Малка ли е за финансово възпитание?

  • 2 453
  • 53
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 228
... Взе си мечетата и заряза всичко  Simple Smile
Имат други интереси децата. Не като нас, само пари ни се въртят в главите  Laughing

Ми разбира се! Нали крайната цел е постигната.... мечетата са в ръчичките  Crazy Crazy Crazy Всичко друго не е важно...

Аз за рестотото и тия неща мисля, че децата вече трябва да са толквоа големи, че да могат да сметнат, защото то на 4 г. не може да прецени стойността на банкнотата и като се стигне до ресто то трябва да има представа колко трябва да му върнат, иначе файда няма... могат да го излъжат. Моята приятелка като й бяха малки децата и ги пращаше да купуват нещо предварително ги караше да си сметнат рестото...

Да, определено, човека не може да смята  Simple Smile А и аз бях с него. Въпросът е, че аз му казах "много парички са, изчакай", продавачката се опита да го спре ... не се и обърна младежа... Аз си прибрах рестото след него. Имах предвид, че даде "многото пари" за мечетата, без да си вземе остатъка и да прецени, че може да си купи и други неща, или пък отново мечета и утре ...
Както и да е, гледам да не му угаждам за всичко. Засега не е стигал до тръшкане за каквото и да било, но не осъзнава все още кое как ...

# 46
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
А по какъв повод давате на децата си пари4ки? Само по Коледа ли?
Аз моя син го у4а от 3 годишен - сега е на 5 , 4е парите не идват без работа... Да помогне и раздигне масата - 50 ст. , да носи торба с покупки - 20 ст, да хвърли боклука...и т.н.... Събира си сам парите и въпреки 4е неможе да смята си пазарува сам каквото поиска. Не го спирам , но и пари на заем не давам! Нали трябва да се нау4и 4е парите идват от работа... Peace

# 47
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Не, детето знае какво са парите - нещо срещу което се купуват играчки и пердета Simple Smile
Че не разбира евтино и скъпо не е проблем.
Ходихме в Морската градина този weekend и ни изненадаха с нови цени на въртележките.
Не бяхме във възторг най-вече заради принципа - 5 дни по-рано бяха други цените; подобрения няма; сезон започва - оборота ще се качи.
Обяснихме на детето на колко неща може да се качи, дадохме избор. То искаше нещо кратко, скучно и скъпо, та му обяснихме това нещо колко от любимите му закуски и млека струва и че няма да останат парички за играчки после.
Разбра. Не беше във възторг естествено. Но дори да можем да си го позволим , щом сме решили така, той трябва да ни разбере. И в магазина се научи, че понякога само разглеждаме или избираме играчки, то иначе ще се заринем.
Иначе и ние казвахме съвсем до скоро "тази кола е много скъпа  - струва пет лева" за кола, не за играчка Simple Smile

# 48
  • Мнения: 7 821
А по какъв повод давате на децата си пари4ки? Само по Коледа ли?
Аз моя син го у4а от 3 годишен - сега е на 5 , 4е парите не идват без работа... Да помогне и раздигне масата - 50 ст. , да носи торба с покупки - 20 ст, да хвърли боклука...и т.н.... Събира си сам парите и въпреки 4е неможе да смята си пазарува сам каквото поиска. Не го спирам , но и пари на заем не давам! Нали трябва да се нау4и 4е парите идват от работа... Peace

Аз не одобрявам подобно заплащане за ежедневни домашни или учебни задължения. В крайна сметка в живота далеч не всичко се заплаща с пари! Как ще го научиш да помага на приятел или ще му иска пари?
Ние сме семейство и се грижим едни за други доброволно и безвъзмездно! На мен никой не ми плаща че мия насрани дупета, че ставам по нощите по 100 пъти или че готвя, мия тоалетната и т.н. и т.н. Правя го защото това е моята част от грижата за общото добруване! И през ум не ми е минавало да давам пари, че мъжОвете ми носят торбите  Shocked разбира се че ще го правят нали са кавалери, те и вратата ми отварят  Wink, а таткото и други работи прави Wink и те са безплатни ...
Виж ако говорим за по-големи деца и за някаква извънредна допълнителна работа (в семеен бизнес, на полето и т.н.) изцяло подкрепям идеята за заплащане  Simple Smile.

# 49
  • Мнения: 1 492
Ох аз съм изпуснала времето и тия дни ще се залавям да обучавам.

Вече сме почти на 7 год.  а вчера ми поиска 1 лев да си купи нещо.Давам му аз и забравям.На другия ден се сещам да питам какво си е купил, а той отговаря - нищо.
А къде ти е левчето? - Ами в магазина. Харесах си играчка за 2,50, дадох на леличката левчето, тя каза, че не ми стигат и аз си тръгнах. #Crazy
Дадох му още 1,50 и го пратих да и обяснява и да си доплати играчката. Успя, ама ако му бях дала повече пари и си ги оставя така, само защото не са му стигнали,ужас.

# 50
  • Мнения: 705
А по какъв повод давате на децата си пари4ки? Само по Коледа ли?
Аз моя син го у4а от 3 годишен - сега е на 5 , 4е парите не идват без работа... Да помогне и раздигне масата - 50 ст. , да носи торба с покупки - 20 ст, да хвърли боклука...и т.н.... Събира си сам парите и въпреки 4е неможе да смята си пазарува сам каквото поиска. Не го спирам , но и пари на заем не давам! Нали трябва да се нау4и 4е парите идват от работа... Peace

 newsm78 да, наистина парите идват от работа, но не всяка работа се върши срещу пари!!!!! аз май много не съм съгласна, че така трябва!!! но все пак всеки знае кое е най-добро за неговото дете!!

# 51
  • Мнения: 3 810
А по какъв повод давате на децата си пари4ки? Само по Коледа ли?
Аз моя син го у4а от 3 годишен - сега е на 5 , 4е парите не идват без работа... Да помогне и раздигне масата - 50 ст. , да носи торба с покупки - 20 ст, да хвърли боклука...и т.н.... Събира си сам парите и въпреки 4е неможе да смята си пазарува сам каквото поиска. Не го спирам , но и пари на заем не давам! Нали трябва да се нау4и 4е парите идват от работа... Peace
И после не можеш да го накараш да свърши нещо без да му платиш! Laughing
И аз не одобрявам този метод.
Ние пък имаме един порочен навик- когато й дам да купи нещо- рестото остава за нея. Това са й парите които спестява.

# 52
  • Мнения: 382
Тъй като сме сами,без баби и дядовци наблизо,и изобщо без да разчитаме на външна помощ, при нас финансовото възпитание започна още буквално от 20-ия ден след раждането(нямаше кой да ми пазарува).Оттогава до ден днешен пазарувам заедно с малкия(на 3г3м) и той вече е един добре обучен купувач.Знае,че всяко нещо взето от вътрешността на магазина се носи на касата и там се плаща ,и чак тогава си тръгваме.Различава монети от 50ст. и 1лв,защото това са монетите с които се вози на количките.От Коледа има касичка и всяка вечер проверява баща си за монети,отделя тези по 50ст и 1лв,а другите ги слага в касичката.От мен не иска останали след пазаруването монети,защото знае,че парите,които имам са ми дадени от баща му.За да не губя време по магазините,и защото съм и с детето винаги от няколко години си правя списък на това,което ще купувам,и момчето знае,докато мама си пие кафето се съчинява и списъка за покупките.Знам,че още е рано,но досега не ми се е тръшкал в магазин за нещо,ако случайно му хрумне или види нещо ,ни пита предварително в къщи дали еди-какво си се купува.За съжаление много му влияят рекламите между детските филмчета(за ТВ"супер РТЛ" става въпрос) и чак ми е жал като каже"мамо,да купим това",а аз и да искам няма как да ги купя тези игри ,предимно,защото нямам техническа възможност да направя поръчка,за това ,което сме си избрали.Но общо взето вече е наясно с ролята на парите,а напоследък забелязвам, че започва май да различава евтино и скъпо,но май го свързва с големината на покупката,обема й по-скоро.Понеже ми се налага да ходя и в банка,за там съм обяснила,че там се събират парите,нещо като неговата касичка(на този етап толкова).И друго,което съм забелязала,че разбира ,че парите са определено количество,и че се използват на части(е,той по неговия си детски начин го обяснява),но е в смисъл,че тати работи и затова има парички ,а не че когато решим да си поискаме винаги някой ще ни дава неограничено.

# 53
  • София
  • Мнения: 1 099
 newsm78  newsm78 За толкова малки деца не бях се замисляла сериозно.

 Naughty При нас в центъра има финансово обучение за деца от 8 години нагоре. Все пак трябва да могат да пресмятат елементарно. Има тренажор - игра за възрастни, а в момента се разработва такава за децата над 8 години. Почти е готова. Моите момчета сядат и на тази за възрастните, но с нетърпение очакват и тяхния вариант. По време на "играта" се пише и пресмята непрекъснато. Упражнението съвместява и финанси и математика.

За момента, за по-малките ( тези, които все още не пишат) по време на летния лагер или в събота и неделя, предложението на водещите е да има физическа игра "На пазар", където децата почти в реални условия да се поупражнят.  Rolling Eyes Паричките не са съвсем истински, то приличат. Хартиен вариант.  Rolling Eyes

Отделно, с центъра се свърза издателска къща, която предлага книжки за финансовото образование на малките деца. В момента ги преглеждам и мнение все още не мога да дам. От гледна точка на полезност, искам да кажа. Имаме ги, може всеки да ги разгледа и за си закупи ако иска. Само трябва да дойде до Незнайко или да си поръча по пощата (ако не може).

Момичета, садо да уточня. Тези обучения (за деца имам предвид) все още не са качени на сайта, защото не са съвсем готови. Надявам се до края на месеца да стартираме.  Money Money Money Money Money Money

  И въпросът е не само от кога? Въпросът е и как, по какъв начин?

Ако сега научим децата си да мислят печелившо, ще бъдат успешни. Ако ги научим да мислят като губещи, ще ги затрудним да се пренастроят за бъдеще. А за да ги научим правилно, самите ние трябва да сме в час. За да го разберем, можем да започнем с простички въпроси към самите себе си.

Общи условия

Активация на акаунт