура..)
Това води до степен Meng. Друг вариант до магистратура е Beng, последвано от MSc. Двете пътеки са аналог на това да можеш в България да сложиш Инж. пред името си или Diplomingenieur в немскоговорящите държави. Отбелязвам го, защото двете алтернативи се избират при различни професионални цели (малко силно казано от моя страна за завършващи ученици  Laughing) и достъпът до студентски кредити също е различен. По принцип цената на магистърските програми в UK не е регулирана за разлика от цената на бакалавърските. Съответно добрите курсове струват повече, като може да се стигне до няколко десетки хиляди за МВА програмите, медицина и някои технически специалности в топ университети.

Просто казано - Meng и Beng можеш да завършиш със студентски кредит. Това, което тук наричаме магистратура - плащаш от джоба си.

Така или иначе във всички европейски държави степените са синхронизирани. Или си бакалавър, или си магистър, просто пътеките до степените бакалавър и магистър имат някои разлики. Да има между какво да се чуди човек  Laughing

На който му се чете:
https://en.wikipedia.org/wiki/Master_of_Engineering

Ако бъркам някъде, поправете ме.

# 188
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
За архитектурата обучението е 3+2 години, някъде излизат бакалаври, някъде магистри, а сега...
В началото, като започна да учи дъщерята се чудех, защо втората част на обучението някъде се води бакалавър, другаде магистър. Пък имат право на заем, като бакалавър, отделно имат магистърски програми, които са специализирани в дадена област на архитектурата и там нямат право на заем, а пък след първа част излизат с дипломи за бакалавър  newsm78 и ако решиш да продължиш да учиш н-р в Милано, може да кандидатстваш направо за  магистърска програма. newsm78  После гледах, че имаше промяна в изписването на буквичките, искаха да уеднаквят, навсякъде след 2 част да излизат с бакалавърска степен.  Сега, май, ми е все тая какво ще пише в дипломата й след 5 години учене ( 3 години първа част и 2 втора) и 2 години стаж, най- важното е  да следваш стъпките на кралското сдружение на архитектите, за да влезем в списъка на архитектите. За това трябва да сме стигнали част 3, която е да си завършил 1 и 2 в акредитиран от тях университет, да имаш 2 години стаж, да си работил по точно определени проекти, имаш си досие, където всичко се вписва и тогава те допускат до 3 част, която е дисертация по определен казус, изпити писмен и устен. Това е нашата цел, пък дали пише бакалавър или магистър, кралското сдружение не ги интересува.

За сандвич програмите споделям мнението на Зехира, малката дъщеря остана в Манчестър, но пак се мести, живя с непознати, предимството е практическия стаж, който натрупа, работеше наравно с другите членове от екипа, в трети курс продължи да работи за тях, недостатък далеч от приятели, местене и в началото на третата година отново трябваше да свиква със студентския живот. Не е проблем да се прехвърлиш от 3 годишен курс на 4, със стаж и обратното. Само, че при нас, за да караш стаж трябва да имаш някакъв среден успех за двете години, ако си под него може да не ти разрешат стажа.

Честито на всички успешно завършили   bouquet

# 189
  • Мнения: 158
 newsm51
Благодаря за отговорите, пак сте ми много полезни!!!

# 190
  • София
  • Мнения: 2 361
Преди време някой беше дал информация относно възстановяване правата за наследствена пенсия. Както при здравните ли само уверение от университета е необходимо? Може ли да го подам аз още в началото на октомври или трябва тя да си дойде и да го подаде? Или още сега може да изиска някакво уверение от университета, че е приета за редовен студент?
От НАП са й казали, че няма нужда да си внася здравните осигуровки за летните месеци, защото получава пенсия? Това така ли е или нещо тя не е разбрала?

# 191
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
zuri, мисля, че беше писала Афганска хрътка на "25 страница от Студенти в чужбина -2" цитирам Сребърна паричка. Помня, че трябваше да се слага в UK апостил, на първа страница в тук обсъждаме, апостил на документи издадени в UK. Предполагам, че може и ти да го направиш с пълномощно. За по-сигурно питай в НОИ, какво точно трябва. Нямам идея за здравните при наследствена пенсия, но не пречи да питаш на телефона на НАП, възможно е да са осигурени.

И аз да се похваля с резултатите от изпитите, дипломата на девойката е  first  newsm44, а пък такива притеснения му удари тази година.
Голямата девойка, пък, успя да се договори да продължи почасово да работи в следващите две години, докато учи. До сега не са имали практика да взимат работещи студенти и трябваше да чака разрешение от големите шефове.

# 192
  • Мнения: 174
zuri,
И аз да се похваля с резултатите от изпитите, дипломата на девойката е  first  newsm44, а пък такива притеснения му удари тази година.
Голямата девойка, пък, успя да се договори да продължи почасово да работи в следващите две години, докато учи. До сега не са имали практика да взимат работещи студенти и трябваше да чака разрешение от големите шефове.
Браво на дъщерите ти - нека да са все така  успешни с каквото и да се захванат!

# 193
  • Мнения: 3 200
valha, и тук да те поздравя за умното момиче и радостта и гордостта, която ти донесе!
И за оправното голямо момиче - все така да й върви! И да "влачи" крака пред останалите (ни) Wink
  bouquet  bouquet  bouquet

# 194
  • София
  • Мнения: 2 361
valha,
поздравления за отличната диплома и оправната и работлива девойка!  Все така да продължават да те радват! bouquet
Много са талантливи и упорити децата в темата!
Благодаря за информацията. Май най-добре ще е аз да отида и да проверя на място( в НОИ) какво може да се направи. Нали стана ясно, че има разлики между отделните филиали, както и за НАП.

Общи условия

Активация на акаунт