Малтретирана жена - някой може ли да помогне със съвет

  • 14 571
  • 157
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 12 223
Чета ви от снощи. Не мога да помогна практически, за това и си мълчах. Видях много трезви мнения и много емоционални такива.
Моето мнение е, че тук във форума се дават идеи и съвети, които някой ще предаде на някого, който евентуално да организира помощ... Много неефективно ми се вижда, но все пак е някакъв опит.
1. Много е важно, както са писали, съдействие от потърпевшата. Ако тя не съдейства и не иска да бяга как да й се помогне? Такъв мъж не би търпял съвети отвън и намеса в семейството. В резултат ситуацията ще стане още по-зле.
2. Жената и детето могат да бъдат изведени, ако има повод за намеса на полиция и социални. Но за това трябва да има подаден сигнал и да се направи проверка. Едва ли някой ще тръгне да прави нещо без доказателства. И тук пак трябва жената да съдейства, т.е да обвини мъжа си, да подаде жалба, да извади медицинско...
3. Ако детето е под три години има звено "Майка и бебе" към Закрила на детето, където настаняват за 6м и учат майките да се грижат за децата, подкрепят ги, нори ги оборудват с необходимото - креватче, дрешки, памперси... Това е срок, в който и психолози да работят с майката и детето и тя да си потърси работа, да се уреди детето на ясла, ако не посещава...
4. Ако жената живее в такива услови то и детето е в риск. Ако не може или не иска да се спаси, детето трябва да бъде изведено. Ако тя е психически болна, как се грижи за детето? Кой и какви грижи полага за него в момента? Какъв живот има то в това семейство? И ако майката е вече съсипана психически и физически, трябва ли да се осакати и детето, за да не се разделят?
5. Настаняването в приемно семейство или институция не означава, че тя няма да има достъп до детето. Но ако бъде изведено то от къщата има вероятност нейното положение да се влоши, ако бащата реагира срещу извеждането и я обвини, ще последва нов побой, който може и да е последен. Социалните едва ли биха поели такъв риск и при тях има психолози.
Подкрепям тези, които казват, че трябва да се намесят ОЗД и полицията, но първо трябва да има установен контакт с жената, тя да е наясно и да съдейства. Друг законов вариант не виждам. И не вярвам някой да организира отвличането на майката и детето, защото това е алтернативата на полицията и ОЗД. Или съответните институции или криминално действие. Някой би ли извършил второто? Не, нали? Каква друга помощ очаква авторката на темата?

# 61
  • Мнения: 4 275
Какво наистина очаквате от темата? Както Елфичка е писала, дадени са съвети, които вие отхвърляте един по един. Информация няма никаква. В първия пост пише, че жената живеела в Поморие, а детето в някакво село до Бургас. Заедно ли живеят или не? Поне приблизителни години да бяха споменати. А то всичко е мъгла...

Цитат
Момичето си няма кой да я защити,има само майка която май не я е потърсила,живее с някакъв мъж в Поморие.Детето/защото може да ми бъде дете/живе е село близо до Бургас...

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Tова се имаше в предвид.Първо да се говори с майката и да се даде адекватна помощ.Не можем заради една бълха да се запали целия юрган.Ние,по оскъдните данни сметнахме,че е крайно луда и т.н без да знаем,какво в същност е състоянието и действително.
Това,което от снощи си мисля и мога да направя,но ми трябва съдействие на място на някой от обкръжението и.Ако мога един разговор да проведа с нея,готови сме да я вземем вкъщи с детето.Първо лекар,полиция,прокурор и чак тогава социалните.Акцента трябва да падне върху това,че е системно тормозена и бита.В коментарите си снощи нищо от току що написаното не споделих,защото до седмица най-късно заминавам пак за чужбина.От там мога да помагам с малка сума пари.Можем само да се надяваме,че за оставащите ми дни в България ще се задейства гореспоменатата система,и то в същия ред.Ако някой друг може да я поеме и да и осигурим подслон чрез липсващата ни социална система за след това,моля да пише.

# 63
  • Мнения: 11 382
Ами няма как нещо да стане без нищо да се направи  Rolling Eyes

Полицията, институциите, закрила на детето нямало да помогнат, защото на братовчедката, учинайката имала позната, която ...

Ще ме прощавата! Разбирам, че има емоционалност и мелодраматичност при приемането на случая, но нека бъдем обективни /каквито биха били всички помагащи институции/.Важно е да се степенуват рисковете и да се вземат мерки

1. Жената психично болна ли е? Има ли нужда от лечение и какво? Може ли сама да се грижи за детето и себе си? АКо не може кой ще се грижи за нея - лекарства, храна, дрехи?

2. Детето в риск ли е? Освен, че майката е бита /кой е свидетел, кой е видял/чул - без клюки/ детето обгрижено ли е? посещава ли детска градина? Учителките дали са забелязали проблеми и синини?

Виждам, че жената което е подала сигнал за случая, по-скоро съчувства и не иска да се намеси. В полицията се подава жалба, втора, трета, пета ако се налага като се описва какво си видял чул, разбрал и какво искаш. Полицията няма да я спаси, нито пък ще бъде бита след посещението им. Напротив, вече насилниците няма да имат усещането за безнаказаност. Ще знаят, че са наблюдавани.
Ако някой иска да помогне трябва да порови - психиатрията /те там не дават информация толкова лесно - трябват връзки, нахалство, театър/, детската градина, бившата работа на жената.

Колкото и тъжно да звучи, ако говорим за майка която не може да се грижи за себе си и малтретираното и дете то най-добре за него е да го отведат. Доста попресилени са описанията за приемните семейства. Но в този случай дядото и бабата вероятно ще поемат грижата за детето.

Няма как анонимно, без упорит натиск и постоянство, от безопасно разстояние да се помогне. Само съчувствие не стига. Теми във форум също, особено като не се иска да се предприеме нищо.

Личното ми мнение е, че вероятно говорим за жена, която е доста зле психически. Бой вероятно има, но нещата не са просто пиян мъж - бита невинна жертва. Не смятам, че съд или инстиуция би я оставил да се грижи за детето. Ще бъдат разделени, което според пусналата темата не било вариант.

Няма как да стане - хем вълка сит, хем агнето цяло хем помагащата да отане анонимна.

Оставам с готовност да помогна - финансово, с каквото мога и каквото е необходимо. Ако има нужда - пишете ми. Но спирам да следя темата, защото започвам да се нервя и да смятам, че се търси съчувствие а не решение. Успех!

 

# 64
  • Мнения: 5 513
От опит.Ако момичето/жената не подаде сама сигнал или при проверка на подаден такъв тя не потвърди пред проверяващите ,че я бие ,тормози и т.н. нищо не може да направи никой.
В общия случай тези жени не могат да се справят сами след извеждането от дома.Това са и думите на жената на която се опитахме да помогнем.После нямала къде да отиде,нямало кой да помага с децата и т.н.Но в нейния случай мъжа биеше и децата и тръгнахме от закрила на детето +че я преби след излизане от работа пред очите на 10 човека.И сигнала не се знаеше от кого е.Но тя отказа да съдейства.И нищо.

# 65
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Не искам да съм празнословна и оставам на позицията си.
Авторката да се свърже с мен-може и на лични.

# 66
  • Мнения: X
Наемат се 3-4 здрави момчета, отиват в селото и извеждат жената и детето.  На роднините не им се дава възможност да гъкнат. После ги настаняват в кризисен център, психиатрия или където трябва.

# 67
  • София
  • Мнения: 648
Присъединявам се към Nina_Z и the Дорис. Ако има реална информация,някой успее да установи контакт и готовност от страна на жената най-вече,пишете тук или на лично съобщение. Аз съм фармацевт и мога да опитам поне да поема лекарствата за няколко месеца,в случай че не са в списъка на скъпоструващите (но ако е така,значи би трябвало да са напълно поети от здравната каса). И финансово ще се помогна според силите.

# 68
  • Мнения: 12 223
Наемат се 3-4 здрави момчета, отиват в селото и извеждат жената и детето.  На роднините не им се дава възможност да гъкнат. После ги настаняват в кризисен център, психиатрия или където трябва.

Приемам, че говорите твърде емоционално, а не сериозно. Това, което предлагате е отвличане на жена и дете (малолетно вероятно) и е кримиенално деяние, да не говорим за шока за жертвите. А и как след като ги отвлечете ще ги настаните в институция? Кой ще плати на похитителите нали и плащащите вършат криминално деяние - планилране и поръчване на отвличане? А и на практика не знаете нито адрес, нито режим на семейството, нито обстановка, нито как стоят нещата в действителност, защото истината винаги има две страни. Надявам се да няма луди глави, които да тръгнат да вършат това, което предлагате.
Ако бабата и дядото живеят в един двор със сина и снахата, не може да не знаят какво се случва. И ако историята е точно такава, каквато ни е представена едва ли ще дадат детето на тях.

# 69
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Присъединявам се към Nina_Z и the Дорис. Ако има реална информация,някой успее да установи контакт и готовност от страна на жената най-вече,пишете тук или на лично съобщение. Аз съм фармацевт и мога да опитам поне да поема лекарствата за няколко месеца,в случай че не са в списъка на скъпоструващите (но ако е така,значи би трябвало да са напълно поети от здравната каса). И финансово ще се помогна според силите.
Лира 81, много мило от твоя страна.Щастлива съм,че има такива като теб. Simple Smile .Не малко,също добри хора,предложиха помощта си тук и вярвам,че ако има вероятност лекарствата да не се покриват от здр.каса,ще помогнем за закупуването им.

# 70
  • Варна
  • Мнения: 36 655
Някой спомена нещо за фейсбук профил. Аз нямам такъв, но в темата все има регистрирани. Хвърлете едно око, да видим дали ще се намери къде е това момиче и евентуално някой наблизо да установи контакт.

# 71
  • София
  • Мнения: 648
Благодаря за хубавите думи,Nina_Z! Миналата година се убедих,че много може да се направи буквално с предаване "от уста на уста" и примерно 10 лева не звучи много,но 10 лева от 10-15 човека и това повторено в рамките на няколко месеца са нещо голямо за хора,които буквално нямат нищо. Чудеса могат да се направят,колкото и идеалистично да звучи Simple Smile Но без насрещна страна и без някой,който да постави началото и да направи връзката,ще сме с вързани ръце колкото и добро желание да имаме.

# 72
  • Мнения: 8 814
Прочетох цялата тема. За да стигне тази информация до нас, значи този случай вече е известен и то не само на отделни хора, но и на лекари. Тоест вече има свидетелства за това, че е малтретирана.

Има ли психическо заболяване, с което младата жена е диагностицирана?
Детето от този мъж ли е, тоест той има ли права върху детето?

Детето не трябва в никакъв случай да бъде извеждано от социалните. Майката със сигурност ще отрече, че е малтретирана, за да не загуби детето си. А после вече безнадеждно е загубено всичко.

Ако детето не е подлагано на физически тормоз, то може да се провери дали жената е съгласна да й бъде оказана помощ да излезе само тя от дома на насилника, а детето да остане там. Предполагам, че тя се страхува да подава каквито и да е жалби, докато е в дома на насилника. Затова трябва да се провери не може ли да се извади медицинско на база забелязани от лекарите, които са я лекували, следи от побои? Rolling Eyes Или пък да вади медицинско, след като вече е на безопасно място, синините и раните не минават за ден.....
Ако излезе навън и види, че вече няма опасност да бъде пребивана системно, ще добие кураж да съди насилника, да се разведе с него, да си прибере детето и т.н.
Но всичко зависи какво е психическото й състояние, доколко е болна.

Тази жена има ли доверие на някого, говори ли с някого, признала ли е пред друг човек, че е малтретирана? Поискала ли е помощ?

ПП А, да, сетих се нещо. От Бургас е онзи човек, Петър Низамов- Перата. Той може да направи нещо за жената, ако бъде известен за случая, в града му е. Има и организация, с адвокат, който може да я представлява.

# 73
  • Мнения: 2 111
Наемат се 3-4 здрави момчета, отиват в селото и извеждат жената и детето.  На роднините не им се дава възможност да гъкнат.

Извинявам се, но това не е ли отвличане и като такова - наказуемо от закона?

# 74
  • Варна
  • Мнения: 36 655
Такова е. Макар че на мен първата част, с побоя над изверга, ми звучи супер съблазнително. За съжаление това едва ли решава нещо...

Общи условия

Активация на акаунт