ЕГН от чужбина, kak?

  • 2 512
  • 24
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 3 423
Мами, някоя от вас да е вадила ЕГН на новороденото си бебе от чужбина?
Чрез посолството, консулството или как? Или чрез пълномощник в България?
Четох, че до 6 месеца след раждането на български гражданин в чужбина
би трябвало да му бъде изваден и български акт за раждане, тоест ЕГН.
Моля, споделете опит.

# 1
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Лиске,според една кака от бг.посолството в Рим цитирам " можело да се направи и 4рез тях без да се ходи до Бг..." ама моя милост нали е Тома Неверни та сериозно се съмнявам не съм пробвала Crossing Arms
Аз имам гор4ив ли4ен опит и след тежка и неравностойна борба с бг. бЮрокрация замразих поне за момента проекта да правя дъЩеря ми българ4е.  #2gunfire Crossing Arms
Пожелавам ти успех и Ще следя темата  Peace

# 2
  • Германия
  • Мнения: 8 099
И на мен ми споменаха в консулството в Берлин, че можело там, но аз не запомних, в него момент бях втрещена, че бодигарда ми го казва това, а не някоя от служителките на гишето. А за да се впуснеш в авантюрата ЕГН, при един родител чужденец ти трябва неговото съгласие. Е моят не се съгласи, аз също не примирам от желание да се занимавам с бюрокрация, така че.....ако дечко реши, че му се става българин след 18 год да се оправя сам тогава Crossing Arms

# 3
  • Italia
  • Мнения: 4 492
И на мен ми споменаха в консулството в Берлин, че можело там, но аз не запомних, в него момент бях втрещена, че бодигарда ми го казва това, а не някоя от служителките на гишето. А за да се впуснеш в авантюрата ЕГН, при един родител чужденец ти трябва неговото съгласие. Е моят не се съгласи, аз също не примирам от желание да се занимавам с бюрокрация, така че.....ако дечко реши, че му се става българин след 18 год да се оправя сам тогава Crossing Arms

И аз се спрях на тази опция  Peace

# 4
Privet az jiveia v Ancona/Italia/ i se kazvam Daniela ,i vi kazvam 4e ot posolstvoto ni v Rim ,ne moje da se o4akva pomo6t nito za pasport nito za EGN.
Az imam 2 detza ednoto rodeno na 3-02-04  ,a drugoto na 24-1-06 i dvete gi ostaviam bez EGN dokato ne se pribera i im opravia dokumentite na mesto.
Ami hodih do posolstvoto dekemvri 2005 i mi kazaha 4e e slojno te da mi napraviat pasport i dadat EGN na deteto togava vse o6te edno.
Jenena sam za 4ujdenetz i v negovoto posolstvo izdavat  pasporti , li4ni karti,  semeini knijki i t.n. otdelno da ne govorime za tova kolko sa lubezni osobeno kato vidiat 4e i az sam 4ujdenka .V na6to posolstvo dori ne iskaha da otgovariat na saprugami na vaprosite takova otno6enie prosto niamam dumi ot sram i vazmu6tenie!

# 5
  • Мнения: 1 854
А може ли някой да ми каже какви са "+" и "-" за детето от това ЕГН?Ако е дете от смесен брак, нали за да си пьтува до БГ ще си има чуждите документи, за престой-нали може до 3 месеца без виза да седи, за регистрация в полицията-това се прави на място, за лекар ако се наложи ще си плати в БГ(то и без това все се плаща за нещо).Тогава с каква цел се вади ЕГН newsm78
Имам приятелка, която живее в Холандия, не е вадила още ЕГН(бебо е мальк), татито им е чужденец, не си ходят често до БГ и се чуди трябва ли или не да вади някакви бг документи за малката.Тя има и бг и холандски паспорт.

# 6
На нас майка ми в България му извади ЕГН. Спомням си само че много нерви струваше цялото начинание. Български паспорт ми казаха, че не могат да му направят, защото не живее около или повече от 6 месеца в годината в България. Така че се отказахме, но го имаме ЕГН, ако ни се наложи да го имаме като възможност.

# 7
  • Мнения: 768
На нас навремето ни обясниха че най-бързо става с пълномощно заверено в посолството. Иначе се чакало много. Така и направихме. След което свекърва ми извади ЕГН  на двете бебки. Като си ходихме в България направихме паспортите. Не са ни поставяли условия колко живеят там децата. Ние сме български граждани, следователно и децата получиха паспорти на български граждани.
Навсякъде бяха страшно любезни (община Младост- София), никъде не чакахме на опашка (бебетата нали са с предимство), въобще всичко мина идеално. 

# 8
  • Мнения: 3 591
Ако и двамата с таткото сте българи :
Вадите местен акт за раждане /пълен или непълен - зависи детето дали има и друго гражданство/
Слагате му Апостил - това питате в общината къде се прави.
пишете писмо-декларация от 2мата родители, че искате детето да се изпише на български със "Иван Иванов Петров" /това защото често децата с чужди имена ги изписват грешно/ и подавате това по пощата или лично в посолството. от там насетне чакате посолството да го извади(те ползват дипломатически пощи за документи и отнема време/ и да ви се обади да си го вземете.

ако искате и задграничен паспорт се попълва и заявление за такова и декларация съгласие от двамата да се извади паспорт и пак се подава в посолствата.

ми това е.

# 9
  • Мнения: 768
Деси и на нас така ни казаха че се иска Апостил, но като се обадихме във френската служба казаха че Апостил не слагат  вече на документи за България. Вероятно във връзка с членството ни в ЕС. Та най-обикновен местен акт за раждане свърши работа и в двата случая.

# 10
  • Мнения: 3 591
тогава е още по-лесно  Peace

# 11
  • Мнения: X
И ние го направихме с пълномощно, както е обяснила Ружа.
Пълномощното го завериха в посолството, а също така завериха и формуляра за международния паспорт на Бобо с нашите подписи. Изпратихме пълномощното, формуляра и преведения и легализиран акт за раждане на Бобо (пак с печат от посолството) и след 3 седмици си получихме обратно паспорт и Бг акт за раждане с ЕГН. В Бг не са имали проблеми с ваденето на документите.

Zабравих да уточня че тогава живeeхме във Виена, тоест става въпрос за посолството в Австрия и за акт за раждане издаден в Австрия.

Последна редакция: пт, 21 апр 2006, 16:48 от Анонимен

# 12
  • Мнения: 447
Деси и на нас така ни казаха че се иска Апостил, но като се обадихме във френската служба казаха че Апостил не слагат  вече на документи за България. Вероятно във връзка с членството ни в ЕС. Та най-обикновен местен акт за раждане свърши работа и в двата случая.

това мисля е само според някаква спогодба между Фр и БГ. Някъде из закованите теми го имаше.
Ние сега февруари тук слагахме апостил на международния акт за раждане.В общината в Бг успяхме с генералното пълномощно, което на тръгване бях подписала на майка ми

# 13
  • Мнения: 2 567
Чрез пълномощник в България действахме ние, после същото лице извади и паспорта на Диана, нямахме проблеми. Пълномощното го направихме в консулската служба в Бон.

# 14
  • Мнения: 533
И ние го направихме с пълномощно, както е обяснила Ружа.
Пълномощното го завериха в посолството, а също така завериха и формуляра за международния паспорт на Бобо с нашите подписи. Изпратихме пълномощното, формуляра и преведения и легализиран акт за раждане на Бобо (пак с печат от посолството) и след 3 седмици си получихме обратно паспорт и Бг акт за раждане с ЕГН. В Бг не са имали проблеми с ваденето на документите.

Zабравих да уточня че тогава живeeхме във Виена, тоест става въпрос за посолството в Австрия и за акт за раждане издаден в Австрия.

И ние направихме абсолютно същото упражнение септември миналата година. Всичко стана за 2-3 седмици и нямаше никакви проблеми.

# 15
  • Мнения: 1 178

Gerylyn ти успя ли с майчинството? на мен сега ми искат егн на детето, а синът ми не е бълг. гражданин, явно аз няма да успея, въпреки че не разбирам какво общо има гражданството на детето с майчинството, нали е мое дете  Thinking

извинявам се за отклонението от темата Peace

# 16
  • Мнения: 1 526
Аз на мойте им направих ЕГН когато ги заведохза първи път в БГ. Каката беше на 2.8г, а малкия на 1.5г. Тук от посолството ни отказаха, затова пък всичко стана относително бързо~ седмица взех официалнате актове за раждане.

# 17
  • Мнения: 447

Gerylyn ти успя ли с майчинството? на мен сега ми искат егн на детето, а синът ми не е бълг. гражданин,


Да, аз успях. Наистина в молбата се попълва ЕГНто и се прилага и копие от акта за раждане.

А по темата-днес писах с бебо в ръка и бях кратка. Сега да допълня, 4е е най-добре да се пита и в общината в БГ какво пълномощно искат, дали конкретно. 
А акта преведоха и легализираха в БГ,а не както в посолството препоръ4ват -тук да стане.

# 18
  • Мнения: 436
Преди 2-3 месеца направих ЕГН на сина ми. Може да се направи винаги когато родителите пожелаят. Няма ограничение, че в рамките на 6 месеца трябва да се направи (при смесен брак). Ние го направихме в Берлин в консулската служба. Обади се там на тел:030 20648935 От 14-15,30 има дежурен на телефона и дават информация. Много са готини мацките и любезни.
 
За детето се праща акта за раждане в Bezirksregierung  за апостил. Става за 1 седмица(пратих го по пощата, отнема повече време но си спестявам така ходене). Струва 7 евро. Ние платихме с чек. Ако превеждаш пари по нормален банков път става по бавно.
Акта с апостил го пращате или носите в консулата. Превода на акта за раждане го правят там и е безплатен Когато е готов преведен те ще ви се обадят да отидете тримата там. Носете 2 снимки на бебето , личните си документи . Те там после всичко ще ви дадат да попълните.Може да направиш пълномощно на човек, който после ще задвижи нещата в Бг. След като приключите в консулата с всичките документи си ги взимаш и ги пращаш в Бг. Там се отива в общината  с тези документи и се подава молба за ЕГН. Става за няколко дена. И с всичко това се отива в Районното и се подава молбата за паспорт (тези неща в България се правят от този, който си упълномощила). Ако вие ще ги правите не ви трябва пълномощно.

Всичко става бързо, нямахме никакви проблеми. Документите бяха изготвени от консулата перфектно.
Най добре е снимките на бебето да ги направите в едно фото до консулата. Понеже отговарят на специалните изисквания.

Последна редакция: сб, 22 апр 2006, 15:22 от strandwasser

# 19
  • Мнения: 884
На нас ни го изкара баба .акт за раждане>апости>легализиран превод>заверка в Бг консулство. Държа да уточня ,че нямахме пълномощно(на тате не му се разкарваше до посолството ни) и издадоха акта в Бг без да правят проблем за пълномощно,затова питайте във вашата община  smile3521 (а аз като питам вземам и името на служителката за да няма после''ама какви са тея глупости'' знаете ги у нас как са hahaha )

# 20
  • Мнения: 7 803
и при нас го направи бабата беz пълномощно края на миналата година  Hug имахме само актове zа раждане с апостил, после превод и легалиzация, подават се в обредния дом  #Crazy и там се вzимат готовите

# 21
  • Мнения: 447
За детето се праща акта за раждане в Bezirksregierung  за апостил. Става за 1 седмица. Струва 7 евро.

Интересно, навсякъде е разли4но. При нас(Холандия) стана за един ден срещу 16евро.

# 22
  • Мнения: 3 423
Значи трябва да се иде до БГ или трябва упълномощено лице.
Посолствата не вършат работа, така ли да разбрам...

# 23
  • Мнения: X
Доколкото знам може и през посолството, но.....много време се чака. Ако имаш на разположение поне 4-6 месеца, действай през тях.

# 24
  • Мнения: 650
А някои знае ли дали е същият процеса от САЩ?Не знам защо като ида на страницата на нашето консулство и нищо не мога да разбера Laughing Ако е само на детето акта за раждане и писмо декларация от родителите-без нищо от самите родители като техни актове за раждане, в смисъл ако и двамата са БГ граждани... тосупер... Все ми се иска да намеря начин с по-малко бюрокрация Laughing

Общи условия

Активация на акаунт