Кабо Верде/Cape Verde

  • 9 024
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 642
Реших да пусна отделна тема за тази по-малко обсъждана (но за мен интересна дестинация), защото на други места само бегло се споменава, а си мисля, че с толкова много пътешественици тук все някой ще има какво да разкаже Wink

Интересува ме дали някой от вас е бил на островите и какво може да каже за плажовете, хотелите и заведенията в Praia и Mindelo. Знам, че по-малките острови са рай за каране на сърф и за гмуркане, но какви са другите опции за развлечения?

Имам двама приятели от Кабо Верде, според които всичко там е прекрасно и няма проблем за туристите, като аз съм склонна да им вярвам, но в няколко чужди сайта прочетох за престъпност, болести и други неприятни неща  newsm78

Ще се радвам, ако някой може да даде повече информация от първо лице  Peace

# 1
  • Мнения: 455
Надценявана дестинация според мен. Не останах особено впечатлена. Но пък беше доста отдавна, може сега да е по-различно.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 771
sereiadomar
Аз съм ЗА...
Не съм била, не мога да помогна, но знам как:
Скрит текст:


Thu 08 Santa Cruz de Tenerife
Fri 09  San Sebastian, La Gomera
Sat 10  La Estaca, El Hierro
Tue 13  Praia, Cape Verde Islands
Wed 14  Mindelo, Cape Verde Islands
Sat 17  Las Palmas, Gran Canaria  
Sun 18  Santa Cruz de La Palma
Mon 19 Early PM Funchal, Madeira  
Tue 20 Late PM Funchal, Madeira
Wed 21 Santa Cruz de Tenerife Show details
Thu 22 Santa Cruz de Tenerife

Друг вариант, знам че ги харесваш Трансатлантик:
Скрит текст:
Day 1        Buenos Aires                 6:00 PM    
     Day 2        At Sea                      
     Day 3        At Sea                      
     Day 4        Santos        8:00 AM        6:00 PM    
     Day 5        Rio de Janeiro        8:00 AM        6:00 PM    
     Day 6        At Sea                      
     Day 7        Ilheus        8:00 AM        8:00 PM    
     Day 8        Salvador Bahia        8:00 AM        5:00 PM    
     Day 9        Maceio        1:00 PM        7:00 PM    
     Day 10        At Sea                      
     Day 11        At Sea                      
     Day 12        At Sea                      
     Day 13        At Sea                      
     Day 14        Mindelo        8:00 AM        1:30 PM    
     Day 15        At Sea                      
     Day 16        St. Cruz De Tenerife        1:00 PM        7:00 PM    
     Day 17        At Sea                      
     Day 18        Casablanca        7:30 AM        10:30 PM    
     Day 19        At Sea                      
     Day 20        At Sea                      
     Day 21        Barcelona        8:00 AM    
        


Последна редакция: вт, 14 юли 2015, 22:40 от Bled

# 3
  • Мнения: 642
Keep_The_Change Може ли да разкажеш малко повече, на кои острови беше, както ти хареса, какво не?

Bled И двата изглеждат хубави, но аз си го представям повече като почивка с плаж и хубаво ядене  Grinning Иначе и двата маршрута са супер, но не ми се мисли за цената, особено на втория  Thinking

# 4
  • Мнения: 5
Миналата година изкарах една седмица в Кабо Верде, но на остров Боа Виста. Почивката си организирах сама, като предпочетох вместо в хотел да отседна в апартамент под наем.
Мотото на този остров е NO STRES и това напълно отговаря на всичко, което съпровожда почивката. На острова няма кой знае какво за разглеждане, но човек може да се запише на организирани трипове из острова или просто да наеме такси, с което да договори цена на обиколки. Ние ходихме веднъж на организирана обиколка и след това самостоятелно се договаряхме с шофьора за други трипове. Бяхме двама и като цена самостоятелно организираните трипове излязоха съвсем малко по-евтино от организираните, но преимуществото беше, че не се съобразявахме с никой и сами казвахме къде искаме да ни заведат, колко да стоим и т.н.
На острова има добри градски плажове, с чист ситен пясък и спокоен океан. Съвсем до градския плаж има направени капанчета, в които можеш да обядваш или пиеш на бара и да ползваш чадъри и шезлонги безплатно. Приятни местенца са, но ние бяхме и извън сезона, та не мога да кажа, какво е когато има повече туристи. От самостоятелните туристи основно те се използват за прекарване на деня.
Има и диви плажове, за които ще е необходимо наемането на превоз. Те обаче са с много и огромни вълни и не стават за плуване. Все пак са много красиви и се заслужава да бъдат обиколени. Има и пустиня, подобна на Сахара, всъщност нейно продължение. Много е красиво и приятно.
Ние основно ползвахме басеина на комплекса, в който бяхме наели апартамента и обикаляхме из острова само за да разглеждаме или просто да  се пошлаем. Няколко пъти съчетахме и плажа с висене по капанчетата, за да ползваме шезлонгите.
Най-страхотното нещо на острова е храната. За мен тази почивка  беше основно кулинарен туризъм. Има невероятна храна на приемливи цени. На нас ни харесваше да обикаляме за обяд и вечеря по различните ресторанти и да пробваме различни храни. Имаше омари по 20 евро, риба около 12 евро, като рибата не е на грамаж, а на порция. Невероятни десерти. Храната е съчетание на местната кухня, португалската, испанска и италианска. Определено има храна за всеки вкус. Има и големи супермаркети, от които може да се пазарува, но ние предпочитахме да ходим на ресторант.
В Боа Виста хората са приветливи и все още не са толкова нахални, но така или иначе щом излизахме на разходка из градчето Сал Рей непременно идваше някой да си поговори с нас и ако може да ни заведе да си купим нещо.
С всяка година островът се превръща във все по туристически. Правят се строежи на нови хотели и хотелски комплекси. Италианците са окупирали острова и местните поназнаиват италиански език.
Бих препоръчала почивка там, но с цел да се почива. За мен мястото е по-екзотично, отколкото почивка в Турция например.
Могат да се наемат и АТВ за някои обиколки, но основно следва да се ползва такси. В различните сезони могат да се наблюдават китове, костенурки и акули.
Няма обществен транспорт. Градът Сал Рей се обикаля пешеходно. Ако обаче се отседне в големите хотели, то те са доста отдалечени от центъра и превоза ще излезе скъп накрая, пък и няма да се усети нищо от местния колорит.

# 5
  • Мнения: 642
lianita Много благодаря за подробната информация, и аз точно така си го представям: релакс, плаж и хубава храна  Laughing Може ли да дадеш името на хотелския комплекс, в който сте били или някакъв линк. С TAP ли летяхте?   bouquet

# 6
  • Мнения: 5
Летяхме с ТАП Португал от Милано през Лисабон. Тогава за нас беше по-важно да намерим полет на определени дати, свързани с майските празници тук, иначе има и доста други възможности за полет до там. ТАП обаче са възможно най-комфортната авиокомпания, която лети до там. Полетът от Лисабон до там е около 4 часа.
Това е линк към апартамента, който ползвахме.
http://www.tripadvisor.com/VacationRentalReview-g1185333-d718135 … 06230651458097838
По наше време контактите бяха само по имейл, но собственикът англичанин Стивън  е много любезен, търпелив и даващ нужната информация. Беше изключително точен във всяко отношение. Комплексът обаче, в които е се намира апартамента е собственост на италианец и основно туристите там са от Италия. Мисля, че това е неговия сайт
http://www.pordosol.com/

Апартаментите са точно такива, каквито са на снимките. Комплексът е на 10 минути пешеходно от центъра на града Сал Рей, но се пада леко извън него. Сега е възможно и вече всичко да е застроено, та да е част от самия град. С такси цената е 3 евро. От летището до Комплекса цената беше 10 евро.

# 7
  • Мнения: 642
lianita И аз от няколко дни разглеждам полетите на ТАП, обаче на мен ми излизат доста по-дълги от Лисабон  newsm78 Аз гледах много хубави плажове и хотели на Sal, сега ще видя тези, които си ми пратила на Boa Vista  Peace

# 8
  • Мнения: 3 294
Няколко пъти съм оглеждал сериозно това място, но всеки път се отказвам да го посетя.

Доста далеч е, цените не са хич ниски за достигането му.
Въпреки, че в името на държавата присъства верде-зелено, има много малко зеленина, повечето е голи камъни.
Има сериозни рискове от хранително отравяне, вода от чешма не само, че не се пие, но дори зеленчуци и плодове не трябва да се мият с нея! Лед, трябва  се прави от стерилизирана вода, но не навсякъде се прави така... Водата трябва да се изварява, ако ще се използва за пиене или миене на зеленчуци и плодове, пише си го официално навсякъде.
Лесно се хваща разстройство, хепатит, в не толкова далечната 1996 година е имало епидемия от Холера!
Някой написа по-горе, силно надценена дестинация, за мен не си струва пътя и парите. Не знам защо се сравнява с Турция, която може да се стигне за няколко часа от всеки нас.
Ако се ходи все пак, най-добре е от гледна точка на хигиена да се яде и спи в хубави хотели или ресторанти. Много разпространен е бяса между кучетата, а такива има доста.
Има си доста  дребна престъпност, кражби на чанти и т.н.
С две думи, скъпа като цяло дестинация за по-екстремно насочени хора, които са пътували на много места и се чудят къде да отидат.

# 9
  • Мнения: 642
Alexslav Благодаря за мнението, съгласна съм с теб за някои от нещата, просто като слушам моите познати какво ми разказват за острова, ми изплува друга картинка  Grinning Проучвам топли дестинации за Декември, но без Азия и без острови като Мавриций, Малдиви, Сейшели и пр. Освен Кариби и Латинска Америка, не се сетих за друго и реших да разровя за Кабо Верде...

# 10
  • Мнения: 5
Кабо Верде е дестинация, която не бива нито да се надценява, нито да се подценява.  Аз останах изключително доволна от релаксиращата почивка там, но едва ли ще се върна някога отново. Освен почивка и храна, там няма какво друго да се прави. Задължително трябва да се прави разлика между туристически ориентираните острови Сал и Кабо Верде и останалата част от страната. По останалите острови вероятно е мизерия, щом хората от тях идват да търсят работа в Сал и Боа Виста. Местните хора на острова са изключително бедни и нямам идея от къде пазаруват и как се прехранват изобщо.
В Боа Виста ресторантите са собственост на италианци, испанци, португалци или заможни кабовердианци. Баровете са собственост също на европейци. По тази причина и цените са европейски, нещо подобно на Сицилия и Южна Италия. В ресторантите се хранят само европейци и ястията са изключително вкусни. Хигиената изглежда на ниво и в никакъв случай по зле от хигиената в българските ресторанти. За седмица там, нито веднъж не съм попаднала на опасна храна. Заминах с нагласата да не ям никаква необработена храна, да не докосвам плодове, които не са обелени лично от мен, и да пия само лично от мен отворена бутилирана вода. На третия ден бях забравила за всички тези предпазни мерки, наблюдавайки останалите хора по заведенията. Ядех салати, сладоледи и десерти с кисело мляко с ягоди и нито веднъж не съм имала стомашни проблеми. За мен освен за релакс, на Кабо Верде може да се ходи и с цел кулинарен туризъм. След храната там, престанах да превъзнасям италианската, френската и
испанска кухня.   Говоря най-вече за рибите и морските дарове. Ловят се във водите около острова и са много чисти. Иначе водата не може да се пие, не се мият и зъбите с нея. Купува се бутилирана вода.
Основен проблем са цените на полетите, но доста често в пиратите се предлагат цени на билети от големите европейски летища за около 200-250 евро. През май, когато времето е топло (около 30-33 С) , но все още липсват големите горещини е приятна дестинация. Ние бяхме в апартамент с две спални, хол, кухня и луксозна баня за цена от 400 евро. за седмица.
Не знам кога е имало там холера и на кои острови, но преди да замина за Боа Виста направих консултациия в Центъра по заразни и паразитни болести. Единствената опасност беше от малария (последните случаи на такава са били през 2010 г.), но не се препоръчва пиенето на маларон. Защитата е единствено със репеленти и мрежи на прозорците. За седмичното си пребиваване там не видях нито един комар, като още първите дни спрях ползването на репеленти.
В никакъв случай не препоръчвам отиването в голям хотелски комплекс на острова, въпреки че излиза по евтино като храна и нощувки. Яде се интернационална храна на бюфет и човек стои затворен в комплекса. Освен това в тези комплекси стоят основно организирани туристи, които освен да пият по цял ден и да се въртят около басеина няма какво друго да правят.
Турция може и да е на час от България със самолет, но като крайна цена сумите са еднакви. За същата стойност на едноседмичната почивка съм била на Ол инклузив в Турция. Ако трябва да повторя някое от местата със сигурност ще повторя Боа Виста.
Определено Сал и Боа Виста не са зелени острови. На Боа Виста има пустиня от сахарски тип, а останалото са камъни. Не очаквайте да видите карибските изгледи. Няма палми.

Човек преди да реши да ходи на такива дестинации трябва да проучи много добре условията, климата и какво му се предлага, за да няма разочарования. Декември месец е туристически сезон на острова, тъй като англичаните ходят там на топло и слънчево място, а също и за нова година. В същото време декември има валежи и комари. Боа Виста няма нищо общо със Карибите, Сейшелите и Мавриции. Беден пустинен остров, който се развива много бързо като туристическа дестинация за релакс. Цените стават европейски, текат строежи и след още няколко години ще стане супер комерсиализирано.

Последна редакция: чт, 16 юли 2015, 23:52 от lianita

# 11
  • Мнения: 642
lianita От това, което пишеш, май е по-добре да се ходи извън сезона, ще има още да проучвам (както и за визите). Това, което ме привлича е, че полетите от Лисабон не са толкова дълги.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 771
lianita
Благодаря за разказа, прекрасен... Hug

Вярвам и на Alexslav, защото много уважавам мненията му.
Но това в никакъв случай няма да ме откаже да посетя островите, напротив амбицира ме...

Така, че sereiadomar, стягай се, ще отидем.
Нищо не може да ни спре...

# 13
  • Мнения: 642
Bled Аз тотално се разконцентрирах, на толкова много места ми се ходи (и не съм била), че всеки ден си сменям мнението  Laughing Живи и здрави, навсякъде ще отидем  Wink

# 14
  • Мнения: 16
Здравейте, планирам да посетя Кабо Верде, някой ходил ли е там и дали може да ми даде някакъв контакт да се свържа с него да поразпитам , и трябва ли ми виза за там?

Общи условия

Активация на акаунт