Диетите на столетниците

  • 6 229
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Скромно и по малко. Това е! 
И с възрастта храната да се намалява все повече и повече.

# 16
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Точно изгледах две интервюта на Александра Иванова, която сваля 42кг за 9 месеца. В интерес на истината първите три месеца е свалила 18кг , хранейки се предимно с обезмаслено кисело мляко, от което косата започва да капе, ноктите да се чупят и изпитва постоянна нервност. Тогава започва да се храни по препоръките на д-р Пелов, и ни уверява, че не се изисква никакво усилие на волята за следващите стъпки. Може би мъничко в началото при отказа от захар. Диетата всъщност е нормалното хранене на нашите предци.
В началото на века по нашите земи прави своите изследвания за дълголетието руския учен Иля Мечников, за които получава Нобелова награда. България тогава е страна с голям брой столетници. Неговите трудове стоят в основата на съвременното схващане за здравословно хранене. Тайната е истинската храна- без химикали, хормони, консерванти. Много зеленчуци, малко плодове. Набляга се на протеините - месо, мляко и млечни продукти. Но не обезмаслени! И разбира се - българското кисело мляко и кисело-млечните продукти на нашите деди. Туршии например. Аз започнах с това интервю, и доста се порових после Simple Smile https://youtu.be/aMocFngOBUg

# 17
  • Мнения: X
Темата ми е много интересна и съм чела доста по въпроса. Не е тайна, че дълголетието зависи от много фактори - ген, начин на живот, храна, околна среда...
Препоръчвам да прочетете книгата "Сини зони" от журналиста на Нешънъл Джиографик Дан Бютнер. Имам я и съм я чела многократно, освен това има и отворена ФБ група.
Какво представляват сините зони - места по света с изключително голяма концентрация на столетници. В момента има признати пет такива зони: о-в Икария (Гърция), о-в Сардиния (Италия), Лима Лонда (Калифорния), п-в Никоя (Коста Рика) и о-в Окинава (Япония). Дан Бютнер и екипа му прекарват години в изледвания и интервюта със столетниците и установяват следните неща, които са общи за дълголетниците по света:
1. Храна - простичка и предимно вегетарианска: плодове, зеленчуци, ядки, бобови храни, хляб, мляко, сирене. Месо се яде умерено - 1-2 пъти седмично и по празници. Освен това православните християни от о-в Икария спазват стриктно всички християнски пости;
2. Движение - не си представяйте вдигане на гирички и въртене на колело до откат. Дълголетниците ходят много пеша и работят в градините си, където отглеждат голяма част от храната си;
3. Вяра в Бог;
4. Семейство и приятели - изключително се ценят пълноценните семейни и приятелски отношения. Хората  обичат да се чувстват приобщени и част от група.
Вдъхновена от книгата реших, че със съпруга ми ще посетим всички пет сини зони. Към момента се записвам само с о-в Икария - вълшебно място, на което ще се върнем отново.
Много интересно. Благодаря, че сподели за сините зони. Ще потърся повече литература.

Последна редакция: сб, 10 мар 2018, 02:53 от Анонимен

# 18
  • София
  • Мнения: 5 724
Диетата = ген + околна среда (нямаше преди Чернобил) + умереност във всичко + оценка на наистина мажните неща в живота, като спокойствие, любов, приятели....

# 19
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 992
Дядо ми почина на 90г., а баба на 101г. Ядяха си редовно баници, баба ги точеше и беше майсторка в готвенето, пържоли, всякакви ястия, а дядо обичаше сланинка с хляб вечер. Дълги години беше трезвеник, но накрая си пийваше чашка червено вино. Той работеше до 86г като последните години поддържаше градинките в центъра на София. Баба цял живот си е била домакиня и се е грижила за деца и дом. Ми няма специална диета за да стигнат, поне тя, тази възраст. Страдаше много от ревматизъм. И двамата 10 тина години преди да починат си чупиха главичката на бедрената кост. Май ще да е гена.

Общи условия

Активация на акаунт