Завещание

  • 6 427
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 3 510
Здравейте! Въпросът ми е свързан относно завещанието на една къща. Тя се водеше на името на баба ми и дядо ми. За съжаление дядо ми почина, преди къщата да бъде преписана на баща ми (син на баба ми и дядо ми), както беше началната уговорка и съответно частта на дядо ми се раздели на трима наследника - на баба ми, баща ми и чичо ми. Тоест баба ми си има нейните 50% от къщата, а останалите 50 на дядо ми са на три. Въпросът ми е може ли чрез завещание баба ми да остави нейната половина на баща ми, както и това, което е наследила от дядо ми, нейния съпруг или може да стане само чрез покупко-продажба? Питам, защото това, което чета като закони не мога да го разбера добре, но чета нещо от сорта, че не може да се завещае част от имущество, както е в нашия случай. Ще бъда благодарна, ако ми отговори някой, който е бил в подобна ситуация или разбира от тези неща.

# 1
  • Мнения: X
 Може баба ти да остави завещание на баща ти за нейния дял. Така баща ти ще има 5/6 (пет шести) идеални части, а чичо ти ще има 1/6 (една шеста) идеална част, и ще се наложи да му изплатите тази една шеста дял.

 Завещанието е най-евтиния начин за уреждане на наследство. Покупко-продажбата е свързана с такси, които не са ниски.

 Баба ти в момента има 4/6 идеални части, за тях може да направи завещание. 1/6 си е на баща ти, и друга 1/6 е на чичо ти.

# 2
  • Мнения: 294
Има хиляди подводни камъни в подобни казуси.Не бих разчитал на съвет от анонимен форум.
За 50-100лв се консултирайте с адвокат ,който ще ви отговори на въпросите.

# 3
  • Мнения: 3 510
Може баба ти да остави завещание на баща ти за нейния дял. Така баща ти ще има 5/6 (пет шести) идеални части, а чичо ти ще има 1/6 (една шеста) идеална част, и ще се наложи да му изплатите тази една шеста дял.

 Завещанието е най-евтиния начин за уреждане на наследство. Покупко-продажбата е свързана с такси, които не са ниски.

 Баба ти в момента има 4/6 идеални части, за тях може да направи завещание. 1/6 си е на баща ти, и друга 1/6 е на чичо ти.

Да, това е и нашата идея. Въпросът е дали чичо ми като пряк наследник  има право да оспорва завещанието и дали въобще е възможно да се направи завещание, когато има преки наследници.

# 4
  • Мнения: 3 510
Има хиляди подводни камъни в подобни казуси.Не бих разчитал на съвет от анонимен форум.
За 50-100лв се консултирайте с адвокат ,който ще ви отговори на въпросите.

Да, със сигурност още утре ще си уговоря среща с адвокат.

# 5
  • Мнения: X
Може баба ти да остави завещание на баща ти за нейния дял. Така баща ти ще има 5/6 (пет шести) идеални части, а чичо ти ще има 1/6 (една шеста) идеална част, и ще се наложи да му изплатите тази една шеста дял.

 Завещанието е най-евтиния начин за уреждане на наследство. Покупко-продажбата е свързана с такси, които не са ниски.

 Баба ти в момента има 4/6 идеални части, за тях може да направи завещание. 1/6 си е на баща ти, и друга 1/6 е на чичо ти.

Да, това е и нашата идея. Въпросът е дали чичо ми като пряк наследник  има право да оспорва завещанието и дали въобще е възможно да се направи завещание, когато има преки наследници.

 Аз не съм адвокат. Знам със сигурност, че бабата има право за давещае дяла си, това че има преки наследници не и пречи да завещае своя дял на когото пожелае. Завещание може да се оспорва, да. Ако чичото е в лоши отношения с вас и му се занимава може да оспори завещанието. За това е важно завещанието да е написано както трябва. За изискванията трябва да попитате нотариус и адвокат.

# 6
  • Мнения: 8 814
Чичото може да оспори завещанието в съда и вероятно ще спечели. Трябва да направите покупко-продажба, но имайте предвид, че и тя може да се оспори като фиктивна, каквато вероятно ще е.
По-добре се разберете с чичото, че ако тръгнете да правите нещо през главата на единия наследник, ще ви излезе по-скъпо, отколкото да му платите дела от къщата.

# 7
  • Мнения: 3 510
А скъпо ли ще струва, ако решат да обжалват, дори покупко продажба да направим?
Те няма да решат да отидат да живеят там, а биха го направили просто, за да направят „мръсно”, но си мисля, че ако самото обжалване е скъпо, по-скоро няма да се занимават.
По принцип им е ясно, че волята на баба ми е да остави къщата на баща ми и, ако го има черно на бяло, мисля, че няма да направят нищо, но ако остане „неоправено”, всеки ще търси, това което му се полага.

# 8
  • Мнения: 8 814
Не познавам роднините Ви и не мога да кажа какво биха направили в коя да е ситуация. Но ако направите покупко-продажба и те решат да я атакуват в съда, ще трябва да наемат адвокат, който да движи нещата и съответно да му платят. Но пък загубилият делото обикновено плаща държавните такси. Освен това зависи каква е стойността на къщата. Ако става въпрос за някоя съборетина, оспорването може да струва повече от нея и тогава обикновено не се прави, отказват се. За хубава, масивна къща на добра пазарна цена, вече е друг въпрос. Решенията обикновено зависят от цената на имота. Вие си знаете за какъв имот става дума и можете да предположите как ще действат роднините. При всички положения обаче е по-добре да се разберете без съд.

# 9
  • Мнения: X
А скъпо ли ще струва, ако решат да обжалват, дори покупко продажба да направим?
Адвокатски мин. такси:
Скрит текст:
Цитат
(2) (Изм. – ДВ, бр. 28 от 2014 г.) За процесуално представителство, защита и съдействие по дела с определен интерес възнагражденията са следните:
1. (изм. – ДВ, бр. 2 от 2009 г., изм. – ДВ, бр. 28 от 2014 г.) при интерес до 1000 лв. – 300 лв.;
2. (изм. – ДВ, бр. 2 от 2009 г., изм. – ДВ, бр. 28 от 2014 г.) при интерес от 1000 до 5000 лв. – 300 лв. + 7 % за горницата над 1000 лв.;
3. (изм. – ДВ, бр. 2 от 2009 г., изм. – ДВ, бр. 28 от 2014 г.) при интерес от 5000 до 10 000 лв. – 580 лв. + 5 % за горницата над 5000 лв.;
4. (изм. – ДВ, бр. 2 от 2009 г., изм. – ДВ, бр. 28 от 2014 г.) при интерес над 10 000 лв. – 830 лв. + 3 % за горницата над 10 000 лв.
(4) (Изм. – ДВ, бр. 2 от 2009 г., изм. – ДВ, бр. 28 от 2014 г.) За процесуално представителство, защита и съдействие по дела за делба възнаграждението се определя съобразно интереса на представляваната страна според правилата на ал. 2, но не по-малко от 800 лв.
Но пък загубилият делото обикновено плаща държавните такси.
и адвокатското възнаграждение

# 10
  • Мнения: 3 510
Ами къщата не е съборетина, апетитен имот е.
Благодаря Ви много за включванията.
Със сигурност трябва да се консултираме с някой добър адвокат, нещата са доста сложни.

# 11
  • Мнения: 2 495
Баба ти /и всеки друг/ не може да завещае всичко,което има,защото законът гарантира правата на останалите наследници с тяхната запазена част.Тя може да дари своята част,която в случая е 1/3 от това което притежава към датата на смъртта си.С това се гарантира 1/3 на чичо ти и 1/3 на баща ти.По този начин ,след нейната смърт баща ти би получил 2/3 ,а чичо ти 1/3 от това ,което баба ти притежава общо.

# 12
  • Мнения: 2 491
Както са ти отговорили, има запазена част за наследниците. Затова трябва адвокат да каже възможностите за конкретния случай. Обаче защо се опитвате да прецакат е чичото? Не е ли по-добре да му платите дяла?Това ми изглежда ,че искате без пари да заграбите апетитен имот.

# 13
  • Мнения: 3 510
Не мислех да влизам в обяснителен режим, но явно ще се наложи.
Още едно време, когато баща ми и чичо ми са се заженили са се разбрали баща ми да остане в къщата, чичо ми да отиде да живее в апартамент, даден от родителите на жена му, за който обаче баба ми и дядо ми са помогнали. Тоест под „помогнали” имай в предвид помощ, която се налага, когато влезеш в чисто нов апартамент, с голи стени, без дограми, врати и под.
Честно казано наистина не исках да навлизам в подробности, но аз не се опитвам да „лиша” чичо ми от наследство, тъй като той не е сред живите, а по-скоро наглата му дъщеря, която е женена за още по-нагъл човек, който дори и собствените му родители изгониха от тях и затова той си позволява да се бърка в къщи, в които няма нищо общо.
Както казах и в по-горен пост, те няма да отидат да живеят в къщата, тъй като там в момента живее баща ми, но ще започнат чрез всякакви методи (дори физически, тъй мажът на братовчедка ми дори е осъждан) да карат баща ми да продава къщата. Къща, която баба ми и дядо ми са си дали здравето да направят. Защото те всичко измерват в пари, ето затова.

# 14
  • Мнения: X
След като почине баба Ви, на баща Ви му се полагат 1/2 и на чичо Ви-1/2@дъщеря му.
Всичко  друго (завещание, дарение, продажба/скрито дарение) е безсмислено да се прави.
Влизате в разходи и "нажежавате" допълнително обстановката.
Ако баща Ви желае да остане в къщата, то трябва да плати на чичо Ви 1/2.
Иначе отива на публична продан.
Ако е гадняр чичо Ви,
след като първо предложи на баща Ви да закупи неговия дял и има отказ,
той може да продаде неговата идеална част на някой смугъл брат.
Кой какво обещавал преди години няма значение.
Също няма значение кой колко е кофти като характер.
Законът не го касае.
ПП След като е починал дядо Ви, чичото има 1/6 част, за която може да иска наем,
понеже се ползва от баща Ви.

Последна редакция: вт, 29 май 2018, 22:19 от Анонимен

# 15
  • Мнения: 2 491
Това, че имало някаква устна уговорка, няма никакво значение. След като тези неща не са уредени писмено приживе, на чичото (на дъщеря му)се полага дял.
Единственият начин е да склонните дъщерята да ѝ изплатите нейният дял. В противен случай отивате към съдебна делба, публична продан... Варианти, които не са добри за никой.
Дано успеете да се разберете все пак. Законът не се интересува кой на кого е обзавеждал апартаменти и т.н.

# 16
  • Мнения: X
Приживе единствено чичото е можел да се откаже от наследство,
т.е. тази 1/6.
(ако е починал след дядото).

# 17
  • Мнения: 3 510
Пределно ми е ясно, че устните уговорки съдът не го касаят. Казах го в отговор на коментара, че се опитваме да "преметнем" чичо ми (или в случая дъщеря му). Имах впредвид, че ако действахме от чисто морална гледна точка, братовчедка ми не трябва да има претенции, но за съжаление жаждата за пари е водеща.
А също така се притеснявам и за баща ми, тъй като той на 101% няма да е съгласен да продаде полагащия му се дял, а братовчедка ми и мъжът и, колкото и може би невероятно да ви звучи, са способни на крайности.
Но сигурно лошата в случая изглеждам аз.

# 18
  • Мнения: 2 491
Законът не го интересува кой е добър и кой лош. Както вече са ви казали, всяко прехвърляне, продаване би могло да се оспори в съда и затова е малко безмислено упражнение. При всички случаи добър адвокат трябва да ви посъветва какво можете да направите.
Предлагали ли сте да платите дяла на дъщерята? Ако се споразумее те, ще е най-добрият вариант. Не искам да ви плаша, но ако се стигне до съд големи мръсотии могат да ви направят. Може да ви измъкнат имота за жълти стотинки. Опитайте с дипломация.

# 19
  • Мнения: 3 510
Не знам защо ме мислите за такъв абориген. Ясно ми е, че съдът се уповава само и единствено на законите, в някои случаи и на пари. Личните ни отношения и драми не ги касаят.
Не, не сме предлагали пари, няма и да го направим. Казах, че главно цялото това упражнение го правим, защото има доза сантимент към тази къща. За съжаление нямаме финансовата възможност да обезпечаваме сантиментите си.
Другата причина е, за да може баща ми да живее спокойно, но ако изникне някакъв казус, свързан с това, ще си вземем съответните мерки.
Благодаря още един път за включването. Модераторът може да заключи темата или да я изтрие.

# 20
  • Мнения: 12 832
Чудя се, тези дядо и баба дали пък нямат още някаква собственост. Защото може да е възможно племеницата да бъде компенсирана с нещо за това, че в завещанието е посочен единствено баща ти.
Защото запазената част е от цялото имущество, тоест ако има и друго имущество, въпросната част на чичото може да се получи под формата на друг имот, но също и движимо имущество, които да е финансово равностойни. Нещо нива, гора, знам ли. За това обзавеждане, не знам дали може със свидетелски показания да се докаже, че чичото е получил частта си под тази форма.
Адвокат може и да измисли друго.
Аз съм виждала делба, при които хората бяха много непримирими, но с повечко дипломация се е стигна до разбирателство. В крайна сметка хората не живеят само със злоба, материалното също им е важно.

Последна редакция: ср, 30 май 2018, 16:30 от Uncommon

# 21
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
Най-добре е баба ви да   продаде частта си от имота  на баща ви.Продажба трудно се оспорва. Но пък това са идеални части и не се знае кои са?

# 22
  • Мнения: 3 510
Благодаря отново на всички! Проблемът вече е решен.

# 23
  • Мнения: 2 491
И как го решихте, ако не е тайна?

# 24
  • в сърцата на любимите ми хора
  • Мнения: 913
Имахме същия казус, само че сме от "другата" страна. Наследихме апартамент заедно със свекърва ми, дъщеря й и съпруга ми. Свекърва ми прехвърли нейните части от апартамента на дъщеря си срещу договор за гледане. Тя се явява ползвател на имота до смъртта си. По този начин съпругът ми получи 1/6, останалите 5/6 са за сестра му. Сега можем единствено да искаме наем за тази 1/6, която не ползваме. Сделката не може да се оспорва.

# 25
  • Мнения: 2 491
Кой ви каза, че не може да се оспорва?

# 26
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
Кой ви каза, че не може да се оспорва?
Всичко може да се оспорва, само,че ще загубите!

# 27
  • Мнения: X
Ще "спечелят", ще бъдат възстановени запазените части.
Разликата е в какъв срок е заведен иска. (до или след една година)
Ето едно от многото съдебни решения, където има завещание, последващ НА за издръжка и гледане:
http://145.255.215.55/2016/01-2016/02634515/160c2115.htm

# 28
  • Мнения: 5 640
Като юрист смятам, че бабата и всеки друг могат да си правят с имуществото си каквото си искат.
Та по казуса, който очевидно е решен, защото не е сложен: Има два начина за прехвърляне на имот сигурно - продажба с плащане по банков път, дори на вноски и на цена около данъчната оценка, и прехвърляне срещу издръжка и гледане с реално доказуемо гледане с нотариални декларации през няколко месеца от прехвърлителя, че го гледат. Неудобството е, че става собственик и съпругът, ако има такъв. Завещанието и дарението са по-евтини и удобни, ако се знае, че няма да се иска запазена част или няма наследници с такава.

# 29
  • Мнения: X
ако се знае, че няма да се иска запазена част или няма наследници с такава.

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 1 860
Може баба ти да остави завещание на баща ти за нейния дял. Така баща ти ще има 5/6 (пет шести) идеални части, а чичо ти ще има 1/6 (една шеста) идеална част, и ще се наложи да му изплатите тази една шеста дял.

 Завещанието е най-евтиния начин за уреждане на наследство. Покупко-продажбата е свързана с такси, които не са ниски.

 Баба ти в момента има 4/6 идеални части, за тях може да направи завещание. 1/6 си е на баща ти, и друга 1/6 е на чичо ти.

Законите в България не разрешават чрез завещание да бъдат ощетени правата на наследниците. Ако баба ви остави целият си дял на баща ви, а нищо на чичо ви, то чичото може да оспори завещанието, тъй като са нарушени правата му за наследство.
Накратко един човек може да се разпорежда с имуществото си посредством завещание стига то да не накърнява правата на наследниците по низходяща линия и съпруг/а.
Най-сигурния начин е покупко-продажба, но и в този случай чичо ви може да оспори истиността на изповяданата сделка с оглед на изплатената от баща ви сума на баба ви, както и психическото й състояние и т.н.

# 31
  • Мнения: 3 071
Като юрист смятам, че бабата и всеки друг могат да си правят с имуществото си каквото си искат.
Та по казуса, който очевидно е решен, защото не е сложен: Има два начина за прехвърляне на имот сигурно - продажба с плащане по банков път, дори на вноски и на цена около данъчната оценка, и прехвърляне срещу издръжка и гледане с реално доказуемо гледане с нотариални декларации през няколко месеца от прехвърлителя, че го гледат. Неудобството е, че става собственик и съпругът, ако има такъв. Завещанието и дарението са по-евтини и удобни, ако се знае, че няма да се иска запазена част или няма наследници с такава.

С две думи, точно по казуса не бяхте много полезен/а Simple Smile

# 32
  • Мнения: 4 303
Какво означава да получиш имот с условие дарение срещу гледане и издръжка?

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 1 860
Какво означава да получиш имот с условие дарение срещу гледане и издръжка?



Това означава в най-общия случай да поемете издръжката на лицето собственик на имота. Това естествено включва освен издръжката и неговото обслужване, все едно си имате още един непълнолетен член на семейството, за който да полагате грижи и да не изисквате от него да ви помага финансово или физически в домакинството и разходите.
Според договора за издръжка и гледане се определят и задълженията ви. Най-масово се поемат прегледи при лекари, лечение в болница, лекарства, заплащане на битови разходи - ток, вода, парно, газ, входни такси, храна, консумативи, разходи за лични нужди. Както пране, готвене, почистване, гладене, медицинско обслужване в дома ако това е необходимо, разходи за рехабилитация.
Трябва добре да си помислите дали си заслужава. Този вид договори могат лесно да бъдат развалени ако лицето заедно с двама свидетели кажат, че вие не спазвате своята част от договора. Трябва много добре да пазите всяка бележка от това което сте заплатили и да имате свидетели за съвестното изпълнение на договора за дарение срещу издръжка и гледане.

# 34
  • Мнения: 4 303
 In4hi, благодаря!
Аха, стана ми ясно. Някои неща обаче няма как да се докажат. Партидите са сменени, но се искат пари за разходи от дарителя. Още по лошо е, че се делят неправилно. Семейство от трима срещу един възрастен разходите се делят на две.

# 35
  • Мнения: 4 577
Само едно уточнение. Това не е дарение, а възмездна сделка. Беше доста добре обяснено от включилите се юристи по-рано в темата.

# 36
  • Мнения: 4 303
TafTaf, благодаря! Ще се върна назад да прочета.

Общи условия

Активация на акаунт