Витамин B12 - тема 2

  • 110 082
  • 836
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 5 974
Alex-iva,
Ползвах метилкобаламин на Алоха. Коя форма е по-подходяща хидрокси- или метил- се определяло с днк тест, за всеки човек е различно.

А как е наименованието на този тест? Blush

# 136
  • Мнения: 2 018
Гърне без похлупак,
Не съм напълно наясно с всички днк тестове. Знам че има много мутации, които по един или друг начин са свързани с Б12.
Аз съм изследвала само МТRR и MTHFR в Геника. Има и други гени, някой дори не се правят в България...
Най общо казано МТRR се свързва с недостиг на Б12 като метил формата е по-подходяща. MTHFR се свързва с недостиг на Б12 и фолиева и е възможно метил B12 формата да е прекалено силна и човека да се повлиява по-добре от хидрокси-.
Но пак повтарям, не съм лекар и единствено генетик може да даде точна консултация.

# 137
  • Мнения: 232
Мимчета най после си взех и резултата на хомоцистейна-12,20 при референтни 5-15.Витамин б12 ми е 229,80 при 141-489.Поне хпмоцистеина ок ли е?

# 138
  • Мнения: 11 901
Мимчета най после си взех и резултата на хомоцистейна-12,20 при референтни 5-15.Витамин б12 ми е 229,80 при 141-489.Поне хпмоцистеина ок ли е?

Висок е според мен, отива към горна граница, което не е добре.

# 139
  • София
  • Мнения: 6 010
Здравейте, момичета... идвам с не знам и аз какъв въпрос.
Приемам подезични таблетки Б12 от няколко месежа и около 20 ноември ги спрях с идеята да се изследвам след 2 седмици за да видя как вървят нивата на витамина. Да, но ме завъртяха разни лични неща и въобще изключих до днес. Вече е минал месец откакто не приемам таблетките и се чудя има ли смисъл въобще да ходя до лабораторията или директно да започна пак да ги взимам? Един вид дали няма да е фалшиво нисък резултата?

Ето го резултата:  В12 676.2 pmol/l (141 - 489), мисля си, че е добре. Предполагам е бил още по-висок и този месец, в който не съм пила е спаднал. Въпросът е какво да правя сега? Да го изследвам през определено време (колко) и да взимам мерки според резултата или да започна пак подезичните таблетки и да гоня по-висока стойност (каква)?

# 140
  • Мнения: 232
Мимчета най после си взех и резултата на хомоцистейна-12,20 при референтни 5-15.Витамин б12 ми е 229,80 при 141-489.Поне хпмоцистеина ок ли е?

Висок е според мен, отива към горна граница, което не е добре.
Благодаря!Да питам дали правилно съм разбрала,ако в.б12 е ,на долна граница,а хомоцистеина на горна,значи дефицит на витамин б.Или не е така и нищо не съм разбрала😀

# 141
  • Мнения: 11 901
Мимчета най после си взех и резултата на хомоцистейна-12,20 при референтни 5-15.Витамин б12 ми е 229,80 при 141-489.Поне хпмоцистеина ок ли е?

Висок е според мен, отива към горна граница, което не е добре.
Благодаря!Да питам дали правилно съм разбрала,ако в.б12 е ,на долна граница,а хомоцистеина на горна,значи дефицит на витамин б.Или не е така и нищо не съм разбрала😀

Правилно си разбрала  Laughing ...а това че хомоцистеина е повишен не е хубаво т.е. може да има дефицит и без хомоцистеина да е завишен, затова трябва бързо да се вземат мерки за попълване на дефицита.

# 142
  • Plovdiv
  • Мнения: 93
Здравейте! Да попитам от къде си намирате б 12, хидрокси на инжекции? Една позната ми спомена за пазаруване онлайн от немска аптека, но не успя да си спомни сайта. Някой знае ли нещо повече?

# 143
  • Мнения: 232
Сега ходих до личната,изписа ми инжекции,хич и не поиска да чуе за капки и хапчета,не се били усвоявали,пффф аз пък имам голям страх от игли и се чудя,дали да не пробвам с капки все пак!

# 144
  • Sofia
  • Мнения: 1 831
Ампули хидроксикобаламин има в немския амазон със  сигурност. Виж някъде в темата съм давала линк.

# 145
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 889
От доста време насам съм с постоянна умора, независимо че спя добре и по много часове. Двоумя се дали проблемът е щитовидна жлеза(можеби хормони) или Б12. Според вас откъде да започна и дали да ходя да се моля на ЛЛ или повечето изследвания са платени и няма смисъл?

# 146
  • Мнения: 5 974
Една немална част от изследванията са платени, така че май не си заслужава.

Пусни си щитовидните - TSH, FT4, FT3, TAT и MAT. Повечето лаборатории предлагат пакет и излиза по-евтино, отколкото да ги пуснеш поединично.

И отделно - B12, като към него можеш да пуснеш и Хомоцистеин. Peace

Имаш ли наднормено тегло, особено около талията? Ако отговорът е "да", може да изследваш още Инсулин + Глюкоза на гладно. При постоянно висок Инсулин, също се наблюдава хронична умора.

Не е лошо да си пуснеш и Витамин D, ама май малко множко ще ти стане. Simple Smile

Последна редакция: ср, 03 яну 2018, 16:06 от Гърне без похлупак

# 147
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 889
Благодаря Simple Smile За инсулина ще пропусна, не съм с наднормено тегло.

# 148
  • Мнения: 2 018
От доста време насам съм с постоянна умора, независимо че спя добре и по много часове. Двоумя се дали проблемът е щитовидна жлеза(можеби хормони) или Б12. Според вас откъде да започна и дали да ходя да се моля на ЛЛ или повечето изследвания са платени и няма смисъл?
Аз също бях с много силна умора. Прибирах се от работа и право на дивана да почивам. Изледвах TSH, FT4 ( с направление от ендокринолог), той ми обясни, че от тях се почва, при мен там нямаше проблеми. Аз си платих изследване на Б12 и Д. Оказах се с изключително нисък Б12 и нисък Д. Но умората идваше от Б12, веднага ми просветна щом започнах приема . Промяната беше толкова драстична, че мъжът ми не можа да ме познае как чистя неуморно Simple Smile
Добре са те посъветвали и хомоцистеин да се изследва. Понякога при нормална стойност на Б12, хомоцистеина е завишен, което пак означава недостиг.

# 149
  • В къЩи.
  • Мнения: 2 189
Лия, в коя лаборатория изследва б13 актив?
От провинцията съм. В местната болница ги правих.


Ходих вчера до лекарката ми да види резулататите.
Изписа ми хапчета В12 от 1000 ,едно на 020 дни.Не е ли малко това?
В12актив  е 57 -  (25-160)

Това е взел днес съпруга ми https://apteka.framar.bg/30055467/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC … D0%BE%D1%80%D1%81 Извинявам се за глупавия въпрос,но гълтат ли се като обикновенно хапче или...? Защото чета тук за някакви подезични. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт