Януари още е далече, но за ритничета е време скоро вече

  • 46 858
  • 736
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 45
Здравейте, момичета! Аз съм чела блога на Хедра и има много добри съвети, предполагам и книгата също ще е добра. Кърмих дъщеря си 2г. и 1м., Надявам се и този път да успеем да се кърмим дълго. Аз също съм насреща да помагам със съвети, ако има нужда и доколкото мога. 😊

# 721
  • Мнения: 86
Баткото съм го кърмила 1 година,надявам се и този младеж да успея.Не съм чела книги,не съм пила и чайове стимулиращи кърмата,просто ни се получи,не че знаех много какво правя,чист късмет си беше.След като разбрах,че очакваме още едно мъжле,реших да прегледам нещата,които имам и изпаднах в ужас при вида на повечето бели дрешки...всички са пожълтели на места.Когато съм ги прибирала,вс са грижливо изпрани,подредени в отделни торби,запечатани в кашони и т.н яд ме е,че има неща носени по веднъж и май май ще заминат към боклука.Килограмите се трупат,особено сега зимата е още по-трудно да се въздържа човек Laughing Понеделник ще правим обременяването с глюкоза.Очаквате ли някаква помощ от баби като се родят бебоците? Ние сме ги организирали и двете живи и здрави ще се включат като му дойде времето.С името също не сме стигнали доникъде,но има време до януари...много дълго стана Simple Smile Хубав ден на всички

# 722
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Аз имам злачест опит от предното кърмене. Успях да кърмя до към 5 м. и половина, но дохранвах от края на първия месец и то с лъжичка, за да не се отбие. Нямах достатъчно кърма. Нито съм имала запушване, нито някакъв друг проблем, просто не произвеждах достатъчно количество. Пих всякакви чайове и пробвах всякакви бабешки съвети за храни и напитки.
Сега отчитам постфактум доста неща като грешка - примерно в болницата се оказа, че бебето има дихателни проблеми и го прибраха в интензивно отделение и ми го дадоха на примерно 5-ти ден чак. Имах помпа за кърма, но се чудех ако почна да се цедя, какво да правя с изцеденото и как ще изхвърля най-полезните първи порции кърма, с които се прехвърля доста имунитет на бебето. После пък той беше голям и спеше по много време без да се буди - по 5 часа. Опитвах да го будя, но не искаше да яде, а да си спи. В болницата нощно време не ги даваха децата да стоят при майките си и ги прибираха, съответно се пропускаше нощно хранене, а тогава най-много се стимулира лактацията. И така. Освен това мъжът ми се притесняваше и само ми мрънкаше за някакви места, дето кърмя, че не било прилично и в тоя стил Stuck Out Tongue Winking Eye. Тоя път не мисля да допускам подобни неща.
Сега съм се настроила, че ще успея и няма да допускам тези грешки. Дано да ми се получи Hands Pray.
Всичко, което си изброила е много точно Simple Smile
Кърмене нощем, особено в ранните часове ( затова искам бебето да е при мен)
Кърмене на поискване - малко са жените с кърма в излишък. Общо взето колкото повече суче - толкова повече има. Тогава е проблем ако бебето е спящо Simple Smile

# 723
  • Мнения: 621
Ние имаме една баба само(майка почина преди много години) и то работеща в университет. И каза,че може му семестрите макс за две седмици да дойде. Мен не ме устройва това и имам възможност за някой дядо- не работят и двамата вече,но не знам колко ще се справи дори с готвене, чистене.... Вуйчо ми предложи вуйна - тя е млада и с много опит с децата и домакиня и сигурно на края на нея ще се спра. Поне да знам ,че ще ми свърши работа някой. Но може татко да дойде преди това зимата да помага с пазар и кучето като съм много бременна. Мисля го още как да е.

# 724
  • София
  • Мнения: 9 111
Аз предпочитам първите седмици, докато си свикнем и се регулират нещата бабите да си стоят у тях си Stuck Out Tongue Winking Eye . |Ще ми е доста по-спокойно.
Иначе с баткото първите 1-2 седмици бяха у дома да помагат - но основно по линия на готвенето.
Сега и баткото е голям. Има готовност да сменя памперси Grinning . Таткото ще готви чат-пат и ще закърпим положението.

# 725
  • Мнения: 86
Двете баби са в две различни държави,ние сме в трета и се налага предварително да ги организираме и то основно ще разчитам на тях за домакинската работа и вземане и водене на баткото на градина.Така поне съм го замислила,но какво ще стане...надявам се всичко е наред.С баткото майка ми дойде да помага,но младежа не ще да се ражда...една седмица преносих,4-5 нощи в болницата и тя отпуската на жената си тече Laughing

# 726
  • Мнения: 469
Жанинче, позабравила съм вече, но като те чета бързо нахлуват спомените. Simple Smile
Много хубаво са го казали хората - питай патило, не старило.
На мамите с първо детенце ще си позволя пак съвет да дам, дано не дотягам. Но първото си детенце родих много млада, помощ нямах кой знае каква, условията не бяха добри. Кръста ми отиде по дяволите. Та ако имате вариант за помощ, приемете я, момичета. Аз не обичах никой да ми пипа бебетата. Но за другото поне ако имаше кой ... Ама нали млада, мога та мога. Лелееее, поучавам като свекърва.

# 727
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Жанинче, позабравила съм вече, но като те чета бързо нахлуват спомените. Simple Smile
Много хубаво са го казали хората - питай патило, не старило.
На мамите с първо детенце ще си позволя пак съвет да дам, дано не дотягам. Но първото си детенце родих много млада, помощ нямах кой знае каква, условията не бяха добри. Кръста ми отиде по дяволите. Та ако имате вариант за помощ, приемете я, момичета. Аз не обичах никой да ми пипа бебетата. Но за другото поне ако имаше кой ... Ама нали млада, мога та мога. Лелееее, поучавам като свекърва.
То и аз съм така, затова се въздържам със съветите. На никого не му е приятно да го учат, може би дори това пречи да извървиш собствения си път, макар и с низ от грешки. Но и аз родих на 21 първото и не мисля, че за онези години съм могла да се справя по-добре. Сега имам повече увереност, но не защото съм на 31, а защото ще ни е четвърто дете. Благодарна съм за всеки горчив опит и грешка, надявам се да ставаме все по-добри. Не съм еко, био мама, не изпадам в крайности, но съм видяла туй онуй и също бих си позволила да кажа, че кърменето си заслужава всяко неудобство и недоспиване Simple Smile

# 728
  • Мнения: 4 402
Аз си признавам,  че идея нямам как ще се справям. Понякога ме наляга лека депресия, защото сега едва успявам с всичко, при положение, че ММ помага вкъщи. Верно е и че все още работя, а взимам работа и за вкъщи, но нали след майчинство пак ще се върна към това ежедневие...  Сигурно ще се справя, няма да съм първата, нито последната,  но ми минават такива мисли..

# 729
  • Мнения: 127
С удоволствие и благодарност  ще почерпя опит от съветите на Вас- мамите с второ и повече деца! Така, че споделяйте, мисля, че би било от полза за всички ни. Кърмене, къпане, поведение на бебо, дори в пазаруването на необходимите неща-всичко е толкова ново и колкото и да чета, не мога да бъда подготвена, така както Вашият опит би помогнал.
За помощта в къщи съм напълно съгласна, ние ще имаме такава от сестрата на мъжа ми в първите седмици  и то основно с домакинската работа, пазаруване, кучето Simple Smile. С бебо ми се иска да се оправям сама с включване от страна на мъжа ми. Мисля, че би било прекалено стресово за майките ни в чужбина без да разбират езика и да са свикнали да пътуват и няма да ги тормозим Simple Smile.
После ясли (daily care), че тук майчинството е брутално малко. Ако се наложи(няма места в  яслите) може да прибегнем и до услугите на гледачка, но се надявам да не се стига до там.

# 730
  • Мнения: 1 240
Моите родители са млади и всички работят, но въпреки това майка ми ще си вземе отпуск, когато се роди девойката. Отделно таткото ще си ползва полагаемите бащински и първите дни ще е вкъщи. Също така имам две баби, които изявяват желание от време на време да помагат. Всъщност едната ми баба е педиатър, макар и вече пенсионерка, та от тази гледна точка ще ми е по-спокойно. Ще имаме и друг педиатър, разбира се, но още сме в процес на обмисляне кой да бъде.
Не бих отказала помощ, даже се радвам, че ще има кой да ме отмени в готвене, чистене или пък да помогне за бебето.
Имам много ентусиазирани приятелки, които все още нямат деца и изявяват голямо желание да пърхат около бебето, но ми се струва, че ще им се изпари желанието бъро, бързо.Grinning
За кърменето не се настройвам по никакъв начин, първо бебе ще е за мен, нямам опит, но съм решила да опитам, пък каквото стане. Ако не стане, здраве да е. Иначе смятам да си купя помпа, за начало ръчна, понеже представа си нямам дали ще имам много кърма, та да се оправдае инвестицията в електическа помпа.
За раждането - имам някаква идея за болница и лекар, но смятам края на месеца да направя една среща с лекаря, както и да посетя деня на отворените врати в болницата и да преценя.

# 731
  • Мнения: 4 402
И аз съм решила да не се настройвам нито за кърмене, нито за раждане. Каквото дойде. Само да сме живи и здрави и двете.

# 732
  • Мнения: 6 622
На мен ще ми е второ дете. Първото успях да кърмя до към 5 месеца с дохранване. Сега чета доста по въпроса и се надявам този път да се справя по-добре. Бабите предпочитам да ги държа на страна,но на мен много ми помага ММ.
Справя се с всичко и ми е голяма отмяна.
Каката също е голяма и се оправя сама.
Момичета,вие решихте ли вече къде ще раждате?

# 733
  • София
  • Мнения: 194
И аз често мисля как ще се справим. Имаме само една жива баба на 80, която е много енергична свекърва и иска да помага, но дали ще се справи??? Имам от моя страна и жива прабаба на 87, която си е направо бебе и иска същите грижи. В работата искат да се върна още на третия месец, а съпруга ми не е съгласен. Директно ме попита за какво ще имаме дете, ако няма да си го гледаме, а ще наемаме детегледачка. За прабабата със сигурност ще наема жена да я гледа и малко ще я оставя на заден план. Тя и затова се понамръщи, като и казахме, че съм бременна Simple Smile

# 734
  • София
  • Мнения: 203
За помагане не знам. Майка ми е в другият край на града, няма кола и още работи. Да идва след работа то ще е тъмно вече, после как ще се прибира. Свекървата също е в другият край без кола и е малко досадна. Надявам се съпругът ми да си вземе 15те дни и майка ми поне 2 седмици, но за после не знам. Бащите ни са пенсионери, но са в други градове, а и са мъже, те самите не са участвали много в гледането на децата си. Хаха прабабите ни са болни и са в други градове. Нямаме сестри, а братя. Като моят чака бебе декември, а на мъжа ми има дете на 6 месеца и се преместиха в друг град. Приятелките ми са с деца на 4 и 6 месеца. Поне с тази с бебето на 4 месеца сме близо и ще се разхождаме заедно.

Общи условия

Активация на акаунт