За родители на първокласници в София - в колко училища ще кандидатствате

  • 6 282
  • 28
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 964
Интересно ми е какъв е броят училища, в които родителите на първокласници ще подадат документи. С новата система за едно училище детето ще има 43 т., но ако то не е желано, ще има еднакви точки за всички други училища от административния район и така шансовете му за прием в училище, различно от това с 43 т., доста намаляват. Особено ако не е било в ПГ, няма брат или сестра в училището или родителите не работят наблизо. Да не говорим за по-далечните райони, в които вероятността за прием ще е хипотетична за добро училище.

# 1
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Само в едно - най-близкото по местоживеене. Но пък ние имаме и третокласничка (бъдеща четвърто-) в същото у-ще, аз съм с месторабота в района и живеем в непосредствена близост.

И на всичко отгоре не съм съвсем наясно с промените в начина на кандидатстване за първи клас. Thinking

В нашето училище винаги е имало критерии, точки и бал. Grinning

П.П. Ся прочетох в заявлението, печелим точки и по критерия за многодетни семейства, както и за завършване на подготвителна група в админ район. Аз не се съмнявам, че бъдещата първокласничка ще бъде приета, само дано да ѝ е на късмет!

Последна редакция: вт, 21 мар 2017, 16:21 от Мяуче

# 2
  • София
  • Мнения: 964
Мяуче,при тези обстоятелства на вас не ви трябва кандидатстване в друго училище.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 560
Ситуацията ни е горе-долу като при Мяуче - имаме точки от каката и като многодетно семейство. Не сме в микрорайона на училището, но сме в административния район. Мисля, че точките ще стигнат на първолака.

# 4
  • София
  • Мнения: 130
 "шансовете му за прием в училище, различно от това с 43 т., доста намаляват" - не е точно така, конфигурации всякакви може да има. В моя случай например желаното училище се намира в административния район, но пък имам дете в същото училище и местоработата ми е в района. Няма да са малко и тези, особено в по-крайните квартали, които ще вземат само тези 43т., защото съвсем логично родителите работят в центъра примерно и няма братче/сестриче в същото училище. Така че тези точки за най-близко училище не мисля, че променят кой знае колко нещата  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 2 307
Furf, мисля, че не разбра примера на annie13.
Доколкото аз схванах, става въпрос за  следното:
 В прилежащия  район с 43 т. е училище Х, което тя и другите родители  не предпочитат.  Има друго училище У , търсено, в административния район, към което се насочват повечето деца. Там обаче, всички деца, които не са в прилежащата територия на У, ще имат като основни 30 т. ( ако са по т.2, може и по-малко) и над тях ще надграждат с точки за братя, сестри, ПГ и т.н.
Въпросът е, че за тези, които няма с какво да повишат точките си, конкуренцията ще е голяма и наистина почти нямат шанс за добро училище.

Последна редакция: ср, 22 мар 2017, 10:51 от sali

# 6
  • София
  • Мнения: 964
Sali, точно това имах предвид Simple Smile.

# 7
  • София
  • Мнения: 130
Разбирам ви, да, исках да кажа, че дали ще са 43т. или 30т.няма голямо значение ако не покривате някой допълнителен критерий, с който да повишите точките..

# 8
  • София
  • Мнения: 964
И 43 т. едва ли ще са достатъчни за повечето от желаните училища, но при 30 т. за адрес има много кандидати - това са деца от целия административен район.Ако имаш само месторабота допълнително, не можеш да стигнеш дори 43 т. Така че има още по-голямо значение. А и първото класиране явно ще е много ориентировъчно, ако повечето деца кандидатстват в няколко училища от района.

# 9
  • Мнения: 838
може ли някой да пусне линк към системата за кандидатстване, електронно?

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 5 947
Тази година няма да има система за електронно кандидатстване.

# 11
  • Мнения: 89
Аз имам един въпрос.
Чувала съм, че скандинавската система за обучение в училище е най-добра.
Знаете ли дали има такова училище в България?

# 12
  • София
  • Мнения: 964
Финландската система е една от най-добрите,  но ефективността й се дължи най-вече на последователна държавна политика. Първо и най-важно според мен да си учител във Финландия е изключително престижно, добре платено и съответно има много сериозна селекция на кандидатите (от 10 кандидати само един успява да стане учител), второ - учителите постоянно повишават квалификацията си като педагози. Не знам как тези две предпоставки могат да бъдат осигурени в България. Другите различия с българското образование също са много съществени и няма как да бъдат въведени в практиката, заедно с програмата на МОН (ето една кратка статия http://m.offnews.bg/news/Nauka_34/Zashto-finlandskoto-obrazovani … sveta_509635.html). Иначе училище с ценности и методи на преподаване близки до скандинавските е Демократичното,  но то е много ново и отзивите ми за него са противоречиви.

# 13
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Скрит текст:
Финландската система е една от най-добрите,  но ефективността й се дължи най-вече на последователна държавна политика. Първо и най-важно според мен да си учител във Финландия е изключително престижно, добре платено и съответно има много сериозна селекция на кандидатите (от 10 кандидати само един успява да стане учител), второ - учителите постоянно повишават квалификацията си като педагози. Не знам как тези две предпоставки могат да бъдат осигурени в България. Другите различия с българското образование също са много съществени и няма как да бъдат въведени в практиката, заедно с програмата на МОН (ето една кратка статия http://m.offnews.bg/news/Nauka_34/Zashto-finlandskoto-obrazovani … sveta_509635.html).
Иначе училище с ценности и методи на преподаване близки до скандинавските е Демократичното,  но то е много ново и отзивите ми за него са противоречиви.
Това у-ще частно ли е? За първи път го чувам. Embarassed

# 14
  • София
  • Мнения: 964
Объркана съм се, имах предвид прогресивно училище http://www.progresivno.org/new-school/.  Има тема за него и в бг-мама с противоречиви отзиви.

Общи условия

Активация на акаунт