Зъболекари с опит и "План за лечение" в София

  • 1 208
  • 2
  •   1
Отговори
  • София/Хамбург
  • Мнения: 60
Здравейте,

т.к. живея в Германия вече немалко време, се запознах с местната здравна система, смея да твърдя, на добро ниво. От няколко години все повече немски държавни здравни каси предлагат опциите за възстановяване част от парите за лечение в рамките на страни от ЕС за интервенции, които се покриват частично и в Германия. По принцип са сравнително малко нещата, поради които си струва това, но зъбите са изключение, още повече що се отнася до коронки, мостове, импланти. Само като пример ще спомена, че здравните каси плащат фиксирана цена от около 150 Евро за коронка, без значение от вида материал. А една металокерамична коронка, според зависи от сложността и провинцията, където човек се лекува, струва средно между 500 и 700 Евро.

Специално в областта на зъбите здравните каси нямат никакъв проблем с покриването на тяхната си част, без значение дали си правиш зъба в България или Германия, понеже сумата е така или иначе една и съща. За тази цел обаче искат да се премине през немската процедура - зъболекарят трябва да изготви "План за лечение" с предварителна оценка на разходите и крайна сума на лечението. Този план за лечение се изпраща на касата и тя взима своето решение дали и колко да покрие - обикновено става безпроблемно, понеже тяхната част е фиксирана.

Въпросът ми е дали сте имали опит със зъболекари и клиники в София, които изготвят такъв план за лечение? Още по-добре е ако тези зъболекари имат директен опит с Германия, понеже знаят как да изготвят плана, че да има покритие по немска здравна каса. Ясно е, че при тях се плаща като частен пациент, което е в реда на нещата. Но в крайна сметка ако после има човек възможност да си върне една част от сумата, защо пък не?

Благодаря и приятна вечер Simple Smile

# 1
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Имам опит с това, но не знам защо търсиш специален зъболекар - всяка добра клиника в София трябва да е в състояние да ти го попълни, то да не е rocket science. Аз отидох при моя и го предупредих, че ще трябва да ми попълни въпросния план. Нищо чак толкова особено не е.
Още по-добре е ако тези зъболекари имат директен опит с Германия, понеже знаят как да изготвят плана, че да има покритие по немска здравна каса.
Списък с одобрените от твоята здравна каса зъболекари, с които имат договор, можеш да намериш на сайта на касата. Дали за България ще има такива, вече е под въпрос.

# 2
  • София/Хамбург
  • Мнения: 60
Здравейте,

не търся специален зъболекар в случая. Събирам мнения за клиники и зъболекари, които изготвят подобен план. Но все пак с уточнението, че е по-хубаво, ако може зъболекарят да знае точно какво и как да впише в плана, за да може да мине безпроблемно през немската здравна каса.

Поздрави

Общи условия

Активация на акаунт