Първа работа

  • 5 698
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 29 341
Принципно е така за болничните - може само да се уведоми, но, ако работодателят е решил да се заяжда, може да направи проблем, особено ако е решил, че нещо не му е угодно. Не го казвам за друго, а, за да се има едно на ум.

Трудно е с дете в яслена възраст и без помощ. Вариант е да се комбинирате с други родители някак...
Не казваме, че си наивна, а, че ще ти е доста трудно.  Peace Но...все пак всички минават от там... Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 22 947
Да, разбирам, благодаря ти.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Лична амбулаторна карта се купува от книжарницата, попълва се и след това се заверява от личния лекар (трябва да има номер и печат). Най-добре си направете и тримата (ти, детето и таткото), за да сте подготвени като ви се наложи да вземате болничен. Ако вземаш болничен за себе си трябва само твоята. Ако вземаш за гледане на дете болничният се записва и в твоята и в тази на детето амбулаторна карта.

# 18
  • София
  • Мнения: 22 947
Лична амбулаторна карта се купува от книжарницата, попълва се и след това се заверява от личния лекар (трябва да има номер и печат). Най-добре си направете и тримата (ти, детето и таткото), за да сте подготвени като ви се наложи да вземате болничен. Ако вземаш болничен за себе си трябва само твоята. Ако вземаш за гледане на дете болничният се записва и в твоята и в тази на детето амбулаторна карта.

Благодаря, нямах никаква представа, че ми трябва подобно нещо.

# 19
  • Мнения: 4 808
При положение, че не си ползвала болнични досега, ако се случи, заедно с болничния, първия път трябва да предоставиш и номер на банкова сметка, ако не си дала такъв при назначаване на работа. Преди се чакаше доста за изплащането им - около два-три месеца, сега става бързо, последният път, когато ми се случи, ми преведоха парите след десетина дни. Първите три дни се плащат от работодателя, в размер на, мисля 60 % от заплатата, останалите дни ако има такива, се заплащат от НОИ, мисля, че размерът на обезщетението е 80 %. Да, законът те пази от съкращения до навършване на три години на детето, но не разчитай много на това, че имах колежки, които ги съкратиха, макар и с деца на и под две години. Дано по-рядко боледувате!

# 20
  • София
  • Мнения: 22 947
Много благодаря за пояснението. Определено поредната полезна информация. Peace

Да, дори да няма изпитателен срок, ако инспекцията по труда разреши може да се уволни майка с дете под 3 г. Знам го, защото баща ми имаше такъв случай в работата.

# 21
  • Мнения: 29 341
Да не говорим, че може да ти направи живота ад и сам да си напуснеш.  Close

# 22
  • София
  • Мнения: 22 947
Да не говорим, че може да ти направи живота ад и сам да си напуснеш.  Close

Да, за съжаление сигурно има и такива случаи...

# 23
  • Мнения: 6 993

Единствено тези, на които са им важни парите от НОИ, карам да снимат с телефона болн. лист, за да мога все пак да го подам и да си получат по-бързо парите. Peace
В предната ми фирма ме караха така да правя - да снимам или сканирам (аз имам скенер) и да го пращам веднага след като са ми го издали.
В сегашната не знам, не съм се разболявала още, да чукна на дърво. А и тук има тенденцията като си болен/детето е болно, да не взимаш болничен, ами да работиш от вкъщи. Засега не ни се е налагало. Можеш да попиташ за такива варианти Simple Smile

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
То си зависи от фирмата и от собственика. Аз работя в малка фирма. За болнични само се обаждаш, за да предупредиш. Носиш си хартийката, след като се върнеш на работа. Така или иначе и лекарите подават информацията за издадени болнични и то още в момента на написване. За обезщетението от НОИ - първо проверяват за внесени осигуровки и тогава изплащат.
За отпуските - при нас шефът разрешава дори и на новопостъпили да ползват отпуска преди тези 8 месеца. Особено през лятото. Счита, че всеки има право на почивка дори и за една седмица само.
За договор - веднага е безсрочен с изпитателен срок. Разрешава да се напусне в деня, в който му кажеш, че не желаеш повече да работиш. Безсмислено е да се държи на работа човек, който един месец няма да си върши работата, както трябва, а ще действа на принципа ден да мине, друг да дойде. От друга страна работя само с мъже, нямаме майки с малки деца, за да знам как ще реагира при чести болнични.
За другото са ти написали.

# 25
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 759
За болничният сте длъжна да уведомите в срок от два дни, а да го занесете може и по-късно. Ако, например, сте в болница, болничният се издава при изписване, а не при постъпване в болницата.
При нас се практикува по следния начин - който е болен, се обажда и казва за какъв период му е болничният. Хартийката се носи при връщане на работа или ако болничният е дълъг или захваща два месеца, се изпраща по някого или по мейл, вайбър и т.н, за да се представи по-бързо и паричките да се изплатят в срок и да не се разтакава ненужно дълго.
Разбира се, че ако някой е болен с пневмония или детето му е болно, няма да се разхожда само за да донесе заветната харийка. Едно обаждане по телефона е достатъчно. Случвало се е при липса на възможност за представяне, именно с цел по-бързо пускане към НОИ, да ми диктуват нужната ми информация по телефона.
А двудневният срок е такъв, защото ако два последователни дни не се появиш на работа и нямаш основателна причина, могат да те уволнят дисциплинарно. Та с тая цел е казано два дни.
Относно отпуската - по принцип може да се ползва след 8 месеца трудов стаж изобщо някога в живота ти /законово оформен/, но ако работодателят е либерален, може да те пусне и по-рано. Пиша го така подробно, защото все още има счетоводителки, които твърдят, че трябва да имаш отработени 8 месеца в конкретната фирма, а това не е така.
На другите въпроси са ти отговорили.

# 26
  • Мнения: 2 265
Най- вече искам да попитам относно болничните:

1. През първите 6 м имам ли право да вземам болничен  за мен или детето ми? Ако имам право предполагам, че  няма да бъде платен, защото нямам необходими стаж, нали така?


Първите три дни се плащат от работодател, останалите няма да ти ги платят, защото нямаш стаж.

3. Също така болничните веднага ли се издават или трябва да се вземат допълнително? 

Веднага се издават.

6. Също така искам да попитам през първите 8 м изобщо ли няма да имам право на платен отпуск или мога да ползвам все пак някаква част от него?

Някой фирми позволяват натрупването на отпуск, тоест спрямо изработените месеци получаваш отпуск.

7. Имам ли някакви права като майка с малко дете, например някакъв допълнителен отпуск или нещо друго?

Ако имаш 2 деца под 18, имаш право на допълнителен отпуск от 2 дни.

8. След  1 г трудов и осигурителен стаж ли ще имам право да получавам майчинство, в случай, че забременея отново.

Накратко - да, но сумата, която ще получаваш е на базата на дохода ти с 24 месеца назад.

# 27
  • София
  • Мнения: 22 947
Много ви благода за отговорите! Във връзка с последния пост имам 2 въпроса:
Като съм имала да кажем само една година доходи как ще гледат 24 месеца назад, като такива няма да има?
Значи дори да нямам 6 месеца стажа ще получавам пари за първите 3 дни болнични?

# 28
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 759
Месеците,  за които нямате осигуряване, се изчисляват на минимална работна заплата. Значи 12 месеца ще са на минималната и 12 месеца на реален осигурителен доход.
Първите 3 дни се водят възнаграждение от работодателя, а не обезщетение, затова се изплащат дори да нямате 6 месеца осигурителен стаж.

# 29
  • Мнения: 15 028
Месеците,  за които нямате осигуряване, се изчисляват на минимална работна заплата. Значи 12 месеца ще са на минималната и 12 месеца на реален осигурителен доход.
Първите 3 дни се водят възнаграждение от работодателя, а не обезщетение, затова се изплащат дори да нямате 6 месеца осигурителен стаж.
Не е вярно. Изплаща се по желание на работодателя. Има тълкователно писмо на НОИ по въпроса. Не всички работодатели го знаят и някои си изплащат три дни, други ги излащат по собствено желание, макар да знаят че не е задължително.

Общи условия

Активация на акаунт