Има ли значение възрастта на родителите?

  • 55 052
  • 837
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Цитат
С риск да отегча аудиториата, ще изясня какво знае науката по въпроса до сега: ...
Доста далеч от гръмкото "науката знае" е написаното, струва ми се. Популярните знания плюс някои митове, които си изброила, не са абсолютно нищо ново и за нас. Това, че жената се ражда с пълния си набор яйцеклетки, дори се учи в прогимназията.
С две думи: риск за увреждане има на всяка възраст. Рисковете от някои увреждания, и по-точно хромозомни аномалии, нарастват силно с възрастта. Да е "факт", че децата на по-възрастните родители са по-умни, не съм чула да има каквито и да било доказателства. Това според мен е само популярен мит, а не нещо, което науката го знае. Ако изключим хипотетичното допускане, че примерно по-умните като цяло стават по-образовани, усвояват като цяло по-квалифицирани професии и оттам по-късно правят децата си (или други подобни странични фактори), не знам да има данни, подкрепящи мнението, че децата, родени в по-късна възраст на родителите си, са по-умни.
Всичко това нямаше нищо общо с въпроса, който зададох: стари и по-възрастни качествено различни понятия ли са, и наистина ли едните раждат идиотчета, а другите - деца, по-умни от тези на по-младите.

Това, че "майка на 20 има шанс (WTF - има шанс?!) за нормално дете, пък на 30 има шанс да не е ОК" (ами останалото извън "шанса" на 20 и на 30 какво е?) също беше добро.

Последна редакция: вт, 17 окт 2017, 11:31 от Магдена

# 31
  • Мнения: 54 660
Има значение възрастта на родителите.
Не е добре да са стари.
Нито емоционално, нито физически стои добре един стар родител на малко дете.

# 32
  • Мнения: 297

absurT, ти си като БСП взимаш първата част от изказването, а пропускаш втората, където писах, че моторната им активност е по-добра от тази на връстниците им.....моторна значи двигателна активност и се развива чрез спортуване....ами аз съм си "пъргава бабка" Simple Smile

Е, хайде да не избиваме на политика, нищо не пропускам. Peace
Опитваш се да изкараш децата си генийчета- 4 езика говорят, че и моториката им била по- добра от тази, на връстниците им.
Нека ти кажа- да обясняваш на спортист, че пъргавата бабка на 55- 60, е като майката на 25- 30- 40, е забавно и доволно несериозно. Peace

Ако не е тайна, на колко години са дечицата?


Не са генийчета, а просто го могат. В момента са на 5 и нещо. Ами зависи от майката. Мисля, че доста майчете на по 20-30-40 ще ги чакам на финала, освен ако не са активни спортиски. Не се хвала, просто е даденост и затова казах, че не годинити опеделят способностите. Не обичам да се повтарям и да въртя в кръг
Виж тове дете мисля, че е генийче:
https://www.youtube.com/watch?v=2AYbNvArCnc&t=660s
ама тя не ми е дъщеря Wink

# 33
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Има значение възрастта на родителите.
Не е добре да са стари.
Нито емоционално, нито физически стои добре един стар родител на малко дете.
По принцип е така, но не бих го казала на жена, която се мъчи х брой години да забременее и вземе, че се случи чудото на 45 г.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 5 156
По-добре е да са по-млади родителите, разбира се. В средата на 20-те си години човек обикновено вече се е устроил поне до някаква степен и вече е време да помисли за семейство, не да се "наживява" още 10 години. Защото 40 не са новите 20 и нещата, които обикновено се определят като "грубости", често са самата истина.
П.П. Необходимо ли е да споменавам, че мнението ми не се отнася за хората с репродуктивни проблеми?!
П.П.П. Искам сериозни данни за това, че децата на по-възрастни родители били по-умни. Изречения, започващи с "науката знае" и "учени откриха", са меко казано несериозни и подходящи за жълт вестник. .

# 35
  • София
  • Мнения: 35 243
На пет и нещо години и говорещи свободно 4 езика......

# 36
  • Мнения: X

П.П.П. Искам сериозни данни за това, че децата на по-възрастни родители били по-умни. Изречения, започващи с "науката знае" и "учени откриха", са меко казано несериозни и подходящи за жълт вестник. .

Изследване от Швеция с 1.5 милиона става ли?

Децата на по-възрастни майки са по-високи, по-малко вероятно е да напуснат училище, по-вероятно е да продължават към университет и постигат по-високи тест-резултати от свои братя и сестри, родени преди тях.

Отлагането на раждането принципно е свързано с майки, които са образовани, имат кариера и оттам е нормално да има разлика с майка, родила веднага след гимназия.

Пиши "children of older parents smarter" в Гугъл и можеш да видиш и други изследвания.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Цитат
Отлагането на раждането принципно е свързано с майки, които са образовани, имат кариера и оттам е нормално да има разлика с майка, родила веднага след гимназия.
Да, това е единственият възможен фактор, за който и аз се сещам. По-образованите, с многото всякакви изключения от правилото, би следвало да са по-умни от необразованите (не толкова щото образованието ги прави такива, а защото умните като цяло повече ги тегли нАуката и по-добре се справят). Децата им - като родителите. По-образованите пък вероятно отлагат раждането.
Не знам дали този фактор с отлагането влияе съществено на статистиката, но във всеки случай от него не следва, че ако изчакаш с раждането, то детето ти ще бъде по-умно.

# 38
  • Мнения: X
Цитат
Отлагането на раждането принципно е свързано с майки, които са образовани, имат кариера и оттам е нормално да има разлика с майка, родила веднага след гимназия.
Да, това е единственият възможен фактор, за който и аз се сещам. Не знам дали влияе съществено, но във всеки случай от него не следва, че ако изчакаш с раждането, то детето ти ще бъде по-умно.

Явно не е единственият фактор, защото в това шведско лонгитюдно изследване, което споменах по-горе, са сравнили и резултати на деца от едни родители, родени с голяма разлика (примерно от 25 и 35 годишна майка). По-късно роденото дете е с предимство. Надявам се, че става ясно, че никой не оспорва предимствата за здравето при раждане на по-ранна възраст. Peace

# 39
  • София
  • Мнения: 24 839


Не са генийчета, а просто го могат. В момента са на 5 и нещо. Ами зависи от майката. Мисля, че доста майчете на по 20-30-40 ще ги чакам на финала, освен ако не са активни спортиски. Не се хвала, просто е даденост и затова казах, че не годинити опеделят способностите. Не обичам да се повтарям и да въртя в кръг
Виж тове дете мисля, че е генийче:
https://www.youtube.com/watch?v=2AYbNvArCnc&t=660s
ама тя не ми е дъщеря Wink

Значи, ти пъргавелке, си на 57  Peace
Ами, ще чакаш на финала връстниците си и 20- 40 годишни със силно наднормено тегло или със силно разклатено здраве.
Казвам ти го от опит- на днешно време, всяка уважаваща себе си жена, я фитнес, я нещо друго прави, а не отглежда задник и целулит.
Така че, хайде да не се опитваме да заблуждаваме младите, че няма значение дали на баба им на възрастта ще родиш или на майките им.
А, че децата отчитали първосигнално " дете- възрастен", въобще не е вярно.
Изведи ги на детската площадка, смесете се с младите мами и виж техните деца дали ще решат, че не си баба.

Не ти го казвам с лошо- изглеждам и до днес с 10 години по- млада, но от един момент нататък, няма дете, което да ме е нарекло " кака", а сега чувам "леля" само ако съм застанала плътно до мъж на моята възраст с побеляла коса.
Поглеждат него и съобщават " дядо", а аз бивам покачвана в ранг. Joy Joy

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Не споря, но за пръв път чувам такова нещо и не ми звучи убедително. Не споря.
Ако наистина има нещо такова, може да е временна разлика в научаването на нещата, резултат от възпитанието на по-опитни родители в по-зряла възраст. Само предполагам. "Биологична" разлика не мога да си представя.
----
Тюх, да му се не види, почти всички в бгмама изглеждат десет години по-млади от възрастта си, само аз - не.  Laughing

# 41
  • Мнения: X
Магдена Peace
Ами споменава се примерно, че по-възрастната майка е по-вероятно да не пуши по време на бременността. Опитът с възпитанието и житейския опит като цяло също, спестяване на някои грешки на младостта...

За изглеждането с 10 години по-млади - няма такъв филм. Всички си мислят, че изглеждат с 10 години по-млади, а си изглеждат на възрастта. Тук във форума всякакви фантазии съм чела, на 35-годишни им искали лична карта за купуване на цигари.  Joy

# 42
  • Мнения: 297
absurT, няма да ти пращам снимка по бански, защото не искам.
Твоите си теории са си твои, а аз щом то казвам, че на 57+ ще чакам девойките на 20-30 40 на финала има реална база, а не теоретична за това ми твърдение. Просто съм си в форма, съжалявам ако не ти харесва Simple Smile

# 43
  • София
  • Мнения: 23 109
За мен възрастта твърдо има значение. Не случайно си бях поставила граница до 33 г., за да родя. Ако нямах мъж, сигурно щях да забременея от някой готин и умен тип, защото без дете не си представям живота. Разбира се, на теория е лесно. Родих на 31 г., но малко съжалявам, че при наличието на мъж не родих 3-4 години по-рано. В момента съм на 41 г. и от мисълта за бебе се изприщвам. Всъщност дори не зная имам ли още шансове за забременяване или не. Каквото и да си приказваме, друго си е здрав, прав и млад родител.

# 44
  • София
  • Мнения: 24 839
absurT, няма да ти пращам снимка по бански, защото не искам.
Твоите си теории са си твои, а аз щом то казвам, че на 57+ ще чакам девойките на 20-30 40 на финала има реална база, а не теоретична за това ми твърдение. Просто съм си в форма, съжалявам ако не ти харесва Simple Smile

Харесва ми, как да не ми харесва, дай Боже всекиму, но като минала по този път- със спортуването и издържливостта, не мога да се правя, че ти вярвам.
Може да си имала свръх много и свръх бойни яйцеклетки, които без всякаква стимулация и от раз са се оплодили, може да си здрава и пъргава, и биологичната ти възраст по последните модерни изследвания, да е 45, но пак си на възрастта на бабите, защото средната продължителност на живота на жените е 74.
Дано да си дълголетно изключение за доброто на децата. Peace

Общи условия

Активация на акаунт