Каква е процедурата да запиша детето на името на баща ми

  • 2 619
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 51
Привет,

предполагам, че има мами, минали по моя път. Нямам брак с човека, от който чакам дете, не сме се чували от месеци и се надявам така и да си остане. Някой може ли да ми каже каква е процедурата да запиша детето с презимето и фамилията на баща ми? Дали трябва да е някакъв нотариално заверен документ или се попълва декларация директно в болницата?

Благодаря предварително

# 1
  • Мнения: 1 327
Трябва ти нотариолно заверена декларация от баща ти, че е съгласен детето ти да носи неговите имена. има болници, в които не искат да бъде нотариално заверена... може би е добре да минеш до болницата, в която мислиш да раждаш и да питаш там  Grinning

# 2
  • София
  • Мнения: 4 493
Ако не се лъжа - искаш твоят баща да припознае детето ти и то да носи неговото име.
Когато записваш в болницата името на детето, викаш баща си и двамата го записвате както решите / имената му/ и двамата се подписвате на един формуляр - това е!!!
Поне така беше преди  - когато аз раждах.
Процедурата не е сложна -особенно когато нямаш брак с "истинския баща на детето". Но за да не се притесняваш, отиди в болницата , където ще раждаш и питай. УСПЕХ   bouquet

# 3
  • Мнения: 4 458
Ами..... ако бащата на детето не го припознае твоето дете носи твоето име като второ и твоята фамилия като трето име. Дефакто детето пак ще е с твоята фамилия ако това те интересува. Ако обаче искаш второто име на детето ти да е на твоя баща (все едно детето ще ти е брат или сестра) тогава баща ти трябв ада припознае детето в родилния дом.

# 4
  • Мнения: 2 479
Аз малко офф да попитам,ама как така баща и да го припознае...Да каже,че е баща и на детето ли? #CrazyАко е така по закон,тия хора направо толерират кръвосмешението newsm78.Или за нещо като осиновяване иде реч?

# 5
  • София
  • Мнения: 4 493
Не се толерира кръвосмешението, а се избягва записа "баща - неизвестен" в акта за раждане. А и след като донора не се интересува от детето ро-добре е да не носи неговото име - това само ще й създаде проблеми в последствие. Ще трябва да му иска документ за това, после за онова и т.н., декларация за това  ........ и т.н.

# 6
  • Мнения: 4 458
Не се толерира кръвосмешението, а се избягва записа "баща - неизвестен" в акта за раждане.

Да ти кажа за мен е по-логично да си запишеш детето с твоето име отколкото на баща ти. Все пак това не ти е брат или сестра но... всеки си решава.
Няма нищо срамно в това да си с баща неизвестен, даже напртв - ползваш много привилегии (поне повече от тези с бащи донори но записани)

# 7
  • София
  • Мнения: 4 493
Не се толерира кръвосмешението, а се избягва записа "баща - неизвестен" в акта за раждане.

Да ти кажа за мен е по-логично да си запишеш детето с твоето име отколкото на баща ти. Все пак това не ти е брат или сестра но... всеки си решава.
Няма нищо срамно в това да си с баща неизвестен, даже напртв - ползваш много привилегии (поне повече от тези с бащи донори но записани)
За привилегиите - незнам, но този запис - "баща - неизвестен" малко ме смущава - лично мен.
Ако сега мижех да променя моята ситуация - бих записала дъщеря си с моята фамилия, и бих си спестила адски много ядове.
Знаеш как е  newsm78

# 8
  • Мнения: 4 458
Ако сега мижех да променя моята ситуация - бих записала дъщеря си с моята фамилия, и бих си спестила адски много ядове.
Знаеш как е  newsm78

Дааааа, знам и то много добре как е  Wink

Ами то точно това е "баща неизвестен" - детето да е записано на твоята фамилия и с твоето първо име като презиме на детето.

Ама какво толкова като не пише името на бащата.... просто празен ред на документ който ти спестява милиони скъсани нерви  Mr. Green Де да можех да върна времето назад.... хич нямаше да го мисля (тогава много се чудех как да го направя)

# 9
  • София
  • Мнения: 4 493
Ако сега мижех да променя моята ситуация - бих записала дъщеря си с моята фамилия, и бих си спестила адски много ядове.
Знаеш как е  newsm78

Дааааа, знам и то много добре как е  Wink

Ами то точно това е "баща неизвестен" - детето да е записано на твоята фамилия и с твоето първо име като презиме на детето.

Ама какво толкова като не пише името на бащата.... просто празен ред на документ който ти спестява милиони скъсани нерви  Mr. Green Де да можех да върна времето назад.... хич нямаше да го мисля (тогава много се чудех как да го направя)
И аз това казвам  Peace - ама бих я записала като мое дете, не сестра, но когато го припознава баща ти - се пише че той е "настойник" или нещо такова, но не "осиновител" и в никакъв случай "баща".  Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 4 493
Може би най-добре да зададе въпроса на адвокат, защото си има разни тънкости и нюанси , ате ще й отговорят най-добре и ще я посъветват  Naughty

# 11
  • Мнения: 1 517
В ''Св. София" не искат да е нотариолно заверена.Аз го записах с името на баща ми че някак си  не ми звучеше Зорнициен - ев - ан , Зорцев или нещо подобно , дори с брат ми и 3 - те им имена са абсолютно еднакви.
Малко офф - брат ми направи църковен брак с кръщелното на малкия  Laughing

# 12
  • София
  • Мнения: 6 999
Лелеееееееее, девойки, голяма каша сте направили  Sick

Какво припознаване от баща й, какви кръвосмешения... Недейте така. Ако не сте сигурни в знанията си, не пишете такива глупости, моля, само бъркате момичето.

Няма проблем детето да носи имената на баща ти. Пак ще е с неизвестен баща /има "*" на графата за баща/, но това няма да се разбира от второто му име.
Баща ти просто трябва да попълни нот. заверена декларация, че е съгласен на това.

# 13
  • Мнения: 2 479
Няма проблем детето да носи имената на баща ти. Пак ще е с неизвестен баща /има "*" на графата за баща/, но това няма да се разбира от второто му име.
Баща ти просто трябва да попълни нот. заверена декларация, че е съгласен на това.
Е,сега ми стана вече ясно,това имах предвид като попитах,защото много странно ми звучи "припознаване"- един вид все едно дядото казва,че е баща на детето...и какво излиза - направил дете на собствената си дъщеря Shocked Crazy.Не съм искала да обърквам момичето,не дай Боже да обидя някой,ама ми стана интересно как така тия закони...

# 14
  • София
  • Мнения: 6 477
И в този ред на мисли за имената да ви кажа какво чух от моя приятелка. Тя работи из разните държавни администрации и ми каза, че преди години децата, които са с "баща неизвестен" приемали името на майката, ама не завърша на -ов, а на -ин. Напр. Маргарита - Маргаритин, като по този начин без всякакви други документи бил ясен произхода....Мисля, че този факт идва от по-стара българска традиция. Преди век нали си представяте дете без баща на село какво чудо е било newsm78
А аз ако бях мислила повече навремето с главата си, а не с взрива от хормони като бременна щях да запиша малката на мое име и да си спестя сума излишни нерви.....

Общи условия

Активация на акаунт