Въпрос за ползване на майчинство в България?

  • 9 617
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 447
Към успелите вече мами в майчинство, как подадохте молбата за майчинство чрез пълномощник или по пощата?

Аз моята я пратих по пощата, но на приятел и той я занесе. Бях съгласувала преди това всичко с началството. Има и декларация към молбата.
А за болничните и акта за раждане действахме с пълномощник.

# 16
  • Мнения: 447
Аз помолих авторката на темата да ме пита на лични, че покрай  newsm32  и новите зъби рядко влизам тук  Crazy  Нещата, за които се сетих могат да са полезни и на други, затова ще отговоря и тук. Дано съм от полза с моя случай  Hug

Та значи никъде в наредбата май не пише, че се иска епикризата от раждането. На мен ми я поискаха от БГ  Thinking Те ми бяха дали от болницата и без да им искам такава, но ние допълнително взехме и по подробна, която в БГ преведоха.
Точно как е протекла процедурата в БГ незнам, но знам че нашия приятел е ходил при лекарите към ДОО и те са му обяснили как личната да издаде болничните. Тя ми издаде и трите болнични. Незнам дали не може и без тях да се мине направо в отпуск за гледане на дете, но пък за този отпуск се иска ЕГНто на детето, т.е. трябва БГ акт за раждане. Не е задължително лично да ги правиш тези неща, но се искат пълномощни.

Има една питанка, която не можах да си обясня. за болничните. Личната ми искаше данни от прегледа при гинеколога, който е установил бременността и то в БГ. Не ми стана много ясно, ако не бях забременяла там  newsm78  фатално ли ще е.Чиста случайност, че освен на частно, бях ходила и на държавен гинеколог и при него имаше единствено подобно сведение.

Та затова съветвам да звъните на тези лекари към ДОО. На мен и по тел ми даваха доста информация. ДОО е съкращение от Държавно Обществено Осигуряване и е част от НОИ. Незнам дали има други лекари към НОИ или са само тези, но за  Пловдив са си и те в сградата на НОИ и ги наричат лекарите към ДОО

Декларация, че детето е живо и  не е оставено за осиновяване написах на ръка и подписахме и двамата със съпругът ми, макар че незнам дали и той трябва да се разписва в случая за мойте болнични. Никъде не сме я заверявали допълнително. Накрая завършва с изречението "известно ми е, че за неверни данни нося отговорност по чл.313 от НК"

 Heart Eyes

# 17
  • Мнения: 41

Има една питанка, която не можах да си обясня. за болничните. Личната ми искаше данни от прегледа при гинеколога, който е установил бременността и то в БГ. Не ми стана много ясно, ако не бях забременяла там  newsm78  фатално ли ще е.Чиста случайност, че освен на частно, бях ходила и на държавен гинеколог и при него имаше единствено подобно сведение.

 Heart Eyes
Gerylyn, отново ти благодаря  за информацията.   bouquet Предполагам ще има и други мами които ще им се наложи да потърсят инфо по тази тема, така че е добре че го написа отново тук. Аз явно ще се наложи да звъня пак, този път и до тези лекари към ДОО, защото няма да мога да им представя документ от гинеколог в БГ, а ще трябва да разбера дали това ще е проблем за мен специално за болничните newsm78. Макар че за мен е достатъчно и само майчинството да получа? Ако има нещо ново пак ще пиша!

# 18
  • Мнения: 447
Аз хем преди да тръгна от Бг ги питах какво точно се иска като документи, но не ми бяха споменали за това. И после личната като тръгна да ми издава болничния и се оказа, че ми иска прегледа от гинеколога.
Много интересно, как ли имам епикриза от раждане, че и дете, ако не съм била бременна  newsm78 но има много изненади из дебрите на БГ бюрокрацията, и не само там май...

# 19
  • Мнения: 41
Да ви кажа на моя въпрос по тази тема, който зададох и на страницата на "МИНИСТЕРСТВОТО И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА", получих отговор: че следва да се обърнете към Дирекция „Международни спогодби”   Thinking, аз си мислех че това е свързано с БГ  закони за социално осигуряване? newsm78 #2gunfire Това е отговор на Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" newsm78. Май и тези които трябва в БГ, не са много наясно Thinking. Писах и на майла на НОИ, обаче от там още никой не ми е отговорил Thinking Ако не знаят поне да се поровят в законите и да отговорят и да не се излагат така- това е мое мнение!

# 20
  • Мнения: 447
Дано на теб ти дадат по-смислен отговор.   Опитах се да намеря отговорът, който ми пратиха на мен, но май съм го изтрила от кутията си. Нещо от рода ми цитираха ал от кодекса на труда и наредбата и нищо конкретно.
Аз също писах и до мин. на труда и соц. политика и до здравното министерство, най-точно инфо пак казвам ми дадоха лекарите от ДООто, а и те са мисля тези, които проверяват достоверността на болничните.

# 21
  • Мнения: 341
Аз пък съм друг случай. Живея в Словения и имам само постоянно пребиваване, гражданство още нямам. Бременна съм и до раждането няма да имам гражданство, мъжът ми пита в службата за социална помощ какви са условията за да получавам майчинство и са му отговорили, че нямам право на майчинство защото нямам гражданство. В България обаче не живея вече година и половина и за сега нямаме намерение да се местим там, и така сега се оказва, че и двете държави не ме щът и никой няма да ми дава майчинство. Изведнъж моeто дете се оказва ненужно за всички и втора категория, то няма право на отглеждане от майка му.  Sad
Има ли и други с моя проблем и имам ли изобщо право на майчинство от България?

# 22
  • Мнения: 7 091
Аз пък съм друг случай. Живея в Словения и имам само постоянно пребиваване, гражданство още нямам. Бременна съм и до раждането няма да имам гражданство, мъжът ми пита в службата за социална помощ какви са условията за да получавам майчинство и са му отговорили, че нямам право на майчинство защото нямам гражданство. В България обаче не живея вече година и половина и за сега нямаме намерение да се местим там, и така сега се оказва, че и двете държави не ме щът и никой няма да ми дава майчинство. Изведнъж моeто дете се оказва ненужно за всички и втора категория, то няма право на отглеждане от майка му.  Sad
Има ли и други с моя проблем и имам ли изобщо право на майчинство от България?

Ако прочетеш началото на темата, ще видиш, че има отговор на твоя въпрос. Имаш право само на еднократната помощ( 200 лв), освен ако не се водиш в момента на трудов договор в БГ или няма да отглеждаш детето му след раждането в БГ.

# 23
KAK POLUCHIXTE TEZI 200 LV EDNOKRATNA POMOST ZA DETE VECHE S BG. AKT ZA RAGDANE!nA MEN MI OTKAZAXA!!!!
 
Цитат
Как получихте тези 200 лв еднократна помощ за дете вече с български акт за раждане! на мен ми отказаха!!!

Моля, пиши на кирилица!

Можеш да си изключиш Caps Lock-a. Според нет-етикета, писането с главни букви е равносилно на крещене.

Последна редакция: ср, 02 авг 2006, 02:44 от Diviana

# 24
  • Мнения: 1 178
mariyanac тук става въпрос за майчинство, а еднократната помощ от 200 лв. се полага за дете, което се отглежда в България, предполагам, че това е причината да ви откажат.

# 25
Izviniavam se za glavnite bukvi a inache niamam kirilica zatova pisha na latinica!Sorry!

# 26
  • Мнения: 7 091
mariyanac тук става въпрос за майчинство, а еднократната помощ от 200 лв. се полага за дете, което се отглежда в България, предполагам, че това е причината да ви откажат.

Еднократната помощ се изплаща на всички деца, които са български граждани. Не е задължително да се отглеждат в БГ. Друг е въпроса с майчинските.
Има срок за изплащане на тази помощ обаче, не мога да си спомня какъв беше обаче. Мисля, че Биляна беше писала за това.

# 27
  • Мнения: 7 091
Izviniavam se za glavnite bukvi a inache niamam kirilica zatova pisha na latinica!Sorry!

Не е необходимо да имаш инсталирана кирилица. Най-отгоре, където ти пише КРЕДОР се намира кирилизиращата програма в браузъра.  Peace

# 28
  • Мнения: 780
mariyanac тук става въпрос за майчинство, а еднократната помощ от 200 лв. се полага за дете, което се отглежда в България, предполагам, че това е причината да ви откажат.

Еднократната помощ се изплаща на всички деца, които са български граждани. Не е задължително да се отглеждат в БГ. Друг е въпроса с майчинските.
Има срок за изплащане на тази помощ обаче, не мога да си спомня какъв беше обаче. Мисля, че Биляна беше писала за това.

В декларацията, която се попълва и подписва, има точка, в която подписанато лице декларира, че детето се отглежда в БГ. Всеки си поема отговорността за декларирането на неверни данни.

# 29
  • Мнения: 7 091
В декларацията, която се попълва и подписва, има точка, в която подписанато лице декларира, че детето се отглежда в БГ. Всеки си поема отговорността за декларирането на неверни данни.

Когато аз получих въпросните 200 лв с Калин живеех в БГ, но абсолютно никаква декларация не са ми искали да попълвам. Просто ми удариха печат на акта за раждане и се разписах в една книга за получаване на сумата.  Дори си спомням, че едно майче преди известно време беше цитирало закона, според който въпросната помощ се изплаща на всички БГ граждани, а майчинството има изискване за минимален период 6 месеца престой в страната.
Сега нямам възможност да се разровя, но ако греша, пуснете закона да видим как е.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт