Оставяте ли бебето/детето при бабите?

  • 24 668
  • 329
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 46 520
Lady Cassiopeia Duval, моето мнение е, че единствено родителите имат право да решават. В случая даваш пример с неща, която така или иначе смяташ за допустими, т.е. гласно или негласно даваш съгласието си. Но има и такива, за които предполагам имаш забрана.
Примерно за часа за лягане - абсолютно ми е все едно кога ще си легне, когато не е трябвало да ляга за градина/училище.
Нямам претенции и за сладко след 16 ч.
Всъщност имам съвсем малко изисквания, които обаче ако не се спазват бих се замислила сериозно дали да остане без нас на гости.

Но не мисля, че за такива неща става дума в питането на авторката. Мъжът ѝ няма и бегла представа как се гледа детето му, за да има дадени принципи, които се притеснява, че ще бъдат нарушени Trollface

# 91
  • Мнения: 1 489
Като бебе и много малко дете не сме го оставяли. Но беше много кротко бебе и спеше през цялото време. Събуждаше се само за хранене и пак заспиваше. Когато проходи, беше по- забавно и ме изморяваше, но тогава пък свекървата гледаше своята свекърва няколко месеца и беше абсурдно да й го водя. На фризьор, маникюр, лекар и т.н. ходех, когато ММ е вкъщи и се гледат двамата. С приятели се виждахме или на заведение с детски кът, или по отделно с баща му. Бабите и дядовците му се радваха като ни гостуваха или ние на тях. Сега, когато вече е на 5 години, нещата са различни. Свекърите живеят в много близко село и са пенсионери и това ни е в огромна полза. Даже тази вечер по собствено желание е при баба си и при дядо си с преспиване. И той иска да ходи при тях, и те имат желание да им гостува. Играе цял ден на свобода, ходят с дядо си на разходка покрай реката, обикаля по гости с баба си. Има си и приятелчета, с които играят с топка, карат тротинетки и колела. За такива гостувания от време на време съм твърдо ЗА. Но не и за целогодишно отглеждане на децата от бабите.
Моите родители живеят в друг град и все още работят. При тях не сме го оставяли. Когато имаме възможност, ходим всички и им гостуваме по 2-3 дни.

# 92
  • Мнения: 607
Моята свекърва е от Белгия, та чужбинските баби ходят на рисуване, на музика, на козметик, на зумба, на еднодневни екскурзии из страната, на ресторант 2 пъти вечер в седмицата, на прическа, на разходка в гората, каране на колело с приятелки, в чужбина, на партита, а .........  на компютърен курс, на курс по изучаване на I PAD, 
и още и още,  какви внуци, какво гледане, понякога ни кани да вечеряме в тях и това е.   

# 93
  • София
  • Мнения: 28 595
Моята свекърва е от Белгия, та чужбинските баби ходят на рисуване, на музика, на козметик, на зумба, на еднодневни екскурзии из страната, на ресторант 2 пъти вечер в седмицата, на прическа, на разходка в гората, каране на колело с приятелки, в чужбина, на партита, а .........  на компютърен курс, на курс по изучаване на I PAD, 
и още и още,  какви внуци, какво гледане, понякога ни кани да вечеряме в тях и това е.   
Брей, браво на жената Simple Smile

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Офтопик. На тези всичките една и съща белгийска баба ли ходи, или различни?

# 95
  • Мнения: 441
Не сме оставяли сина ни на бабите изобщо,  защото не са искали да се занимават с него.  Просто всеки си гледаше своя живот през годините,  а внучето-само да му се порадваме отстрани,  ако може на снимка Simple Smile  Резултатът след 11 години - той изобщо не ги отразява като близки хора,  не желае да се вижда с тях,  не ги обича.  Сега с бебето знам,  че отново ще получим нулева помощ от бабите и се моля с мъжа ми да сме здрави и в кондиция да си отгледаме и второто дете,  разчитайки само един на друг за всичко.

# 96
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Абе заплащат си майките престоя при бабите, трябва да си затварят очите за глезенета, захар и т.н. Вече всеки сам си преценя дали ще преглътне за известно време това, аз не бих, и освен ако не ми е важно, не бих оставила детето ми. Simple Smile
Просто знам за какво ми се дават акъли, и ако оставя малкия с майка ми например, тези "акъли" ще влезнат в действие.

# 97
  • Мнения: 6 833
Не съм чела предишните коментари, дано не повтарям нещо коментирано.
Но защо е условието бабата да е лекар, акушерка или пр?
Нито бабите ни са медицински лица, нито ние с бащата, пък мисля, че добре го гледаме детето.

По темата - оставям я, когато ми се налага да свърша нещо самостоятелно - лекар, зъболекар или ако трябва да отида някъде следобяд, когато принципно спи. Иначе се е случвало по институции да обикалям с детето, и на заболекар да ходя с нея, не съм имала проблем.
Вечер също сме я оставяли, когато излизаме на кино или механа примерно.
Може да се случи 2-3 пъти в месеца, може и няколко месеца да не се наложи някой да я гледа.
Домакинските задължения си ги върша спокойно и с нея, не е от децата, които искат постоянно внимание и игри с възрастен.
Нямам практика ежедневно да я гледа баба, за да изчистя или сготвя.

Претенции нямам кой знае какви при гледането, по-скоро обяснявам нейните навици и привички, защото докато е по-малка не говори хубаво и понякога не могат да разберат какво иска. 
Сега вече малко порасна и се изтарикати, че бабите повече угаждат и започна дори сама да си ги търси.
Вкъщи примерно като дойде едната баба на гости, очите не можем да й видим - отиват си в друга стая и започват най-различни игри, а на бабата й е мило на душата и нищо не отказва, не може дори и да вечеря 😀 

# 98
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
За пръв път ги оставих на 7 год. Защото са двама и по-скоро защото аз съм такъв човек - не обичам да ми се помага и все нямам доверие, че друг ще го свърши толкова добре, колкото аз. Сега го отчитам като грешка. Излишно напъване. Например в продължение на 5 год не се наспах нито веднъж. 6 год не бях ходила на заведение, 10 год в киното не съм гледала неанимационен филм и т.н. Тиквен медал още не са ми дали.
От 7 до 10г ги оставях за по 1 вечер понякога, не много често. Сега вече с 300 зора, вече им е скучно там (няма интернет) и не искат да стоят.
Но не си представям да ги оставя за седмица или месец. Не заради тях, а защото аз не мога без тях толкова време.

# 99
  • Мнения: 648
Не бих оставила детето си, ако не се нала! Веднъж го оставихме (3 месеца), защото бяхме лепнали вирус и така го спасихме поне него! В крайна сметка съм на мнение , че който си има деца ще си ги гледа! Не , че ако им кажем няма да го гледат, напротив с голямо желание, но според мен бабите не слушат и не спазват това , което им е казано ! Щом се разваля режим и се позволяват забранени Пт родителите неща съм твърдо против!

# 100
  • Добрич
  • Мнения: 933
Аз ги оставям,когато бабите имат време и желание.Майка ми е работещ педиатър,а свекърва ми е пенсионирана детска учителка,но я викат за заместване.Никога не съм ги молила да ги гледат.

# 101
  • Мнения: 46 520
В крайна сметка съм на мнение , че който си има деца ще си ги гледа!
И аз мисля така, но все пак в темата не говорим за отглеждане, а за кратки посещения. Смятам, че бабите и дядовците също имат право да бъдат с внуците си...

# 102
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Не оставяме.
От една страна - няма на кого, общо взето сме сами с мъжа, и единствената помощ е платената.
От друга - когато се случи да има на кого, и да ни се наложи за 2 часа, бабите се оказаха абсолютно неадекватни.

# 103
  • Мнения: X
В крайна сметка съм на мнение , че който си има деца ще си ги гледа!
И аз мисля така, но все пак в темата не говорим за отглеждане, а за кратки посещения. Смятам, че бабите и дядовците също имат право да бъдат с внуците си...
Не смятам, че точно това имащ предвид, защото самата писа, че от 3 годишна е так по цели лета и ваканции. Това е отглеждане и не са инцидентни 5 дни в годината или няколко часа в месеца.

Не са същите категориите ни явно за еднаквите неща.

# 104
  • Мнения: 46 520
Коментирах "който има деца да си ги гледа", което не смятам, че има връзка с въпроса в темата:
Примерно по 2ч веднъж или 2 пъти месечно?

За мен отглеждане е, когато издържат детето финансово и извършват и през повечето дни в годината всички основни грижи - хранене, спане, къпане, учене, водене на училище/градина, разходки, водене на лекар, стоматолог и т.н.
Това, че някои деца през ваканциите ходят по лагери не значи, че учителите им отглеждат децата. Става дума за няколко седмици все пак, при това без никакви сериозни задачи. Това е време, в което могат да се видят и да се порадват един на друг. Аз също оставах за ваканциите при баба и дядо и имам незабравими спомени. Не бих лишила детето си от такива, щом и отсрещната страна е на същото мнение.

Иначе като бебе писах, че е оставяна 2 пъти за кратък период, живеем в друг град и е отгледана от мен и баща ѝ, не сме имали на кой да разчитаме за оставяне, не сме и изпитвали нужда.

Искрено се надявам да прекарвам и аз по 4-5 седмици с внуците си, да сме живи и здрави, а иначе ще си ги отглеждат родителите им Stuck Out Tongue

Общи условия

Активация на акаунт