Боян Петров

  • 224 583
  • 3 164
  •   1
Отговори
# 3 030
  • Мнения: 18 563
Да знам,че е невъзможно да е оцелял. Но няма ли тяло, няма доказана смърт. Колкото и тъпо да звучи.
Много ме разтърси този случай. Напоследък все затова си мисля. Най-вече за близките му.

# 3 031
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
Стига де................Това ли е края .............Sleepy

# 3 032
  • Мнения: 8 919
Мир на душата му!
Много сили на на най-близките му.

# 3 033
  • Мнения: X
Много се надявах все пак да го намерят или да се появи отнякъде сам, но...явно такъв е трябвало да бъде краят му. Съвсем достоен за човек като него. Светла му памет и съболезнования на близките му!

# 3 034
  • София
  • Мнения: 23 109
Аз не мога да разбера защо в wikipedia вече го обявиха официално за починал. На какво основание вече се такъв извод в биографията му.
Не е изчезнал докато се е разхождал по Шанз Елизе, може би затова. Аз твоя въпрос не го разбирам, но карай.
Мир на душата му.

# 3 035
  • Мнения: 2 843
Изчаквах да се оттече отвратителния словесен поток (да не кажа помия), който се изсипа върху Боян и заля темата, за да се включа. И друг път съм споменавала за ресантимана – за онова злостно-гневно чувство, което може да изпита човек, който осъзнава нищожността си, но понеже му е неуютно в нея, насочва травматичния си комплекс, малоценността си, към някой „враг“ – обикновено авторитет, съсредоточител на обществени симпатии и пр. И когато това чувство се хиперболизира, когато завладее масите, ражда неимоверна отмъсителност, погазване и на най-светли личности. „Да громим кумира!“ – в това най-общо се заключава този феномен.

Хубавото е, че в повечето случаи се оказва кратковременен. Колко злост се е изсипала върху Ботев – бил авантюрист и егоцентрик, казвали някои, какво е тръгнал да освобождава, да се включва в последната фаза на Априлското въстание, когато е ясно, че то се проваля; да остави дете в люлка, млада жена само и само за да задоволи нарцистичния си подтик да превърне поезията в дело, да се увековечи. А пък участниците в Априлското въстание с черешовите топчета, които са смятани от някои съвременници за театрални самоубийци? А Левски, споменат от някои като човек, който лъжел хората за пари...

В обвиненията винаги се намесва комерсиален елемент, лично облагодетелстване – това е общо място в ресантиманния разказ. Слава Богу, идва момент на нормализиране на тона, на заглъхване на подобни брътвежи.

Тук се спомена, че Боян не е национален герой, не е Ботев, не е Левски, изобщо и герой не е, при все че аз съм сигурна, доколкото може да е сигурен фантазмът, че през XIX век той щеше да бъде тъкмо революционер. Защото е човек, здраво съпротивляващ се на статуквото. Човек, който сякаш ни казва „не бъди мижитурка, не брани животеца от рискове, а живей, за да променяш светове; не се страхувай, опълчи се – и на болестта, и на мафията, и на вкопченото в дребнотемието и бита ежедневие“. Борейки се срещу статуквото, той не беше просто мрънкач, не действаше деструктивно, казвайки „не може“, а предлагаше как най-адекватно може. Затова предложи рационално решение за Банско, което не бе прието – видимо, защото не ставаше въпрос само за втори лифт, а за мафиотска схема. Обичта, която имаше към природата, каузата да я защити, изследва, проучи – което веднъж почти му коства живота – това са многобройни жестове, които в мирно, негероично време може и да не са достатъчно революционни, но те запалват индивидуални бунтове, лични съпротиви, които се моля да стават повече.

Трудно ми е да говоря за Боян в минало време. Наричаха го „Съни“, може би и защото беше толкова светъл, идеалистично настроен човек. След Кристиан Таков това е втората обществена личност, чиято загуба е съкрушителна и с оглед на каузите, които трябваше да бъдат продължени.

Последна редакция: ср, 16 май 2018, 14:59 от Аглая Епанчина

# 3 036
  • Мнения: 3 794
След толкова дни на очакване и надежда изпитвам странно чувство на носталгия по нещо, което никога няма да се случи...Представях си как стотици хора го посрещаме на летището и той разказа как в оцелял...Нека душата му намери покой в прегръдката на вечните ледове! 😭

# 3 037
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 145
Да мъката е голяма .... аз все още се надявам на някакви новини и колкото и невъзможно е да е някъде зад планината успял да се спаси ...

# 3 038
  • Мнения: X
В смъртта си Боян Петров направи нещо, което може би нямаше да постигне, дори да беше живял и 100 години. Успя да обедини за малко две враждуващи държави, да ги накара да забравят вътрешните си кавги и конфликти, и да търсят заедно един човек, макар че шансовете за намирането му жив да бяха минимални от началото. Оставам си с надеждата, че от това общо усилие ще произлезе нещо добро за в бъдеще и може би някой друг алпинист ще има шанса да бъде спасен.

# 3 039
  • Мнения: 28 789
След толкова дни на очакване и надежда изпитвам странно чувство на носталгия по нещо, което никога няма да се случи...Представях си как стотици хора го посрещаме на летището и той разказа как в оцелял...Нека душата му намери покой в прегръдката на вечните ледове! 😭
Оф, а на мен най тежкото ми е, че нашият Боян остава там.....в чуждата планина, а той толкова обичаше България и нейната природа......по щеше ми е леко ако го бяха открили дори само тялото.....иначе ще е толкова далеч от нас! smile3518

Последна редакция: ср, 16 май 2018, 15:28 от mimi.7299

# 3 040
  • Sofia
  • Мнения: 567
Аз не мога да разбера защо в wikipedia вече го обявиха официално за починал. На какво основание вече се такъв извод в биографията му. Все още дори няма официално изявление от компанията Dreamwanderlust. А нашите медии веднага бързат да го обявят за починал.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Боян_Петров

аз не виждам да са го обявили. Пише, че е изчезнал. Няма посочена дата за смърт.
Къде гледате?

# 3 041
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 145
Аз не мога да разбера защо в wikipedia вече го обявиха официално за починал. На какво основание вече се такъв извод в биографията му. Все още дори няма официално изявление от компанията Dreamwanderlust. А нашите медии веднага бързат да го обявят за починал.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Боян_Петров

аз не виждам да са го обявили. Пише, че е изчезнал. Няма посочена дата за смърт.
Къде гледате?

И аз не виждам , пише само за изчезването и прекратяяването на спасителната операция.

# 3 042
  • Мнения: 19 333
Ако беше изчезнал в по-ниска планина, може би щеше да има още надежда.
Оцелелите от ръгби отбора, който катастрофира със самолет в Андите, преживяват повече от два месеца там.

# 3 043
  • Мнения: 5 112
Дъждец, знаеш на каква цена оцеляват обаче Sad А Боян Петров е съвсем сам там Sad

# 3 044
  • София
  • Мнения: 12 554
Ако беше изчезнал в по-ниска планина, може би щеше да има още надежда.
Оцелелите от ръгби отбора, който катастрофира със самолет в Андите, преживяват повече от два месеца там.

Да, но на 3500 метра височина.
Не знам защо продължават да се пишат глупости. Няма начин да е жив. Това, че тялото му не е намерено е поради спецификата на терена. Още другия месец смъртният акт ще е факт.

Общи условия

Активация на акаунт