Как да различим нуждаещия се от измамника?

  • 3 224
  • 50
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 199
Искам да ви споделя една история, от която самата аз бях много потресена. Всъщност това не е история,а да кежем по-скоро факт..
Преди известно време от мой познат разбрах, че друг наш общ познат е регистрирал фирма, която се занимава с благотворителност или друго яче казано събиране на дарения. Отворил е офиси в няколко градове на страната.  Казаха ми, че с нещо като конкурс набирал жени, които да работят за него.  Набирал предимно по-възрастнички лелки, като външния им вид бил много определящ. Едно от условията било, че трябвало задължително да са жени на възраст и да имат мило и невинно изражение. Тези жени ходели от врата на врата и събирали пари, като насреща за тези които поискали някакъв документ издавали касови бележки с положен печат на фирмата (както споменах по-горе тя е официално регистрирана)  Останах шокирана, когато научих за "бизнеса му".  Замислих се....колко ли пъти съм давала пари на такива жени, които обикалят за помощи и разказват истории за болни деца, за които в същност няма как да сме сигурни дали са истински или не. Замислих се колко ли пъти съм била мамена или всички ние биваме мамени заради нашето собствено човешко състрадание Sad
В последстие разбрах, че този мой познат вече е натрупал доста пари. Дори дочух, че вече е станал милионер. А нямаше нищо допреди няколко години....  newsm78

# 46
  У дома преди време пък позвъниха 2 момчета, също носеха снимка на 2-3 г. детенце и събираха пари за операция.Но аз съм много мнителна и ...не знам,но не им дадох.Не че ще обеднея с 2 лв.Стори ми се странно да събират пари в отдалечен квартал като нашия, по къщите.Тогава бях и бременна и после доста  време ми беше гадно , че не дадох, ами ако е било наистина болно детето Sad.Втакива случаи много ме е яд ,че е невъзможно да разбереш кой лъже и кой не newsm78.

# 47
  • ...на брега на голямата река....и близо до морето
  • Мнения: 214
Вече пари не оставям, освен в църквата или в манастир. Бог да решава за кой трябват! Ако свещеника и подчинените му злоупотребят, те да си носят отговорност.  На делегати със снимки и документи пък въобще. Не ме е грях, нито ме е срам. Моето дете е инвалид и знам процедурата за подпомагане на такива деца. Няколко пъти ме посещава циганин с кочани и печати и ми се представя за член на Съюза на инвалидите.    smile3513          Аз познавам председателя на тази организация и той ми е казал, че нямат нито членове, нито членки, които да събират помощи. На възрастни хора пак не давам след следния случай. Жена, която има най-мизерния вид на света, проси за хляб, за да не притеснява децата си, които живеят в САЩ, подпомагат я, има реституиран имот, от който получава солидни средства. Живее на Джумаята в Пловдив център-супер/ и дъщеря и не иска да поддържат отношения заради професията на майката- просекиня.  #Crazy     Та мисля, че много от тях имат деца, иначе има домове за стари хора. На такъв дом давам средства. На касите в пощи, банки, учреждения - също. Вече на ръка - на никой, който не познавам. Без угризения. smile3521 smile3521

# 48
  • Варна
  • Мнения: 199
Вече пари не оставям, освен в църквата или в манастир. Бог да решава за кой трябват! Ако свещеника и подчинените му злоупотребят, те да си носят отговорност. 

eli-nora по повод написаното от теб по-горе се сетих за една случка, която ми се случи наскоро. С мъжа ми ходихме на разходка до Кръстова гора (Родопите). Решихме да запалиме по свещичка в църквата там. Наредихме се на опашка, за да си купиме. Когато ни дойде реда мъжа ми изкара стотинки, за да плати свещите, като между тях имаше и няколко жълти монети по 5 ст. Лелката, която продаваше свещите (служутелката в църквата) ни направи такъв панаир, за това че и вадим такива дребни стотинки. Освен, че се заяде в тона и усетих и нотка на подигравка. Как можело, толкова ли сме нямали по-едри пари... Питам аз - нали парите са си пари, без значение дали са дребни или едри и друго може ли да повиши тон и да направи сцена при условие, че се намираме в църква?!  Запалихме набързо свещичките и си тръгнахме безкрайно оскърбени...

Последна редакция: нд, 10 сеп 2006, 19:27 от venira

# 49
  • София
  • Мнения: 2 623
По-скоро не давам. Винаги ми е в съзнанието случая, който мама ми разказа. Тръгнали с колежки да обядват и една баба много мила и неугледна просела. Мама й дала пари. След около 2 седмици имало олихвяване на книжките в банката. Нейна колежка дошла и й казала:
- Това не е ли бабата на която даде пари преди време ?
Мама погледнала и се изумила. Помолила колежката тъй като бабата се наредила при нея да й каже за какво е дошла.
Няма да повярвате, бабата имала 20 000 лв на влог  Shocked
Оттогава пари не давам, а и след публикациите какъв доходоносен бизнес е просията - НЕ  Naughty
За сметка на това в "Движението на българските майки" всичко е страхотно. Всеки случай се проверява и давам пари и дрешки с най-голямо удоволствие  Hug

# 50
  • Мнения: 5 370
Аз мога да кажа САМО НА КОГО давам.
Има един мъж, на около средна възраст, който свири на саксофон по Витошка.
винаги му пускам железно левче или две, на което той ми отговаря с "Благодаря" на микрофона и усмивка. Даже по едно време ми беше станало ритуал по време на разходките.
Колкото до другото-само преди няколко седмици бях пускала тема НЕ ДАВАЙТЕ ДА ВИ МИЯТ СТЪКЛАТА ПО КРЪСТОВИЩАТА защото го видях лично единия събиращ.
И к'во? Не им пука, защото имат ЧЕНГЕТАТА зад гърба си.

Общи условия

Активация на акаунт