Консултативна тема за асистирана репродукция

  • 230 952
  • 992
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 86
Здравейте, нова съм в тема, извинявам се ако вече някъде го има отговора на въпроса ми!
На 37 години съм, след 5 неуспешни инсеминации и към края на дългото чакане на окончателния резултат след първият ми трансфер на два ембриона, на 12 ден след трансфера ЧХГ - 108,80. на 14 ден - ЧХГ 115.80 и на 16 ден - 64,41 това никак не е добре  поне от нещата които намерих и прочетох в интернет. На фраксипарин и аспирин приемам през ден и утрогестан 3x3 и естрофем също взимам. Има ли смисъл да се надявам тайно и къде ли да търся причината за евентуалния неуспех. С неизяснен  стерилитет сме.

Благодаря!

# 616
  • Мнения: 456
Здравейте, нова съм в тема, извинявам се ако вече някъде го има отговора на въпроса ми!
На 37 години съм, след 5 неуспешни инсеминации и към края на дългото чакане на окончателния резултат след първият ми трансфер на два ембриона, на 12 ден след трансфера ЧХГ - 108,80. на 14 ден - ЧХГ 115.80 и на 16 ден - 64,41 това никак не е добре  поне от нещата които намерих и прочетох в интернет. На фраксипарин и аспирин приемам през ден и утрогестан 3x3 и естрофем също взимам. Има ли смисъл да се надявам тайно и къде ли да търся причината за евентуалния неуспех. С неизяснен  стерилитет сме.

Благодаря!
Здравейте Nataliti,
  За съжаление: когато нивото на βhCG, не се удвоява за 48 часа и особено, когато намалява - прогнозата е неблагоприятна.
  Преполагам сте изследвала TSH, Prolactin, vit.D, Тромбофилия, Репродуктивен имунофенотип, Хламидия, Уреаплзма, Микоплазма.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 617
  • Мнения: 7
Здравейте,
Бих искала да споделя моята кратка история и да задам един въпрос и се надявам да е уместен.На 42 г.съм,миналата година януари направих спонтанен аборт в 11г.с. Забременяването беше естествено от 2 месеца опит.Аборта протече с огромни болки,кръвоизлив и последвал кюретаж. След него нямаше МЦ( а преди това винаги редовен),направих хистероскопия и пак нямаше,предизвикваше се с лекарства и след изследванията на хормони се оказах в менопауза.Предписаха ми фемостон и казаха,че шанса ми е само донорска яйцеклетка. Но за нея се чака  много,а дотогава трябва да пия хормони.Аз се чуствам много зле от Фемостон и Дуфастон. Какви други варианти има за да се прави лигавица,по по-лек начин?

Благодаря!

# 618
  • Мнения: 30
Здравейте Д-р Станулов.
Пиша Ви със пореден въпрос и желание да чуя Вашето мнение относно ембриотрансферите. На пробния трансфер с леко затруднение, Док успя да проникне в канала и проблем не бе  установен. НЙо дойде денят на трансфера и той бе извършен от друг лекар в клиниката. Запонахме с 2 ембриончета на 6 дни и мек катетър, но не успях да намери канала и върнаха ембриончетата обратхо, казаха да почина 30тина минутки, да изпразня леко пикучен мехур и направихме втори опит, с твърд катетъ, като отначало само опитаха да проникнат в канала без ембриончетата и като успяха , тогава ги сложиха и видях на УЗИ къде са. Не съм изпитала особена болка , единствено пълният мехур ме смущаваше . Поседях 5 минутки и отидох до тоалетна тъй като почна да ми се свива мехура... Та Въпроса ми е .... След всички тези премеждия има ли вариант изобщо да се е получило нещо. Попитх ги в клиниката дали изобщо да просълвавам Криона и в 5ти ден да включвам естрофем  или емриотранфера се води неуспешен ??? Казаха ми ,че всичко е наред....  Четох, е ако ембриончетат са прехвърляни от катетъра, те не оцеляват....

# 619
  • Мнения: 456
Здравейте,
Бих искала да споделя моята кратка история и да задам един въпрос и се надявам да е уместен.На 42 г.съм,миналата година януари направих спонтанен аборт в 11г.с. Забременяването беше естествено от 2 месеца опит.Аборта протече с огромни болки,кръвоизлив и последвал кюретаж. След него нямаше МЦ( а преди това винаги редовен),направих хистероскопия и пак нямаше,предизвикваше се с лекарства и след изследванията на хормони се оказах в менопауза.Предписаха ми фемостон и казаха,че шанса ми е само донорска яйцеклетка. Но за нея се чака  много,а дотогава трябва да пия хормони.Аз се чуствам много зле от Фемостон и Дуфастон. Какви други варианти има за да се прави лигавица,по по-лек начин?

Благодаря!


  Здравейте didi_2017,
всички лекарства които водят до поддържане на цикъла при жени в менопауза съдържат Естроген и Прогестаген, така че дори да смените медикаментите - активните съставки остават същите. Има известна макар и малка вероятност, тази непоносимост да е на психологическа основа и когато замените описаните медикаменти например с противозачатъчни (които са със същите съставки) да се почувствате по-добре.
   Не мога точно да разбера какво значи "чувствам се зле", но ако имате сериозни нежелани реакции - вариант е въобще да прекратите терапията.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов
   

# 620
  • Мнения: 456
Здравейте Д-р Станулов.
Пиша Ви със пореден въпрос и желание да чуя Вашето мнение относно ембриотрансферите. На пробния трансфер с леко затруднение, Док успя да проникне в канала и проблем не бе  установен. НЙо дойде денят на трансфера и той бе извършен от друг лекар в клиниката. Запонахме с 2 ембриончета на 6 дни и мек катетър, но не успях да намери канала и върнаха ембриончетата обратхо, казаха да почина 30тина минутки, да изпразня леко пикучен мехур и направихме втори опит, с твърд катетъ, като отначало само опитаха да проникнат в канала без ембриончетата и като успяха , тогава ги сложиха и видях на УЗИ къде са. Не съм изпитала особена болка , единствено пълният мехур ме смущаваше . Поседях 5 минутки и отидох до тоалетна тъй като почна да ми се свива мехура... Та Въпроса ми е .... След всички тези премеждия има ли вариант изобщо да се е получило нещо. Попитх ги в клиниката дали изобщо да просълвавам Криона и в 5ти ден да включвам естрофем  или емриотранфера се води неуспешен ??? Казаха ми ,че всичко е наред....  Четох, е ако ембриончетат са прехвърляни от катетъра, те не оцеляват....
  Здравейте DanielRay,
факт е че след т.нар. труден трансфер шансовете за забременяване са по-малки. Това обаче, съвсем не значи, че няма такива. Притеснително е, че трансфера е на 6 ден - това по-принцип говори за по-лоша прогноза (поради по-бавното развитие на ембрионите). За съжаление именно ембрионите, които се развиват по-бавно - са по-чувствителни. Не губете кураж, това че шансовете са намалени - не означава нищо, ако нещата се случат.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 621
  • Мнения: 456
И този месец екипът на Виена Ин Витро ще Ви очаква на традиционния Ден на отворени врати. Нашите специалисти ще се радват да ви разведат из медицинския център, за да се запознаете с обстановката, начина на работа, както и с всички новости в областта на репродуктивната медицина.

Денят на отворени врати ще се проведе в Петък, 7-ми Юли, от 17:00 до 19:00 часа.
 Не ви е необходимо предварително записване!

Заповядайте!

http://www.vienna-ivf.com/in-vitro/novini/den_na_otvorenite_vrati/

# 622
  • Мнения: 2 645
Искам да попитам мога ли да си направя лазерна епилация по време на подготовка за ЗЕТ? Става ли кожата по - чувствителна от естрофема?

Благодаря!

# 623
  • Мнения: 456
Искам да попитам мога ли да си направя лазерна епилация по време на подготовка за ЗЕТ? Става ли кожата по - чувствителна от естрофема?

Благодаря!

  Здравейте ALMIRRA,
  досега не съм срещал нито едно клинично проучване (а аз чета доста), което да изследва взаимовръзката FET и лазерна епилация. Съответно не мога да ви дам обоснован отговор на въпроса.
  Да гадая и да ви съветвам неща, които нямат научна обосновка - ми се струва неправилно.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 624
  • Мнения: 143
Уважаеми д-р Станулов,

Бихте ли хвърлили светлина върху така наречените празни фоликули? На какво се дължат и наистина ли няма макар и неразвита яйцеклетка в тях?
В моя случай при ivf на къс протокол имах от 11 фоликула яйцеклетки в само 3 от тях. Сега, при добро AMH към горна граница, нормално ТСХ, нормализирани нива на вит. Д и В12, налични немалко антрални фоликула, при опит за процедура на контролиран естествен цикъл, фоликулът отново се оказа празен. На 40 г. съм.
Какво би трябвало да е поведението след такива случаи според Вас?

Благодаря!

# 625
  • Мнения: X
Здравейте, на цветна снимка за проходимост на тръбите  могат ли да се видят винаги  полипи на матката ?
Полпите могат ли да се появят след стимулация?

Последна редакция: чт, 13 юли 2017, 12:08 от Анонимен

# 626
  • Мнения: 456
Уважаеми д-р Станулов,

Бихте ли хвърлили светлина върху така наречените празни фоликули? На какво се дължат и наистина ли няма макар и неразвита яйцеклетка в тях?
В моя случай при ivf на къс протокол имах от 11 фоликула яйцеклетки в само 3 от тях. Сега, при добро AMH към горна граница, нормално ТСХ, нормализирани нива на вит. Д и В12, налични немалко антрални фоликула, при опит за процедура на контролиран естествен цикъл, фоликулът отново се оказа празен. На 40 г. съм.
Какво би трябвало да е поведението след такива случаи според Вас?

Благодаря!
Здравейте blessitka,
 обикновено във всеки фоликул има яйцеклетка, но когато тя е незряла – не може да бъде аспирирана (извадена). Нормално е да се аспирират яйцеклетки от почти всички релевантни фоликули (т.е тези които са с подходящи размери по време на тригерирането). Колкото обаче са по-малки фоликулите по време на тригерирането, толкова по-малка е вероятността от тях да се извади яйцеклетка, особено пък зряла такава.
   Най-често т.нар Синдром на празните фоликули (при който след пункция на множество фоликули не се аспирират яйцеклетки) се получава при грешка в тригерирането или дори липса на такова.
   При къс протокол – нерядко липсва добър синхрон между фоликулите. Имаме такива, които нарастват твърде бързо и такива които изостават, съответно от първите се аспирират яйцеклетки, а от останалите не. Предполагам, че това е обяснението на резултата във вашия случай.
  При следваща стимулация би могъл да се опита Estrogen primed Antagonist Protocol (който помага за по-добър синхрон), както и Dual тригериране (помага за по-доброто узряване) с надеждата да се аспирират повече яйцеклетки.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 627
  • Мнения: 456
Здравейте, на цветна снимка за проходимост на тръбите  могат ли да се видят винаги  полипи на матката ?
Полпите могат ли да се появят след стимулация?
   Здравейте Fatmagul,
в медицината рядко работим с понятия, като "винаги". По принцип при Хистеросалпингография се диагностицират голяма част от полипите, особено тези с по-големи размери.
  Полипите могат да се появат винаги, но за това трябва време. В рамките на 8-10 дни, колкото трае една стимулация, това едва ли може да се случи. В редки случаи - под влияние на хормоните - полипи, които не са били забелязани по-рано нарастват и биват забелязани.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 628
  • Мнения: X
Аз имах две стимулации преди цветната снимка на която не бяха установени полипи. След тези две стимулации минаха месеци. Имам и два неуспешни трансфера.Вероятно не може да се установи винаги на снимката полип ако са и с по малък размер. Разбрах че от лекарствата полипа може да нарастне, но дали е причина за образуване е това не разбрах?

# 629
  • Мнения: 456
Аз имах две стимулации преди цветната снимка на която не бяха установени полипи. След тези две стимулации минаха месеци. Имам и два неуспешни трансфера.Вероятно не може да се установи винаги на снимката полип ако са и с по малък размер. Разбрах че от лекарствата полипа може да нарастне, но дали е причина за образуване е това не разбрах?
   Здравейте Fatmagul,
високите нива на естрадиол по време на стимулация, макар и много рядко могат да предразположат към образуване на полипи.
    С най-добри пожелания
    Доктор Георги Станулов

Общи условия

Активация на акаунт