На пазар в Лозенград, Одрин и Чорлу - 16

  • 119 209
  • 763
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 70
Ако някой се прибира през Гърция нека каже дали ровят за мляко и млечни продукти.

# 691
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Моля, спрете с тази мантра "всички знаят български". Това категорично не е вярно.
Скрит текст:
Да, ако кажете с въпросителен тон думата "пазар" (еднаква и за двата езика), може и да ви разберат, а ако прибавите към нея и думата "нереде" (чисто турска), със сигурност, но това далеч не значи, че всички знаят български. Така се създават у хората, които не са ходили, едни очаквания, които могат да им изиграят лоша шега.
Те много хора смятат, че и в България всички знаят руски...

На тези, които разчитат на препоръките тук да се взима евро и да се сменя в лири там...
Скрит текст:
Добре да кажем, че чейндж бюрата далеч не са навсякъде. Ако сте с организирана екскурзия, тя има програма, която надали включва като първи обект именно такова място. Независимо дали сте в Одрин и Лозенград или в Истанбул. Така рискувате на борсите, примерно, да плащате в лева или евро, а това обикновено не е никак изгодно. Даже и с колата като ходим, гледам първо да минем пазара и борсите, а едва след това да паркираме някъде в близост до центъра (където са бюрата, най-вече).

Преди няколко дни тук имаше снимка от бюро в Одрин... Ами, беше си по-неизгоден курса от този на БНБ. През курс лев:евро лирата излизаше 30 ст., докато в този ден официалния курс на БНБ беше 0,263 лв. за лира.

Да, възможно е и има моменти, в които е по-изгодно да купиш лири с евро там, отколкото лири с лева тук (защото и нашите бюра не продават на официалния фиксинг, естествено), но говорим за разлика от 10-20 лири на 1000. Нека всеки сам си прецени дали е сигурен, че ще улучи точно такъв момент и да си прецени струват ли си еквилибристиките. Ако работите с евро, ОК, ама да отидете до бюро, в което се продават лири, но да купите евро, за да го сменяте там... Едва ли си струва!

Както много пъти се каза напоследък, най-изгодно (ако сте сигурни в таксите и тарифите на банката си) е плащането с карта. Според намеренията ви за посещаване на пазари и в зависимост от това на какви места смятате да се храните, трябва да прецените каква е оптималната сума в кеш, която да си носите.
На пазара в Одрин щандовете, на които съм виждала възможност да се плаща с карта, са били за килими и мушами...



hoxoxo,
Скрит текст:
трябва да отговори някой, който конкретно е питал или живее в Турция, защото това е решение, което се взима за целия пазар и конкретно за датата. Преди години ни бяха предупредили за един съботен пазар в Лозенград. Въпреки, че не беше точно в дните на Байрама, а ден или два преди това, хората казаха, че пазар няма да има.
Уж трябва да свърши до утре празникът, ама не се знае какво са решили.
KRASI1982,
Скрит текст:
не намирам такива имуностимуланти в сайта. Разбира се, със сигурност има добавки с подобно действие, но тъй като при тях няма активна съставка, както при лекарствата, е трудно да дадем коректен отговор. В този случай трябва да се разчита на компетентен човек, знаещ добре български, с когото там на място да обсъдите и прецените какво да вземете.

kseniq,
Скрит текст:
ето списъка на препаратите, съдържащи В12. Като отвориш (с ляв бутон върху името) всеки един от тях, виждаш и какво друго включват.
Ето и един витамин С. По-надолу на страницата има и списък с други, които пак може да разгледаш по същия начин.

Elito K,
Скрит текст:
никой ни може да отговори категорично на този въпрос. Забрана за внос на месни и млечни е имало винаги, просто сега контролът е затегнат. Проверява се на случаен принцип. Нашите покупки не бяха проверени. Малко преди нас имаше кола с извадени багажи. Дали ще ровят торба по торба, е въпрос на късмет. Аз реших, че няма да е голяма болка едни 50 лири... Минахме... Но не мога да кажа "Не ровят, купувайте смело!", защото може да подведа.
Все пак горното се отнася за турско-българската граница, но това би трябвало да важи и за другите входове на ЕС.
Въпрос на късмет, както и това за колко време ще се мине. Което обезсмисля въпросите "Как е положението на границата? За колко време ще минем?"

# 692
  • Пловдив
  • Мнения: 1 385
Elito K,тук в темата е писано ,че през Гърция не може и с 1 пакет прах за пране да се премине,а какво остава за мляко и забранени продукти.Нас август 2016г. ни глобиха 30евро за много багаж,наистина имахме много багаж за 2души в колата и оттогава хе си и помислям да мина от там.Но понеже ние влизаме навьтре в Турция,се замислям дали да не рискувам да си купя прясно,кисело мляко,масло,сирене ,кашкавал и да се приберем през Ипсала иАлександропулис.За нас и това е вариант,защото сме от Пловдив.

# 693
  • на морето
  • Мнения: 1 392
Вчера си пилучих лирите с Европът. Куриерът ми позволи да отворя плика ,за да ги преброя. Вътре имаше фактура, но без касова бележка.

# 694
  • Варна
  • Мнения: 4 221
artemida, какво ще рече "много багаж"? Ако решим след почивката в Гърция да минем през Турция, значи ли, че може да имаме проблем. С дете сме и имаме доста багаж, естествено.
Може и на ЛС, да не спамим.

# 695
  • Мнения: 70
Elito K,тук в темата е писано ,че през Гърция не може и с 1 пакет прах за пране да се премине,а какво остава за мляко и забранени продукти.Нас август 2016г. ни глобиха 30евро за много багаж,наистина имахме много багаж за 2души в колата и оттогава хе си и помислям да мина от там.Но понеже ние влизаме навьтре в Турция,се замислям дали да не рискувам да си купя прясно,кисело мляко,масло,сирене ,кашкавал и да се приберем през Ипсала иАлександропулис.За нас и това е вариант,защото сме от Пловдив.
Ние редовно се прибираме от там като ходим в Истанбул и е нямало проблем нито  за прах, нито за мляко и млечни продукти, само за многото пазар на обувки ми направи проблем един митничар, но ми се размина тогава(това беше към 20 юни), имахме много кашкавал и сирене и мляко, той ги видя, но нищо не каза за тях. Последното ни прибиране от там беше края на юли, но тогава и багажника не  сме отваряли. Явно е въпрос на късмет.

# 696
  • гр. Бургас
  • Мнения: 522
В Одрин не намерихме обменно бюро, но обменят в Златарските магазини. В Лозенград на централната улица има бюра и банки. Не съм ходила от 3мес. в Лозенград, но проблем с българския няма! В аптеката до грила за печени пилета, възрастния аптекар говори мн.добре български. На улицата до джа мията има магазин за млечни продукти, собственика на магазина също говори бълг., в Кипа има жена която упътва българите на нашия език, до сега винаги са ме разбирали на български. За пазар в събота незнам да има, но в стяда е голям пазара.

# 697
  • Мнения: 69
beljata
..... "Преди няколко дни тук имаше снимка от бюро в Одрин... Ами, беше си по-неизгоден курса от този на БНБ. През курс лев: евро лирата излизаше 30 ст., докато в този ден официалния курс на БНБ беше 0,263 лв. за лира".

Беличке, в България няма как да си купиш валута от БНБ, така че не очаквай някъде по чейндж бюрата да си купиш турски лири на цената на официалния курс на БНБ за деня. Аз вчера вечерта си купих турски лири от Тавекс на цена 0,2906 лв., а официалният курс на БНБ за днес е 0,27681

# 698
  • Пловдив
  • Мнения: 1 385
Белята,неведньж сме минавали през  Пазаркуле,Гьрция,за да избегнем чакането на КА,Но тогава наистина имахме сврьх багаж,на задните седалки торбички с лимонада,дини дрехи.Колата е Мазда6 ,бяхме двамата с мьжа ми,денят беше понеделник.За глобата 30евро ни даде митничаря фактура ,написана на грьцки език.Може би не беше щастливият ни ден,но споделям тук,за да знаят и други какво може да се случи,а ние знем,че всеки пьт сме на кьсмет на митницата.Оттогава не си и помислям да минаваме през Гьрция,само за слеващия пазар през септември,заради млечните продукти си мисля дали да не удьлжим прибирането ни в кьщи с някакви си 100км.през Ипсала-Александропулис.От там вече за БГ има КПП Петко войвода или КПП Маказа и кьм кьщи,от Пловдив сьм.

# 699
  • Мнения: 3 284
През Пазаркуле не разрешават внасянето на прах.Питали сме митничарите /дори и турските ни предупреждават /ако има да се връщаме.Може 1 бр течен но пак не било сигурно дали ще разрешат.За млечни до сега никога не са ни проверявали но сега не знам как е положението.Последно минахме на Капитан Андреево точно заради праха.

# 700
  • гр. Бургас
  • Мнения: 522
Турски лири в Бургас няма, в Плевен има на 0.35 ст.- продава, ние поръчахме в Тавекс, там е най - изгодно.

# 701
  • гр. Бургас
  • Мнения: 522
През Пазаркуле не разрешават внасянето на прах.Питали сме митничарите /дори и турските ни предупреждават /ако има да се връщаме.Може 1 бр течен но пак не било сигурно дали ще разрешат.За млечни до сега никога не са ни проверявали но сега не знам как е положението.Последно минахме на Капитан Андреево точно заради праха.
  На М. Търново и Лесово няма проблеми за перилни препарати, поне до сега! На 15 август мин. седмица минахме през Лесово, само като видяха джипа препълнен и се смяха, че сме изкупили Турция. Проблеми нямахме за нищо!

# 702
  • Пловдив
  • Мнения: 1 385
Не разбирам защо е такова положението с ТЛ в БГ.Гледам туска телевизия и повече от 1 месец показват,че печатат нови банкноти от всички номинации.Понеже сьм борсов трейдьри и имам отворена платформа,тази сутрин 1евро отново премина 7ТЛ.Обадих се на приятели в Турция и ми казаха,че там нямат недостик на ТЛ,а ние тук трябва да чакаме Тавекс да ни продаде само по 1000ТЛ на човек и то след няколко дни.

# 703
  • Мнения: 280
Здравейте, влизам с няколко питания за Одрин. Надявам се да получа отговор.

Lc Waikiki - виждам че има 4 обекта, всичките ли са еднакво заредени?
KOTON - имали дрехи за тийнеджъри над 12 години, в сайта не намирам?

Може ли да споделите турски марки за детски дрехи, за да се ориентирам какво предлагат, ако имат сайтове? Също така ме интерисуват магазини за тетрадки, моливи, фулмастери и т.н.


# 704
  • Бургас
  • Мнения: 6 184
kseniq
Скрит текст:
Здравейте!
Взехме решение семейно да посетим в петък Одрин. От вълнение за малко да се забравя и едва днес се замислих за важни неща и отправям въпросите си към вас, пък дано получа отговор..
Така, ...
1....аз съм руски гражданин, децата ни са с двойно гражданство, а ММ е българин, но нямаме сключен брак. Да очаквам ли някакви изненади на границата?
руските граждани влизат без виза в Турция. Носете актовете за раждане на децата
2. .. ще бъдем със собствен автомобил. Срещнах информация за необходимостта от зелена карта или някаква международна застраховка за колата - актуално ли е това? Какво представлява и къде да я оформим и колко ще ни струва?
актуално е. Ако имате ГО, повечето компании автоматично включват зелената карта в ГО-то. Ако не са - можете да си купите в България застраховка зелена карта само за Турция. Можете да си купите и на границата, беше нещо от сорта на 15-20 лв., но не съм сигурна вече
3. ... в петък ще има ли пазар в Одрин, заради празника в Турция и ще работят ли големите вериги и молове?
4. ... ако не успеем утре да намерим лири в Пловдив, да обърнем ли кеш в евро и да се надявам на златарски и чейдж в Одрин за кеш в лири?

Благодаря на всички за насоките!!! Дано ни се получи,...

Общи условия

Активация на акаунт