А какви книги четете на децата си в момента?

  • 38 376
  • 222
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 747
Това е тема за обсъждане на детска литература за възрастова група 2-7 години (условно, да кажем). По подобие на темата с продължение, за деца в горната възрастова група,  7-18 , която върви от години, в другия раздел на форума. Тук можете да споделяте на какво сте попаднали, как се е възприело от децата, да препоръчате или да изразите разочарованието си дори. Да обсъждаме автори, илюстратори (много важни за малките деца), поредици, български или чужди, както и издателства.

# 1
  • Мнения: 1 247
Минахме през по- голямата част от Франклин. Сега на мода са поредиците за котето Финдъс и малката Божана.  Хареса ни много Стани ми приятел на Юлия Спиридонова и продължението Къде си слънце.   В момента това се сещам.

# 2
  • Мнения: 38 947
В момента четем всяка вечер по една глава от Пипи.

# 3
  • Мнения: 1 247
Дойдох да допълня, но са ме изпреварили. Книжките за Грузулака : ). Синът ми държи, все още, на илюстрациите.

# 4
  • Мнения: X
Грузулак е много хубава книжка, не само заради илюстрациите. Имаме и втората част, тя не блести особено много, но пак става.

Ние се приспиваме с барбароните. Идеални са за батко на 5 г. и малчо на 2 г.

# 5
  • Мнения: 10 641
Чудесна тема! Ще събирам идеи Simple Smile
Тъй като моят син (1г10м) се впечатли много от филмчето "Падингтън" ,му поръчах една книжка от поредицата за това мече. Да видим как ще я възприеме Simple Smile

П.П. този "Грузулак" подходящ ли е на тази възраст - около 2 г?

# 6
  • Мнения: X
Не, според мен ще му е скучна на детето, защото е дълга. Иначе е в рими, превода е страхотен. Може да я разгледаш в книжарицата и евентуално да се запасиш. За дете под две години препоръчвам „Много гладната гъсеница”, ако я нямате.

# 7
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 471
Моят син е на 5г.и в момента четем енциклопедия за динозаври и "първи стъпки в науката"-и двете по негово настояване. Франклин и басните му бяха интересни от 2-4г.някъде, сега е това.

# 8
  • София
  • Мнения: 974
Страхотна тема!
Дъщеря ми е на 6.
В момента четем „ Емил от Льонеберя”.
Преди това бяха „Карлсон, който живее на покрива” и Пипи. Като Пипи я препрочитахме вече 3 пъти, обожава я.

# 9
  • Мнения: 2 379
Да се запиша и аз. Синът ми е на 2 и няколко дни, чета му книги от новороден. Обикновено се водя от това дали той слуша, когато чета. Почнах да купувам всякакви бебешки и детски книжки, но тях ги ползва предимно за игра, защото гледа картинките и иска да разлиства. От Джъмбо накупих няколко книжки с приятни илюстрации. Докато чета едната му давам да разглежда другата. Но не му понасят особено, не мога да му привлека вниманието за дълго. Последните месеци му прочетох Алиса в страната на чудесата и Алиса в огледалния свят, Питър Пан, приказки на братя Грим. Доволна съм от Приказки за тебе на К.Константинов. Обичам, а и малкия му допадат "неутралните". Когато чета използвам различни гласове, без да преигравам и да правя "театър", за това избягвам тъжните приказки. Пробвах да му чета български възрожденски стихове, но с такъв патос, че вместо да го приспя имаше обратен ефект Simple Smile. Малкия принц мисля, че е страхотен вариант- монотонна, има приятни закачки с думите в изреченията. Търся книги, които да са разделени на части , на глави като Гръцки митове и легенди, Индийски приказки, Африкански приказки. Сега му чета от новата книга Български народни приказки на Deja book, но не ми харесват. Спомням си тези прекрасни приказки за неродена мома, за златното момиче, но ги помня по детски, а сега като чета и се отвращавам как почти всяка приказка има колене, дране, глупав хитрец, който присвоява разни неща, лъжи и подмолство, жестоки отмъщения и др. Приготвила съм за следващи  книги Тайната градина и приключенията на Барон Мюнхаузен.
Не се бях сетила за Франклин...има ли други подобни серии книжки?

# 10
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 471
Финдъс и Петсън също са забавни и се харесваха, но като че са за малко по-големи от Франклин.

# 11
  • Мнения: 1 247
Да, за малко по-големи са. Синът ми е на 4г. и 10мес.   За по-малки дечица препоръчвам книжките от серията "подарък за..."на изд. Златната пате- Бързото влакче и др.     https://www.helikon.bg/151176-Бързото-влакче/-Подарък-за-момченца.html     Иначе като цяло от издателствата Фют като че ли е една най-добрите.

Последна редакция: вт, 24 апр 2018, 08:16 от cherenlebed

# 12
  • Мнения: 11 747
И ние сме големи почитатели на Петсън и Финдъс. Не само детето, ами и аз с баща ѝ. Според мен, за да се възприеме пълно си е за 5+ възраст, но ние ги започнахме на няма и 4, мисля, вече не помня точно. В момента на 4г10м много по- пълноценно ги разбира и даже са ѝ по- интересни, повече детайли забелязва. Нямаше смисъл да се бърза, но от родителски мерак. Илюстрациите са страхотни и много подпомагат, ние четем, тя гледа, гледа, няма наглеждане. Даже ще поръчваме тортата за РД на тема Петсън и Финдъс, те двамата с кокошката Мей Роуз и още 4 кокошки за компания. Да видим, понеже си мени мнението през ден, но това сякаш се затвърди, пък и сладкарката дано се сгласи.
За Грузулака за дете около 2г сякаш аз бих отговорила по- скоро утвърдително. Да, няма да схване фабулата, не съм убедена, че и 3-4-годишните биха осъзнали хитрината на мишката, но героите са много подходящи за възрастта като образи, а и онези моменти, където са илюстрирани и се говори за различни части от тялото могат да бъдат образователни тъкмо за тази въззраст. Мисля, че точно така е планирано, с нещо да хванат по- малката аудитория, с друго по- големите и така да се чете дълго.
Тези имам предвид
Скрит текст:


Втората част на Грузулака я нямаме, но я взехме от библиотеката и я прочетохме 2-3 пъти преди да я върнем. Горе- долу я хареса, но и според мен има спад.

Ние Франклик вкъщи не сме чели, нямаме ги. В градината ги имат, но май не им ги четат, само ги разглеждат и понякога им пускат филмчето.

За дете около две препоръчвам да огледате издателство Рибка. Много са скъпи, но са страхотни книжки. Само Криси се крие сме чели от тях и я взехме от библиотеката също. Освен интересна си е направо и полезна за тази възраст. Ще покажа в илюсстрациите какво имам предвид. Текста там е много малко, но за тази възраст по- скоро е важно да провокира разговор, наблюдателност и все пак има история.

Скрит текст:



# 13
  • Мнения: 1 247
Пина, доста от Франклин го има на библиотеката. Ние Грузулака също от там го прочетохме.

# 14
  • Мнения: 14 972
Благодаря за темата. Понякога една книга я четем всяка вечер в продължение на две седмици, друг път всяка вечер е различна, зависи от настроението. Петсън и Финдъс са ни любими и на нас, Франклин също го уважава, аз никак не го харесвам, но не натрапвам мнението си. Голямото приключение на малкото таласъмче и Добросъците също са му доста интересни. Последно му взех разкошна енциклопедия за влаковете, но тя се води 8+. Повече я разглежда засега, по-малко четем, че му е малко сложно.

Общи условия

Активация на акаунт