Детската лъжа

  • 2 290
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 877
Баща ми го беше решил този проблем по следния начин: каза ми, че ако целият свят твърди, че нафтовата ни печка е кафява, а аз му кажа, че е бяла, той ще повярва на мен и ще бъде готов да се бие, за да защити моята версия. Но ако после разбере, че съм го излъгала и печката всъщност е кафява, ще му бъде много мъчно и повече няма да ми вярва. Обясни ми за рицарската чест и се разбрахме никога да не се лъжем на "Честна дума". И до ден днешен не съм го лъгала на "честна дума". И брат ми го спазваше!
За да ви покажа колко силна смятахме, че е тази фраза, ще ви кажа, че когато все пак искахме да се излъжем, казвахме "честна гума" или "честна пума", но искрено вярвахме, че ако кажем всичко както трябва, наистина залагаме честта си.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 098
Цитат на: Valeria
Според мен неизбежно всички минават по този път с лъжата, може би децата го правят от страх да не бъдат наказани и тяхната версия е че не лъжат а по-скоро спестяват и прикриват истината.
Аз също съм лъгала моите родители, дъщеря ми също ще ме лъже, .................. много внимавам какво обещавам, дали ще мога да го изпълня, за да не бъда хваната в лъжа от нейна страна............


ОХХХХ,  тия дни колко пъти съм си мислила по темата! Откачила съм! В началото се тръгна от горната теза. Това беше преди три години. А "младежа" - само в първи клас. Не пожела да сподели НЕЩОТО, вероятно за да не ни нарани. Но след това, реши че е голям и се започна..... Просто не смята за нужно да казва всичко! Взема си решенията сам, изпълнява намисленото. За да няма пререкания, забележки,  викове просто казва някаква "Лъжа" и решава, че проблем няма. А е малък и все още уязвим. Не разбира това, което разбирам аз или по-възрастните хора като мен. Иска ми се да вярвам, че ни лъготи незлобливо, щадейки ни - т.е. БЛАГОРОДНО.  Страхувам се, паникьосана съм от страх - страх да не попадне на лоша компания. Страх да не се научи да действува просто така, чрез лъжи. Страх от ..... хиляди неща. Давам си сметка - този страх ще продължи докато съм жива.

Колко пъти сме си разказвали приказки за лъжата, за измамата, за фалшивите неща. Досега съществена промяна няма. Не му се караме, чак толкова много. /поне аз мисля така, а и съветите към нас са такива / Най-вече правим забележки, коментари по подобни поводи и проблеми. Чрез трето лице. В момента ходим на психолог. Много, много се надявам да няма сериозни проблеми в бъдеще. Ако някой се интересува, като приключим с посещенията, ще споделя преживяното.

  #Bad Talk  Права е Валерия, аз също съм лъгала моите родители. В момента дори не мога да обясня подбудите, не мога да се сетя за всичко което съм ги излъгала. Може би е имало случаи в които не съм искала да ги засегна, или такива в които съм проверявала реакциите им. Не знам. Само си спомням думите на една мъдра, възрастна жена: "Има и благородни лъжи!" Години наред си ги спомням. Винаги, когато искам да спестя нещо и не го казвам или казвам нещо друго, неистинско, но спестявам излишни тревоги и болка, си спомням за тази жена.
ДА, ИМА И БЛАГОРОДНИ ЛЪЖИ! .

И в крайна сметка задавали ли сме си въпроса : "Какво е лъжа?" Нима всичките ни мечти не са една огромна лъжа? Та нали това, което все още не се е случило не е истинско, не е факт. Щом не е факт, то То е  ЛЪЖА! А нашите деца - нали и те мечтаят! Техните фантазии също са ЛЪЖА. Приказките, които им разказваме и четем - нима не са ЛЪЖА?

 #Sniper УБИЙТЕ МЕ! Но лично аз ще съм по-доволна, ако синът ми научи кое е "ЛОША ЛЪЖА" и кое е "ДОБРА ЛЪЖА". Да умее да ги различава и да не злоупотребява с тях.

# 17
Цитат на: Mamma
..Всеки път, когато ме излъже й показвам, че съм я хванала и обяснявам. Всеки път, каквото и да питам - тя мълчи.

Мале сега като се замисля и аз реагирах точно по същият начин, когато излъжех родителите си.  Embarassed Те ме хващат, почват да им обясняват, да ме питат и аз като пукъл МЪЛЧА. Боже защо ли съм го правила Rolling Eyes  Neutral Face  Embarassed . Помня само, че после след време.....час, два, сядах и говорех с майка, защото и тя млъкваше, а това почваше да ме вбесява пък мене. Помня също, че тогава майка ми ми пожела един ден и аз да имам момичета и ще видя тогава какво й е било Embarassed . Сега виждам, виждам и много от грешките, които съм правила и са се мъчили хората да ми ги обяснят ама.....тогава кой да слуша Embarassed  Neutral Face . Сори, малко се отплеснах

# 18
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Цитат на: Anda
Обясни ми за рицарската чест и се разбрахме никога да не се лъжем на "Честна дума". И до ден днешен не съм го лъгала на "честна дума". И брат ми го спазваше!
За да ви покажа колко силна смятахме, че е тази фраза, ще ви кажа, че когато все пак искахме да се излъжем, казвахме "честна гума" или "честна пума", но искрено вярвахме, че ако кажем всичко както трябва, наистина залагаме честта си.


И при нас с брат ми беше така. Само, че ние казвахме "чесън дума", когато искахме да излъжем нещо! Stuck Out Tongue

# 19
  • Мнения: 463
Горещо ви препоръчвам да прочетете "Невидимото дете" на Туве Янсон. Книгата е страхотна. Третира точно тази тематика и е чудесен пример за това, че често детската литература е предназначена най-вече за родители!!!

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Цитат на: Honda
Но имаше и една весела, когато излъга децата на вън, че тя имала РД, а в същност беше РД на сестра й Laughing


Подсети ме за една случка със сестра ми. Като беше на 6-7, излъга децата в блока, че в банята си гледаме хипопотам  Laughing  
И те, горките, й се вързали и звъняха на вратата да влязат да го видят.  Mr. Green

# 21
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Mama Vessi
Как смятате, правилно ли съм постъпила? Вие имали ли сте случай малкото ви дете да се опитва да ви лъже и как сте постъпвали? Аз направо побеснявам newsm61



Смятам, че си постъпила правилно, че си го наказала. Конкретното наказание също смятам за правилно. ОБАЧЕ не одобрявам това, което е последвало... ясно е, че ще реве. Според мен е трябвало да удържиш фронта. 4 г. дете със сигурност може да разбира защо понася наказание след като му се обясни и съответно трябва да може да понася наказанието. Също смятам, че не трябва към децата да се отпраявят заплахи каквато ти си отправила.... аз лично не бих казала, че няма да има майка и пр. неща... Като цяло смятам, че на децата не трябва да се вменява вина. Примерно...".. ето виждаш ли, защото си непослушен и мама я заболя главата..."

# 22
  • Мнения: 265
Можете ли да повярвате, на тази възраст и моя син се опитва да лъже. Sad Държи ми телефона в ръчички. Аз му казвам да ми го даде, а той го слага зад гърба си и ми вика "Намаааааа гооооо"  Sad Знам че е напълно невинно, знам също че сигурно го е видял това някъде. Уф, и аз доста съм послъгвала  Embarassed Мисля, че беше за да ми се обърне внимание, да заинтрегувам някого и от ревност, към по-малката сестричка  Embarassed Също така доста послъгвах когато в училище имах проблеми със съочиниците. Например те ми казват че съм дебела (пълничка си бях  Embarassed ), аз в къщи казвам че съм спечелила награда за най-хубаво момиче от класа  Blush Наистина мисля, че всяко нещо си има първопричина и фатката е да я откриеш. #Shocked  #Shocked

# 23
  • Мнения: 167
На моя приятелка сина е на 3 години и ходи на градина заедно с моето синче.От месец се оплаква на майка си,че в градината някакъв Стив го биел.Моята приятелка ме пита дали и моя се оплаква.Питах Кристиян-нищо не каза.Накрая след още куп оплаквания от сина си,приятелката ми отиде да говори с учителката за Стив.
Представете си,оказа се,че такова дете изобщо няма!

# 24
  • Мнения: 167
На моя приятелка сина е на 3 години и ходи на градина заедно с моето синче.От месец се оплаква на майка си,че в градината някакъв Стив го биел.Моята приятелка ме пита дали и моя се оплаква.Питах Кристиян-нищо не каза.Накрая след още куп оплаквания от сина си,приятелката ми отиде да говори с учителката за Стив.
Представете си,оказа се,че такова дете изобщо няма!
 Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 10 758
Боже като чета имам чуството, че някои аз съм ги писала за дъщеря ми.Седи пред мен, гледа ме в очите и нагло ме лъже.И само ми обяснява, как от утре няма да го прави.Само, че това от утре е до след малко.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 791
Болна тема и при нас...Синът ми беше на 4 г,когато го взимам от градината и ми връчват едни панталонки на друго дете да ги пера(докато били в тоалетната,нашия напръскал(напишкал) едно момченце нарочно)В усилията ми да проведа разговор и да разбера от него самия,какво се е случило,моят син започна да смотолеви,да отбягва темата и т.н. да ме вбесява.В крайна сметка изкопчих нещо от рода:"Ами той(другия) като не се пази..." #Shocked Завряха ми червата,викам си:леле какво ми е нагло детето,как може такова нещо...и т.н. възмущения.Обясних му колко съм разочарована,че се опитва да ме лъже.Че аз веднага мога да разбера от госпожата какво точно се е случило.Че за мен е важно да ми каже истината,независимо какво се е случило...и т.н. Измислих наказание и така...Незнам,мисля,че в такива случеи не бива да се шашкаме,както казвате,нормално е да послъгват,периоди и т.н,но много важно е да успеем да изградим доверие помежду си !Това е най-важното за мен,но още незнам точно как да стане?Хареса ми на Анда поста,определено ще се възползвам от идеята за "рицарската чест" Grinning

# 27
  • Мнения: 6 390
Баща ми го беше решил този проблем по следния начин: каза ми, че ако целият свят твърди, че нафтовата ни печка е кафява, а аз му кажа, че е бяла, той ще повярва на мен и ще бъде готов да се бие, за да защити моята версия. Но ако после разбере, че съм го излъгала и печката всъщност е кафява, ще му бъде много мъчно и повече няма да ми вярва. Обясни ми за рицарската чест и се разбрахме никога да не се лъжем на "Честна дума". И до ден днешен не съм го лъгала на "честна дума". И брат ми го спазваше!
За да ви покажа колко силна смятахме, че е тази фраза, ще ви кажа, че когато все пак искахме да се излъжем, казвахме "честна гума" или "честна пума", но искрено вярвахме, че ако кажем всичко както трябва, наистина залагаме честта си.
това ми хареса  Wink ще гледам да го използвам този метод, като му дойде времето  Wink

# 28
  • usa
  • Мнения: 2 113
Цитат на: Mama Vessi
Как смятате, правилно ли съм постъпила? Вие имали ли сте случай малкото ви дете да се опитва да ви лъже и как сте постъпвали? Аз направо побеснявам newsm61


Смятам, че си постъпила правилно, че си го наказала. Конкретното наказание също смятам за правилно. ОБАЧЕ не одобрявам това, което е последвало... ясно е, че ще реве. Според мен е трябвало да удържиш фронта. 4 г. дете със сигурност може да разбира защо понася наказание след като му се обясни и съответно трябва да може да понася наказанието. Също смятам, че не трябва към децата да се отпраявят заплахи каквато ти си отправила.... аз лично не бих казала, че няма да има майка и пр. неща... Като цяло смятам, че на децата не трябва да се вменява вина. Примерно...".. ето виждаш ли, защото си непослушен и мама я заболя главата..."

и като добавка към казаното от ваче за заплахите и вината, смятам, че е важно да отправяме само заплахи, които можем да спазим. защото току-виж ни се наложило. и тогава наистина ще излъжем детето. много са ми странни, например, заплахи от рода на "иванееееее, излез от водата или ще ти откъсна главата!". добре, ама ако иван вземе, че не излезе от водата как ще му откъсне майка му главата  newsm78? а ако не я откъсне, първо, го лъже, второ, рискува следващия път иван пак да не му дреме, че майка му го заплашва с наказание, дори този път то да е реално приложимо...

Общи условия

Активация на акаунт