Нормално ли е това?

  • 1 586
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 926
А къде живееш? Защото ако си от София може да дойдеш на кърмаческа среща и да видим на живо проблемите ти, може пък така наистина да успеем да помогнем Hug
Аз също съм с плоски зърна, но проблеми не съм имала (да чукам на дърво), но смятам, че за това е важна и настройката... Изпитвам болка в зърното само ако сутиенът ми го е притиснал и залепил нагоре... то не, че имам много зърно де... ама като е сукала беба и ми е студено и ако се обърне от сутиена - ей тогава ме боли, но като засуче малката ми минава. Та не ми идва на ум от какво може да е болката при теб Confused

# 16
  • Мнения: 941
здравей искам да те попитам само когато суче ли те болят зърната и дали имат зачервен по скоро розав вид, аз имах подобен проблем, и след доста четене направик свое заключение че е някакъв вид гъбички  от сорта на Candida ето какво четох за нея :
признаци
- инфектираните зърна могат да изглеждат нормални или да са зачервени и възпалени, в някои случаи по кожата на гърдите избиват бели петна,
- инф. се съпровожда с дълбока пробождаща болка и майката казва че след кърменето зърната и "горят" или "жилят" , зърната са болезнени дълго време след кърменето, въпреки правилното положение на бебето,
- Понякога това е единствения признак за инфекцията
инструкции за лечение
-отидете на лекър и спазвайте инструкциите за хигиена и грижи и лечение
-подсушавайте добре зърната след всяко кърмене и ги излагайте на слънце при възможност ( аз след кърмене не се опаковах веднага и така зърната се исушават сами и малко слънце през прозореца събирах за около 5-10 мин след кърмене
малко съм го съкратила за да не става дълго
аз си купих крем Дектарин перорален гел мажех зърната след всяко кърмене и в началото мажех и муцунката на бебка но тя много често след папкане се сещаше да си дояжда и така сама се мажеше и аз спрях да я мажа
не знам дали от крема се оправих или просто бебка се е адаприрала но проблема отшумя дано да съм ти помогнала

# 17
  • Мнения: 4 399
здравей искам да те попитам само когато суче ли те болят зърната и дали имат зачервен по скоро розав вид, аз имах подобен проблем, и след доста четене направик свое заключение че е някакъв вид гъбички  от сорта на Candida ето какво четох за нея :
признаци
- инфектираните зърна могат да изглеждат нормални или да са зачервени и възпалени, в някои случаи по кожата на гърдите избиват бели петна,
- инф. се съпровожда с дълбока пробождаща болка и майката казва че след кърменето зърната и "горят" или "жилят" , зърната са болезнени дълго време след кърменето, въпреки правилното положение на бебето,


Болката е точно такава каквато я описваш, пронизваща, остра и се задържа и след кърмене, а зърната са розови. И аз се усъмних че е някаква инфекция, но мислех повече в посока на бактериална. Може би наистина са някакви гъби. Аз също изчаквам с опаковането и гледам да поизсъхна малко, но не винаги имам време за това. Положението със слънцето е повече от трагично и на него май не мога да разчитам особено.  Sad Но ще опитам кремчето с което мажех беба когато имаше гъби в устата, би трябвало да е безобидно. Тя получи гъбите когато аз пих много продължително време антибиотик. Тогава аз нямах проблеми със зърната. Сега тя няма гъби, но пък може аз да съм се сдобила. Ох, край нямат тия кърмачески проблеми... Cry Rolling Eyes
Благодаря за помощта ти и идеята която ми даде!  bouquet

# 18
  • Мнения: 22 865

Да не ти се препълват гърдите, откакто е намалила кърменията ,... Но тогава пак няма да те боли постоянно , а само в началото... незнам newsm78

Не не се препълват. Аз никога не съм имала мляко в изобилие и сега дори когато намали храненията, се напълних първия ден и след 2 хранения и помен нямаше от препълването. А на следващия ден всичко си беше нормално вече. Освен това болката е много остра и локализирана точно в зърната.
И при мен първите 3 месеца беше така-ужасна болка в зърната по време и след кърмене.Получих и колапс на капилярите-зърната ми ставаха бели.Това идваше от лошото захапване на бебето.И аз съм с плоски зърна и мъчех със силиконови такива,но нямаше голям ефект.Просто сменях позите и преди кърмене помпах с помпата малко зърната,за да изкочат и бебето да захапе по-лесно.Когато много ме болеше цедях колкото има и дохранвах с АМ.Така 2-3 дни,докато ми поминат и пак кърмене.Около 3-4 месец ми мина,когато бебо поотрасна и сучеше по-умело и бързо, и не сме имали грижи.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 254
Вяра, както писах и аз съм с плоски зърна. Мен пък самото кърмене със силиконовите накрайници ужасно ме разраняваше. Опитай техниката на Хофман и дай на бебо да суче наголо, като притиснеш ареолата да стане "плоска" (нещо като формата на бибероните на Авент) и я "натикай" възможно най-добре в устата на бебо. Като сукне 2-3 пъти и се усети, че от там пуска млякото (тъй като зърното е много малко и не може много да се ориентира по него) ще си суче без проблем. Аз също не успявах 3 м. да го накарам да засуче на голо, но после изведнъж засука и от раз махнахме силикона.
Ти всъщност само със силиконов накрайник ли го кърмиш?

# 20
  • Мнения: 4 399

Ти всъщност само със силиконов накрайник ли го кърмиш?

Да, Ваня, само със силикон кърмя, някъде от 3-4 ден след като се роди беба. Както казах, опитвах без тях по-рано, но болката беше адска и просто не издържах и на четвъртото кърмене пак се върнах към силикона. А сега тя просто не иска да суче кожа. Каквото и да правя, набутвам и тя, или изплюва или започва да реве и отказва да суче. На мен силиконовите зърна не ми пречат по никакъв начин освен че стерилизирам безкрай. Но и с това съм се примирила и съм свикнала. Иначе те не ме разраняват, мисля че при мене наистина се касае за някаква инфекция. Още в болницата опитах с няколко различни вида силиконови зърна и бебка прие само тоя модел, другите изобщо не искаше и да ги помирише. Беше прегладяла и въпреки това отказваше всичко останало.
Знаете ли дали тия зърна имат някаква вреда за бебето?

# 21
  • Мнения: 3 161
Цитат
Аз по принцип ненавиждам кърменето повече от всичко на света...

Вяра, аз съм от тези, за които кърменето е удоволствие, поради което го правя вече 3та година, но ако имах твоето отношение към кърменето, отдавна да съм се отказала. Какво те мотивира толкова силно да го правиш въпреки всичко? Винаги казваме тук, че кърменето освен здраве е и емоция, но при вас тя явно е доста отрицателна, така че не е ли по-добре да я няма? Защо не минеш постепенно на АМ и да храниш детето по-често? Можеш просто да добавиш АМ между сегашните 4 кърмения и постепенно да ги заместваш с АМ. Като междувременно спешно се погрижиш за гърдите си, защото нещо явно не е наред. И да знаеш, хич е одобрявам принципа 'Докато бебето не заплаче, майката не му дава да яде'. Ще си умориш детето от глад и жажда така, нали знаеш, те свикват в един момент да не си дояждат. По принцип правилото е да се дава при начални признаци на глад; за бебето гладът е като болка. Представи си, че някой ти причинява болка и ти казваш 'ох', но не спира; казваш 'спри!' и не спира; казваш 'боли ме! недей!' - продължава; и чак когато се разпищиш от болка, разбира, че е прекалил. Малко е екстремен примерът, но повярвай, плачът е много късен признак за глад, не го причинявай на детето си!

# 22
  • Мнения: 3 760
Вяра, болките, които описваш са точно като от млечница. Ние с бебка си предавахме проклетата гъба повече от месец. И аз ревях от болки, виках и се чудих къде да се скрия. После престана да ме боли, но чак пък приятно... Е, не беше... До преди около два месеца  Grinning Сега кърменето за мен е най-прекрасното нещо!
Не съм предполагала, че ще видя някога емем да казва "минете на АМ", но тя е права, че кърменето е и емоция. Освен това бебетата много добре усещат чувствата на майките си и твоето детенце вероятно избягва да суче...
Все пак бих те посъветвала да не се отказваш все още (така и така сте стигнали до тук  Wink); да излекуваш гъбите; да се опиташ да махнеш силикона и... да прецениш!
Държа да отбележа, че твоето упорство и жертвоготовност будят у мен искрено и неподправено възхищение!!!
Но и ти си човек!
Пиши от кой град си!

# 23
  • Мнения: 4 399


Вяра, аз съм от тези, за които кърменето е удоволствие, поради което го правя вече 3та година, но ако имах твоето отношение към кърменето, отдавна да съм се отказала. Какво те мотивира толкова силно да го правиш въпреки всичко? Винаги казваме тук, че кърменето освен здраве е и емоция, но при вас тя явно е доста отрицателна, така че не е ли по-добре да я няма? Защо не минеш постепенно на АМ и да храниш детето по-често? Можеш просто да добавиш АМ между сегашните 4 кърмения и постепенно да ги заместваш с АМ. Като междувременно спешно се погрижиш за гърдите си, защото нещо явно не е наред. И да знаеш, хич е одобрявам принципа 'Докато бебето не заплаче, майката не му дава да яде'. Ще си умориш детето от глад и жажда така, нали знаеш, те свикват в един момент да не си дояждат. По принцип правилото е да се дава при начални признаци на глад; за бебето гладът е като болка. Представи си, че някой ти причинява болка и ти казваш 'ох', но не спира; казваш 'спри!' и не спира; казваш 'боли ме! недей!' - продължава; и чак когато се разпищиш от болка, разбира, че е прекалил. Малко е екстремен примерът, но повярвай, плачът е много късен признак за глад, не го причинявай на детето си!

Е, ти пък Емем, чак да го уморя от глад... започваш почти като майка ми. Тя в началото така ме тормозеше, детето щяло да умре от глад, пък нали и вода не му давам... Rolling Eyes Наскоро престана защото се видя че това дете дето го моря е пораснало с 10 см за 4 месеца и от 2500 гр е стигнало 5000 гр. Знам че постижението не е рекордно, но за такова малко бебе съвсем не е и зле. А и двама педиатри ми казаха че си е в норма и наддава нормално. Проблема с четирите хранения се появи наскоро и както виждаш и мен ме притеснява. Не знам колко трябва да чакам за да я нахраня, тя не ми показва по никакъв начин че е гладна. Спи, играе и не дава вид да е гладна. И така накрая се получава че я храня когато няма накъде вече. Ето и тази вечер, имах желание да я нахраня още 1 път, но с големи мъки я приспахме в 23:00 часа и сърце не ми дава да я събудя в 24:00. А ако не го направя пак ще остане с 4 хранения. А е яла в 22:00, така че дори и време не и дошло за ядене.

Що се отнася до упорството ми и мотивацията ми, колкото и кърменето да ми е противно, знам че това е най-доброто за детето и затова се насилвам да го правя. За много хора ходенето на работа също е негативна емоция, но го правят защото няма друг начин. На мен ми е ясно че няма да кърмя 3 години, няма и да са 2, и 1 няма да е, но го правя ден за ден. В началото мислех че едва ли ще издържа до 3 месеца, после стиснах зъби и някак избутахме. Реших че ще захранвам на 5 месеца и тогава ще отбивам. Сега с огромно нетърпение чакам момента на захранването и буквално броя дните до тогава.  Ще видя как ще се чувствам като се разтоваря от едно хранене, може пък да успея да избутам и докато заместим 2 хранения. За мен всеки ден е постижение. Предполагам не можеш да разбереш това, но има и такива случаи. И аз бих искала кърменето да ми носи удоволствие, или поне да не ме натоварва психически но не се получава. Хората са различни, един обича шоколад с лешници, друг със стафиди, трети не понася шоколад...


# 24
  • Мнения: 3 161
Цитат
Като ви чета, стигам до извода, че проблема не е в беба, а в мене. Тя никога не е отказвала да суче и няма нужда да я прилъгвам по някакъв начин. Напротив, може да си виси на цица цял ден ако някой и го позволи. Но поради ужасно негативните емоции, които ми носи кърменето, аз не и предлагам, а я чакам да си поиска. Нали знаете на принципа 'Докато бебето не заплаче, майката не му дава да яде'. И то детето изглежда усеща по някакъв начин моята неприязън и започна да си иска по 4 пъти на ден. В началото си мислех че така се е случило и не му отдадох особено значение, но когато започна да се превръща в тенденция, се замислих че беба яде по-рядко от мене.

Вяра, не се засягай, но ти самата казваш, че детето има готовност да суче по-често, но ти го чакаш да се разреве от глад. Няма как да си променя позицията и да ти кажа, че това е правилно. И колкото и да не ти е неприятно да го чуваш отново, след като и майка ти те е "тормозила" с това, замисли се дали не е наистина така.

Очевидно проблемът идва именно от негативните емоции, които ти носи кърменето. За тях никой не те вини, но пък какъв е смисълът да кърмиш на инат само? Затова ти предложих да добавиш и АМ (очевидно има нужда още още хранения бебето, а ти казваш, че няма да издържиш на повече). Освен това пак ти четох предните постинги и виждам, че и сама си стигнала до извода за едно хранене с АМ на ден. Затова смятам, че е по-добре да замениш кърменията, които ти тежат най-много, с АМ, и да не бързаш да захранваш и да заместваш млечни храненения. Не е хубаво да кърмиш с омерзение, сама казваш, че бебето го усеща. Сравняваш го с ходенето на работа, но кърменето не е работа, а акт на любов. Ако мъжа ти те "работеше" само защото трябва, за да продължи рода, без да влага нежност и радост, и дори с неприязън, сигурно нямаше да ти е приятно и сама щеше да намалиш до минимум контактите с него. А друг начин има, не е да няма. Има начин и да промениш отношението си към кърменето и да стане удоволствие и за двете, но не съм психолог за да ти кажа как, затова ти предлагам по-лесния вариант - давай АМ, когато кърмиш с огромно нежелание.

И пак казвам, оправи си бързо гърдите, поне болката да изчезне. Виждам, че другите са ти дали добри съвети в това отношение, аз лично нямам какво да кажа там. Малко ме смути това, че си получила млечница, а не миеш зърната при всяко кърмене (нали казват, че слюнката на бебето е лечебна и по-скоро предотвратява инфекции, отколкото да ги предизвика), но пък виждам, че кърмиш със силиконови накрайници. Не е същото. Нямам опит там, но може би в този случай е било нужно да се мият добре гърдите и накрайниците всеки път?

# 25
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Бебето е имало млечница след антибиотично лечение на майката - т.е. инфекцията и заразяването са налице. Немиенето и антибактериалните свойства на кърмата си имат своите граници и не могат да предпазят от всички инфекции.
И моите адмирации за упорството, Вяра  bouquet Но се чудя защо не си потърсила по-отрано помощ - нелогично е да търпиш жестоки болки в продължение на месеци и да не търсиш информация. Или просто не си попадала на необходимата информация... което е ужасно и - за съжаление - съвсем нерядко срещано Sad
И аз мисля,че основния проблем в момента е млечница. Понеже я има от доста време, е възможно да е много упорита. Добре ще е да отидеш на лекар да ти изпишат лекарства, не само с бебешкия крем - в повечето случаи и само Дактарин орал гел върши работа, но ако е по-упорита и навътре в гърдата, може да се наложи да ти се изпишат медикаменти през устата, а това може да го направи само лекар.
Задължително е в тези случаи маниакално да се изварява всичко, което бебето дъвче - доколкото разбирам, изваряваш всеки път силиконовите накрайници - но същото трябва да важи за биберона-залъгалка на бебето, разните чесалки за зъбки и т.н.
Понеже слънце наистина няма в момента, има още един вариант, който може да подпомогне лечението на млечницата - солариум (само няколко процедури с лечебна цел) или нагревки с кварцова лампа, ако има от кого да заемеш.
След като сте свикнали със силиконовите накрайници и успяваш да поддържаш адекватно количество кърма с тях, по-добре си ги ползвайте за целия период на кърмене. Щом досега не са навредили, няма да нанесат вреда и нататък, а и бебето вече е доста голямо и може категорично да откаже да суче без тях.
Като поотминат болките от млечницата, кърменето отново ще стане поне поносимо. Тъжно е наистина, че заради всички тези проблеми не можете да усетите красивата му страна - но има и смисъл, и полза от упоритостта и волята ти Hug

# 26
  • София
  • Мнения: 6 254
Вяра, сетих се, че (ако ти се цеди) можеш да цедиш и да даваш кърма с шише.

# 27
  • Мнения: 4 399
Започвам отзад напред. Ваня, обмисляла съм и кърмене чрез цедене, но просто не ми остава време за такива неща. Бебка е много будно дете и в пряк и в преносен смисъл и когато не спи, ми отнема 100% от времето. А когато спи за мен първият приоритет е да хапна нещо за да има и за нея. При мен млякото е в такива малки количества, че пропусна ли едно ядене, тя веднага го усеща.

Хедра, антибиотик пих около 2 седмици след раждането в продължение на 3 седмици. Въпреки това кърмех по препоръка на лекарите. Точно тогава беба прихвана гъбите. Първоначално и изписаха един сироп, не помогна, но след няколко дни с Дактарин, се оправи. От тогава задължително карам педиатрите да и гледат много внимателно в устата. Аз самата също редовно я проверявам, но не съм забелязала характерния налеп. При мен тези болки се появиха преди около месец или доста след като нейната инфекция беше ликвидирана. В началото не обърнах внимание, защото за мен кърменето от самото начало беше свързано с болка. Всъщност с много болка. Почти съм приела за нормално положението, че щом кърмя, ще ме боли. Cry Отначало беше само от едната страна и само понякога. Помислих че зърната ми пак се разраняват, след това реших че може да се започва със зъбите защото беба много се лигави. И така се стигна до тук. Сега се мажа с Дактарин и ако до няколко дни не даде резултат ще трябва да помисля как да ида на лекар, защото и това не е много просто и мъжа ми най-вероятно трябва да си вземе отпуска по случая. Иначе накрайниците и бибероните ги изварявам след всяко ползване (беба не приема залъгалки), играчките ги мия и така.

Емем, съгласна съм че кърменето е и любов, когато е възможно. НО преди всичко това е начин за изхранване на бебето. И кърмене без любов според мен все още е по-добрия вариант отколкото АМ с любов. И вярвай ми моето бебе е последното което може да се оплаче от липса на любов или внимание. Просто намирам друг начин да му я дам. Но с любов или без, с кърма или с АМ, в случая е по-малкия проблем. По-големия за мен е кога да вместя в режима на беба повече хранения. Денят и протича по следния начин: буди се към 7-8 часа сутринта и веднага яде. Приклюова около 8:30 с първото ядене. Следват игри, масажи, памперси и т.н. и така до около 10-10:30 и тогава каквото и да правя тя заспива. Задължително спи половин час. Около 11:30 яде отново, до тук смятам че е добре. Все пак бебе на 4 месеца трябва да има и малко време за света около себе си и 3-3.5 часа са добър интервал. Отново е активна и около 2 часа заспива. И спи 3 часа. и така третото и ядене е след 17:00 часа. Около 21:00 и е време за следващо ядене и в идеалния случай за нощен сън, но тя милата не може да изкара толкова и към 20-20:30 отново заспива. Спи точно половин час. И не мога да я накарам по никакъв начин нито да остане будна, нито да спи по-дълго и така следващото хранене и е след 21:00. Започва се една безкрайна процедура по приспиване. Някъде след 22:00, понякога и след 23:00 вече е заспала. Ние въздъхваме с облегчение.  WhistlingСтава 24:00-24:30 и аз се изправям пред дилемата дали да я събудя сега като едва е заспала преди час или два. Ако не я събудя остава с 4 хранения и се буди сутринта, може би малко по-рано. Ако я събудя пак и се събират максимум 5 хранения. Кажете сега къде да вместя повече хранения, без да я будя след  24:00 часа. Едно будене около полунощ, все още мога да си представя. Но да будя повече от 1 път дете което спи без проблеми 6-8 часа също ми се струва неправилно. И така кръга се затваря. #Crazy

# 28
  • Мнения: 3 342
Започвам отзад напред. Ваня, обмисляла съм и кърмене чрез цедене, но просто не ми остава време за такива неща. Бебка е много будно дете и в пряк и в преносен смисъл и когато не спи, ми отнема 100% от времето. А когато спи за мен първият приоритет е да хапна нещо за да има и за нея. При мен млякото е в такива малки количества, че пропусна ли едно ядене, тя веднага го усеща.

Вяра, по-долу описваш колко спи бебка и това време никак не е малко/едва ли ти стига само за хранене/. Така че би могла да се цедиш, когато тя спи. Ако изобщо искаш да цедиш всъщност... Защото, когато има желание, начин се намира... Не че изцеждането е кой знае колко добър вариант, но все пак е възможност/при това по-добра от това да отбиеш съвсем мъничето/, ако това ще те облекчи поне в някаква степен от болките...

# 29
  • Мнения: 4 399

Вяра, по-долу описваш колко спи бебка и това време никак не е малко/едва ли ти стига само за хранене/.

СЕга ще излезне че се оправдавам или че угодия няма, но факта е че наистина не ми остава време. Като казвам половин час, имам пред вид че тя се буди точно след 30 мин. Просто се чудя будилник ли има инсталиран това дете в главата си. Laughing Та значи сигурно аз съм много неорганизирана но не виждам как за 30 мин мога и да ям и да цедя. А може би трябва и зъбите дори да си измия... След обяд спи 3 часа, но това е така само ако я изведа навън. И ако искаш вярвай, но аз обядвам някъде към 4:00 часа след обяд. А и нещо не мога да си представя да помъкна и помпа в градинката... Rolling EyesОстава нощния и сън. Ами на мен и без друго ми се събират по 4-5 часа сън в денонощието, и от тях ли да се откажа. И да добавя че на главата ми виси цяла къща, пране, готвене, пазар, гладене, изваряване, чистене... Истината е че според всичко което съм изчела, тя спи доста под обичайното за възрастта си. 4 часа дневен сън + максимум 8 часа нощен сън. Има обаче и лоши дни когато за цялото денонощие и се събират има-няма 10 часа. Опередлено не ми се труват много.

Общи условия

Активация на акаунт