Счетоводител в нужда се познава 14

  • 55 116
  • 763
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 728
Езиковата школа може да е лице, регистрирано като свободна професия. Мисля че ако е така, не е нужно да издава фактури, може само квитанция, но пък касов бон трябва.

Ако е свободна професия, не е длъжно да има касов апарат:

Чл. 4. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 29.06.2010 г.; доп., бр. 40 от 2013 г., в сила от 30.04.2013 г.; изм., бр. 44 от 2015 г.; доп., бр. 54 от 2015 г.; изм. и доп., бр. 84 от 2015 г., в сила от 30.10.2015 г.) Не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез ФУ/ИАСУТД лице, което извършва следните дейности:
8. дейност на лица, упражняващи свободна професия;

# 571
  • Мнения: X
Да попитам и тук, че се притесних... Напуснах работа на 15-ти ноември. Регистрирах се в Бюрото по труда и НОИ. Сега, на 27-ми декември трябва да ми е готово решението от НОИ, но така или иначе имам право на минималното обезщетение за четири месеца. Въпросът ми е кога трябва да подам Декларация номер 7? Още сега, или след като ми свърши изплащането на обезщетение след 4 месеца? Изчетох доста в нета разбрах, че декларацията трябва да се подаде до 25-то число на месеца, ако причината за самоосигуряване е възникнала предния месец? Но нали от НОИ ще ми плащат здравни осигуровки засега? Тогава кога да си подам декларацията?

# 572
  • София
  • Мнения: 9 942
Мога ли да изискам фактура с касов бон от ез. школа за услуга от август месец? Имам две хвърчащи квитанции с печат?
 Длъжни ли са?
В петдневен срок се издават фактурите. От август до сега...имат право да откажат. Трябвало е поне касов бон да пуснат.
не са ми давали касов бон. Не е ли нарушение на закона?
Голяма фирма са, издават предполагам фактури.

# 573
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Да попитам и тук, че се притесних... Напуснах работа на 15-ти ноември. Регистрирах се в Бюрото по труда и НОИ. Сега, на 27-ми декември трябва да ми е готово решението от НОИ, но така или иначе имам право на минималното обезщетение за четири месеца. Въпросът ми е кога трябва да подам Декларация номер 7? Още сега, или след като ми свърши изплащането на обезщетение след 4 месеца? Изчетох доста в нета разбрах, че декларацията трябва да се подаде до 25-то число на месеца, ако причината за самоосигуряване е възникнала предния месец? Но нали от НОИ ще ми плащат здравни осигуровки засега? Тогава кога да си подам декларацията?
чак като ти свърши платената борса, до 25 число на следващия месец.

# 574
  • Пловдив
  • Мнения: 40 843
Момичета,на всяко тримесечие се дава и служ. бележка и сметка за изплатени суми по чл.55 на наемодателя.Годишна обобщаваща бележка издава ли се?Мисля -не,но онзи пак искал нещо...

# 575
  • Мнения: 728
Момичета,на всяко тримесечие се дава и служ. бележка и сметка за изплатени суми по чл.55 на наемодателя.Годишна обобщаваща бележка издава ли се?Мисля -не,но онзи пак искал нещо...

Аз издавам служ.бел. чл.45, ал.4 ЗДДФЛ

Ето това е от указанията в самата бланка:
2. Служебната бележка се издава при поискване от лицето, придобило дохода, а когато лицето не е поискало издаването й – задължително в срок до 15 април на следващата година.                                                                                                                      

# 576
  • Пловдив
  • Мнения: 40 843
Момичета,на всяко тримесечие се дава и служ. бележка и сметка за изплатени суми по чл.55 на наемодателя.Годишна обобщаваща бележка издава ли се?Мисля -не,но онзи пак искал нещо...

Аз издавам служ.бел. чл.45, ал.4 ЗДДФЛ

Ето това е от указанията в самата бланка:
2. Служебната бележка се издава при поискване от лицето, придобило дохода, а когато лицето не е поискало издаването й – задължително в срок до 15 април на следващата година.                                                                                                                      

Peace
А за посл.тримесечие като не подавам и не внасям нищо,вписва ли се в бележката?

Последна редакция: ср, 19 дек 2018, 14:16 от mystic woman

# 577
  • София
  • Мнения: 1 625
Момичета,на всяко тримесечие се дава и служ. бележка и сметка за изплатени суми по чл.55 на наемодателя.Годишна обобщаваща бележка издава ли се?Мисля -не,но онзи пак искал нещо...

Аз издавам служ.бел. чл.45, ал.4 ЗДДФЛ

Ето това е от указанията в самата бланка:
2. Служебната бележка се издава при поискване от лицето, придобило дохода, а когато лицето не е поискало издаването й – задължително в срок до 15 април на следващата година.                                                                                                                      

Peace
А за посл.тримесечие като не подавам и не внасям нищо,вписва ли се в бележката?

Вписва се.

# 578
  • Мнения: 4 936
Момичета,на всяко тримесечие се дава и служ. бележка и сметка за изплатени суми по чл.55 на наемодателя.Годишна обобщаваща бележка издава ли се?Мисля -не,но онзи пак искал нещо...
ами по принцип - не, трябва да си декларира издадените 3-4 бележки през годината, но понеже все са едни обстоятелствени наемодателите издавам една годишна, която обобщава издадените през годината, но това е малко неточно. Ако се обърка и декларира всичките т.е ги дублира, защото са с различни изх номера - трябва да вземеш обратно издадените за тримесечие.. аз за по-сигурно им подавам деклрациите ако имат ПИК

# 579
  • Пловдив
  • Мнения: 40 843
Момичета,на всяко тримесечие се дава и служ. бележка и сметка за изплатени суми по чл.55 на наемодателя.Годишна обобщаваща бележка издава ли се?Мисля -не,но онзи пак искал нещо...
ами по принцип - не, трябва да си декларира издадените 3-4 бележки през годината, но понеже все са едни обстоятелствени наемодателите издавам една годишна, която обобщава издадените през годината, но това е малко неточно. Ако се обърка и декларира всичките т.е ги дублира, защото са с различни изх номера - трябва да вземеш обратно издадените за тримесечие.. аз за по-сигурно им подавам деклрациите ако имат ПИК
да,да...загрях ...и се чудих що толкоз настоява,ама човека е адвокат  Whistling та е разбираемо  Laughing
Благодаря! Peace

# 580
  • Мнения: 8 772
Писах в другата тема , но да попитам и тук .


На каква база се изчислява коледната премия ?

# 581
  • Мнения: 48 023
Вероятно на база вътрешни правила или заповед.  Евентуално колективен трудов договор, ако има. Няма норматив по въпроса.

# 582
  • Мнения: 8 772
А мога ли да изисквам от счетоводството да го видя или да получа обяснение как се е формирала тази премия ?

# 583
  • Мнения: 48 023
По скоро директния ръководител

# 584
  • Мнения: 8 772
В договора ми е написано :

Работодателя има право да премира два пъти в годината Великден и по Коледа в размер до една месечна брутна заплата за всяко премиране , като това не е свързано със задължение за повторно премиране в бъдещи периоди , както и не води до увеличение на договореното с индивидуалноя трудов договор задължение .

Да разбирам ли че всъщност в размер до една месечна работна заплата може да означава както цяла такава , така и 20-30-50 лв . ? 
Всичко е според преценка на директора ?

Общи условия

Активация на акаунт