Бюджет за сватба

  • 10 093
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 583
Момичета, не ме хулете, моля, но искам да ви попитам как ги отделяте тия пари за сватби (не е заяждане)? Чета някакви 10-15 000, ние и 5000 не бихме могли да отделим. Знам, че са скъпи тия неща и затова за сега се отказахме да се женим (поне в близките 3-4-5 години не вярвам да имаме нужните пари). Не знам, мн ми е болно, и двамата сме с такава тежка и отговорна професия, а се чудим някой път как месеца да скърпим, камо ли да заделим тия пари. Не знам как успявате. Плаче ми се Sad

# 1
  • Мнения: 9 196
Никой не ги "отделя" от джобните си. Спестяват се преди това, родителите помагат и така.

# 2
  • Враца
  • Мнения: 2 690
От къде, от преди това?  newsm78

# 3
  • Мнения: 583
Никой не ги "отделя" от джобните си. Спестяват се преди това, родителите помагат и така.
Знам го. Ама за да спестим 15000 лв, трябва да караме на екзистенс минимума поне 4-5 години Sad Мъжът ми взема към 1000, аз към 800 от майчинството и докъорантурата. На квартира сме, с малко дете. Не мисля, че бихме могли да ги спестим тия пари, освен ако не сме на хляб и сол. Сватбите станаха страшна индустрия. Всичко е изкуствено оскъпено (според мен и за балове, и за сватби ресторанти, си джеи, фотографи слагат баснословни цени), а доходите са ниски. Направо ви се възхищавам, че сте успели. Особено млади хора под 30.

# 4
  • Мнения: 9 196
Ами като няма от къде - не правите, или по-скромно, то е близко до акъла, нали? Или си мислите, че някъде раздават пари, защото някой искал да се види, като булка? Простотия безгранична ...

# 5
  • Мнения: 583
Не съм казала, че раздават. Просто се чудя как се спестяват толкова пари, особено под 30г. Примирила съм се, че явно няма да се женим, не можем да си го позволим. С мъжа ми сме лекари, уж 'престижна професия'. Мъжът ми на смяна по 2-3 човека вади от оня свят, буквално. Аз даже в майчинство се хванах с докторантура, за да изкарам пари. И пак не стигат. Квартирата, бебето, сметките. Не знам. Просто ми е чудно как толкова млади хора успяват да отделят 10-15-20000. Дали се финансират сами, родители помагат ли, заеми вземат ли се? Просто търся споделяне на опит. А мнението ми, че са изкуствено оскъпено много от нещата покрай сватбите няма кой да го промени

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 26 455
Събирайте пари за собствено жилище по-добре ,щом сте на квартира.
Днешните сватби са излишно разточителство.Тези пари могат да са добър старт в живота на младото семейство.Но има и евтини варианти,ако сте решили само да подпишете,без да събирате цялата рода-двама свидетели,подпис в общината през делничен ден,скромна почерпка...

Последна редакция: пн, 22 яну 2018, 06:39 от Doli

# 7
  • пловдив
  • Мнения: 208
Нашата преди 4 г беше около 7 000 лв. Като си я разделихме на 3. Моето семейство си покри кувертите, неговото съответно техните роднини и ние платихме за приятелите ни. Другото вещи го разделихме. Единият ти вариант е да изтеглите заем, който да върнете веднага след сватбата. Другият вариант е да съберете някакви пари и ресторанта да го платите след самата сватба.
Възмутена съм от това , което казвате за заплатите на лекарите....

# 8
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 712
Според мен родителите помагат за тези сватби, който визира авторката. В противен случай за мен също е необяснимо как хора на по 25/30 години са заделили такава сума пари, а не изглеждат да имат висок стандарт на живот или стабилни професии.

# 9
  • Майна Сити
  • Мнения: 954
Ако искате ми се смейте но...ние теглихме заем за сватбата, който после върнахме. Със събраните пари от пликовете после можехме или да го погасим почти целия, или да ги задържим за бебето, което беше на път. Избрахме второто. Сватбата ми излезе 10 000 лева някъде (с някои излишни гъзарии включени), като голяма част помогнаха нашите. Останалата част беше от банката, на която после Х години плащахме по 125лв вноска ако не се лъжа. И все пак не съжалявам, много готина сватба си спретнахме  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 341
Аз лично след годежа казах на родителите ни, че нямаме пари и просто ще подпишем с тях и ще ги почерпим. Веднага нададоха вой как можело така, те трябвало да плащат, не ние. В крайна сметка направихме сватба със 120 гости, за която ние платихме само балоните. Родителите ни теглиха заеми по 10000, бабите ни също дадоха и така.
Вече който няма кой да му помогне- подписва през делничен ден безплатно или взима заем и вдига тежка сватба. Успех Simple Smile
П.С. Напълно реално е хора на по 25г да правят сватба с 300 гости- банките се надпреварват да дават кредити на млади хора, за да ги заробят за едни 10-20г Simple Smile Ние предпочетохме родителите ни да се заробят за сватбата, а ние за апартамент. Звучи зле, но вскички бяха и са щастливи.

# 11
  • Мнения: 2 406
Омъжи се на 26г,мм беше на 29г.Сватбата ни излезе около 8000лв и отгоре. Всяка една стотинка като разход беше дадена от мен и него, никаква помощ от никъде. А ни предложиха. Но ние смятаме, че сватбата е наша/скъпо удоволствие е/и ние ще си я платим.
Парите събрахме с къртовски труд в Германия(ходихме няколко години подред и само част от парите отидоха за сватбата, не всичките разбирасе)  Там пари се спестяват,  ходим  за по 3,4 месеца  Simple Smile

Не теглете кредит за сватба. Живот и здраве я направете, но по скромно. Вие и най близките ви хора. Ти бъди в бялата рокля  Simple Smile. Ще пропуснете например Дж и други работи.Има как.. Не се отчайвай, а дерзай късмет  Flowers Hibiscus

# 12
  • Мнения: 583
Нашите родители също предложиха помощ, но за мен е несериозно да се взимат пари от родителите за такова нещо - все пак това е ден, в който заявяваш, че вече си отделно семейство и не ми се вижда редно родителите да плащат. Но свят голям и хора и разбирания всякакви - това е моето мнение, всеки има право да си прави сватбата както му харесва.
Лично ние планираме сами да си платим всичко, като ще го пестим  и изплащаме малко по малко до сватбата, която е след 14 месеца. (Само да допълня, че вероятно гостите ни ще са под 100 - само по-близките приятели и роднини и не смятаме да се изхвърляме особено много откъм бюджет - по-добре едно хубаво пътешествие след това Simple Smile ).
Не виждам как бих допуснала родителите си да изтеглят кредит заради моята сватба.....но както казах - хора много и всеки с възгледите си Simple Smile
А по въпроса "как да стане", за мен отговорът е много прост - всеки се простира според чергата си. Ако нямаш възможност за голяма сватба - не правиш голяма сватба. Винаги съществува опцията човек да се разпише само със свидетели или да направи по-малко и скромно тържество, не е нужно задължително да се дават 5-цифрени суми....Ако ние нямахме финансовата възможност, нямаше да правим тържество, щяхме да разпишем, защото за нас бракът е важен. Както се казва - много неща може да ми се искат, но всеки с възможностите си - не е болка за умиране Simple Smile

Последна редакция: пн, 22 яну 2018, 10:11 от _Рапунцел_

# 13
  • Мнения: 2 998
Може да направите сватба в тесен кръг и гостите вместо подарък да си поемат кувертите. За дрехите може да се мине и по-евтино, ако не сте претенциозни. Ако не сте от София, може да направите сватбата от където сте с цел по-евтин ресторант.

# 14
  • Мнения: 583
И двамата сме на мнение до 50/70 човека. Не искам дронове, вземания на булката, лимузини, гълъби, теми. Искам всичко да е семпло, красиво и стилно. Без сумати ритуали, без помпозност. Иска ми се снимки и видео, но 2000 лв, с които ние караме месец и половина, да ги дадем за 5-6 часа, ни е непосилно. За мен това са баснословни суми, както и за ди Джей по 1200 лв (както дадохме за абсолвентския бал и още съм бясна). Не знам как при тия заплати на лекари, учители, инженери такива услуги струват подобни пари. За куверти под 30/40 лв на човек не би се паднало. + Алкохол + такси църковен и граждански брак (в моя град и в делничните дни, в ритуална зала се плаща). + Има гости от други градове, които трябва да са на хотел. Не мисля, че това, което искаме, е 'тежка' сватба по съвременни критерии. Но под 7-8000 не виждам как би излезнало. Дори и мм да е с наличните си костюм, вратовръзка, риза и обувки.

Последна редакция: пн, 22 яну 2018, 16:59 от holly_mac

Общи условия

Активация на акаунт