Орхидея

  • 281 182
  • 1 288
  •   1
Отговори
# 135
  • Пловдив
  • Мнения: 647
малеее  #Crazy хлебарка от орхидейката  newsm43
А какъв е този магазин, как се казва, да видя дали в Пловдив няма такъв, да намажем и тук от промоцията  Mr. Green

# 136
  • София
  • Мнения: 13 159
Не е магазин, а оранжерия за търговци, но дават и на дребно. Цените не са промоционални, а просто заради 8 март явно са заредили по-добре. Иначе в Пловдив орхидеи купувам от Баумакс. Ако улучиш има доста богат избор на приемливи цени/ е не чак колкото в оранжерия/.
Там често ги намаляват. Добре е ако улучиш намаление когато просто искат да продадат малкото останали от дадена партида- купували сме разкошни на половин цена. Случвало се е да купим и намалени предполагам втори път без цвят и в не много добър вид, но си заслужава на тази цена да се опита човек да ги реанимира.

Забравих да кажа, че съм прикрита пловдивчанка  Laughing и веднъж месечно съм в Пловдив.

# 137
  • Мнения: 812
Ами кристалоните ги има насякъде в магазините за цветя,дори ив Мимозата,торовете са различни да ,на различните фирми,аз от Мимоза си взех последния път и кристалон и тор за отхидеи,кристалона е 3лв някьде а торта 9 лв.А тази тор в която ти слагат орхидеите каква е,кори или почва за орхидеи?

# 138
  • Мнения: 13 817
Здравейте момичета.
Ето това са снимките които можах да направя.
Това е торта за орхидеи, както казах е насипна и съм я сложила в бурканче от детска храна. Светлозелена е на цвят и като кристална. Казали са а мъжа ми - една кафена лъжичка на литър вода. Нади чакам да ми пишеш какво е това кристалон и къде мога да го намеря - говоря за най-обиконовен бял - другите ще ги ползвам като стана по-опитна. Simple Smile



Това за орхидеите които са за пресаждане. Фалчето е пресаждано миналата година но виждам че пак е напълнило саксията с корени. Според вас за пресаждане ли? Освен това има и пъпка под копято расте цветонос .

     

Нади, дали е разумно пресаждането му в момента или да чакам да видя какво ще стане с цветоноса. Цветоноса принципно се развива много бавно - не иска да се подава вече трети месец ... Едва тези дни след затоплянето забелязвам някакво раздвижване у него.


Това пък а Лудизия Ред Велвет - според мен е за пресаждане но тя е в някакъв специален субстрат който много дълго стои влажен.


 
Това е новата ми Орхидея ( от мимозата ) . Както писах е в мини саксия и не е засадена в кори а в нещо което е и зеленясало, някакви специални мъхове ли са това е знам..

 

Това е за сега момичета.
Чакам Вашите съвети.

П.С. На Ванилия Канелска искам да пиша, че щом е уморила само една циклама значи не е голям унищожител. Аз съм уморила поне 2/3 от цветята описани в една книга по цветарство   Joy...

# 139
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 829
Записвам се за да не ви изгубя. Утре ще пусна снимки на моята орхидея както и въпроси Wink

# 140
  • Пловдив
  • Мнения: 647
оня ден точно бяхме в Баумакс с моя приятел и казаха, че в четвъртък ще карат нови, т.е. днес би трябвало да са докарали, имам познат, който работи там и ще го питаме дали са дошли - иначе тези, които бяха там, бяха с мнооого пожълтели и подгизнали коренчета, та ме хвана страх - и без това нямам много опит... ще чакаме новото зареждане

# 141
  • Мнения: 494
Здравейте момичена ,
Ето, че най -накрая ви издирих .И аз се записвам тук при вас с моите си орхидеи и ще съм благодарна ако някой може да ми каже ,какво и е на моята. Имам Фаленопсис от 1 год. Страхотна бяла орхидея с две разклонения .Тази година даде трето, което в момента е отрупано с цвят, но зад всеки цвят има малки лепкави капчици ,които забелязох от скоро .Другият проблем е, че започнаха да и жълтеят върховете на листата и ме е страх да не загине .
Дали трябва да я подхраня ?

# 142
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 829
Момичета, ето проблема ми - нещо ми се отпускат пъпките и цветовете. Някак вехнат. Полях цветето като го потопих във вода за няколко минути. Пръскам листата с водичка. Температурата в стаята е около 21 градуса. Прозореца е северен. Отопляваме се на газ. Радятора е близо до мястото на орхидеята. Някакъв съвет

Ето снимков материал - http://aslanovi.multiply.com/photos/album/16#18 

(в началото, първите три снимки, е как изглеждаше цветето при закупуването му, следват снимки от тази сутрин)

# 143
  • Мнения: 13 817
Здравейте момичета
много се радвам да видя темичката ни на първа страница.

Първо да отговоря нещо на Нади , което бях пропуснала предния път.
Фалаенопсиса го пресадиха в прозрачна саксия и нещо като кори.
Пафиопедилума в непрозрачна - на него нему трябва прозрачна в нещо като пръст примесена с малки парченца кори и нещо влакнесто. Взеха ми по два лева за всяко но беше преди една година. Сега с кризата не знам как процедират, но ще разбера като занеса отново за пресаждане.

Miriel нова ли ти е орхидеята или стара. В смисъл ако е подарена сега отговорът е един ако не ще търсим нещо друго.
Прочетох е сорт Calimero - за сега не намирам инфо за такава в гугъл... Намерих само че са от мъничките видове.

Титонче, аз имах такива лепкави петна по моят. Реших че са вредители . Намокрих с клинекс памуче и протрих листата. На следващия ден ги изтрих с чисто памуче натопено с вода и капките изчезнаха. старите листа и при мен пожълтяха и окапаха. Става въпрос за двете най-стари с които ми я подариха. За сметка на това обаче за половин година пораснаха две нови и доста големи. Та въпросът ми е кои листа жълтеят - нови или стари.

За подхранването се върнете на предната страница и прочетете постовете на Nadi666 . Тя е магьосница с орхидеите ...

# 144
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 829
Орхидеята е купих от МЕТРО в неделя

# 145
  • Мнения: 3 782
Мирел писах ти в другата тема за цветята, но ще ти пиша и тук.Явно наистина си я преполяла, но не се безпокой, извади я отново от саксийката, отрежи ако има корени, които са изгнили и ги напудри здраво с канела. Виждам че самият субстрат в който е не е от кори, може би и затова не би трябвало да я поливаш много, явно задържа водата. Тези цветове най-вероятно ще прецъфтят така, но нищо имаш шанс да я спасиш.
Аз имам такава орхидея,направих това и мисля че я спасих.
Пък и щом си я взела скоро, съвсем нормално е да има период, в който тя се адаптира.
Да покажа и тук пъпките на орхидеята,която чакам всеки момент да се разцъфне http://www.foto.bg/data/500/medium/DSCN4667.JPG http://www.foto.bg/data/500/medium/DSCN4666.JPG
определено има какво да науча от тази тема. Засега имам само две орхидеи, но няма да се справ само с тях Party. За торене сега използвам кристалон.

# 146
  • София
  • Мнения: 13 159
CALIMERO e минивариант на фалаенопсис- листата и цветовете са същите, но много по-малки. Това са орхидеите, на които сложих снимките преди няколко дни/на 8 и 9 страница/. За съжаление тези продавани в Метро са в плачевно състояние. Все още не знам ще се спаси ли бялата. Тъмната е добре.

Всъщност Calimero пише на етикета на този вид орхидея. Не е изключено да не е име на орхидея, а например името на фирмата производител.

Последна редакция: пт, 06 мар 2009, 16:53 от tania tda67

# 147
  • Мнения: 13 817
Ето девойките са отговорили чудесно.
Само исках да споделя че и аз последната орхидея с която сдобих- не е точно мини, но доста по малка от нормалния Фалаенопсис като листа и цветове - беше в подобен субстрат ( Не в кори като другите , които имам, дори единият ми на който пишеше че е холандски беше в кори,нещо влакнесто и парченца гъба) Субстрата на този даже беше зеленясал, като при теб на снимката. Интересно че и корените на орхидеята не са толкова светли като на нормалния Фалчо, а с доста по насител зелен цвят. Понеже моите са от Мимозата във Варна съм склонна да си мисля че не е преполята а това е просто характерно за този вид.

Принципно според мен част от пъпките така или иначе ще окапят- винаги е въпрос на стрес и адаптация. Ако обаче направиш това което са ти писали ( изваждане, изчистване корените, обработка и пресаждане, после торене според поста на Нади с подходящия кристалон )  от същите цветоноси ще се появат още цветове.

Аничка- много ти е хубав цветоноса - колко дълго време се развива да сравня с моя и да знам колко ще го чакам. Имаш ли снимка на кристалона? Писах че моят мъж е купил нещо насипно но дали е кристалон не разбрах. Виж снимката на предния ми пост, бурканчето с зеленикавите кристали...

Все още търся повече инфо за Калимерото.

# 148
  • Мнения: 3 782
_re_ge, моят кристалон е течен http://picasaweb.google.com/ani4kap/fFvEXD#5280640121153101250, разреждам го четири към две ли беше, ще те излъжа, той ще ми замине доста дълго време, поне няколко години, защото една капачка /даже половин/ се разрежда в един литър вода.
Ами какво да ти кажа, към края на декември започна да излиза нещо  Crazy, нямах търпение да се развие, а сега с бясна сила продължава. Ето я в началото http://picasaweb.google.com/ani4kap/vxQzXB#5226897239760153266 и http://picasaweb.google.com/ani4kap/vxQzXB#5226897253127280290

# 149
  • Мнения: 812
Аничка това което си показала не е кристалон а е течна тор за орхидеи,аз имам същата и съм доволна от нея,но вече свърши ,та това си е тор за орхидеи балансирана,бях п взела то Метро.
Орхидеите от метро са преполяти,трябва да се изрежат изгнилите корени до здраво,това с канелата вече се отрича,даже има много становища че не трябва да се слага канела,смисъм от нея няма,дори напротив.
Малко по късно ще ви кача снимка на моите торове и кристалони Simple Smile

Мирел това е напълно нормално ,не с епритеснявай,дължи на се на стрес и адаптация,т.к. си с парно и предполагам че въздуха е сух можеш да и помогнеш като я пулвелизираш със престояла вода със стайна Т За адаптация е хубаво в банята да я полееш с душа със топла вода и да я оставиш там да постои,аз лично моите всеки път така ги поливам  Peace

Титонче,за въпроса за капчиците ,не се притеснявай и не ги махай,това са нормални сокове които отделят орхидеите,моите също имат Simple Smile това значи че добре се грижиш за тях и са добре и условията им на отглеждане са отлични.А соковете които отделят са за привличане на насекоми ,които пък чрез кацане от цвят на цвят опрашват орхидеите .

Реге предполагам че това което имаш е зелен кристалон и една събудена спяща пъпка
 
  bouquet

Последна редакция: пт, 06 мар 2009, 17:26 от nadi666

Общи условия

Активация на акаунт