КОЗУНАЦИ 2018 & 2019

  • 64 049
  • 745
  •   1
Отговори
# 255
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Здравейте, момичета. Аз нямам с какво да се похваля тази година, обикновено досега хлебопекарната е помагала, но вече я няма и не смятам да взимаме нова. Та по този повод и защото ми е мерак въпреки, че Великден мина мога ли да помоля тези от вас, които споменаха, че ползват миксер с приставка за тесто да споделят колко време месят с него (все пак не трябва да се прекалява доколкото разбрах) и въобще как процедират с него? Много благодаря!

Зависи от миксера ти. За да месиш тесто с миксер, то той трябва да е поне 350W и да не е от тези които може да се ползват 10 минути и после да почиват, не знам обаче дали има вече такива. Също тези с по-дълги приставки не могат да месят добре, нестабилни са, по-лесно се разваля миксерът. Ако пък са много къси, може да влезе тесто или брашно в миксера. Също, много трябва да се внимава, как се поставят бъркалките. Ако се разменят лява и дясна, тестото се качва по тях и влиза в миксера, и това става много бързо, докато спреш миксера, тестото вече се е качило, че и влязло в миксера. Иначе тестото се меси около 15-20 минути с миксера и е готово. Следиш си тестото, щом започне да се отделя от стените на съда е готово, омесено.
Моят миксер е на Krups и е 350W, но е на 20 години или частите му са всички от метал и няма ограничение колко време ще го ползвам. С него съм месила тесто от 1500 гр брашно и пак издържа и се справя. Купих резервен нов, същия модел, но този вече е правен в Китай. Реших да го ползвам докато му мине гаранцията и добре направих. След 18 месеца се развали, рекламирах го, сега чакам резултата. Затова нека някой, който наскоро си е купувал миксер, да препоръча кои марки са добри. Аз лично се замислям за Küchenmaschine не знам как се наричат те в BG. Разглеждах ги наскоро и съм се спряла на Kenwood kvc 7320s chef titanium, защото всичките части са от метал, има 5 години гаранция на целия уред и също 10 години на мотора, което дава надежди, уредът да качествен и да може, да се ползва по-дълго.

Küchenmaschine - Буквален превод "кухненски уред", но може в BG да са му дали друго наименование.

# 256
  • София
  • Мнения: 11 729
Измесвам с голям миксер  Kenwood , върши ми страхотна работа за всичко което трябва да се сложи в миксер, до 1.2 кг измесва спокойно, но преди него работих с ръчен Krups който си го тормозих най-редовно, все още го имам и ми върши работа, но за леки малки по количество смеси основно го ползвам.

# 257
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Измесвам с голям миксер  Kenwood , върши ми страхотна работа за всичко което трябва да се сложи в миксер, до 1.2 кг измесва спокойно, но преди него работих с ръчен Krups който си го тормозих най-редовно, все още го имам и ми върши работа, но за леки малки по количество смеси основно го ползвам.

Кога си го купила този на Krups ако може да попитам. Моят на Krups е на 20 години и не е само ръчен, също като Küchenmaschine е, но в по-малък вариант и миксерът може да се сваля, и да се ползва и като ръчен. Аз предпочитам като меся тесто да държа миксера с ръка, така усещам по-добре тестото. Изобщо не се тормози и при 1,5 кг брашно. Но новият, същата марка, същият модел, меси до 800 гр брашно без грешка, развали се, защото и с него опитах да меся тесто от 1,5 кг брашно, а старият си работи безотказно с това количество брашно. Но както споменах, е вече на 20 години и затова се оглеждам за нов, който да имам в резерва. На Kenwood уредите са хубави, но аз не искам уред, който да ми заема толкова място и това е, което все ме е спирало да си купя по-голям миксер от рода на Kenwood Küchenmaschine. Проблемът е, че сега почти всички уреди имат много пластмасови части, които бързо се износват и уредите се развалят по-бързо.

# 258
  • Sofia
  • Мнения: 21 699
Измесвам с голям миксер  Kenwood , върши ми страхотна работа за всичко което трябва да се сложи в миксер, до 1.2 кг измесва спокойно, но преди него работих с ръчен Krups който си го тормозих най-редовно, все още го имам и ми върши работа, но за леки малки по количество смеси основно го ползвам.
Душата, колкоо вата е твоя и по книжка как го дават и ти спазваш ли даденото време или може и повече, за колко време меси твърдо тесто, каквото е хлебното и козуначеното.  Това питаше и момичето по-горе.

# 259
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Измесвам с голям миксер  Kenwood , върши ми страхотна работа за всичко което трябва да се сложи в миксер, до 1.2 кг измесва спокойно, но преди него работих с ръчен Krups който си го тормозих най-редовно, все още го имам и ми върши работа, но за леки малки по количество смеси основно го ползвам.
Душата, колкоо вата е твоя и по книжка как го дават и ти спазваш ли даденото време или може и повече, за колко време меси твърдо тесто, каквото е хлебното и козуначеното.  Това питаше и момичето по-горе.

Морена, че то и хлебното, и козуначното не е задължително да са направени от твърдо тесто. Даже наистина от твърдо тесто в повечето случаи е хлябът от тъмни брашна. Козуначното е преди всичко меко или средно меко, ако е твърдо на мен лично не ми харесват козунаците, защото стават сухи и не са така вкусни.

# 260
  • София
  • Мнения: 11 729
Венета, много е стар този Krups,  вероятно има - няма едно 15 години със сигурност е, може би е от 2000 година.
 Имам и още техника на Krups, много я харесвам. Върши ми страхотна работа, държи се все още и не е мръднал, ръчен е, има си и приставки за тесто, харесвам си го. Напоследък дочувам едно леко скърцане при работа, вероятно вече издава багажа, но бих могла да го занеса за една проверка, 350 вата е. Този Kenwood, който купих също е много добър, в началото точно мястото  ме спираше да го имам, не обичам плотовете да са ми в уреди, обичам всичко да е прибрано и те да са изчистени, но не винаги става. Успях да го сбутам в един ъгъл и така не се вижда. Не съм купила от най-големите Kenwood, нямам необходимост от допълнителни приставки,  освен прилежащите, няма никога да пълня луканки, това не  влиза в моята кухня, т.е. няма да се занимавам с такива работи. Доволнпа съм много, повтарям се, върши ми прекрасна работа. Това е модела KMix има още по-добри, красиви, цветни, които ме примамват, но за сега този няма да го сменям.  Има едни миксери Breville,  също стационарни, които смятам, че са най-добри от този вид, но най-красиви са на SMEG, и може би избързах като купих този, защото всичките ми вградени уреди са на SMEG, за да бъде всичко еднакво. Малко прибързах, а и късно ги видях миксерите на SMEG

# 261
  • Мнения: 5 374
Аз работя с микер на неизвестна немска марка- -Bomann. По съвет на Venetta преди години, закупих възможно най-мощния на пазара - 1200 W. Шумен е, с една голяма бъркалка наподобяваща кука. Не знам дали меси добре - обикновено , след като се получи хомогенно тесто, то се качва на  бъркалката и миксера го върти в кръг ( върти се миксера, не купата). Понякога му се ядосвам, спирам го, свалям терстото, но като го пусна пак за нула време отново се е качило на бъркалката. Иначе се получава хомоггенно и много добро на вид тесто, аз меся около 1/2 час, но съм се замисляла да удължа времето. Мисля, че го спирам защото ми писва да ми бръмчи на главата...
След като втаса и го извадя от купата за сплитане, тестото е наситено  с мехурчета и еластично. Това би трябвало да означава, че е омесено добре. Наистина ли има  пределен момент на омесване? Какво се случва, ако се меси повече от необходимото, и как се разбира кога е готово омесено?

# 262
  • София
  • Мнения: 11 729
...............Душата, колкоо вата е твоя и по книжка как го дават и ти спазваш ли даденото време или може и повече, за колко време меси твърдо тесто, каквото е хлебното и козуначеното.  Това питаше и момичето по-горе.
Не е много като ватове, 500 е съвсем достатъчни са според мен. Дали спазвам указанието, ми не, въртя козуначеното тесто около 10-15 мин или докато се образува хубава топка тесто и се отдели от стените на купата, това означава, че е готово, поне това го пише в указанието. При мен тестото не е твърдо, меко и еластично е, спокойно оформям съответната плитка.

# 263
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Marcheva14, този на Kenwood за който писах, модела съм го дала точно, можеш да го пуснеш в google и да го видиш, цветът никак не ми харесва, но това че всички части са от метал и дългата гаранция са показател за добро качество, което е по-ценно от красотата. Иначе няма приставки за луканки, няма нищо освен приставките за кекс и тесто, и само  една кана, в която може да се пасират плодове и зеленчуци. Другото, което е също хубаво, при покупка на подобен миксер от самата Kenwood фирма дават още една купа или там още някои неща, които на мен лично не ми трябват, но още една купа ме съблазнява.
А твоят миксер е толкова хубав, защото е от старите, както и моят, и те се произвеждаха в Германия и частите им са от метал. Аз тук виждам много красиви миксери и Küchenmaschinen с прекрасни цветове, но частите им са от пластмаса и това ме спира.

G..D.., аз меся тестото около 20 до 30 минути с миксера с бъркалките за тесто и за мен тестото е готово, когато започне да се отделя от стените на съда. Ако то се закача на куката, както ти казваш, твоята процедура е много правилна, да го спираш и махаш тестото от куката. Според мен, щом до сега козунаците ти се получават добре, значи го правиш правилно.

# 264
  • София
  • Мнения: 11 729
Marcheva14, този на Kenwood за който писах, модела съм го дала точно, можеш да го пуснеш в google и да го видиш, цветът никак не ми харесва, но това че всички части са от метал и дългата гаранция са показател за добро качество, което е по-ценно от красотата. Иначе няма приставки за луканки, няма нищо освен приставките за кекс и тесто, и само  една кана, в която може да се пасират плодове и зеленчуци. Другото, което е също хубаво, при покупка на подобен миксер от самата Kenwood фирма дават още една купа или там още някои неща, които на мен лично не ми трябват, но още една купа ме съблазнява.
.....................
Венета, купувай, много ще ти върши работа, видях показателите и са  много добри, а това че има и още една купа и прекрасно,  сега цвят...ми такъв е, ще го поставиш там където няма много да се вижда. Моля ти, виж и този който съм посочила , така и така мислиш да купуваш виж и този Breville, смятам че е най-добър. Цената .. там вече е определящо.  Peace Не съм търсила дали има такива миксери на Miele?
 Ако исках да е много красив да си бях купила дизайнерски на SMEG, направо да си кажа все още си страдам за него. Малките ми уреди са на тази фирма, красиви са, също и фурната ми, ама на, бързо мисля и нямам търпението да изчаквам... мда., за огромно мое съжаление.

# 265
  • Sofia
  • Мнения: 21 699
Като казах "твърдо" тесто имам предвид да не е кексово, нали такива са приставките в планетарните миксери - за тврърдо/тежко (хлебно и козуначено) средно такова (кексово) и .
Душата, аз взех пак както се изрази Фортуна "куча" марка, но надявам се по-добър от предния. Още не съм го пробвала, но в книжката пак го дават за около 4-5 мин.  да забърка и измеси тестото (с куката), което ми се вижда фантастика.

Венета, и моят e
Marcheva14, този на Kenwood за който писах, ..няма нищо освен приставките за кекс и тесто, и само  една кана, в която може да се пасират плодове и зеленчуци. ...
+  за белтъци и сметана приставка.

Аз работя с микер на неизвестна немска марка- -Bomann. По съвет на Venetta преди години, закупих възможно най-мощния на пазара - 1200 W. ... Иначе се получава хомоггенно и много добро на вид тесто, аз меся около 1/2 час, но съм се замисляла да удължа времето... Наистина ли има  пределен момент на омесване? Какво се случва, ако се меси повече от необходимото, и как се разбира кога е готово омесено?
А точно такъв е и моя, та с него ли месиш половин час?! А аз лично визирам пределен момент относно месенето предвид възможностите на мискера (да не прегрее/спре), не за друго.
Гладко, жилаво и с мехурчета. Simple Smile

# 266
# 267
  • Sofia
  • Мнения: 21 699
На мен - добре.
Ретро дизайна и марката му вдигат безмислено цената, по мое мнение.  Wink

# 268
  • Мнения: 1 808

Ретро дизайна и марката му вдигат безмислено цената, по мое мнение.  Wink

Факт, но пусти външен вид и предпочитание към марката Simple Smile Заглеждам я от доста време, засега действам за теста с хлебопекарната, но ми се струва, че с планетарния миксер ще е по-добре.

Морена, благодаря за търпението и ценните съвети по време на козунакоправенето Simple Smile По твоята рецепта козунаците ми станаха прекрасни. Само увеличих дозата с една трета, натъкмих я по моята хлебопекарна, че да има повече материал. Нощната доза - от 11 часа вечерта до 8 сутринта, на открита тераса беше втасала идеално, утроило обема си прекрасно тесто.

Последна редакция: сб, 14 апр 2018, 15:49 от curly sue

# 269
  • Sofia
  • Мнения: 21 699
curly sue, радвам се, че съм ти била полезна, благодаря, че сподели! Идеални са козунаците ти, браво! Hug
Аз от хлебопекарната съм абсолютно доволна, но пък е само за тесто (поне така я ползвам аз) най вече,  миксерът е с повече функции, но не очаквам да е по-добър с тестото.

Общи условия

Активация на акаунт