Здравейте!

Създавам тази тема с идеята всеки, който страда от язва, гастрит, рефлукс и подобните да споделя кои храни му се отразяват добре, какво лечение е предприел, колко време е продължило и изобщо всичко, което се сетите и мислите, че може да е полезно и на други във вашето (нашето) състояние. Всеки, който страда от подобни проблеми знае колко неприятности може да причинят тези болести и как неминуемо са свързани с промяна на начина на хранене и от там с начина на живот като цяло. Надявам се повече хора да се включат, за да открием заедно изход от ситуацията.

И така, аз съм първа....

Миналият май ми откриха язва на стомаха и рефлукс. Аз, разбира се, не можех и да предположа какво означава това и че една по- късно ще продължавам да търся начин да се излекувам. От тогава до сега съм провела няколко курса с нексиум, мотилиум, гавискон, ранитидин и т.н., които докарват временно облекчение докато се пият и после всичко е пак същото. Не бях сериозна с диетата - не само, защото не вземах състоянието си на сериозно, ами и защото не знаех и още не знам какво точно мога да ям и какво не. В края на март месец, когато ми приключи поредния курс с лекарства и отново не бях оздравяла реших, че явно наистина ще се наложи да се примиря с факта, че трябва да спазвам хранителен режим. До миналата седмица бях изключила много неща от менюто ми, но сега те се увеличиха.
Обобщено са горе - долу тези: кафе, вино, всички зелени и твърди зеленчуци, цитрусите, доматените сосове и почти не ям месо. Това изключително много стесни менюто ми и от няколко дни карам на макарони, картофено пюре, варен ориз, попари и зеленчуци на скара (без патладжани). Чудя се дали елдата е добра идея? В интеренет като за всяка храна, която напишеш заедно с думата язва ми излизат разнопосочни мнения. То, както казах, това е идеята и на темата, де  - да споделяме от опит какво може и е добре и какво не. 
Други храни, които ям и ми се отразяват добре са: мляко с грис, сусамов тахан, банани, обикновени бисквити и солети, също и печена риба. Започнах да си правя и една билкова отвара, съчетание от няколко билки: джоджен, мента, цикория, валериана, жълт кантарион, живовляк, мащерка и лайка.

Много ще съм благодарна и радостна за всяка нова идея за алтернативно лечение, както и за храна и начин на приготвянето и, която да добавя към така скромното меню.