Бебе на 9 месеца иска само кърма

  • 8 430
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 118
Здравейте,

Моето бебе е на 9 месеца почти, досега е изяло броени лъжички от това и онова (картофено пюре и кисело мляко от време на време), не иска и да поморише АМ, признва само кърма. Реакцията му на храна, различна от кърма, е позиви за повръщане. Според педиатърката показвал характер.
През деня яде по колкото пъти поиска горе-долу през около 1,5-2 часа и за приспиване. През нощта в добрите случаи се буди 2 пъти да яде, а иначе по 4 и повече. След това заспива, но моят сън е много разбит вече и чувствам умора. През деня също не спи продължително и се събужда по някое време, за да цоцка, и ако легна с него и пак ме събуди, ставам съвсем на парцал.
Пробвала съм домашни и купешки пюрета, варени зеленчуци на парчета, както и всичко което ние ядем и е подходящо за него.
След 6-тия месец имаше интерес и, макар че не ми даваше да го храня, сам взимаше с ръчичка да опита по нещичко. Сега гледа с желание докато ядем, но като му дадем парче храна от масата я смачква с ръката и я пуска на земята с отвратена физиономия все едно съм му дала лайно🧐 Дори и да му хареса нещо, изяжда микроскопично количество от него и не може и да става дума за хранене. По принцип гледам да се водя по него и щом изглежда жив и игрив и весел, не се притеснявам, но от време на време се сещам пак за въпроса с храненето и...

Много дълго стана, но исках да споделя цялостната картинка. Някоя от вас да е минавала през нещо подобно? Колко време продължава? 😭😂

# 1
  • Мнения: 8 890
Купешките пюрета са отвратителни. Хич не ги и пробвай повече.
Най-добре приготвяй храната сама у дома. Моята дъщеря като бебе не харесваше дори пюретата от детската кухня. Готвех й аз.

Тя също беше така пристрастено кърмаче и много трудно се хранихме.
Не се е стигало съвсем да отказва друга храна, но ми късаше нервите с безкрайни опити да изяде поне няколко лъжички.

Накрая се примирих и й давах колкото иска. Първо давах другата храна - на гладно. После предлагах да суче.

Трудничко си беше и откарахме така първите 2-3-4 години. В смисъл беше много злояда - опитваше от всичко, но се нахранваше с няколко хапки. А я кърмих до 3 години.

Има няколко правила, които не съм убедена, че ще ти помогнат, но все пак :
1. Не насилвай. Когато бебето ясно показва, че не иска дадена храна, не го мъчи. Така само ще задълбочиш проблема;
2. Предлагай храната на гладно; На тази възраст може малко да поразредиш кърменията, за да огладнява;
3. Д-р Спок имаше един съвет - ако бебето тотално отказва дадена храна, да се даде почивка от няколко дни и пак да се опита.
4.Сядайте заедно на масата и давайте да опитва подходящи храни.

Моят съвет е да не се отказваш, колкото и да е изнервящо.

Успех!

# 2
  • София
  • Мнения: 748
Пробвай с каша, тя е сладка и сигурно ще му хареса! Пюретата са безвкусни по принцип.

# 3
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Трудно е, да и много изнервящо. И двете ми деца са претенциозни. Сина ми не ядеше купените пюрета и прояде на 11м, когато започнах да му давам да яде от ДК. Дъщеря ми и това не пожела. Сега яде, но неща, които тя реши, че иска. А е с АБКМ и ограниченията в храненето не са малко. Упорито и готвих и предлагах. Винаги на гладно. На 9м вече му е много често да яде на час и половина-два. Знам, че кърменето е на поискване и двамата съм ги кърмила така, но на тази възраст вече се хранеха през 3-4 часа. Реално не огладнява и може би затова не е навит да опитва друга храна. Сядайте да ядете заедно. Пригответе му на него, нещо, което прилича на вашето и му го дайте. Да рови, да си облизва ръцете. Това им е хубаво на бебетата,че лапат всичко което могат. Може пък да му хареса. Не настоявайте и не показвайте емоция. Ще прояде някой ден.

# 4
  • Мнения: 3 157
Когато започнах със захранването,пюрета ги правех само с кърма-картоф с кърма,тиква с кърма,морков с кърма и т.н и т.н-не съм имала никакви проблеми.Купешките наистина са гадни,за набързо,за навън ако е супер хубаво времето стават,но за всеки ден...АМ включих след годинка,като спрях да кърмя и ми се изчерпиха запасите от кърма в хладилника:)

# 5
  • Мнения: 74
Здравейте, Вашето дете просто не е гладно. И аз минах през това. Дъщеря ми отказваше всякакви пюрета, дори бебешки бисквити, всичко. Караше си на кърма. Когато си поиска сучеше. Към 10-11 месец започнах да й взимам кухня Хер Бебе. Хапваше по няколко лъжички и после пак кърма. Но поне опитваше по нещо ново. И така до 2 г. и 2 м., когато я оставих за 3 седмици при майка ми, за да я отбия. Еми, прояде си всичко Simple Smile Разбира се, не отбивайте, ако не искате, но на детето му е много по-лесно да си цокне, когато си поиска. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 118
Здравейте и благодаря на всички за отговорите! Оставам с впечатление че може би проблемът идва от това, че бебето ми на практика не огладнява. Интересното е, че веднъж ако яде нещо и му хареса, не е гаранция че врори път пак ще му хареса. 😁
Може би трябва да създам режим, но някак си се въртя в порочен кръг, давам храна, той не я иска, за сметка на това винаги иска да суче и го кърмя в края на краищата. Освен това вярвам, че бебетата трябва да могат да сучат когато искат, както ние си хапваме или пием вода когато усетим глад/жажда. Като събера сили ще пробвам да въведа някакъв ред.

# 7
  • Мнения: 8 890
Да, разбира се, че трябва да могат да сучат, когато си поискат. Особено, ако не пият вода.

Но пък и от там идва омагьосания кръг.
Просто се опитай малко да има някакъв интервал примерно от сутрешното хранене до към обяда, за да може да приеме няколко лъжички пюре. След това пак си дай да суче.

Ще се получат нещата, с търпение.

Аз не разбрах дали приема вода.

Ние бяхме по същия начин.
Моята дъщеря пропи вода чак към годинката. И понеже не пиеше вода, кърмата й беше и за утоляване на жаждата. И ние се въртяхме в този омагьосан кръг.

# 8
  • Мнения: 485
Трудно ще е... Ние сме на годинка и имаме същия проблем. И с баткото бях така - до година и седем месеца. С него се отбихме принудително, по медицински причини. С малката още не сме. А и не смея, защото не яде почти нищо. Два-три вида пюрета /зеленчукови/ на Хип, бисквити на Нестле. Проблемът е че дори и те не са в задоволителни количества. Примерно 60 гр. пюре за цял ден. Пробвала съм да й давам пюре когато има по-голям интервал между кърменията, което е трудно - на поискване е и вода пропи преди няколко дни. Тогава обаче е по-изнервена и няма желание за експерименти. Иска да си суче. Пробвай да дадеш пюре когато е по-спокойно бебчето. При нас тогава проработва. Използвам някога още сутринта като стане, ако е в настроение. Ако е крива, въобще не се хабя. Тези дни вадим пак зъби и просто мисията е невъзможна. Да уточня, че адаптирано мляко не приема. Вечер също си суче... Познато ми е. Желая ти успех. Ако при вас проработи нещо, ще се радвам да споделиш.

# 9
  • Мнения: 1 380
Щерката не ядеше нищо! Нито пюрета, нито храна от детска кухня, нито проиготвена от мен! Вирееше на кърма! Беше денонощно с гърда в уста.
Така беше до годинка, когато направихме  изследвания и се видя, че хемоглобинът й е много нисък. Отново смених 100 тактики, за да я накарам да хапне и да пропие вода, но без успех.
На 1.2 г й спрях дневните кърмения. Не хапна НИЩИЧКО 3 дни! Ревях и се обвинявах, че не знам какви да правя!
На 4-я ден си донесе сама купичката, за да я нахраня. Оттогава започна и да хапва.
Сега имам същия проблем. Синът ми затваря уста още щом види лъжицата. Не пие вода и не яде. От седмица давам само неща, които може сам да държи в ръка и вече виждам някакъв напредък. Вече знам, че няма да прояде, докато го кърмя през деня.

# 10
  • Мнения: 1 872
Как ги храните? Когато и вие сте на масата или специално само с тях се занимавате? Синът ми (на 6м) хапва най-добре, когато наблюдава как ние с баща му ядем.

# 11
  • Мнения: 118
Здравейте!

За хемоглобина пи желязо на капки и всичко е в норма.

Истината е, че той се храни сам с някоя коричка хляб, много рядко дава аз да му сложа нещо в устичката. Май че има някакъв напредък, но скоро ще почнем да взимаме детска кухня и се надявам поне нея да хареса. Надявам се и да намалим дневните кърмения.

Напоследък разреди доста кърменията, струва ми се че започва да се осъзнава вече малко по малко и търси и други неща, не само цица.

Мисля си, че просто трябва много търпение. В крайна сметка няма все да я пие само тая кърма! Няма къде да отиде, ще прояде.

Благодаря на отзовалите се!

# 12
  • Мнения: 1 380
Така е!
На мен лично преходите /в случая кърма-твърда храна/ са ми много неприятни.
И моят синковец предимно суче, но имам желание скоро да променя това. "Опипвам почвата" и се пробвам Grinning

# 13
  • Мнения: 118
Искрено се надявам вашето да “клъвне”, иначе действа много демотивиращо тази ситуация. Аз толкова надежди възлагах на захранването, а то... но нищо, всичко с времето си. Самовнушавам си, че щом не проявява интерес, значи организмът му няма нужда от друга храна.

# 14
  • Мнения: 1 380
Моето дете още на 6 м беше с много нисък хемоглобин, та по-рано въведох и месото. Определено си има нужда от храна, но кърмата го влече Grinning
Успех и на Вас!

Общи условия

Активация на акаунт