На пазар в Лозенград, Одрин и Чорлу - 16

  • 119 161
  • 763
  •   1
Отговори
# 705
  • Варна
  • Мнения: 4 221
solomon24, и аз това казвам. Репликата ми бе по повод казаното по-рано, че в Истанбул да се вземат лири с евро е по-изгодно от курса на БНБ. Естествено, че тук няма как да стане това. Дори курс "купува" обикновено е около или над фиксинга за деня.


rosi158, пазар има всяка събота в Лозенград. Това е написано и в първия пост. По-малък е от този в сряда и се устройва около автогарата, но все пак може да се купят плодове, зеленчуци, кори за баница и пресен кадаиф, както и някои дрехи и домашни потреби. С изброените от теб примери само потвърждаваш, че твърдението "всички знаят български" е пресилено. Никъде не отричам, че има хора, говорещи езика ни. Като на много места в Турция. Нормално е, тъй като има много изселници, а и наследници на българите, които преди век са били доста в града. Но много хора не знаят и дума български. Не всеки пазарува в изброените от теб обекти или улучва смяната на момичето в Кипа.



artemida, благодаря за отговора! Смятам на влизане в Турция от Гърция да нямаме багаж в купето. Разбира се, няма да имаме и покупки от Турция. Но прах може да си купя и от Гърция. (Дали би било проблем?!)
После вече ще се приберем през МТ, така че няма да видят нищо, което не са виждали митничарите.
За лирите...
Скрит текст:
Струва ми се, че нашите се опитват да се възползват от момента. То че няма кой да им продаде лири, за да им ги продадат на нас, е обяснимо. Но примерно лирите в "Стринг" от миналата седмица си бяха нови-новенички и само в купюри по 200. Разбирам, че и Тавекс носят такива. Така че явно си ги внасят от Турция. Може би не е тъй лесно да се пренесат. Може би за малките брокери не си струва упражнението. Знам ли и аз какво правят...
Тавекс поне поддържат добър курс. Ето, че други работят на 0.35...

# 706
  • Бургас
  • Мнения: 91
Здравейте,
обмисляме ходене до Одрин през МТ. Странно ми е, че на гугъла ми излиза платен пътя до Лозенград. Наистина напоследък сме минавали през Лесово, но възможно ли е пътя да с такси или това е грешка?

# 707
  • Пловдив
  • Мнения: 466
Обмислям да закупя лири през Тавекс ,но съпругът ми се притеснява че не разрешават да отваряме плика?Дали да рискувам?

# 708
  • Мнения: 70
През Пазаркуле не разрешават внасянето на прах.Питали сме митничарите /дори и турските ни предупреждават /ако има да се връщаме.Може 1 бр течен но пак не било сигурно дали ще разрешат.За млечни до сега никога не са ни проверявали но сега не знам как е положението.Последно минахме на Капитан Андреево точно заради праха.
Аз съм взимала много пъти прах за пране и съм минавала точно от там и никога не е имало проблем. И то големи количества.

# 709
  • Мнения: 2 471
Здравейте,
обмисляме ходене до Одрин през МТ. Странно ми е, че на гугъла ми излиза платен пътя до Лозенград. Наистина напоследък сме минавали през Лесово, но възможно ли е пътя да с такси или това е грешка?

Няма такси за пътя от МТ до Лозенград.

# 710
  • Мнения: 280
Обмислям да закупя лири през Тавекс ,но съпругът ми се притеснява че не разрешават да отваряме плика?Дали да рискувам?

Днес моята колежка си получи лирите от Тавекс. Тя нямаше намерение да отваря плика, но куриера лично я накара да го отвори и всичко беше точно.

# 711
  • Мнения: 69
Не разбирам защо е такова положението с ТЛ в БГ.Гледам туска телевизия и повече от 1 месец показват,че печатат нови банкноти от всички номинации.Понеже сьм борсов трейдьри и имам отворена платформа,тази сутрин 1евро отново премина 7ТЛ.Обадих се на приятели в Турция и ми казаха,че там нямат недостик на ТЛ,а ние тук трябва да чакаме Тавекс да ни продаде само по 1000ТЛ на човек и то след няколко дни.

Защото всяка негативна новина влияе на валутните курсове и лихвените проценти. А в момента има доста такива изявления на Тръмп и Ердоган, което от своя страна оказва негативно влияние за турската лира.

# 712
  • Мнения: 4 418
Не че има недостиГ на лири по принцип,  ами просто не искат да купуват бюрата, защото с това главоломно падане на лирата докато ги продадат, са изгубили. Затова не купуват количества. Това е моята логика.

# 713
  • Мнения: 70
beljata
..... "Преди няколко дни тук имаше снимка от бюро в Одрин... Ами, беше си по-неизгоден курса от този на БНБ. През курс лев: евро лирата излизаше 30 ст., докато в този ден официалния курс на БНБ беше 0,263 лв. за лира".

Беличке, в България няма как да си купиш валута от БНБ, така че не очаквай някъде по чейндж бюрата да си купиш турски лири на цената на официалния курс на БНБ за деня. Аз вчера вечерта си купих турски лири от Тавекс на цена 0,2906 лв., а официалният курс на БНБ за днес е 0,27681
ЗА Одрин не знам как е, но в Истанбул си сменявам точно на курса на Бнб. И това е всеки път.

# 714
  • Мнения: 69
beljata
..... "Преди няколко дни тук имаше снимка от бюро в Одрин... Ами, беше си по-неизгоден курса от този на БНБ. През курс лев: евро лирата излизаше 30 ст., докато в този ден официалния курс на БНБ беше 0,263 лв. за лира".

Беличке, в България няма как да си купиш валута от БНБ, така че не очаквай някъде по чейндж бюрата да си купиш турски лири на цената на официалния курс на БНБ за деня. Аз вчера вечерта си купих турски лири от Тавекс на цена 0,2906 лв., а официалният курс на БНБ за днес е 0,27681
ЗА Одрин не знам как е, но в Истанбул си сменявам точно на курса на Бнб. И това е всеки път.


Щом така ги разменяш, тогава си на голяма далавера Simple Smile

# 715
  • Мнения: 10
ако се теглят лири от банкомат с дебитна карта не е ли изгодно ?

# 716
  • Мнения: 39
Купували сме лири от Одрин. От чейндж на входа на покрития пазар, откъм лалетата. Курса беше с 1 ст. надолу от този в бюрото, от което си купувам в БГ обикновено. Платих в лева. това беше на 14.07.2018 г.

# 717
  • Димитровград
  • Мнения: 810
И защо е тази гимнастика-светнете ме, че аз не схващам. Предварително ви благодаря за съветите.
Гимнастиката е излишна. Много пъти съм си сменял левове за лири в Одрин и винаги курса е бил по-добър от тукашния.  Евро е необходимо ако се пътува навътре в страната, Истанбул, курортите, защото не съм сигурен дали левовете ще вървят там.

Последна редакция: ср, 22 авг 2018, 14:38 от papaone

# 718
  • Варна
  • Мнения: 4 221
j_dobreva, както са ти отговорили, пътят от ГКПП Малко Търново - Дерекьой до Лозенград е безплатен, но ако питаш за отсечката Лозенград - Одрин има варианти. Там има стар път - D020 (строи се нов, но още е наникъде, както споделих наскоро, макар най-после да има раздвижване), който е безплатен, но е тесен и не може да се движите с много висока скорост. Въпреки всичко го ползваме, тъй като разстоянието не е толкова голямо. Избягваме го в големите горещини, понеже смолата по него се разтапя и опръсква колата (почти) непоправимо. Другата опция е по магистралата (за която трябва да имате HGS стикер). Таксата от Бабаески (изходът, който се ползва за Лозенград) до Одрин е 3.50 лири. Разстоянието се взима за 25 мин. (56 км е) с каране на позволената скорост (120км/час). До Бабаески са 30-тина км по хубав път ( още 20 мин., примерно). По стария път се стига по-бавно заради състоянието му и многото населени места, но пък разстоянието е с 20-тина км по-малко.




Elito K, много се радвам за теб! Добре е да споделиш къде точно сменяш така изгодно и да дадеш конкретен пример. И аз съм сменяла в Истанбул, ама под курса на БНБ май не съм успявала.
Разбира се, с уговорката, че тук темата не е за Истанбул.

По повод казаното от papaone...
Скрит текст:
В Истанбул много малко бюра работят с левове. Едно от тях е срещу главния вход на Капалъ чарши, зад трамвайната спирка. Но не може да се разчита на това. За курортите не знам.
papaone, онази твоя снимка показва курс купува 3.30 лири за лев (0.3030 лв. за лира). Близо е до курса тук, ако изключим спекулативния такъв. Тавекс си продават под 0.30... ако успееш да купиш, разбира се. Обаче спрямо 0.33 или 0.35 си е ОК. И все пак не всеки може да отиде до бюро още със стъпването в града...

# 719
  • Мнения: 10
 Синият пазар работи ли в петък и от къде се купува hgs стикер ?

Общи условия

Активация на акаунт