Морски свинчета (Тема 7)

  • 68 129
  • 801
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 5 018
Ако днес все още киха, аз бих го завела на ветеринар да го преслуша и да изпише медикаменти, ако прецени, че е нужно. Изберете добър ветеринар, в темата имаме уви достатъчно примери на неправилно диагностицирани и неправилно лекувани с опасни медикаменти свинчета. В никакъв случай не позволявайте да му слагат пеницилин и антибиотици от групата на пеницилините, най-добре е ветеринарят да се придържа към бисептол (триметоприм/сулфаметоксазол), байтрил и в краен случай доксициклин, ако изобщо прецени, че антибиотик е нужен. Също без стероиди. 

Ветеринарите понякога се обиждат, когато стопаните ги заразпитваме какво и защо ще правят на свинчето, но аз винаги любезно, но настоятелно си задавам всички въпроси. Държа свинчето гушнато в мен и не давам да му слагат инжекции или изобщо да го третират по какъвто и да било начин, без лечението да е било одобрено от мен. Ако сте от София, ЦВК (д-р де Мул и д-р Георгиева) и Добро Хрумване (д-р Вълчева) са много добри.

Инфекциите на горните дихателни пътища се развиват бързо и може да са фатални, ако не се намесите навреме. А иначе може кихането да е безобидно - може да го дразни талаш или сеното, ако сте случили на по-прашна или некачествена партида. Ако не го заведете на лекар, поне го следете внимателно и го мерете на кухненска везна. Всеки спад в теглото е индикация за проблем, защото на 5 месеца трябва да растат интензивно все още. Нормалното тегло на свинче на 5 месеца е между 600 и 800 грама, плюс-минус. Няма проблем да е малко извън тези граници, стига да се храни добре, да е активно и да наддава.

# 421
  • Мнения: 150
Maksi85, какво стана с прасенцето - водихте ли го на ветеринар? Явно празниците са критичен момент за всички...

Да споделя пак за кулинарните предпочитания на Хари. След като ми опаса саксиите с палмите, сега се насочи към елхата. Тази година решихме да си вземем жива елхичка (сръбски смърч), че да замирише на истинска зима. Обаче нашият гризач също беше привлечен от мириса и набързо започна да се катери по кофата и да опитва иглички. Преди малко го гледам - цяло клонче си откъснал и хрупа нашичкият.... Не съм видяла до сега да има някакво противопоказание за иглолистни, но няма и че са подходящи за морски свинчета... Явно се повтаря историята с мушмулите от миналата година. Признавам му на Хари, че определено експериментира с храните, направо е приключенски настроен.

# 422
  • Мнения: 4 059
Макарон, много благодаря за бързия отговор. Днес го чух само веднъж да киха. Дано не е сериозно и да отмине. Simple Smile
Не съм гледала досега морско свинче и малко изпаднах в паника. Animal Joy Cat

# 423
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Момичета, бременна съм в третия месец и се чудя безопасно ли е да обгрижвам и чистя талаша на Мишка? Изобщо трябва ли да вземам някакви по-сериозни мерки сега?

# 424
  • Мнения: 5 018
SilverDream, честито! Simple Smile

Не ми е известно свинчетата да са носители на някакъв конкретен патоген като котките, но не ми се е налагало да проучвам въпроса. Ако ти намериш някаква информация, ще се радвам да споделиш. Като цяло, съмнявам се да има проблем, освен евентуално дерматофитни гъбички, ако някое от свинчетата има такива, но те се виждат с просто око почти веднага след настъпване на заболяването.

Спокойна беременност ти желая!

Макарон, много благодаря за бързия отговор. Днес го чух само веднъж да киха. Дано не е сериозно и да отмине. Simple Smile
Не съм гледала досега морско свинче и малко изпаднах в паника. Animal Joy Cat
Нормално Grinning Щом е спряло да киха, може да му е влязла прашинка сено, то да я е изкихало и сега да си е наред.

# 425
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Макарон, много благодаря, ако намеря нещо ще споделя.

# 426
  • Мнения: 892
Силвърче, аз моите си ги целувам по муцунката и не се притеснявам. Hug

# 427
  • Мнения: 5 018
Еха, колко много бебенца ще растат със свинчета. Hug Честито и на теб, Avonavi!

# 428
  • Мнения: 4 059
Аз пак с тъпите въпроси. Ще ме извините. Animal Smiley Cat
Морското свинче е от 4 дни вкъщи и се стряска от всичко, трепери и само се крие. Колко време ще му трябва да се адаптира и мога ли аз да му помогна с нещо? Thinking

# 429
  • Мнения: 5 018
Добре е да има в клетката нещо като къщичка, в която да се крие. Нека си има обежище, в което да се чувства сигурно.

Знам, че е трудно, но по възможност избягвайте да го пипате първите дни, дайте му възможност да се адаптира към новия дом. Говорете покрай него тихичко, спокойно, не се надвесвайте над него (грабливите птици са основните хищници, които се хранят със свинчета в дивото, съответно всяка фигура, която хвърля сянка върху свинчето, на него му говори "Опасност - орел!" и то хуква да се крие). Инстинктът за страх от птици е толкова силен, че едното ми свинче се страхува от врабчетата на терасата. Подавайте му храна през решетките, докато то е на нивото на вашите очи, така ще свикне да ви свързва с храна и положителни емоции. Дайте му да подуши пръстите ви и да свикне с миризмата и звуците, които издават хората в семейството.

Най-важното за едно свинче е това да има компания от собствения си вид, т.е. вземете му другарче. Като човек, който е гледал свинчета по сами дълго време, а след това в група, мога да кажа, че колкото повече са свинчетата, толкова по-смели, дръзки, игриви и забавни са.  Докато са сами неминуемо са на тръни, стряскат се от всеки звук и не могат да се отпуснат - осъзнават, че са лесна плячка. Има сигурност в стадото и свинчетата наистина разкриват характера си в група.

# 430
  • Мнения: 4 059
Добреее. Ще пробвам така няколко дни. Аз го изкарвам, защото ми е мъчно само в клетката да седи, но той стои на едно място и не мърда. Има си къщичка в клетката.
Човекът, от който е взет, е казал, че винаги е странял от другите свинчета и не е стоял при тях. От хората също, но като го извадя търси къде в мен да се скрие.

# 431
  • Мнения: 35
Maksi85, какво стана с прасенцето - водихте ли го на ветеринар? Явно празниците са критичен момент за всички.
Прасенцето ми почина:disappointed_relieved: За съжаление градът ни е малък и няма ветеринар които да разбира от гризачи.
Искам да изкажа голямата си благодарност към Макарон,за нейната загриженост,отзивчивост,съвети и бърза реакция.Направих всичко по силите си,но за съжаление не успях да го спася

# 432
  • Мнения: 35
Здравейте момичета. Днес си взехме ново прасенце,много сме щастливи с малкия. Много е мъничко в магазина ни казаха че е на 2 месеца,още си няма име понеже не знаем пола му. Малко слабичко ми се вижда,но се надявам скоро да качи  някое грамче.Заведох го на ветеринар да го прегледа,но той дори не знаеше как да го хване и ме попита хапе ли? Стана ми смешно не дай си боже да трябва да го лекува този човек. Има едно петънце на гръбчето което ме съмнява че са някакви гъбички,каза ми да взема паста тридерм и да мажа с нея,но каза че може и да са се били в клетката ако са били повече. Надявам се всичко да е наред с това прасенце,беше единственото в магазина и нямаше начин да не го купя

# 433
  • Мнения: 5 018
Макси, покажи снимка на гръбчето, ако искаш. Едва ли толкова малки прасенца са се били. Тридерм е хубаво за гъбички и се понася добре. Имай предвид, че гъбичките може да се пренасят на хора, така че предупреди детето да се мие хубаво, след като го пипа. Като цяло дерматофитозите са опортюнистични състояния, ако синът ти е иначе здрав и с нормален имунитет, при добра хигиена шансът да хване гъбички е много малък.

Петънцето може да е краста. Крастата за хората не е опасна, но трябва лечение с ивермектин. Много е кофти, че нямате добър ветеринар в града, но поне би трябвало да може да вземе проба от козината и да я види на микроскоп - крастата се вижда. Ако не се вижда, може да се пусне една микробиология да се види за гъбички ли иде реч.

Да ви е живо и здраво новото прасенце и много да ви радва  Hug

# 434
  • Мнения: 815
И ние, преди 4 години, си взехме нашия Тоби с " екстра" от зоомагазин. Крастата при него, съпроводена и с гъбична инфекция, се прояви след 4-5 дни от взимането. В началото бяха малки петънца по ушичките, бързо нарастнаха и образуваха нещо като крусти. Ние живеем в Стара Загора и го заведох в клиниката към Тракийския университет. Лечението беше трудно, поради изключително малките му размери и това че, много от лекарствата не се препоръчваха при такова ниско тегло. Ушичките станаха назъбени и проядени  по краищата. Добре че, извикаха доц. Чапразов, чиято специалност е именно "гризачи". 2 седмици всеки ден ходихме на " намазване" и отстраняване на мъртвата кожа. В момента си имаме един 4-годишен свинчо с назъбени уши, които са му чар. Микробиологията е много важна. И според мен е по- добре да е направена преди каквото и да било лечение, особено с Тридерм.

Последна редакция: пн, 17 дек 2018, 20:53 от petenka1983

Общи условия

Активация на акаунт