198-мо жарко НЕМСКО лято

  • 58 072
  • 736
  •   1
Отговори
# 480
  • Berlin
  • Мнения: 11 260
Благодаря!
Значи все пак има някаква такава практика.
Аз имам 2 криви зъба, защото майка ми едно време не даде да ми извадят един и да ми оправят другите с шина. След това се наложи да нося разни скоби много време и имам много неприятни спомени, а сега събирам сили да си ги оправя. А големият за момента изглежда спокоен, опитвам се да го подготвя и обяснявам какво ще стане. Имаме 10 дни до тогава, дано и да е здрав.

# 481
  • Germany
  • Мнения: 2 010
abs, моят син имаше такова зъбче. Не са ни предлагали да го вадят. Умъртвиха го, изчистиха и сложиха коронка. За мен беше странно, защото не знаех че може да се слага коронка на малко дете. Досега си го носи със здраве, нямаме проблем. Мисля че към 12 год чак ще се смени този му зъб. Сега се сещам, че преди упойка му сложиха малко маска с ония смешния газ, да се отпусне и да е спокоен. Но той по принцип няма страх от зъболекари и беше ок с цялата процедура. Но все пак може би зависи от зъба дали може да се запази или не.
Аз да кажа, че детето носи шините вече 2 седмици. Всичко е 6. Свикна веднага, след училище сам си ги слага, спи с тях. Добре е, сега остава и резултат да има.

# 482
  • Мнения: 131
Благодаря за отговорите! Бибит ще се местим сега когато детето е във втори клас, може би след първият срок.Вече ходи на уроци по немски. Трудно и е.... В Германия кога ориентировъчно започва втори срок? Зная, че всичко е различно във всяка област, дори и ваканциите, но ще се радвам да споделите.Запознах се с образователната система още преди месеци, но в този ред на мисли някой може ли да ми каже какво е Schulе mit dem Schwerpunkt Lerner, не разбрах това Grundschule ли е?  За всички други училища в града, в който ще сме, си пише Grundschule, Realschule и т.н. За това пише Förder/ Sonderschule. Какво означава това? А и още един въпрос, видях, че Бибит е писала за ден на отворени врати в гимназиите. Веднъж годишно ли са? И всъщност какво означава класическа гимназия? Както в България ли? И тук си има стандартни гимназии и такива с профил.

Последна редакция: нд, 09 дек 2018, 19:25 от Inspired-by-life

# 483
  • Германия
  • Мнения: 3 431
Förder/ Sonderschule - това е помощно училище. Не знам какво им е официалното название в БГ

# 484
  • Мнения: 131
ТеоМ83, благодаря ти за “светкавичният” отговор. Значи нещо като училище за деца със специални потребности може би. Не е най- обикновено грундшуле явно.

# 485
  • Мнения: X
Точно. Училище за деца със специални потребности,  които не могат да бъдат обучавани в обикновени училища.

# 486
  • Мнения: 131
Сбъдваща мечти - благодаря! Тъкмо се зарадвах, че училището ще ми е близо... но ще разгледам и другите. Всъщност ще имам ли възможност за избор? Аз ли мога да избера в кое училище да учи детето ми като отида на място и говоря с директор или според адресната регистрация ще разпределят детето в най- близкото училище? И трябва ли да чакам, след като се регистрираме да получа писмо и тогава детето тръгва на училище, посочено в писмото или директно си отивам в училището, разпитвам дали ще я запишат и тръгва на следващият ден?

# 487
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
основното училище е по местоживеене.
трябва да имаш много основателна причина, за да го преместиш в друго. Peace
но не е невъзможно.

можеш да избираш след 4ти клас, когато отива във Weiterführendeschule - Real, Gymnasium...

ден на отворени врати са един път годишно. обикновено ноември, декември. дори и частните по това време се представят.
иначе по сайтовете на училищата можеш да се ориентираш какво предлагат.

при нас има Förderschule с профил Lernschwerigkeiten, т.е. децата там не са кой знае колко със специални потребности, даже имам чувството, че пращат и деца с мигранстки произход, чийто родители не ги ръчкат много или са от семейства, където социалното ниво е по-ниско, не говорят добре немски и т.н. ясно е за кой контингент говоря.... Rolling Eyes
е не всички са от този контингент, но и такива попадат там. тези с Аспергер и други подобни Störungen ги инклузират, ако когнитивно са на нивото на другите.
знам, че от това училище всеки един педагог отговаря и за едно "нормално" училище и те го викат да наблюдава, да съветва и при нужда да тества и да работи с определени деца, т.е. постоянно са в контакт. това го знам, защото в класа на детето има дете с Аспергер и с придружител, та за него викат помощ, отделно превеждах на едно бълг. семейство, та се наложи да разбера цялата схема  Crazy
скоро родителите се вдигаха на протест, защото искаха да затварят Förderschule и да пращат децата по "нормалните" училища, но на родителите им е ясно, че няма достатъчно подготвени кадри, които да поемат тези деца, и те ще са първите, които ще потънат. Rolling Eyes

# 488
  • Немция
  • Мнения: 6 875
За у-щето бих отишла директно в това по местоживеене, не бих чакала да дойде писмо.

Ден на отворените врати се прави най-вече за четвъртокласниците(и техните родители), за да се ориентират къде да се запишат след 4-ти клас.

Има различен тип Förderschule- в нашия град за децата с по-тежки увреждания си има отделно у-ще. За тези със затруднен говор, с проблеми в ученето е друго Фьордершуле. Там изпратиха 2 деца от нашето у-ще, които имаха сериозни проблеми с адаптацията, поведенчески проблеми. Едното дете бе германче, другото чужденче. Налитаха на бой, имаше агресия, поведенчески проблеми, имаха големи проблеми с ученето, децата от класа ги отбягваха. Става дума само за 2 деца. В класа на големия все още си има някое и друго дете с дислексия, дискалкулия- едното беше хиперактивно с проблем с концентрацията, затова в 1 и 2 клас имаше придружител, вече той отпадна. Има си също и други агресорчета, които не са преместени в друго у-ще, но явно ситуацията не ескалира толкова.
В специалното у-ще се работи по-интензивно с такива проблемни деца, всъщност е измислено за тяхно добро.

Последна редакция: пн, 10 дек 2018, 11:09 от Бибит

# 489
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Ден на отворените врати се прави най-вече за четвъртокласниците(и техните родители), за да се ориентират къде да се запишат след 4-ти клас.


при нас имаше и за основното училище, но само за бъдещите ученици и е някъде март, т.е. преди започването на следващата учебна година.
ако детето си ходи по район и в Дг, то оттам ги водят и до училището.
ние не бяхме в такава Дг и ни поканиха един следобед да идем да се запознаем.

Последна редакция: пн, 10 дек 2018, 12:50 от asyalein

# 490
  • Мнения: 131
Благодаря момичета! Страхотни сте!

# 491
  • Мнения: 371
.

Последна редакция: ср, 12 дек 2018, 01:20 от Кloe

# 492
  • Мнения: X
Дано не е грешната тема, просто съм в бвзизходица.
Личната карта ми се пукна при проверка от властите на летище в Германия, наистина не мога да си обясня какво се случи. Минах проверката, но не знам как ще се прибера у дома. Нямам паспорт, нито акт за раждане в мен.
Не мога да си насрочвам термин в консулство за издаване на временен документ, защото нямам време и пари за това удоволствие. Ако ме спрат на проверката на прибиране към България какво мога да направя? Към кого да се обърна на летището? Видях картата, че е счупена откакто ми я върнаха на гишето, върнах се да попитам какво се случва, а служителят ме гледаше недоумяващо.
Моля спестете ми това, че съм тръгнала без паспорт или друг документ, за това съм си виновна.
Ако ми изпратят по пощата акт за раждане преведен на немски и легализиран дали мога да го ползвам?

# 493
  • Мнения: X
А с какво ще пътуваш до България? Ако е със самолет на нискобюджетните, при чекирането даваш номер на документ за самоличност и после не можеш да представиш друг. Ако не е с нискбюджетна аваокомпания, направо на летището показваш документ, но и в двата случая може да е ЛК или паспорт. Вариант да се пътува с акт за раждане няма. И как е пукната картата? На две ли е или само пукната? Нали отгоре има фолио?

# 494
  • Мнения: X
Здравейте! Тези от Вас, които имате собствен имот в Германия, имате ли сключена застраховка за имота? Каква е и какво включва? В моя случай става въпрос за дървена къща. Благодаря Ви.

Общи условия

Активация на акаунт