Консултативна тема за асистирана репродукция

  • 230 946
  • 992
  •   1
Отговори
# 225
  • Варна
  • Мнения: 669
Здравейте! Бих искала по-подробно да разбера какви са симптомите на хиперстимулация при процедура IVF. И особено след пункция на яйцеклетките. Може ли да се установи на обикновен УЗ преглед?

# 226
  • Мнения: X
Здравейте, какво мислите по въпроса за хомеопатията?  разговарях с една жена  която  каза че мъжа и е бил с много лоша спермограма ..абсолютно нищо не е имало.Правили хомеопатично лечение и доста пари са дали но е имало ефект. Прочетох че може и при жени да подобри функцията и състоянието на яйцеклетките ако има яйчников резерв разбира се.Преди години проведох лечение с хомеопатия за стафилококова инфекция .Нито антибиотици помогнаха, нито ваксини , положението беше страшно, но ми помогна лечение с хомеопатия.Моля, за Вашето мнение за подобряване на яйчниковата функция и лигавицата на матката

# 227
  • Мнения: 456
Здравейте! Бих искала по-подробно да разбера какви са симптомите на хиперстимулация при процедура IVF. И особено след пункция на яйцеклетките. Може ли да се установи на обикновен УЗ преглед?
Здравейте Pollly ,
Най-общо Овариалния хиперстимулационен синдром (OHSS) се проявава със задържане на течност интраперитонеално. Това води до проблеми със храносмилателната система, подуване на корема, рязко покачване на теглото. При по-тежки случаи се наблюдава бъбречна недостатъчност, значително покачване на хематокрита, тромбози и проблеми с дишането.
  Овариалният хипрстимулационен синдром е едно от сериозните усложнения при асистираната репродукция. За радост в съвременните клиники, вероятността за развитието му, особено на тежките форми е сведена до минимум. Можем да го избегнем на много нива: като намалим дозата на медикаментите или за даден период прекъснем стимулацията (coasting), като тригерираме по алтернативен начин (не с βhCG), като отложим трансфера, замразявайки всички ембриони.
  Диагнозата при обикновен ехографски преглед е сравнително лесна.
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов.

Последна редакция: ср, 22 фев 2017, 22:10 от Виена Ин Витро Център

# 228
  • Мнения: 456
Здравейте, какво мислите по въпроса за хомеопатията?  разговарях с една жена  която  каза че мъжа и е бил с много лоша спермограма ..абсолютно нищо не е имало.Правили хомеопатично лечение и доста пари са дали но е имало ефект. Прочетох че може и при жени да подобри функцията и състоянието на яйцеклетките ако има яйчников резерв разбира се.Преди години проведох лечение с хомеопатия за стафилококова инфекция .Нито антибиотици помогнаха, нито ваксини , положението беше страшно, но ми помогна лечение с хомеопатия.Моля, за Вашето мнение за подобряване на яйчниковата функция и лигавицата на матката
Здравейте Fatmagul,
  аз лично вярвам единствено в методи на лечение, които са доказали своята ефективност при големи double-blind клинични проучвания.
  Смятам че хомеопатията, поради относителната си безопасност е изключително полезна за състояния при които по принцип не се налга терапия. Да речем при леки грипоподобни вирусни инфекции, инцидентно главоболие, пролетна умора и т.н.
  Не смятам, че Хомеопатията е основна част от терапевтичния подход в асистираната репродукция. Ако се появят големи double-blind клинични проучвания, които показват нещо различно съм склонен да променя виждането си.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 229
  • Мнения: 456
Публикуване на статистическите данни за успеваемост: задължително или не?
   Третият модул на тема „Статистика“ е посветен на необходимостта от публикуване на статистика , касаеща успеваемостта на дадена ин витро клиника и по какъв начин се регулира тази информация.
   В значителен брой държави има специални агенции, които събират статистическите данни за успеваемост и ги предостават на широката общественост. В някои от тези страни предоставянето и публикуването на подобен вид информация е задължително.
  Ин витро клиниките в САЩ, изпращат статистиките си в CDC (Centers for disease control and prevention) и SART(Society for Assisted Reproductive Technologies). Данните са достъпни за всеки заинтересован на техните интернет страници. Важно е да се спомене, че и двете агенции не насърчават пациентите да приемат тази информация като водеща при избор на IVF център.
  В Канада е създадена специална агенция, наречена Assisted human reproduction Canada (AHRC), която е отговорна за събиране на данните от различните IVF центрове, включително и за тяхната успеваемост. AHRC  носи отговорност за разпространяване на тази информация чрез интернет, брощури и редица други маркетинг канали.
  В Германия, Deutsches IVF-Register, събира данни за извършените IVF процедури, включително и за успеваемостта още от 1982г. Не всички IVF центрове предоставят тази информация поради факта, че закона не ги задължава.
  Освен за успеваемостта, публикуването на статистиките помага и за предотвратяване на евентуални усложнения при провеждането на процедури. В Турция са извършени клинични проучвания, които доказват рисковете при двуплодни бременности. Това води до нов по-рестриктивен закон приет през 2010г. Според него се позволява трансфер на максимум два ембриона, и то само на жени над 35 години или след втори неуспешен опит. При всички останали е възможен трансфер на максимум един ембрион. Това е още един пример как събирането на данни и последваща регулация е полезна за пациентите.
  Във България, IVF центровете, не са задължени да публикуват данни за успеваемостта си. Значителен брой от тях, не го и правят. За съжаление, предоставянето на тази информация на широката аудитория, не е задължение на Изпълнителната Агенция по Трансплантация(ИАТ), органът, който се занимава с регулацията на дейностите по Асистирана Репродукция във България.
  Има множество дискусии дали са необходими законодателни промени, относно задължителното публикуване на успеваемостта на IVF центровете.  Моето лично мнение е, че успеваемостта е един от водещите критерии, при избор на IVF център и би трябвало да има лесно достъпна статистическа информация за всеки един от нас.
  Според мен също е важен контролът по събиране и публикуване на тази информация, за да се избегнат всякакво недобросъвестно изопачаване на данните.
С уважение.
Доктор Георги Станулов.

# 230
  • Мнения: 121
Не болеше цветната снимка наистина.Ето резултата от изследването. http://prikachi.com/images/743/9049743W.jpg Какво ще кажете?

# 231
  • Мнения: 17
Здравейте, планирах да започна опит ин витро, но се разболях - настинка или вирус (хрема и болки в гърлото, температура, но не висока), притесних се и отложих опита, защото мисля, че ще повлияе негативно на резултата. Какво е вашето мнение - може ли да се започне, ако не си напълно здрав и да се лекуваш по време на процедурата?

# 232
  • пазарджик
  • Мнения: 514
Аз също съм отлагала започване на процедура поради настинка,така че мисля,че си взела правилното решение.

# 233
  • Мнения: 456
Не болеше цветната снимка наистина.Ето резултата от изследването. http://prikachi.com/images/743/9049743W.jpg Какво ще кажете?
 Здравейте melsito88,
описаните перитубарни адхезии са сраствания на маточните тръби. Тръбите са проходими, но въпреки това има проблем с тях защото не могат да извършват финните движения - необходими за предвижването на оплодената яйцеклетка до матката. Обикновено се дължат на възпаление.
  Изследвана ли сте за хламидия? Имате ли данни за ендометриоза? Имали ли сте прояви на тазово възпаление?
  Смятам, че може да се обсъди лапароскопия, с оглед корегиране на тези адхезии.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 234
  • Мнения: 456
Здравейте, планирах да започна опит ин витро, но се разболях - настинка или вирус (хрема и болки в гърлото, температура, но не висока), притесних се и отложих опита, защото мисля, че ще повлияе негативно на резултата. Какво е вашето мнение - може ли да се започне, ако не си напълно здрав и да се лекуваш по време на процедурата?
   Здравейте Zlatna Maska,
смятам че правилно сте постъпила. Лично за мен е важно, пациентката да е в оптимално здравословно състояние, при започване на процедура.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 235
  • Мнения: 121
Лекаря,който ми прави снимката каза,че срастванията са извън тръбите и че са пропуснали перфектно и с добра сперма можело да стане бременност по нормален път или инсеминация.И лекарката ми го потвърди,не били в тръбите и не пречели.Иначе имам 1 операция на киста на яйчника и имам прекарана хламидия.Възможно ли е при прием на противозачатъчни,тези сраствания извън тръбите да изчезнат?

# 236
  • Мнения: X
Здравейте, ако има пуснати изследвания вирусология за HIV, Сифилис, HBsAg ,HCV и са отрицателни трябва ли да се пускат изследвания за хламидия при жената и при мъжа

# 237
  • Мнения: 17
Здравейте! Моля за помощ да разбера какво означава следният резултат от генетични изследвания : Нормален мъжки кариотип, с вариант на норма -46,ХУ, 16Gh+
Интерпретация на резултата: Касае се за нормален кариотип, с вариант на норма (по-голям хетерохроматинов блок на 16-та хромозома)- 46,ХУ, 16Gh+, без бройни и груби структурни хромозомни аномалии. Благодаря!

# 238
  • Мнения: 456
Здравейте! Моля за помощ да разбера какво означава следният резултат от генетични изследвания : Нормален мъжки кариотип, с вариант на норма -46,ХУ, 16Gh+
Интерпретация на резултата: Касае се за нормален кариотип, с вариант на норма (по-голям хетерохроматинов блок на 16-та хромозома)- 46,ХУ, 16Gh+, без бройни и груби структурни хромозомни аномалии. Благодаря!
  Здравейте Zlatna Maska ,
  както пише в коментара към кариотипа на съпруга ви 46,ХУ, 16Gh+ е вариант на нормата. Според мен е важно да обсъдите въпроса с клиничен генетик. Има някои публикации, които свързват този вариант с повишена честота на азоооспермия, олигоспермия и идиопатичен инфертилитет. Смятам, че за да ви бъдат изяснени всички аспекти е необходимо да се консултирате лично с клиничен генетик.
   С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 239
  • Мнения: 456
Лекаря,който ми прави снимката каза,че срастванията са извън тръбите и че са пропуснали перфектно и с добра сперма можело да стане бременност по нормален път или инсеминация.И лекарката ми го потвърди,не били в тръбите и не пречели.Иначе имам 1 операция на киста на яйчника и имам прекарана хламидия.Възможно ли е при прием на противозачатъчни,тези сраствания извън тръбите да изчезнат?
Здравейте melsito88,
факт е че перитубарните сраствания са извън тръбите (Това си личи и от името им, перитубарни означава около тръбите). Проблемът не е, че тръбите не са проходими, а това че е увеличен шансът за извънматочна бременност.
Противозачатъчните, не биха могли да доведат до изчезването им.
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

Общи условия

Активация на акаунт