Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 6

  • 43 925
  • 752
  •   1
Отговори
# 405
  • София
  • Мнения: 16 194
КЗ 8+?

# 406
  • Мнения: 5 459
Аз пък искам да похваля маслото от черен кимион. Бях започнала да вдигам от време на време КЗ 7-7.2, обаче реших, че лекарства няма да пия . По отношение на режима, съм почти стриктна......казвам почти, защото съм в палео групата във фейса и си пийвам бяло вино понякога.......именно по тази причина съм и смъкнала само 2 килограма. Обаче кръвната ми захар, откак пия маслото от черен кимион, залепна на 4-4.8. Та сега вече съм решила да не се излагам. заминаваме на 20 дневна почивка в неделя, като поне 4 дни ще си постоим в любимата ми София. И вече към 8 септември като се върнем , ще премахна и виното от нарушенията си и предполагам, че ще има резултат.

# 407
  • Мнения: 4 042
Ами най-малкото, DeVa®, тя е два пъти по-тежка от теб. Всеки организъм си е индивидуален и това, което при теб действа, при нея може да не помогне. Да не говорим, че не е с диабет изобщо, а с ИР.

Какво значи крива на КЗ като за диабет? Че на втория час не пада ли?

Следя ви диалога и се чудя какво искаш да кажеш? Че може да си яде бананите и хляба, защото може и да не ѝ спадне захарта ако ги спре? Че само на някои хора им се качва захарта от въглехидратите, пък на други не? Че по-тежките хора могат да ядат банани и хляб, а по-леките не? Обърках се вече...

# 408
  • Мнения: X
Ами най-малкото, DeVa®, тя е два пъти по-тежка от теб. Всеки организъм си е индивидуален и това, което при теб действа, при нея може да не помогне. Да не говорим, че не е с диабет изобщо, а с ИР.

Какво значи крива на КЗ като за диабет? Че на втория час не пада ли?

Следя ви диалога и се чудя какво искаш да кажеш? Че може да си яде бананите и хляба, защото може и да не ѝ спадне захарта ако ги спре? Че само на някои хора им се качва захарта от въглехидратите, пък на други не? Че по-тежките хора могат да ядат банани и хляб, а по-леките не? Обърках се вече...
И аз.Затова само чета и мълча.....

# 409
  • Мнения: 25 600
Аз пък искам да похваля маслото от черен кимион.

Кой ти го препоръча?
Стана ми любопитно и започнах да ровя в нета. Докато попаднах на това:

Цитат
Кимионът стимулира продукцията на инсулин и редуцира усвояването на глюкоза в чревния тракт.
(https://www.lekar.bg/2017/10/18/%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE-% … 0%B8%D0%BE%D0%BD/)

Само че, когато човек има ИР, той не страда от недостиг на инсулин, напротив. Ако се вдигне инсулинът, много ясно, че КЗ ще спадне. Въпросът обаче е какво е положението с инсулина?

# 410
  • София
  • Мнения: 17 775
Според мен има предвид, че сваляне на захарта от 5 надолу (демек човек с ИР) е малко по- различно от сваляне на захарта на вече диагностициран диабетик. Неслучайно са две различни заболявания, макар и степени на един и същ проблем. Което не значи, че трябва да набива банани и хляб, разбира се, а че при диабетик само с определен режим на хранене невинаги става.

# 411
  • Мнения: 4 042
Според мен има предвид, че сваляне на захарта от 5 надолу (демек човек с ИР) е малко по- различно от сваляне на захарта на вече диагностициран диабетик. Неслучайно са две различни заболявания, макар и степени на един и същ проблем. Което не значи, че трябва да набива банани и хляб, разбира се, а че при диабетик само с определен режим на хранене невинаги става.
Да де, ама спорът тръгна от там дали може или не може да яде банани и хляб, както казал лекарят. Това че можело и да не се подобри, ако ги спре, означава ли да не ги спира? Дали са много полезни, било то при диабет или при ИР?

# 412
  • Мнения: 8 074
Само да се замислим на нас каква ни е мотивацията и на 70+ годишен човек каква е... Аз мога и с хляб и без хляб, всякак... Но като на 70+ годишен му кажеш "От днес край! Спираш всичко дето си правил цял живот, че да си подобриш качеството на живот следващите години!" , сещате ли се каква ще е реакцията?!? ("Ха, че на мен са ми останали 2-5-10 най-много, няма да се тормозя я, за кога да се ограничавам!") Но като му кажеше "Хайде ограничи хляба до 1 филийка на ден, по-добре ще ти е!", ами ограничават се... и си го броят и мерят да не е много дебела филийката...

(поне за така разбрах позицията "без крайни ограничения" като за жената на 70+ с диабет, за разлика от дъщерята с ИР)

# 413
  • Мнения: 4 042
Пенева, минала съм го това и с единия, и с другия родител. Него го молех да спре да пие, не можел, цял живот пиел, това му било удоволствието в живота. Нея първо я молех да спре цигарите и работата, която ѝ беше много тежка. Не можела. След като не ме послуша и получи инфаркт, я молех да стане и да върви, да се раздвижва. Не можела. След като и това не направи, съвсем се отпусна, падна един ден по стълбите и се парализира от врата надолу за оставащите ѝ две години живот. Та минала съм го, знам го какво е и знам, че това ни е най-големия враг. Зоната на комфорта, така съм свикнал, така ми е добре, не мога иначе.

Само ще ти кажа, че от другата страна на нещата бях аз, внуците им, възможността да бъдат с нас по-дълго и да живеят по-пълноценен живот. Не мога да си обясня защо избраха другото. Аз нямам намерение да го правя. Както съм казвала, цял живот мразех месо, мазно, мразех да ходя, да правя упражнения и т.н. Е, промених всичко. Деца имам да гледам. Не ги разбирам и оправдавам хората, които не могат да си направят тази проста равносметка, и туй то.

# 414
  • Мнения: 54 413
Ами най-малкото, DeVa®, тя е два пъти по-тежка от теб. Всеки организъм си е индивидуален и това, което при теб действа, при нея може да не помогне. Да не говорим, че не е с диабет изобщо, а с ИР.

Какво значи крива на КЗ като за диабет? Че на втория час не пада ли?

Значи, че дори с високия инсулин, остава над нормата за 60 и 120 мин. На 120 беше 9,2, ако не греша.
При норма 7,8.
Ако не си ограничавам В, със сигурност ще развия диабет. То и при майка ми не е от въздуха, а от хляб, без който не може, ориз със хляб, картофи с хляб, всичко с хляб, даже и диня?! Rolling Eyes
И не е два пъти повече на кг от мен, 52-3 е. Тя е ниска, 155.

# 415
  • София
  • Мнения: 3 290
Ами най-малкото, DeVa®, тя е два пъти по-тежка от теб. Всеки организъм си е индивидуален и това, което при теб действа, при нея може да не помогне. Да не говорим, че не е с диабет изобщо, а с ИР.

Какво значи крива на КЗ като за диабет? Че на втория час не пада ли?

Следя ви диалога и се чудя какво искаш да кажеш? Че може да си яде бананите и хляба, защото може и да не ѝ спадне захарта ако ги спре? Че само на някои хора им се качва захарта от въглехидратите, пък на други не? Че по-тежките хора могат да ядат банани и хляб, а по-леките не? Обърках се вече...
И аз.Затова само чета и мълча.....


Момичета, да, може да хапне банан и филийка хляб щом пие метформин. Това са официалните протоколи и това съветват медиците. Един възрастен човек би послушал ендокринолога или джипито си и трудно ще се съгласи с децата си. И майка ми е пълна (дори не знам от какво, не ми споделя), ами постоянно ми се кара, че пълнея от мазните храни, които поемам.
Защо си мислите, че вашата истина е единствена?

# 416
  • Мнения: 4 042
Цитат
може да хапне банан и филийка хляб щом пие метформин
Ами ей за това точно говорим. Съветвам няколко пъти да се прочете изречението, да се осмисли взаимовръзката. То е същото, като примерно детето ти да има алергия към котки, ама да може да живее с тях, щом пие антихистамини. Значи ние не отстраняваме причината за проблема, ами пием хапчета, за да го овладяваме. Супер.

Напълно я разбирам Дева, защото всеки човек, изправен пред болестта, може и трябва да направи равносметка за причините и следствията. Какво е довело тялото до това състояние и какво трябва да промени. Да си подреди приоритетите - кои са важните неща в живота, и от кои може да се лиши. Но като ти се появи някой "авторитет" да ти каже: "ааа, ама хапвайте си каквото ви се хапва, то като пиете хапче няма проблем" - какво да обясняваш повече?

Аз все още не съм прочела някой в темата или във ФБ групата да се похвали, че се е излекувал само с метформин. Метформинът е поддръжка, не лечение. Всеки, абсолютно всеки положителен пример, за който съм прочела, е за хора, спазващи адекватен хранителен режим. Затова вярвам в тази "истина", тя не е моя. Взела съм я за пример, последвала съм я, и съм видяла резултат.

# 417
  • София
  • Мнения: 16 194
Бледолилава, даваш отличен пример и пак няма да те разберат.  И 1000 пъти да обясниш химическите реакции, пак няма да бъдеш разбрана. Един умен човек може да направи връзка между причина и следствие, но за съжаление, не всички са умни. И отговорни. Защото да си позволиш да се раболееш и да легнеш да те гледат децата си е също безотговорност - към тях, освен към себе си. Моят свекър преди 5 г. успя да се стресне достатъчно, че да спре алкохола, да овладее с лекарства диабет 2 и сега, на 72, е "пушка".

# 418
  • София
  • Мнения: 3 290
Разбирам отлично всички, които са отслабнали с ВМ, и аз съм го правила. Да, диетата работи при много хора. Но те не признават друга диета, пардон, начин на живот. Само те са прави и всички други нищо не разбират.

Едната никога не е била пълна, но съветва как се отслабва с ВМ. Другата свалила кръвното, и твърди, че е заради НВ-ВМДто ( а е очевидно, че отслабвайки с каквато и да е диета, ще го нормализираш).

То тук стана като секта. Някакви момичета, определили се с ИР, отслабнали много без хапчета, и идват да набиват канчета. Цитират разни псевдонаучни публикации, които странно докторите не четат.

Толкова ли е трудно да се разбере, че всяка ниско въглехидратна диета върши работа? И че ВМ не действа при всички? И да, като се пие метформин, трябва и банан и хляб, иначе стомахът отива на кино.

Много ви моля, придържайте се към темата. За вашата диета си има друга тема, също много интересна. Тук има момичета, които отслабват по други методи и не им е приятно да им се обяснява как нищо не разбират от ендокринология. Това подчертаното е да ви напомни, че сте желани тук, много от съветите ви са полезни.

# 419
  • Мнения: 25 600
И да, като се пие метформин, трябва и банан и хляб, иначе стомахът отива на кино.

Тази информация откъде е? Стана ми любопитно.

Общи условия

Активация на акаунт