Дразните ли се на "хранителни проповеди" ?

  • 37 820
  • 618
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: X
Свикнала съм да приемам "хранителните проповеди" като това, което са: загриженост на седящия срещу мен, който в общия случай разполага с едностранчив поглед спрямо храненето. Образоваността, информираността ми и критичното ми мислене ми позволяват да защитя позицията си без да употребявам обиди и без да се съревновавам за това чии начин на хранене е по-здравословен в личен план.
Свикнала съм да приемам "хранителните проповеди" като това, което са: като всяка непоискана проповед, те са нагло натрапване в личното пространство и опит да се наложи чужда позиция и гледна точка, които дори минималното количество здрав разум и критично мислене би следвало да са оценили като безполезни и дразнещи.

# 271
  • Мнения: 6 998
Вегетарианка съм, почти веган, консумирам в съвсем минимални количества млечни и мед. 10 години стават точно след 2 дни. Много ме дразни хората да ме разпитват "още ли си вегетарианка", "ама то е вредно", "ама какво си се загрижила за тия животни, те са затова" и прочие. Ужасно е, особено за интроверт като мен, който по принцип не общува много лесно, да се обяснява на всякакви екземпляри, които го ръчкат. Иначе поради горната причина (че не комуникирам лесно), аз не изнасям хранителни проповеди Grinning

# 272
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
Изобщо не се дразня.Всеядна съм,но напоследък все повече се доближавам до вегетарианския начин на хранене.Просто след един малък летен пост и една диета със силно ограничаване на месото изобщо не ми допада вече да ям мръвки.Цялото семейство се стремим да се храним здравословно(по-малко захар,никакво газирано и пържено),но на никой не давам акъл как и какво да яде.Пък на мен досега никой не ми е казвал "не яж това, а това".

# 273
  • Мнения: 9 487
Изключително много ненавиждам каквито и да е проповеди! В обкръжението си имам кротки вегетарианци, които изобщо не ги интересува ям ли или не ям аз месо. Освен това аз ям и вредна храна и не съм го крила. Вкусно ми е-ям си, който не желае да не яде.

# 274
  • Мнения: 24 467
Вегетарианка съм, почти веган, консумирам в съвсем минимални количества млечни и мед. 10 години стават точно след 2 дни. Много ме дразни хората да ме разпитват "още ли си вегетарианка", "ама то е вредно", "ама какво си се загрижила за тия животни, те са затова" и прочие. Ужасно е, особено за интроверт като мен, който по принцип не общува много лесно, да се обяснява на всякакви екземпляри, които го ръчкат. Иначе поради горната причина (че не комуникирам лесно), аз не изнасям хранителни проповеди Grinning

Аз не съм вегетарианка точно, но пък не обичам месо. Просто не го ям и толкова. Не ми е вкусно, натоварва ме. Не обичам много-много и манджи със сос. Изключително ми е неприятно някой да тръгне да ме убеждава, че пропускам нещо фатално. Ми не, не пропускам. Не е като да не съм опитвала. Нито пък съм се зарекла да не го ям. Случва се и да опитам, понякога, ако искам. Здрава съм, също така, мерси. Нямам липси някакви.
Близките ми са наясно, обикновено са ме предвидили. Но дори и да не са и аз съм съгласна с писаното тук от други, че винаги ще намеря какво да ям - салати, сирене, картофи, плодове. Никога това не е бивало проблем.
Аз готвя всичко вкъщи. И също не ми е проблем да се съобразя с нечие по-специфично изискване. Недопустимо ми е да натягам хората защо се хранят някак си или да ги заплашвам, че си вредят. Мога да приказвам такива нещица единствено на децата си. И то докато са малки. 
Мога да дискутирам начин на хранене предимно ако имаме такава специална тема, която обсъждаме. Даже тукашната, гледам, се е изкривила и хора си позволяват да натякват как и защо вегани, например, се хранят така, както се хранят и имат техните си убеждения. Без темата да е за това и без някой да е тръгнал да пропагандира вегански начин на живот тук.
Познавам вегетарианци и вегани знам. Никой от тях до сега никога не ми е "проповядвал" начин на хранене и на живот. Напротив, тези които познавам са възпитани интелигентни хора и не ме занимават силом с избора си. Единствено съм се натъквала на хора, според които няма нищо по-вкусно от месото и като не го ям много пропускам или пък не бих могла да си набавя не знам какво си /явно не са се просветили достатъчно, тъй като при човек като мен, който не е вегетарианец, а си се храни доволно с млечни и риба пропуски няма какви да имам/, както и такива, които пък се чудят как да ме натъпчат с хляб /също не ям, вече дори и домашен/ - ето, тези хора са неприятни. Слава Богу малко са.
Затова и писах - неприятно е да се проповядва и да се дава неискан съвет, да се обсъжда нечий личен избор, независимо кой го прави и на какво се кланя.
Това е изцяло въпрос на лично възпитание и култура, не на избрана диета.

Последна редакция: вт, 30 окт 2018, 12:34 от Judy

# 275
  • София
  • Мнения: 17 592
Наскоро една позната върла вегетарианка пак се опита да ми държи лекции и ме пита дали обичам животните. Аз викам - Естествено че ги обичам. Не ям неща, които не обичам  Joy
И аз съм имала периоди и то големи на вегетерианстване, ама явно обичта към животните ми е била недостатъчна.
Следващият път я попитай защо, ако тя обича животните, участва пряко в тяхната експлоатация и убийство.

Вегетарианството с нищо не се различава от общото хранене от морална гледна точка. Чудно ми е какво мисли въпросната вегетарианка, че се случва с кокошките-носачки, овцете, козите и млеконадойните крави, след като производителността им спадне до ниво да не са рентабилни за отглеждане. Защото истината е, че и техният живот завършва в същите кланици, в които са били заколени прасетата, бройлерите и телетата.

Напълно си права. Обичта не е достатъчна. Затова можеш също да питаш познатата си какво прави с животните, които не обича, които са ѝ безразлични или които я отвращават. Защото изглежда тя е на мнение, че не трябва да експлоатираме и убиваме само онези, които обичаме, докато с останалите можем да правим каквото си щем.

****

Свикнала съм да приемам "хранителните проповеди" като това, което са: загриженост на седящия срещу мен, който в общия случай разполага с едностранчив поглед спрямо храненето. Образоваността, информираността ми и критичното ми мислене ми позволяват да защитя позицията си без да употребявам обиди и без да се съревновавам за това чии начин на хранене е по-здравословен в личен план.

Мнение по отношение на хранене давам само тогава, когато гледната ми точка бъде поискана или когато разговорът отиде в тази посока. По същността си веганизмът е ненасилие и аз, като веган, отказвам да прилагам такова.


Лукът, чесънът, ряпата... специално са се постарали да отделят горчиви, неапетитни и, като цяло, отровни вещества. Нали не мислиш, че е понеже мечтаят да бъдат изядени? Или като не мучи и не пиука няма право на живот? Растенията в никой случай не са по-малко борбени и искащи да живеят, да не бъдат изядени.
Най-ненасилно би било да легнеш и да умреш и да оставиш някой да се обогати от протеините ти.

# 276
  • Мнения: 32 050



Лукът, чесънът, ряпата... специално са се постарали да отделят горчиви, неапетитни и, като цяло, отровни вещества. Нали не мислиш, че е понеже мечтаят да бъдат изядени? Или като не мучи и не пиука няма право на живот? Растенията в никой случай не са по-малко борбени и искащи да живеят, да не бъдат изядени.
Най-ненасилно би било да легнеш и да умреш и да оставиш някой да се обогати от протеините ти.


Явно не отделят достатъчно, защото  и трите са си вкусни  Laughing
Иначе си права. Вегетарианците и веганите са ми твърдели, че растенията нямали нервна система и затова можело да се ядат. А те са живи. И е доказано, че и те изпитват чувства и имат нещо подобно на нервна система.
То и един глухоням ако му отрежеш нещо, няма гък да каже, ама сигурно ще го боли.

# 277
  • Мнения: 2 235
И трите растения са много полезни заради съдържанието на фитонциди в тях. Simple Smile При болки в гърлото изяждам скилидка чесън с филийка хляб, облекчението настъпва моментално. Въпреки че нямам кураж да го правя всеки ден до пълното ми възстановявяне заради неприятните болки в стомаха от чесъна.
Та да, действат като отрова за бацилите.Simple Smile

# 278
  • София
  • Мнения: 4 328
бе те и лютите чушки дават сигнал "стой далеч, че боли", ама ги ям като бонбони  Nature Volcano

# 279
  • София
  • Мнения: 17 592



Лукът, чесънът, ряпата... специално са се постарали да отделят горчиви, неапетитни и, като цяло, отровни вещества. Нали не мислиш, че е понеже мечтаят да бъдат изядени? Или като не мучи и не пиука няма право на живот? Растенията в никой случай не са по-малко борбени и искащи да живеят, да не бъдат изядени.
Най-ненасилно би било да легнеш и да умреш и да оставиш някой да се обогати от протеините ти.


Явно не отделят достатъчно, защото  и трите са си вкусни  Laughing
Иначе си права. Вегетарианците и веганите са ми твърдели, че растенията нямали нервна система и затова можело да се ядат. А те са живи. И е доказано, че и те изпитват чувства и имат нещо подобно на нервна система.
То и един глухоням ако му отрежеш нещо, няма гък да каже, ама сигурно ще го боли.


Това е доста... зловещо "оправдание". Излиза, че веганите не биха имали проблеми да изядат всяко същество с нарушения в нервната система... гадост.
Прочее, плоските червеи имат нервна система. Какво ли мислят тези хора за приютяване на тении в телата си?  Sick

# 280
  • Варна
  • Мнения: 39
Колегите ми филипинци бяха ужасени, когато им казах, че не ям ориз.  Чух прочувствена реч защо и по колко точно ТРЯБВА да ям. Колегите българи пък се стресираха, че не ям хляб и картофи. Същата лекция. Угодия няма.

# 281
  • Мнения: 32 050
Да, и на мен все ми повтарят, че ще вляза в болница, защото съм отслабнала и защото не ям почти нищо съдържащо бяла захар, брашно, ориз и картофи.
С режима съм съм си разрешила проблемите произтичащи от високо наднормено тегло. Те са дебелите, ама ми дават акъл  Laughing

# 282
  • София
  • Мнения: 10 369
Имам приятелка, която спазва така модерното, почти веган, с маааалко млечни все пак, безглутеново почти, нонфрай, безмесно, без захар, с годжи-бери, киноа, амарант, и т.н и т.н. хранене. Вярно е, отслабна драстично, но първо се изнерви до безобразие, всичко я дразни, нищо не й се прави, а и здравословно не се подобри. Била се сбръчкала. Ами...мълча си. Понякога говорим, лаф да става, но тя си е пълнолетен човек и има право да яде каквото иска. Дала съм й да разбере, че не ме интересуват лекции от рода колко точно бразилски ореха са ми разрешени, цвеклото за кое е полезно и на какво вреди и какви добавки трябва да пия, според нея. Аз пък не й дудна, че е хубаво да се яде умерено и разнообразно, каквото е моето верую. Та си живуркаме така, безпроблемно. Не е невъзможно и сложно.

# 283
  • Мнения: X
Не ми е приятно да ми гледат в канчето -  във всеки един смисъл.
Разбирам, че на някои хора им е необходимо оправдание защо ядат или не ядат това или онова, но нека всеки си гледа в собствената чиния.
Почти не познавам човек, който да се храни изцяло здравословно. Един прекалява с едно, друг с друго. Аз съм на принципа: прекален светец и Богу не е драг. В случаите, в които някой започне да ми натрапва вижданията си за здравословно меню, просто преставам да слушам. Нека си го изприказва, да му мине, та до следващия избран "здравословен" режим.
Но и това да броиш залците на някой, защото ти се струвал дебел, ми се струва не по-малко откачено.

# 284
  • Мнения: 9 573
зверски се дразня. дразня се от крайности и от ръсене на акъл тип "стигнал съм до Познанието, дай да те осветля". да не говорим, че не познавам някой, залитнал в крайност, който по моите критерии да изглежда наистина добре. в близкото роднинско обкръжение имам вегани /едва дишат, милите, макар да са напрегнати на някои теми/, както и високомазнинници /качиха по 10-15 години в мутрите след отслабването, макар да не искат да го видят/. но мен лично никак не ме интерсува това, щом те се чувстват ок, поради което не коментирам режимите им с тях. само да не ми ги натрапват, слава богу не смеят. същото е и с дебелите - щом са ок, що пък да не си ходят така, какво има да се критикува или коментира? всеки да си гледа себе си.

Общи условия

Активация на акаунт