Как да различим нуждаещия се от измамника?

  • 3 219
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 577
Днес ме спира жена, иска пари за детенце болно от левкемия, носи снимка.

Аз нямах възможност да дам, но поисках веднага номер на банкова сметка за да пусна тук във форума.
Обясних и, че чрез интернет имам познати, които да помогнали на доста дечица финансово, и ще че направя всичко възможно да стигне тази молба до повече хора.

Тя каза, че нямат сметка.  Останах изненадана - питах а как иначе може да се получи инфо за случая.
Т каза от ТВ. Пожелах успех и заминах.

Замислих се после - как без сметка? От Тв къде пращат парите? Може ли наистина така, по улицата на ръка, да се събират пари?

Възможно ли е да е измама? Чувствам се малко зле, че не дадох поне 2 лв.

Та питам - как да различим нуждаещия се от измамника?
Дано да не е истина, и да няма болно дете!

# 1
  • Мнения: 5 622


  Ми как-никак. Никога не можеш да бъдеш сигурен дали в крайна сметка наистина няма болно детенце и безизходицата я е принудила да излезе на улицата..Да не дава Господ никому!

# 2
  • Мнения: 5 299


  Ми как-никак. Никога не можеш да бъдеш сигурен
..дори и да имат банкова сметка..

# 3
  • Мнения: 5 577
Ок, ако нямат снимка - как може да се предеват пари?

На име ли, на адрес ли ... все трябва да има нещо, нали отиват някъде тези пари.

Можеше адрес да ми дадат, да се прати пощенски запис.

# 4
  • Мнения: 7 430
...ох, май и аз не мога да различа и все гледам да дам поне 1 левче или някой стотинка...
Така ги съжалявам, че въобще не мисля истина ли е или не това, което казват (правят)

# 5
  • Мнения: 1 629
Ок, ако нямат снимка - как може да се предеват пари?

На име ли, на адрес ли ... все трябва да има нещо, нали отиват някъде тези пари.

Можеше адрес да ми дадат, да се прати пощенски запис.

Искаш имена, адрес, телефон, име на лекар...и помагаш. Проверката е задължителна, ако ще ангажираш и други хора със случая.

# 6
  • Мнения: 6 167
не давам пари на улицата, освен ако нещо не ми избоде очите и сърцето.
подкрепата ми е била към организация, която от своя страна се занимава със случаи и тн. проверена инфомация, казус, съдействие.
предпочитам да дам пари на организация и да знам, че ще отидат за проект или помощ, отколкото да действам самосиндикално.
и 2 лева да съм - давам ги в касичка на организация

# 7
  • Мнения: 1 639
Действам като Lennie и аз ....
Пък и имам челен опит с подобни истории... Като студентка първокусничка си търсех работа и звънях от един вестник...Попадам на обява "Доходоносна работа за студенти" звъня и жената любезно ми обяснява ,че работата е събиране на "дарения" ....Аз питам а как се заплаща ?!
Тя  - 50% от събраното  Shocked......

# 8
  • Мнения: 11 004
Аз питам а как се заплаща ?! Тя  - 50% от събраното  Shocked......
А аз тъкмо се канех да питам защо събирачите на помощи са толкова мотивирани и досадни  Wink

# 9
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Ами тези дето продават разни картички и календарчета по кафетата и улиците?Много ми става гадно и все гледам да си купя поне за левче,че и аз имам дете.Ама после ме обземат едни съмнения и се чудя дали не са ме избудалкали.

# 10
  • Мнения: 5 647
Аз съм си по принцип Тома Неверни и в повечето случаи въобще не им се връзвам. Може и гадно да звучи, но имам чувството, че повечето от тях спекулират с хората.

# 11
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 182
Заради тия, обикалящите по къщите и улиците, вече не давам на никой така Crossing Arms
Има едни мъж и жена, които са редовни и на месеца по два пъти минават. Първите няколко пъти давах - за някакъв дом бяха парите уж. После отказах да давам. Един път чукат (нямаме звънци) други две жени и аз им казвам, че ми е писнало от такива. Започнаха да ми обясняват другите двама колко са фалшиви, какво да гледам в документите и т.н. Отказах и на тях и повече не съм ги виждала.
Не знам кой истински, кой - измамник ooooh!
Ако дам - ще е само както е писала Lennie Peace

# 12
  • Мнения: 431
Щом няма банкова сметка, значи е искал да те метне. Никога не давам на улицата, преди пусках в кутиите по магазините, но четох за далаверите с тях и вече не пускам. Картички също не купувам. Най се дразня от момичетата по междуградските автобуси. Винаги се качват в последната минута и уж можело да разгледаш документите за детето, а то няма кога Close. Те на това и разчитат.

# 13
  • Мнения: 7 914
Много ми е трудно да дам на улицата пари... Не знам не ми идва отвътре! Peace

# 14
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Еднв време в дир.бг, в клуб Родители и деца една мама юристка обясняваше да се превеждат пари само на банкова сметка.
По улиците масово ходят събирачи на помощи и това им е много доходоносен бизнес, а често пъти болно дете просто няма.
Тези с картичките по 2 лв, на които има разни бебета, въобще не е ясно къде им отиват парите.

Самата аз имам дете с увреждане (вродена цепнатина на небцето) и членувам в асоциация на родителите на деца с подобни проблеми. Не събираме пари по улиците. Здравната каса покрива операциите, от които се нуждаят децата ни. Пари за подпомагане на отделението, в което се извършват операциите, се набират от спонсори. Имаме си сайт и банкови сметки.
http://www.ala-bg.org

Имаме амбицията да направим нещо като "бърза помощ" - когато се роди такова бебенце, веднага да се свържем с родителите му и да окажем помощ за храненето на бебето, и компетентна информация за лечението. Често пъти тези дечица ги изоставят от страх, че операцията ще струва скъпо, че няма да се справят с храненето, че ще остане с голям белег на устната - това е все от незнание - защото сега пластичните хирурзи правят чудеса, а операцията се поема от Здравната каса.
Моето дете пострада доста от лекарска некомпетентност и не ми се иска това да се случва на никое друго бебе, затова се опитвам да оказвам такава помощ на всеки, който ме е потърсил с този проблем.

# 15
  • Мнения: 920
Имам същия проблем. Звъни на вратата поредната с 1 купчина документи. Отказах. А може наистина да е имала нужда. Но толкова пъти са ми звъняли, давах лев- два, десет. Да не дава Господ на мен да ми се случи. Но след като гледах по тв как се използват тези пари! 1 просяк ме моли и аз вадя 2 лв., а той ми казва Дай 10 лв. и Бог да те благослови. Ами и аз имавм деца.
не говоря за тези, които мият стъклата. 1 път не дадох и той, всъщност то, дете, се изплю на стъклото и вдигна чистачката....

# 16
  • Мнения: 412
Най се дразня от момичетата по междуградските автобуси. Винаги се качват в последната минута и уж можело да разгледаш документите за детето, а то няма кога Close. Те на това и разчитат.
Peace ей с това съм много съгласна и дори съм се карала с такива  Embarassed
Към авторката на темата един дзенбудистки коан  Wink

"Възмутена госпожа се скарала на един мъдрец:
- Защо дадохте милостиня на онзи просяк! Джобовете му са пълни с пари!
- Мила госпожо, нищо не сте разбрали! Аз дадох милостиня не на него, а на себе си!"


т.е. нуждаещия се в случая си ти - ако имаш необходимост да дадеш, дай и не се обръщай назад и не рови  Grinning и без това това не е истинска помощ, защото не поемаш никаква отговорност към подпомагания...даваш му надежда само може би, а може и да го озлобяваш...никой не знае какво става в чуждата глава.

# 17
  • Мнения: 2 040
Мен мин. седмица ме спря на улицата жена и каза, че събира пари за болно дете ... Много мъчно ми стана, ама нещо неповярвах и не дадох .. съмнителни са ми нещо тези по улицата, но може и да не съм права .. незнам  Thinking
Всеки ден по път за работа (преди няколко години) минавах по Графа и всеки път виждах просеща жена, с шапка и шал увит така, че само очите й се виждаха ... мъчно ми ставаше всеки пък като я виждах от трамвая ... Веднъж случайно я видях в банка (голяма физиономистка съм ) и внасяше на сметката си толкова пари, колкото аз никога на куп не съм виждала .. това беше съвсем случайно в банката, и незнам какви пари внасяше, ама оттогава спрях и на тия да вярвам нещо ...  иначе същата я виждах много често вечер в авт. 94 като се прибирах към Студ.град, само дето беше свалила шала и шапката и с пълни с покупки чанти ...
Е, някой път давам, когато ми дадат картичка и когато съм повече сигурна, че това е истина, отколкото, че не е .. А моя мъж дава на всеки който му поиска ... даже ходи да разваля пари, че да даде ... а аз не съм като него  Grinning

# 18
  • Мнения: 2 292
и на мен ми е много трудно да определя. дори много нямам вяра и на разни организации. как да е.
ако е отворено писмо и има дадена банкова сметка, име ... по-бих повярвала
но ако някой ми проси по улиците със снимка в ръка - няма да повярвам. а и няма да дам, защото ще имам чувството, че подстрекавам просията. от къде да знам, кой го е пратил да проси и как са организирани. има си соц. служби, нуждаещите се да се обръщат там, после тези соц. служби ако могат да помолят за дарения - ОК.
както баба ми казва - който може да проси не е умрял от глад. защото има хора които не могат да просят - тях не ги мисля  Sad
chandra не съм съвсем съгласна  - надявам се да не те засегна, но ако някой мързел види че по този начин се печелят лесно пари ще иде ли да работи? и не се ли подстрекава по този начин просията като професия, а и като експлоатация на деца? 
но на бабички давам понякога (те не могат да работят и нямат кой да ги издържа) - много ми е мъчно за тях. надявам се някой не им обира събраното  Sad

Последна редакция: ср, 07 юни 2006, 12:03 от vivita

# 19
  • Мнения: 1 417
Аз съм си по принцип Тома Неверни и в повечето случаи въобще не им се връзвам. Може и гадно да звучи, но имам чувството, че повечето от тях спекулират с хората.
И аз съм така. Тия документи може да ти ги направи всеки, който има ком., скенер и принтер.
Скоро бях на едно изложение - минаха повече такива, дето събираха дарения отколкото посетители Confused
По този повод се сещам за два случая - Една жена идва на Пд. панаир и събира пари за уж болно дете, виждам как няколко човека и дават по 5лв.След месец същата тази /голяма физиономистка съм/ я виждам на изложение в Сф да събира пари със същия мотив, засичам я вече год. на няколко изложения- ами, че то си е доста доходен бизнес Close!
2ри случай - седиме с братовчедка ми на автогарата и чакаме, до нас един младеж - идва и ни иска 1лв. че не му достигали за билет, братовчедка ми хич не им цепи басма на такива и му вика, че и на нея не и достигали Grinning, ама този в рамките на 20мин. това го казваше на всеки минувач и вярвайте ми, че си изкара 10лв. за 20мин., ами че той за цял ден...изкарва повече от мене! Вече само от организирани от форума дарения ! Wink

# 20
  • София
  • Мнения: 2 958
На мен още ми е жал за една жена, която ми звънна на врата, а аз нямах и 10ст. Събираше пари за внучето си.  Не можах да и обясня, че нямам пари. Просто казах съжалявам и затворих вратата. И колкото и да се убеждавам, че може да е била измамница не мога да си го изтрия от съзнанието. Ами ако наистина едно малко човече е имало нужда от помощ  Cry

# 21
  • Мнения: 4 965
Така...
Изглежда това е нова мода напоследък. Преди години пак по същия начин искаха пари по къщите или на улицата.
Всъщност, има закон за това и според него всички, които събират пари по този начин са измамници. Т.е. не е въпрос само да имат снимки или някакви (най-често фалшиви) документи.
Файърбърд го е обяснила много добре.
Пари официално могат да се събират само по банкови сметки. За сериозни здравословни проблеми има съответните организации, с чиято помощ се събират средства за лечение. Също така, самите организации нямат право да вземат пари на ръка, защото не могат да бъдат отчетени, а такива неща като касови бележки, талончета за благотворителност и т.н.) не съществуват като понятие.
Обикновено, когато на тези, които събират дарения, наистина поискаш да им прочетеш документите, питаш ги за номер на сметка или им поискаш някакъв документ за самоличност, просто изчезват.
Само последните 3 седмици - 4 пъти ми звъняха с подобен "номер" - веднъж събираха пари за дом за сираци (като поисках да кажат кой, ми обясни "Св. Параскева" в София, а такъв доколкото знам в София няма), 2 пъти за лечение на болни дечица и веднъж някакъв "инвалид", който си се беше качил спокойно по стълбите до 2-рия етаж, после си слезе надолу и като излезе от входа вече не куцукаше.
Най-ужасното е, че тези хора обикновено използват снимки и истории на истински нуждаещи се (особено) деца, а много хора им дават пари, мислейки, че те отиват за болното дете, а в същото време, помощтта им би била полезна някъде другаде. Аз лично превеждам пари за благотворителност по сметка, за да знам, че ще отидат за нуждаещите се, а не за поредното шише ракия.

В тази връзка, вижте нещо интересно:
http://www.cfld-bg.com/index.php?option=com_content&task=vie … =42&Itemid=28

# 22
  • Мнения: 4 806
изключително деликатна тема
Моето мнение е, че тези, които обикалят по домовете или искат пари на улицата, са мошеници с близо 90% сигурност.

При наличие на сериозен здравословен проблем, си има регламенитаран ред и, ако съдя по обяви, които се срещат на различни места, той не е недостъпен.
Наистина смятам, че важен критерий се явява наличие на банкова сметка - ако някаква организация е задействала събирането на пари, сметката се явява задължителна.
Не мисля, че позлването на официалните институции се явява бариера за когото и да било. Да, сигурно навсякъде си има административни бариери, но те са преодолими. Нали са събрани над 1 млн.лв. по Коледа? Имаше 30-тина деца, които са го ползвали през миналата година...

Аз в повечето случи отказвам. По - право казано, само веднъж съм дала.

# 23
  • Мнения: 412
chandra не съм съвсем съгласна  - надявам се да не те засегна, но ако някой мързел види че по този начин се печелят лесно пари ще иде ли да работи? и не се ли подстрекава по този начин просията като професия, а и като експлоатация на деца? 
Разбира се, че не се засягам   bouquet. Продължавам да твърдя, че ако човек усеща, че иска да дари, по-добре да го направи и да вярва, че е постъпил правилно, няма смисъл от съмнения постфактум. Това е твърде деликатна тема, ако имаш съмнения, те би трябвало да отиват далеч отвъд това, дали човекът е "мързел" или мошеник, най-общо в следните посоки:
1. В ролята на какъв даряваш - в ролята на по-облагодетелстван? На по-голям късметлия? На по-богат?
2. Готов ли си да дариш нещо по-важно от парите - утеха, време, грижи, план за действие...може би човекът има нужда точно от това.
3. Отговорен ли си за причинно-следствената връзка - понякога дарени шепа монети на един алкохолик могат да отидат точно за тази поредна бутилка алкохол, която да унищожи последната му надежда за възстановяване...
4. Готов ли си да се закълнеш, че правиш добро, отдели ли време да поговориш, да разбереш от какво има нужда човека...
5. Чисто християнския аспект на помагането на ближния е доста егоистичен - сигурен ли си, че в този момент не унищожаваш последните кълнове на воля за справяне и кураж на този човек, помагайки му?
...много се извинявам за отклонението  Embarassed надявам се да бъда разбрана правилно  Peace.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 320
Жалко е, че се напълни с много измамници, които злоопотребяват и заради такива много хора вече не дават пари да помагат, просто защото не се знае къде или въобще отиват ли накаде тези пари. Наскоро имаше репортаж в Господари на ефира, точно на такава тема.

Аз си признавам, че по улиците не давам на никой пари. Тук като се организира нещо винаги съм готова да помогна, защото поне знам, че парите наистина отиват по предназначение.

# 25
  • Мнения: 116
Имаше един "татко" дето събираше за детенце уж, по Джимис и около Славейков обличаше се целия в черно абе жив да го оплачеш и него и детето, обаче като го видях веднъж с детето на около 3 месеца в кенгуру в най-голямата жега да проси на един припек и даже шапчица да го предпази не му беше сложил, издивях! А бях малка тогава 16- 17 годишна щом тогава ми е направило впечатление значи зле е било бебчето....

# 26
  • Мнения: 3 091
Мъргулинка, извинявай ама от тутманици и мармалади не мога да сколасам да ти видя темата...

нямам време да правя разследване и по презумпция не давам пари на улицата! ако има обявена банкова сметка чрез уважавана медия - тогава да! пълно е с мошеници и не искам да печелят на мой гръб.

# 27
  • Мнения: 495
На мен още ми е жал за една жена, която ми звънна на врата, а аз нямах и 10ст. Събираше пари за внучето си.  Не можах да и обясня, че нямам пари. Просто казах съжалявам и затворих вратата. И колкото и да се убеждавам, че може да е била измамница не мога да си го изтрия от съзнанието. Ами ако наистина едно малко човече е имало нужда от помощ  Cry
и аз така, винаги ми е терсене, ако не мога да дам
в крайна сметка с 2 лв. няма да обеднея

# 28
  • Мнения: 2 724
Малко късно се включвам ,но сега попаднах на темата и не мога да не споделя какво ми се случи. Няколко пъти давах пари на един мъж ,който се представяше за глухоням сакат и...Изглеждаше много болен и аз му съчувствах .Един ден ,рминавайки край луксозно кафене ,чух настоятелно подсвиркване и когато погледнах направо онемях .Пред мен седеше този същият страдалец и най нахално си правеше забивки . Нито беше глух нито ням, демонстрираше цветущо здраве. След като се посъвзех от шока ,такъв скандал му завихрих че ...E 
не зная дали е имало полза, но на нен малко ми олекна .И преди ми се е случвало да се излъжа да дам нещо на 'нуждаещ'се, но след този случай помагам само по телефона или по банков път .

# 29
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Във форума има куп инициатива, в които човек може да участва.
Вместо да даваш стотинки на съмнителни просяци, може да си ги събираш и да участваш в акцията за памперси.
И аз имам куп "весели" истории, последната е от онзи ден. Пред болницата на "Шейново" едно малко момиченце ме подгони, за да му дам пари. Беше с парцалива жилетка, с дръпнат цип до брадичката. И като протегна ръка, жилетката се отвори и какво, мислите, имаше на врата? Дебел (ама много дебел) златен ланец.
- Брей - казвам аз - много хубаво герданче имаш.  Laughing
То се стресна и избяга.
Обикновено тези деца си нямат нищичко, идва някой дрът циганин и им взима стотинките (дори за храна не им оставя пари), това дете не знам защо беше така натъкмено.  newsm78
Случвало ми се е да купя храна на такова дете, а то да я хвърли демонстративно.  Rolling Eyes

# 30
  • София
  • Мнения: 2 901
Да, имаше един репортаж на Господари на Ефира, но не беше скоро - точно за такава група хора обясняваха: млади хора събираха по улиците на Пловдив пари и като ги проследиха, се оказа че организатор са някакво семейство дето наема младежи да върши тази работа, а парите уж били за някаква майка с болно дете, но толкова мътна им беше историята. Баш организаторката все я болеше зъб и все не искаше да говори пред камерата, а един мъж все приказваше - ама ако не приказваше, по-голяма услуга щеше да направи на цялата организация!...

В нашия офис често идват разни хора - да ги питаш, как ни намират, но според мен ходят и гледат по звънците, къде има фирма и търсят точно управителя. Естествено никой не ги допуска до него, но само като им поискаме някой документ или банкова сметка, веднага изфирясват.

Много ми е тъжно за старите баби по улицата - на тях наистина няма кой друг явно да помогне, но мисля, че поне 90% от останалите хора са мошенници. Да не говорим за онези младежи дето лятото с едни папчици стоят по главните улици за събиране на помощи.

Ами децата и циганите дето мият стъклата на колите - до скоро с кой ъкъл съм си мислела, че го правят за да спечелят някой лев, а то се оказа съвсем организирано мероприятие! Разни шишковци им събират парите после, а полицаите ги къткат ине ги гонят, че сигурно и те пари от това вземат...

По повод на случая с Шейното на Василиса Умница, тези деца там не приемат храна или нещо да им купиш - искат пари!

# 31
  • Мнения: 422
И на нас редовно ни звънят на варата поне по веднъж в седмицата.И най много се дразня, 4е е все по такова време дето не е много редно да притесняваш хората-ве4ер след 8, събота или неделя по обяд-ранния следобяд.
Преди винаги давахме, но сега сме решили само 4рез банкови сметки.
Някои от тях са доста нагли.
Идва една, обяснява ми там, за някакъв дом в стара загора.Казвам й, 4е не даваме на ръка, а тя-ама аз съм легитимна.Викам-тука на седмицата минават поне по веднъж, не можем ве4е Simple Smile, а тя-на мен не сте давали.Казвам-нямам възможност сега, тя-толкова ли ще ви обърка лев4е -два ако дадете.Абе, я.........
А едни други 2 патки пак така, не помня ве4е за какво събираха.Но се беше пказала и съседката , а тя е данъ4на и вика-я дайте да ви видя данъ4ната регистрация и те се ометоха набързо.Те на това раз4итат според мене, 4е 4овек няма да тръгне да разглежда документите като ги види 4е са 1 папка
А друг път ми се е слу4вало някакво мом4е да иска пари, 4е нямал какво да яде.Тъкмо си бяхме купили по бани4ка, давам му моята, не бях яла.А той слиза от автобуса и я пуска в коша....

# 32
  • Мнения: 422
а, и още нещо интересно се сетих.
Лятото беше, на кръстовището на графа и Евлоги георгиев на светофара винаги проси едно мом4е с един крак и патерици.
Един ден лятото беше минаваме с едни познати оттам към 11-11,30 наобяд, с кола.
И пи4а му вика-колко изкара до сег "Нищо бе , бате, само стотинки", "А, стотинки, там  в тревата не криеш ли лев4ета", "Няма бе", "Ако кажеш колко си изкарал, ще ти дам 10лв"."70лв съм изкарал досега"
Представяте ли си, в 11 наобяд ве4е 70лв е изкарал Simple Smile

# 33
  • Мнения: 1 113
На мен винаги ми става мъчно и обикновено давах пари. Случката, която ме отказа да давам, е от преди около година. Идва в офиса един човек за да иска пари за операция на детето си, човекът го познавам до толкова, че знам, че има дете. Дадох му 100 лв. Същата вечер го виждам седнал на едно лятно заведение, пиян като кирка. Когато ме видя, се ухили и вдигна чашата си (като за "наздраве) Confused
Оттогава давам пари само на хора, за които съм сигурна, че наистина имат проблем.

# 34
  • Мнения: 6 315
На улицата не давам пари изобщо..... И на баби не давам (преди време сестра ми дала пари на една баба и малко по-късно я заварили да си купува щайга с ягоди). Ако поискат да им купя нещо за ядене - да, нямам нищо против, но не и пари.

Давам на улични музиканти често обаче.

# 35
  • Мнения: 2 584


Само последните 3 седмици - 4 пъти ми звъняха с подобен "номер" - веднъж събираха пари за дом за сираци (като поисках да кажат кой, ми обясни "Св. Параскева" в София, а такъв доколкото знам в София няма)


 има дом Св. Параскева децата са от 0 до 3г.
а по темата давам само тук на нуждаещи се, поне може да отидеш и да видиш на кого даваш и какво е положението, или купувам нещо за децата от домовете и го носим

# 36
  • Мнения: 1 802
Темата наистина е доста деликатна. Аз по принцип не давам пари на хора от улицата, изключение правят хора които по някакъв начин си изкарват тези пари примерно свирят на някакъв инструмент те в случая не просят според мен. Но такива каки и батковци със една голяма папка със документи и снимка на детенце в ръка, които спират и досаждат на  всеки минаващ, на тях не бих дала, смятам че са мошенници. Скоро наблюдавах тук във Шумен на центъра 2 момичета и 2 момчета как работят, рядко някой се бъркаше за левче и даваше, но тези които не даваха, както се казва ''със поглед ги убиваха'' от към гърба им...Жалкото е че в България много хора си изкарват така парите, но кой е виновен за това?? Системата ни е такава  Wink
Във къщи са ми звъняли на вратата жени от ромски произход, пари не съм има давала, само храна...затварям вратата и гледам през шпионката, ромката се изплю на вратата ми...
Във тази връзка искам да попитам,  възможно ли е във къщи да ти звънят на вратата, и да се представят че са служители от Социални грижи и събират пари за нуждаещи се?  Simple Smile

# 37
  • Мнения: 1 462
преди време сестра ми дала пари на една баба и малко по-късно я заварили да си купува щайга с ягоди
Нищо нередно не виждам.  Може да си е правила компоти за зимата.  По-склонен съм да дам на възрастен човек, отколкото на млад в трудоспособна възраст.

# 38
  • Мнения: 6 315
Нищо нередно не виждам.  Може да си е правила компоти за зимата.  По-склонен съм да дам на възрастен човек, отколкото на млад в трудоспособна възраст.

Ами на мен ми се струва нередно, защото тогава пък бяха онези трудни години и беше проблем един шоколад за детето си да купиш... Както и да е.... Плюс това щайгите се купуваха ежедневно. Аз като нямам пари за хляб няма да ям ягоди.

# 39
  • Мнения: 1 462
Аз се замислих за една баба, дето стоеше до един вход на кооперация близо до магазина Lindt до НДК.

Продаваше картички.  Стари.  С оръфани краища.  От кутията си за спомени.  Нищо друго нямала, а не искала да проси.  И не смееше да повиши глас, неудобно и беше да притеснява минувачите.  Не помня колко пари и дадох, но се разплака.  Тръгна да ми дава още картички, "ето тук най-хубавите", разлистваше ги вещо, явно много добре знаеше какво търси.

Не намери това, което търсеше.  За миг остана учудена, замислена.  После помръкна.  "Сутринта я продадох."  Нямам думи да опиша какво изразяваше лицето и.  Гледаше в нищото.

# 40
  • Мнения: 463
на мен ми е много жал за възрастни хора. веднъж имах обаче следната случка: на пресечката на Дондуков и Раковска едно деденце се приближи до мен и ме помоли за пари - трябвало да се изпие лекарството, не можел на гладно обаче, а пари да си купи нещо нямал. показа ми и лекарството. стана ми страшно жал и му дадох 10 лв. да се наяде - според мен достатъчно. нямах повече. дядото дори не ме изчака да отмина и се приближи към една майка с детенце, отново изкара лекарството и почна същия номер. веднага казах на майката, че аз на този дядо преди няма и 1 минута съм му дала 10 лв., дядото побесня и ме блъсна много силно. откъде я взе тая сила, леле-мале. спомням си само, че паднах, стана ми много гадно, разревах се, само това си спомням. майката ми помогна да се изправя и така.
обаче въпреки тази случка продължавам да давам, защото няма как да знаеш кой е наистина мошеник. когато ми стане жал, давам, много често на улицата.

# 41
  • Мнения: 2 584
Аз се замислих за една баба, дето стоеше до един вход на кооперация близо до магазина Lindt до НДК.

Продаваше картички.  Стари.  С оръфани краища.  От кутията си за спомени.  Нищо друго нямала, а не искала да проси.  И не смееше да повиши глас, неудобно и беше да притеснява минувачите.  Не помня колко пари и дадох, но се разплака.  Тръгна да ми дава още картички, "ето тук най-хубавите", разлистваше ги вещо, явно много добре знаеше какво търси.

Не намери това, което търсеше.  За миг остана учудена, замислена.  После помръкна.  "Сутринта я продадох."  Нямам думи да опиша какво изразяваше лицето и.  Гледаше в нищото.

вече са малко такива хора, преди години работех в едно ресторанче и там имаше една възрастна жена в тежко положение, тя продаваше вестници на консигнация, събираше хартия за да се издържа, защото пенсията и беше 50лв. винаги като идваше в заведението да обядва и взимахме малко пари защото не искаше без пари да се храни, на такива хора с удоволствие съм давала и последните си пари, но сега се навъдиха много мошенници, лятото търсих някаква работа за сина на 14г., от някаква организация ми казаха че бил голям, търсили по малки деца точно за тези картички и пари за болни деца, като видиш едно малко дете и ти е съвестно да не купиш една картичка или химикалка от него

# 42
  • Мнения: 275
Слава Богу досега за болни деца на улицата не са ми искали.

 Но когато ми поискат пари за храна, аз им предлагам да им купя нещо за храна. Ако отминат, значи са мошенници - ясно. Но наистина се е случвало на циганчета да купувам закуски и да ги ядат с радост - тогава съм доволна от себе си. Детето наистина е било гладно

Дай Боже да не изпадаме до там!  Praynig

# 43
  • Мнения: 2 784
Не давам. Имах няколко случая с просяци, разказвала съм ги тук.  Веднъж отворих на една жена с детето на ръце, моето дете имам впредвид. Отказах да и дам пари, бяхме пред заплата и наистина нямах. Когато тръгнах да затварям вратата, жената я подпря с крак и каза с много странен глас:"Не Ви е срам, госпожо, живеете на центъра, не може да нямате пари. Дете имате, как не Ви е срам!"Честно, стреснах се. Помислих, че както е два пъти колкото мене, може да ми обърше един, да изтърва детето, а и вкъщи нямаше никой. Не знам откъде намерих сили да и кажа да си отмести крака от вратата, иначе ще повикам полиция. Освен това имам няколко просяка познати от магазина. Жената на единия се хвалеше, че заработвал по стотачка през лятото. А една друга, която гледам, че проси уж пари за болното  си дете си купуваше все Бейлис и Ротманс от нас. Понякога давам пари на стари хора или им купувам нещо- примерно хляб, кренвирши или нещо друго за ядене.

Последна редакция: пт, 08 сеп 2006, 21:49 от Жълтият Ламтурник

# 44
  • Мнения: 463
и аз знам, че повечето са мошеници, но ако този, който ми иска в момента, наистина се нуждае?

един мой познат беше в такова положение (то е много дълга история), но непознатите хора не му вярваха.

# 45
  • Варна
  • Мнения: 199
Искам да ви споделя една история, от която самата аз бях много потресена. Всъщност това не е история,а да кежем по-скоро факт..
Преди известно време от мой познат разбрах, че друг наш общ познат е регистрирал фирма, която се занимава с благотворителност или друго яче казано събиране на дарения. Отворил е офиси в няколко градове на страната.  Казаха ми, че с нещо като конкурс набирал жени, които да работят за него.  Набирал предимно по-възрастнички лелки, като външния им вид бил много определящ. Едно от условията било, че трябвало задължително да са жени на възраст и да имат мило и невинно изражение. Тези жени ходели от врата на врата и събирали пари, като насреща за тези които поискали някакъв документ издавали касови бележки с положен печат на фирмата (както споменах по-горе тя е официално регистрирана)  Останах шокирана, когато научих за "бизнеса му".  Замислих се....колко ли пъти съм давала пари на такива жени, които обикалят за помощи и разказват истории за болни деца, за които в същност няма как да сме сигурни дали са истински или не. Замислих се колко ли пъти съм била мамена или всички ние биваме мамени заради нашето собствено човешко състрадание Sad
В последстие разбрах, че този мой познат вече е натрупал доста пари. Дори дочух, че вече е станал милионер. А нямаше нищо допреди няколко години....  newsm78

# 46
  У дома преди време пък позвъниха 2 момчета, също носеха снимка на 2-3 г. детенце и събираха пари за операция.Но аз съм много мнителна и ...не знам,но не им дадох.Не че ще обеднея с 2 лв.Стори ми се странно да събират пари в отдалечен квартал като нашия, по къщите.Тогава бях и бременна и после доста  време ми беше гадно , че не дадох, ами ако е било наистина болно детето Sad.Втакива случаи много ме е яд ,че е невъзможно да разбереш кой лъже и кой не newsm78.

# 47
  • ...на брега на голямата река....и близо до морето
  • Мнения: 214
Вече пари не оставям, освен в църквата или в манастир. Бог да решава за кой трябват! Ако свещеника и подчинените му злоупотребят, те да си носят отговорност.  На делегати със снимки и документи пък въобще. Не ме е грях, нито ме е срам. Моето дете е инвалид и знам процедурата за подпомагане на такива деца. Няколко пъти ме посещава циганин с кочани и печати и ми се представя за член на Съюза на инвалидите.    smile3513          Аз познавам председателя на тази организация и той ми е казал, че нямат нито членове, нито членки, които да събират помощи. На възрастни хора пак не давам след следния случай. Жена, която има най-мизерния вид на света, проси за хляб, за да не притеснява децата си, които живеят в САЩ, подпомагат я, има реституиран имот, от който получава солидни средства. Живее на Джумаята в Пловдив център-супер/ и дъщеря и не иска да поддържат отношения заради професията на майката- просекиня.  #Crazy     Та мисля, че много от тях имат деца, иначе има домове за стари хора. На такъв дом давам средства. На касите в пощи, банки, учреждения - също. Вече на ръка - на никой, който не познавам. Без угризения. smile3521 smile3521

# 48
  • Варна
  • Мнения: 199
Вече пари не оставям, освен в църквата или в манастир. Бог да решава за кой трябват! Ако свещеника и подчинените му злоупотребят, те да си носят отговорност. 

eli-nora по повод написаното от теб по-горе се сетих за една случка, която ми се случи наскоро. С мъжа ми ходихме на разходка до Кръстова гора (Родопите). Решихме да запалиме по свещичка в църквата там. Наредихме се на опашка, за да си купиме. Когато ни дойде реда мъжа ми изкара стотинки, за да плати свещите, като между тях имаше и няколко жълти монети по 5 ст. Лелката, която продаваше свещите (служутелката в църквата) ни направи такъв панаир, за това че и вадим такива дребни стотинки. Освен, че се заяде в тона и усетих и нотка на подигравка. Как можело, толкова ли сме нямали по-едри пари... Питам аз - нали парите са си пари, без значение дали са дребни или едри и друго може ли да повиши тон и да направи сцена при условие, че се намираме в църква?!  Запалихме набързо свещичките и си тръгнахме безкрайно оскърбени...

Последна редакция: нд, 10 сеп 2006, 19:27 от venira

# 49
  • София
  • Мнения: 2 623
По-скоро не давам. Винаги ми е в съзнанието случая, който мама ми разказа. Тръгнали с колежки да обядват и една баба много мила и неугледна просела. Мама й дала пари. След около 2 седмици имало олихвяване на книжките в банката. Нейна колежка дошла и й казала:
- Това не е ли бабата на която даде пари преди време ?
Мама погледнала и се изумила. Помолила колежката тъй като бабата се наредила при нея да й каже за какво е дошла.
Няма да повярвате, бабата имала 20 000 лв на влог  Shocked
Оттогава пари не давам, а и след публикациите какъв доходоносен бизнес е просията - НЕ  Naughty
За сметка на това в "Движението на българските майки" всичко е страхотно. Всеки случай се проверява и давам пари и дрешки с най-голямо удоволствие  Hug

# 50
  • Мнения: 5 370
Аз мога да кажа САМО НА КОГО давам.
Има един мъж, на около средна възраст, който свири на саксофон по Витошка.
винаги му пускам железно левче или две, на което той ми отговаря с "Благодаря" на микрофона и усмивка. Даже по едно време ми беше станало ритуал по време на разходките.
Колкото до другото-само преди няколко седмици бях пускала тема НЕ ДАВАЙТЕ ДА ВИ МИЯТ СТЪКЛАТА ПО КРЪСТОВИЩАТА защото го видях лично единия събиращ.
И к'во? Не им пука, защото имат ЧЕНГЕТАТА зад гърба си.

Общи условия

Активация на акаунт